Kočár nejsvětější svátosti (TV film)

Komedie / Historický

Československo, 1962, 61 min

Paní Adamová v této krásné televizní hře sekunduje Janu Werichovi více než zdatně. Herecký koncert se tomu tuším říká :-) Vřele doporučuji !(6.2.2003)

Památný svátek hereckého umění nejen ve dvou ústředních rolích, příběhově pak prostá povídka o ubohosti mužského plemene tváří v tvář ženské rafinovanosti, zde reprezentované úžasnou sedmatřicetiletou Jaroslavou Adamovou. Klasika české (či československé, chcete-li) televizní tvorby. 90%(3.5.2009)

Ach, ti nepoučitelní muži.... Ach, ty ďábelské ženy... Divadelní ladění, vynikající herci a jednoduché téma. Bohužel právě televizní obrazovka tomu v mých očích nejvíce škodí a přes pěkné dialogy s citlivě dávkovaným humorem to nepřináší dostatek smíchu ani emočního dopadu. Příliš chladné a bez překvapení, i když je to moc dobře odvedená práce s nepopiratelnou kvalitou.(14.3.2010)

Československá televizní tvorba měla v šedesátých letech punc světovosti, o čemž může svědčit celá řada vynikajících televizních inscenací, mezi něž rozhodně patří i tato legendárního seriálového režiséra Františka Filipa. Jan Werich coby Don Andrés de Ribera - místokrál Peru je neodolatelný a většina inscenace stojí na jeho hereckém mistrovství a životní moudrosti. Tahle adaptace divadelní hry Prospera Mériméea právem patří do zlatého fondu československé televizní tvorby.(20.11.2006)

Co udolá Jana Wericha dřív? Pakostnice, Miloš Kopecký, Jaroslava Adamová? Zdánlivě nudná zkamenělina, ve skutečnosti koncentrovaná tragikomedie o pošetilosti mocných, síle pomluvy a pokrytectví na ploše hodinové stopáže. Více zde: http://modrakrev.blogspot.com/2010/03/kocar-nejsvetejsi-svatosti.html 100%(24.2.2003)

Dobře velmi řemeslně zpracovaná původně divadelní hra Prospera Meriméa, později převedená na televizní obrazovky a myslím si že velmi obstojně. Režisér Filip byl doopravdy televizní génius. Peru, 18. století : Místokrál Ribera v podání Jana Wericha má starosi-trápí ho podagra a jeho milenka, herečka Kamila Pericholová (Jana Adamová). Skandál, který způsobila při jízdě novým kočárem, se podaří ututlat s pomocí vysokých církevních hodnostářů. V televizi uváděno společně ještě se snímkem "Slzy které svět nevidí" který se mi líbil ještě o něco víc. Herecký koncert jedné veliké legendy a na druhou stranu začínajicí J. Adamové která tak dostala alespoň si myslím velmi dobrou školu a o moc pozadu nezustávala. Později s úžasem vzpomínala na tohoto filmového a divadelního velikána právě nejvíc ve spojistosti s tímto filmem. To se prostě musí vidět co se tady budu dál zbytečně rozepisovat. Vřele doporučuji a to skoro všem. ps: Marthos: Omyl ty rádobyodborníku na slovo vzatej, Jan Werich žádnou uměleckou pauzu a druhý tvůrčí vrchol v letech 52-60 neměl, mezitím se věnoval divadlu, rozhodně tedy nebyl komunisty umlčen, nejdřív v Karlíně a pak v ABC (kde byl ředitelem), do roku 60' a pak se vrátil zas na čas před kameru především do televize..ps: Já to myslím všeobecně, když už píše o tý umčenosti, takže zase vedle, všechna čest, pokračuj..bavíš mne, stejně sis to už opravil, původně si to měl jinak:-)(18.7.2006)

Původně televizní film byl uváděn v kinech. A není se čemu divit. Jan Werich byl tentokrát velice dobrý a jeho partnerka z divadla ABC Jaroslava Adamová se mu bravurně vyrovnala. Inu řemeslník Filip.(1.2.2004)

Werich miloval život a je to znát na celém jeho herectví.(3.10.2005)

Úspěch posledních rolí Jana Wericha tkví v tom, že mu byly šité na míru. (Podobnou roli mrzoutského starce si Jan Werich ještě jednou střihl ve filmu Král a žena.) Nemusel vlastně ani příliš hrát, stačilo mu předvést sám sebe. To ale u Wericha není vůbec málo, neboť : Jan Werich je guru grotesky a šaman srandy všech občanů naší země. Byl mudřec i komik, filosofující "smějící se bestie".(9.6.2004)

Budu se možná trochu rouhat, ale mnohem více než Jan Werich mě v tomhle filmu pobavil naprosto úžasný a skvělý Miloš Kopecký, který po svém odchodu ze scény Kočáru nejsvětější svátosti ohromně schází. Scénář sice není nic originálního nebo překvapivého (Král a žena je podle mě lepší) a postavu Jaroslavy Adamové mohla hrát nějaká o pár let mladší a temperamentnější herečka, nicméně i tak byla radost se na to všechno podívat.(20.9.2011)

Bravurní snímek s památnými herci.(1.3.2010)

Aneb jak si ženská dokáže lehce omotat chlapa kolem prstu. Příjemně krátké, dost vtipné, dobře zahrané.(14.3.2010)

• WANDRWALL

Moc chvástavosti, která mě odpuzuje.(7.8.2010)

Fascinující hra mezi králem a jeho milenkou, ve které není ani vítězů, ani poražených, respektive vyhrají oba a tak to má být... O ždibíček slabší než pozdější Král a žena, ovšem Kočár je třikrát tak delší...(30.10.2008)

Jedna z několika mála televizních perel, které po sobě zanechal Jan Werich; jednak, aby byly schopné pobavit i za sto let, a jednak aby stále připomínaly, co všechno mohl Jan Werich po sobě zanechat, kdyby mu to vládci o mnoho kilogramů hloupějěí než on, dovolili.(5.2.2012)

Příjemná televizní hra s jako vždy geniálním Werichem.(9.8.2013)

O mužské ješitnosti a naivitě, a taky o tom, jak je Pericholová všechny utáhla na vařený nudli.(30.10.2008)

Velké sólo Jana Wericha, který hraje opět v podstatě sám sebe, tentokrát v kostýmu peruánského místokrále. Bohužel mi postava herečky Pericholové byla natolik nesympatická, že mi po slibném začátku zážitek trochu pokazila. Nejlepší mi přišla scéna v níž Werich za asistence Miloše Kopeckého plní své každodenní státnické povinnosti.(21.9.2007)

Kulturní expanze šedesátých let dovolila některým osobnostem, umlčených komunistickým režimem minulé dekády, vrátit se opět před filmovou a televizní kameru. V případě Jana Wericha můžeme hovořit až o jakémsi druhém tvůrčím vrcholu. V té době se objevil v několika znamenitých televizních aktovkách, psaných přímo pro jeho osobu a v kterých naplno zaznělo jeho moudré klaunství a hluboce lidský charakter. KOČÁR představil Wericha v roli mrzutého stárnoucího místokrále, který si dokazuje svou atraktivitu a výjimečnost vztahem s nonšalantní koketní primadonou. Slovní souboje mezi nimi tvoří z tohoto díla nezapomenutelný herecký koncert. Partnerství s Jaroslavou Adamovou, fungující na principu ryzího přátelství a porozumění naznačuje, že Werich k sobě potřeboval ženský element, aby vznikla souhra dvou protichůdných světů s jiskřivým nábojem (viz. Šejbalová - Slzy, které svět nevidí, Zázvorková - Uspořená libra, Brejchová - Král a žena). Přehlížet by se ovšem neměla ani úloha Miloše Kopeckého, jehož univerzální herecké umění tvoří dlouhodobý pilíř české kinematografie. --- "To je daleko. Já jsem věděl, že je to daleko. Ale že je to takhle daleko, to jsem nevěděl."(31.10.2008)

Procházka příjemnou růžovou zahradou za ruku s Janem Werichem, která mi nepřišla vyloženě jako ztráta času (obzvlášť když mám sesumírovat, kolik filmů jsem s mistrem viděl), absolutně mi ale nedocvaklo, k čemu se něco takového točí a hraje v tom elita z předních českých herců. Aby si Werich splnil sen hekat hodinu nad bolavou nohou? Aby Adamová skrývala výstřih v korzetu? Aby mohl být Kopecký znemožněn? Neměl jsem problém se usmát, ale za břicho jsem se nepopadal. Odehrávající se události mi byly úplně volné. Herci byli slušní, ale nic extra nepředvedli. Možná právě to je účel této inscenace, nezanechat chuť ani hlubší pocit, jenom satiricky okomentovat společnost, aniž by si někdo všiml kyselého vyznění. Každopádně jsem nenašel nic, kvůli čemu bych měl jít na 4*.(10.11.2008)

<< předchozí 1 2 3