Reklama

Reklama

Mimořádně adrenalinová show Fear Factor se v USA vysílá už šestou sezónu, ale úspěšná je i v dalších zemích světa. V každé epizodě šest odvážlivců (v letošní sezóně už nesoutěží jednotlivců, ale čtyři smíšené páry) plní 3 až 4 extrémní úkoly, které vyžadují dost odvahy. Ale nejen to, úkoly musí navíc splnit v co nejkratším čase, neúspěšní soutěžící jsou na konci dne z dalších bojů vyřazeni. Na vítěze čeká zasloužená odměna ve výši 50.000 dolarů. Níže je uveden jen zlomek, že všech šíleností, které už za těch šest let museli soutěžící podstoupit. Zkuste si vybrat, do kterého úkolu byste ještě šli, a které byste nepodnikli ani za nic.

Takřka žádná epizoda se neobejde bez úkolu, ve kterém se překonává strach z výšek. Běžně se tu tak skáče do vody z letící helikoptéry, balancuje na okenní římse ve výšce třináctého patra, přechází na teleskopických chůdách po úzké kládě natažené mezi střechami budov.

Tato soutěž také není pro nikoho, kdo má strach z utopení, protože se dost často plní úkoly pod hladinou. Představte si, že jste pod vodou připoutaní k těžkému závaží. Za jak dlouho najdete ten správný klíč a vyplavete zpět na čerstvý vzduch? Za jak dlouho se dokážete vyprostit z potopeného auta, zachránit přitom maketu dítěte ze zadního sedadla a dostat se včas na hladinu? Klaustrofobici jistě nebudou nadšeni z úkolu, kterým je například prolézt úzkým odpadním potrubím.

Hodně úkolů připomíná spíše kaskadérské kousky z různých filmů a není divu, protože se na jejich přípravě a zabezpečení podílejí specialisté přímo z Hollywoodu (např. kaskadéři z filmu Jurský Park nebo Matrix). Soutěžící si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet skoky autem do dálky, podjíždění rychle jedoucího náklaďáku mezi jeho přední a zadní nápravou, projdou se po křídle letícího dvouplošníku, skáčí z jednoho motorového člunu do druhého, skáčí ze střechy jednoho náklaďáku na druhý, slézají vagón uhánějícího vlaku.

A pak tu máme roztomilá zvířátka. Co takhle například pokrýt si celé tělo včelím rojem, nechat po sobě lézt krysy, masožravé červy, ropuchy, tarantule a krajty, plavat v akváriu plném piraní, elektrických úhořů a malých aligátorů.

Anebo podojit obyčejnou kozu, ale bez použití rukou, jenom vlastnimi ústy… Śtáb musí být v tomto směru opravdu zvrácený, protože jejich oblíbeným úkolem je v puse přenášet z jednoho místa na druhé chcíplé krysy a chobotnice nebo ještě živé žížaly, škorpióny, pijavice, obrovské šváby, cvrčky a červy. Často je také úkolem pouze pomocí úst vylovit nějaký předmět z nádoby plné prasečí krve, zkyslého mléka, inkoustu z chobotnic, hovězích vnitřností včetně sleziny, mozku a míšní tekutiny… zkrátka samých fajnových zbytků. Pokud si myslíte, že nic nechutnějšího už být nemůže, tak raději tento odstaveček rovnou přeskočte. Pro soutežící je totiž 50.000 dolarů dost silná motivace, aby snědli například býčí varlata, vypili celé pštrosí vejce, slupli deset živých slimáků, pochutnali si na sushi z vnitřností chobotnice a zapili to buď koktejlem z rozmixované krysy nebo džusem z madagaskarských švábů a stonožek.

A jako dezert například křupavé mandelinky, luční koníky nebo africké pavouky. Štáb tedy musel přitvrdit a nechal si od amerického ministerstva zemědělství poslat seznam všeho, co se ze živočišné říše dá bez potíží sníst. Ze seznamu byli hodně nadšeni a na jídelníček Fear factor tak zařadili ještě takové delikatesy jako: velrybí sperma, jelení, losí a býčí penis, koňský konečník, kravský mozek, míchu a oči, prasečí dělohu anebo balut (filipínskou pochoutku), což je vařené kachní vejce s napůl vyvinutým embryem. Dobrou chuť…

Do soutěže Fear Factor se může přihlásit každý (pokud na to má samozřejmě žaludek), pro zpestření se ale čas od času vysílá speciální díl, do nějž jsou pozvané například modelky, missky a herecké celebrity, které plní naprosto stejné nechutné úkoly. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (411)

Slavníkovec 

všechny recenze uživatele

Původní díly byly celkem snesitelné, jakmile však začalo být záměrem soutěže vytvořit co nejvíce zvracejících a nepřejícných a nezdravě soutěžících lidí, tak šla celá reality soutěž hluboko do podprůměru. Vzhledem k naprosto hrozným speciálům a bonus dílům (viz. dvojčata, rozešlé páry, rodič+potomek, fearfactor do domu, osobnosti, miss a podonbě) musím snížit ještě více hodnocení. Hodnotím 35 %. ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Fear Factor, v mém žebříčku Reality-Show (RS), na třetím místě. CBS je jednoznačnou jedničkou v tvorbě nejlepších RS na světě, tato soutěž je "výrobkem" americké televize NBC. Problémem této show, je občas špatný výběr soutěžících. Jsou to vesměs blázni, kteří si za každou cenu potřebují něco dokazovat, podle toho se pak i chovají. Na normálního člověka jsem narazil jen zřídka. Když se k tomu přičte děsně malý časový prostor k tomu, abych mohl někomu vůbec začít fandit, výjde mi, že tahle soutěž se nedá sledovat kvůli fandění, ale čistě pro ten adrenalin, který občas obsahuje. To jí dělá poloviční, protože RS se sledují hlavně kvůli lidem. Soutěže jsou občas k zblití, občas jsou dost nudné, preferuji prostřední, "nechutné" disciplíny, které jsou i nejzajímavější. Plusem je rozhodně fakt, že tento pořad sleduju už od svých 14ti let a dříve jsem jí přímo zbožňoval. Má také jedno z nejlepších "open intro" (jen hudba) ze všech RS, které jsem kdy viděl. Na závěr musím upozornit na nechutně kreténský dabing, který předvedla Prima COOL, radši si to někde sežeňte a podívejte se v originále, tohle je vrchol zprznění pořadu. 70% 05.01. 2010 ()

Reklama

fmash 

všechny recenze uživatele

Série úkolů, jež mají zúčastnění plnit, obvykle sestává z dvou atleticko-adrenalinových (přejíždění lávky mezi mrakodrapy nebo přeskakování z jedoucího auta na auto) a jednoho děsivého (strčit hlavu mezi jedovaté pavouky) nebo ještě častěji nechutného (vypít rozmixované červy s mouchami), přičemž fantazie tvůrců má poměrně značná omezení. Ostatně co pořád vymýšlet, aby se to dalo sežrat a kam vlézt a přitom soutěžící pokud možno nezabít. Jednotlivé série pořadu mají co do náročnosti úkolů vzestupnou tendenci, takže kde v první sérii bylo největší šíleností sníst brouka, v posledních sériích se konzumovala havěť po hrstech. Navzdory vší pokleslosti a kultivovanější částí diváctva (osobně to tak ale nevnímám) vytýkanému ponižování důstojnosti soutěžících se jedná o poměrně zábavnou show a dlužno poznamenat, že moderátor Joe Rogan, celkem sympatický chlapík, se k soutěžícím nechová povýšeně a málokdy jsem měl jako divák pocit trapnosti nebo dokonce hanby. Nejzajímavější na soutěži je sledovat (a v duchu si na stejném místě představovat sebe a své pocity) spíše ty adrenalinové úkoly. A neméně zábavné je porovnávat motivaci různých soutěžících, se kterou do pořadu vstupují. Zdaleka ne každý (a pokud ano, bývá nejtrapnější) tam jde primárně kvůli penězům - velkou roli hraje touha po dobrodružství a mocném zážitku. V porovnání se soutěžemi typu Ninja Factor, kde jde především o stále se opakující atletické výkony, je Fear Factor více o jednotlivých lidech a to je to, co mě baví. ()

Hennes 

všechny recenze uživatele

Za 50.000 dolarů krkolomné skoky na zavěšeném laně, balancování ve výškách, přelézání po jedoucích kamionech, nechat na sebe sedat tisíce včel, to vše možná ano. To může být faktor strachu, ale požírat ovčí oči, pít koktej z červů, svačit šváby, pít zkažené mléko ?? A taky je velká náhoda, že každý soutěžící má dokonalou postavu co ? ()

Doudis19 

všechny recenze uživatele

Extrémní soutěž o 50 000 dolarů nijak nevybočuje ze schémat podobných soutěží. Jenže na rozdíl o nich, zde jsou soutěžící až směšně sebevědomí, a je okromná legrace poslouchat klasický amíky a jejich výmluvy po nezvládnutém úkolu. Navíc často soutěž boří společenské míty. Vždyť kdykoli se soutěže zůčastný homosexuál, všech svalovcům zbydou jen oči pro pláč. K tomu výborný moderátor Joe Rogan tyhle namachrovaný krasavce a tupý nádhery, skvěle sráží a jeho fóry, rejpání a hecování většinou patří k nejlepším momentům celého pořadu. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (10)

  • V roku 2005 na tvorcov podal sťažnosť istý Austin Aitken, v ktorej uvádzal, že mu pri sledovaní prišlo tak nevoľno, že sa musel postaviť a rozbehnúť k dverám, kde sa následne zranil. (Greenpeacak)
  • V jednej časti mal súťažiaci spor s moderátorom Joeom Roganom a chcel si to s ním vybaviť pomocou násilia. Zo súboja nakoniec vyšiel víťazne moderátor. (Greenpeacak)
  • Tvorcovia nepresvedčili žiadneho profesionálneho trénera zvierat, aby im pomáhal pri niektorých úlohách, pretože by tým boli nútený porušiť trénerské zásady pri práci so zvieratami. (Greenpeacak)

Reklama

Reklama