Na sklonku srpna

Mitte Ende August

Sometime in August

Drama / Romantický

Německo, 2009, 88 min

Přesně ten důvod, proč tak rád sleduju německé filmy. I bez mnoha slov řeknou někdy úplně všechno.(11.11.2014)

• emma53

Tak nahoře v obsahu se píše, že : Erotikou nabitý příběh milostného čtyřúhelníku nabírá spád...... Tssss, ani omylem, s lupou v ruce abych hledala a nic z toho bych nenašla. Nevím, na sklonku srpna jsem si myslela, že Na sklonku srpna mě dostane do relativní pohody, ale to byl velký přešlap. Měli se rádi nebo se neměli rádi? Jejich muchlování by tomu zkraje napovídalo, ale nakonec jsem vnímala jen zmítající se čtyři osobnosti, kteří se jak duchové bez života pohybují v domě před rekonstrukcí a večerním koupáním v rybníku. Já nepochopila žádnou z těch postav, neviděla jsem do nich, vůbec jsem se neměla čeho pořádně chytnout. Kdyby mě Sebastian dovolil alespoň malinko mrknout do jejich mysli, tak bych mu byla nesmírně vděčná, protože potenciál tam byl dobrý, ale takhle sorry a já tudíž končím slovy z filmu: "Ahoj."(22.8.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $134,281(16.6.2010)

SEBASTIAN SCHIPPER, NA SKLONKU SRPNA (2009) _____ Současná německá kinematografie šlape, tak není divu, když se tu občas cosi zableskne. Tykwer už má své mladé studenty a studentky těsně za patami, věřme, že co do přístupu k filmu následovníky i vzdorné odpůrce. Mitte ende august je nádherná variace na Goethovo Spřízěni volbou, okořeněná sdílenou krví, která vztahy intenzivněji propletá i zauzlovává. Variaceje je to svěží, odlehčená. Nikdo neumírá, snad jen cosi uniká ze sevření. _____ "Co máš na mě nejraději, co by ti chybělo, kdybych tu nebyla." Nevázaný, bezstarostný a milující Thomas, kterého si nejspíš pro toho "věčně hravého kluka v něm" Hanna i vybrala, není poeta, nezná správnou odpověď. A tak mlčí. Mysl mu šrotuje. Nic ho nenapadá. Raději mlčí dál. Trochu proti své vůli konečně vyhrkne , že: Nejraději má Hannu "celou", a také její "hebké vlasy". Hanna se bezeslova odvrátí na svu půlku postele... Pocit, že řekl něco, co neměl, a že narozdíl od včerejška mu dnes Hanna rozhodně "po vůli" nebude, je tak hutný a hmatatelný, že by se dal jistě i krájet... ___ Trochu mi tohle náhlé rozklížení připomíná, v odlehčené podobě, Bergmanovy neúprosně přesné vztahové variace ve Scénách z manželského života, kdy se ještě dávno před vypuknuvším konfliktem, prakticky od první scény, která má dokumentovat "dokonale sehraný pár", začnou projevovat drobná nedorozumění, nesoulady, míjení se - praskliny, místa, ze kterých se vztah následně pod zesíleným pnutím rozerve... Zdá se, že Schipper dokáže (nejen) tyhle takřka podprahové pohyby na plátně velmi přesvědčivě rozkrýt a následně s nimi velmi delikátně a umně zacházet... [psáno před dvěma lety, 11.ledna 2011](31.1.2014)

DER FILM 2009 - FESTIVAL DEUTSCHSPRACHIGER FILME - Festival německy mluvených filmů - Mitte Ende August / Na sklonku srpna - 3. 10. 2009 - kino Světozor - Velký sál - Praha - 75%(10.10.2009)