Vetřelec ³

Alien³

Alien 3

Votrelec ³

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 1992, 114 min (SE: 145 min)

Návrat k hororovému a pomalšiemu prvému dielu. Atmosférou veľmi podobné a dokonca ešte depresívnejšie. Prostredie väznice je dobrým ťahom. Mám tento film rád a ten koniec je jeden z najlepších vôbec!...80%(30.6.2007)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $55,473,545Tržby Celosvetovo $159,773,545║ __/85%/ (kino verzia) __/90%/ (rozširena verzia)(18.5.2005)

Tenhle díl stavím kousíček pod původní Scottův opus. Fincher je talent, to se nezapře. Bohužel k třetímu pokračování série se údajně zachovalo studio jako k nechtěňátku, takže byl vůbec problém vejít se do rozpočtu (což je místy vidět). Přesto po Cameronově okázale militantní přestřelce je tahle psychologická hra v naprosto odpudivé prostředí kosmického krimu pro ty nejhorší delikventy doslova zjevením. Plíživý děs je záludnější než jindy, zbraní se nedostává a Ripleyová musí bojovat na dvou frontách – s hladovým vetřelcem a úchylnými "spolubydlícími". Možná je "trojka" něco úplně jiného, že se čekalo, ale s odstupem času ji mám raději než Cameronův příspěvek do Vetřelecké famílie.(27.1.2004)

Po depresivně napumpované jedničce a akcí natřískané dvojce se třetí díl může pochlubit jistým druhem komornosti. Fincher je mistrem stupňované atmosféry a jeho pojetí celé ságy mi není až tak proti srsti. Nesnažil se jí rozpompéznit, přeplácat, ba naopak spíše zklidnit a víc zhororovatět. Stejně jako si mladík zabeďarovaného ražení patlá do vlasů kila gelů, pak tady se jak režisér tak scénáristi patlají v pokusech nezahanbit legendu. Sigurney a zvlášť to co s její postavou provedli se mi trochu právě tady nepozdává. Závěr sám o sobě taky zapříčinil to, proč trojka Vetřelce nikdy nemůže dostat plné hodnocení. Ty vesmírné potvory mi už taky nepřišly tak děsivé, spíš jen jako po zdech skákající splašený pejsánci. Není to zas úplný pohřeb série, ovšem taková smuteční mše to být může. Razí svůj styl, nekopíruje a to je moc fajn, ovšem než se něco vůbec podaří rozjet, tak to skončí. Je to tak mezi 3ma a 4ma hvězdičkama, ovšem proto, že tady se na půlky nehraje, tak dám 4ku. Jako thriller skvělé, jako sci-fi pokulhává a jako horor něco pro rozjezd.(18.8.2004)

:::::::::::::::::::::::::::: Druhý nejlepší Vetřelec po Vetřelec: Vzkříšení. První dva mne vůbec nebavily. Tady je to o dost lepší .... :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(22.3.2009)

• - Vetřelce vylíhlého ze psa měl původně hrát důkladně zamaskovaný pes, ale tento nápad se nakonec nerealizoval. (cariada)

• - V jednom z raných trailerů byl použit slogan "Na Zemi všichni uslyší tvůj křik". Jeden z prvních námětů totiž zavlekl vetřelce na Zemi, slogan tak byl parafrází pro známou větu z prvního Vetřelce "Ve vesmíru nikdo neuslyší tvůj křik". (-bad-mad-wolf-)

• - Renny Harlinovi se zdál scénář příliš akční, proto od filmu odstoupil a přešel ke Smrtonosné pasti 2. (zigot7)