Derek

Dokumentární

Velká Británie, 2008, 76 min

Isaac Julien

Tilda Swinton

Pro diváky, kteří Dereka Jarmana ještě neznají, je Julienův dokument tím vhodným prvním krokem k jeho dílům. Několik faktografických informací poskytuje prostor k lepšímu chápání rozličných scén z Derekových filmů, ovšem Julienova koncepce, zvolená tak, aby odpovídala stylu samotného Jarmana, je vůči leitmotivní osobnosti značně odtažitá. Derek sám tak stále zůstává osobou vnitřně uzavřenou a nejistou, téměř mystickou ikonou bouřlivých let boje za rovnoprávnost homosexuálů a období nástupu HIV. Stejně tak vztah mezi umělcem a jeho múzou není rozveden jinak než předčítáním osobního dopisu, který Tilda Swinton sepsala až několik let po jeho smrti. Dokument je tak spíše povrchním záznamem historických událostí převážně britského queer hnutí, kde páteř tvoří stejně povrchně zaznamenaná osobnost Dereka Jarmana, než hodnotným a hlubokým obrazem oblíbeného britského umělce, jaký jsem očekával.(24.10.2009)