Vetřelec ³

Alien³

Alien 3

Votrelec ³

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 1992, 114 min (SE: 145 min)

Ripleyová se už tak dlouho potýká s vetřelčím plémě, že větší nebezpečí pro ni znamenají nadržení muklové a vši.. Jako by s "odchodem" medika v podání C.Dance skončil na Fiorině 161 i atmosférický tanec kolem plíživé smrti a beznaděje (mimochodem výborně podkreslený hudbou E.Goldenthala) a nastoupila divně sestřihaná vyvražďovačka s nekvalitními "loutkovými" triky u modrého pozadí a "on board" kamerou na krvelačném Gigerově fešákovi. Nutno však podotknout, že studiem týraná a diváky podceňovaná Fincherova prvotina si časem zaslouženě vybojovala své místo na slunci.(12.6.2012)

Návrat k hororovému a pomalšiemu prvému dielu. Atmosférou veľmi podobné a dokonca ešte depresívnejšie. Prostredie väznice je dobrým ťahom. Mám tento film rád a ten koniec je jeden z najlepších vôbec!...80%(30.6.2007)

Tenhle díl stavím kousíček pod původní Scottův opus. Fincher je talent, to se nezapře. Bohužel k třetímu pokračování série se údajně zachovalo studio jako k nechtěňátku, takže byl vůbec problém vejít se do rozpočtu (což je místy vidět). Přesto po Cameronově okázale militantní přestřelce je tahle psychologická hra v naprosto odpudivé prostředí kosmického krimu pro ty nejhorší delikventy doslova zjevením. Plíživý děs je záludnější než jindy, zbraní se nedostává a Ripleyová musí bojovat na dvou frontách – s hladovým vetřelcem a úchylnými "spolubydlícími". Možná je "trojka" něco úplně jiného, že se čekalo, ale s odstupem času ji mám raději než Cameronův příspěvek do Vetřelecké famílie.(27.1.2004)

Oscar 1 nominace: Vizuální efekty(5.3.2004)

Ať se na mě Fincher ani jeho Vetřelec nezlobí, ale na 4* jsem toho viděl sakra málo. Slušná atmosféra, které však hodně scházelo k atmosféře prvního dílu. Fincherová láska... jeho kouzla s kamerou jsou opět úchvatné, ale to nestačí. Vetřelec je kapku jiný a upřímně až moc počítačový (a nepovedený!! Zlatá animatronika). Film má v některých okamžicích nakročeno k 4-5*, ale nedokáže tuto kvalitu udržet po celou dobu. Škoda, mohl to být další geniální Vetřelec... Možná, kdyby to všechno nechali producenti na Finchrovi vzniklo by něco stejně osobního a odlišného jako v případě ostatních dílů vetřelců, ale to možná ukáže jen Director cut, jestli někdy vyjde.(18.8.2004)

• - V celém filmu nezazní křestní jméno Ripleyové (Sigourney Weaver), které je Ellen. (Chipsonator)

• - V prvním Vetřelci od R. Scotta je v jídelně kosmické lodi Nostromo na stole párek skleněných ptáků (asi čápů) a ti pijí ze skleničky, ze které naberou vodu, zhoupnou se, a tak dále. V tomto snímku se objevují stejní ptáci na stole v kanceláři šéfa věznice. (Terva)

• - Spoiler: V závěru filmu, kdy Ripleyová padá do rozžhaveného kotle, se v původní verzi rodí vetřelec z její hrudi. V rozšířené verzi nikoli. (messiah)