• Německo

• Německo

Templár

Akční / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA / Německo, 2011, 121 min

Na tento smímeček jsem se těšil, neboť pro válečné filmy z období středověku mám slabost. Ale byl jsem dost zklamanej, děj váznul a místy jsem se nudil. Ale líbilo se mi zfilmování dle skutečné události (bitva o Rochester skutečně proběhla) a velmi realistické souboje. Lepší průměr, ale znova film zhlédnout ne-e. 60%(7.5.2012)

Nehorázná řezničina. Mám ten pocit, že James Purefoy se po Solomonu Kaneovi upsal historickému "off road" žánru na do smrti. Ve finále proč ne. Jeho hrdina má hloubku, není to šašek typu Barbar Conan (2011) apod. Minimum slovní zásoby není vůbec na škodu, právě naopak. Výtečná chemie hlavních představitelů rozhodně stojí za zmínku. Inu jde to i bez milionu slov. Akce ok (v rámci rozpočtu). Několik skutečně výživných detailů (přepůlení člověka apod.). Na lehce komorní spektákl s britským feelingem nezvykle rozmáchlá a monumentální hudba (palec nahoru). Krutě přehrávající Giamatti a okouzlující Kate Mara (rovněž palec nahoru). Možná trochu více efektní, nežli efektivní, ale v rámci žánru se dle mého názoru vyšťavilo maximum co šlo.(12.11.2011)

Hrady, meče, brnění, krev, usekané končetiny, drsňák, kočka a slizký padouch. Středověká řežba jak má být. Více jsem nečekal, více jsem nedostal.(25.6.2012)

Megasráč Paul Giamatti (jako král Jan) si najme partu dánských žoldéřů a s požehnáním papeže jede ztrestat všechny co... všechny. Na odpor se mu postaví parta borců, kteří za prachy, nebo z osobních důvodů nemají pro královy úmysly pochopení. Solidní scénář, dost dobří herci a pořádná řezničina plná rozsekaných hlav, uťatných končetin a probodnutých břichů. Škoda těch záběrových haprů při bitkách, ale jak říkám, krvavé chlístance a hořící prasata tomu zvedají úroveň. Historické skutečnosti se v těchle pasážích IRONCLAD blíží hodně. Když jsem byl malý, jednou jsem tajně jedl otcovy milované nektarinky. Další den ke mně přivedl služku, kterou obvinil z krádeže. Položil jí ruku na stůl, vytáhl nůž... a udělil trest. Tentýž večer, jsem neunesl stud a přiznal se mu, že to já, jeho syn jsem spáchal ten čin. A víte, co mi odpověděl? "Já vím. Proto jsem jí uříznul jen prst. Jakýkoli čin proti koruně musí být krutě potrestán. Je to jediný způsob, jak si udržet absolutní moc."(16.9.2011)

• Zeck

Překvapivě špatný film, který se prvních dvacet minut jeví jako nadějná nízkorozpočtová záležitost, ale postupem času jde logika, scénář i výkony herců rapidně dolů. Dvouhodinová stopáž je prostě moc, když se 90% děje plácá za hradbami jednoho hradu, kde dojde na tři nelogické "bitvy" a jedno milostné drama z červené knihovny. I s počty si tvůrci nedělali starosti, neboť z tisíců žoldáků se během vteřiny stanou osamělí bojovníci, kteří si to rozdávají muž proti muži se 13 oponenty a když už mají téměř vyhráno, raději se stáhnou, asi aby mohli pokračovat druhý den. Když už dochází kladné postavy, meč tasí i hradní dáma a přesně v této chvíli jsem začal usínat. Pamatuji si jen myšlenku, že někdo chtěl pomocí prasat podpálit základy hradu a když už i ty prasata byla dovezena, usnul jsem. Ani z těch šermovaček nic neuvidíte, když jedno napřažení meče vydá na tři střihy. Nezkušená režie, dějová prázdnota, zatraceně dlouhá stopáž, póza áčkového historického blockbusteru s dvaceti komparzisty. 40%(12.7.2011)