Na sklonku srpna

Mitte Ende August

Sometime in August

Drama / Romantický

Německo, 2009, 88 min

Film mi pripadal dosť nedotiahnutý, i keď chvíľami bol zaujímavý. Neskutočne ma však rozčuľoval Thomas, pretože takého primitívneho, vyprázdneného, neschopného a lenivého zmrda človek hneď tak nevidí. A to bol aj dôvod, prečo bol pre mňa celý príbeh málo uveriteľný. Tá základná idea, vytiahnuť manželský pár na odľahlé miesto, pridať k nim ďalšiu dvojicu a sledovať, čo to spraví so vzťahmi je síce zaujímavá, ale nie som si istý, či sa ju podarilo naplniť.(10.2.2011)

Milan Peschel stvárnil postavu Thomasa, chuja, ktorému v živote snád' prejde všetko! Takýchto kokotkov akoby problémy obchádzali, ale na koniec budú vždy plakať...(11.5.2013)

SEBASTIAN SCHIPPER, NA SKLONKU SRPNA (2009) _____ Současná německá kinematografie šlape, tak není divu, když se tu občas cosi zableskne. Tykwer už má své mladé studenty a studentky těsně za patami, věřme, že co do přístupu k filmu následovníky i vzdorné odpůrce. Mitte ende august je nádherná variace na Goethovo Spřízěni volbou, okořeněná sdílenou krví, která vztahy intenzivněji propletá i zauzlovává. Variaceje je to svěží, odlehčená. Nikdo neumírá, snad jen cosi uniká ze sevření. _____ "Co máš na mě nejraději, co by ti chybělo, kdybych tu nebyla." Nevázaný, bezstarostný a milující Thomas, kterého si nejspíš pro toho "věčně hravého kluka v něm" Hanna i vybrala, není poeta, nezná správnou odpověď. A tak mlčí. Mysl mu šrotuje. Nic ho nenapadá. Raději mlčí dál. Trochu proti své vůli konečně vyhrkne , že: Nejraději má Hannu "celou", a také její "hebké vlasy". Hanna se bezeslova odvrátí na svu půlku postele... Pocit, že řekl něco, co neměl, a že narozdíl od včerejška mu dnes Hanna rozhodně "po vůli" nebude, je tak hutný a hmatatelný, že by se dal jistě i krájet... ___ Trochu mi tohle náhlé rozklížení připomíná, v odlehčené podobě, Bergmanovy neúprosně přesné vztahové variace ve Scénách z manželského života, kdy se ještě dávno před vypuknuvším konfliktem, prakticky od první scény, která má dokumentovat "dokonale sehraný pár", začnou projevovat drobná nedorozumění, nesoulady, míjení se - praskliny, místa, ze kterých se vztah následně pod zesíleným pnutím rozerve... Zdá se, že Schipper dokáže (nejen) tyhle takřka podprahové pohyby na plátně velmi přesvědčivě rozkrýt a následně s nimi velmi delikátně a umně zacházet... [psáno před dvěma lety, 11.ledna 2011](31.1.2014)

Přesně ten důvod, proč tak rád sleduju německé filmy. I bez mnoha slov řeknou někdy úplně všechno.(11.11.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $134,281(16.6.2010)