Na doraz

Deadline

Nadoraz

Komedie / Drama / Road movie

USA, 2010, 91 min

Ten film trpí klasickým neduhem nových amerických komedií. I Due Date působí, jako kdyby jeho scénář vznikal ještě během natáčení, někde mezi Dallasem a Grand Canyonem. Film tak ve výsledku připomíná surovou hmotu, kterou nestihl opracovat ani scénárista, ani režisér a ani dramaturg, ale producenti ji již posílali do kin. Chybí tomu kontinuita, návaznost a nakonec to graduje do ztracena (výlet k mexickým hranicím jde zcela mimo mě). Snímek navíc ve finále přiváží i pachuť z toho, že tvůrci měli sakra málo střelného hláškovacího prachu na stominutovou komedii. A ten prach vystříleli sakra rychle... Zach Galifianakis se (zatím) neokoukal a (zatím) neleze na nervy, jeho postava pak doslova žadoní o vlastní spin-off (Aldous Snow pro rok 2010?), Robert Downey junior potom sice potvrzuje status lídra hollywoodské ligy, v roli Petera ale trochu tápe a nepropůjčuje ji skoro žádnou osobitost. Na doraz na oraz funguje. Jen ta křivka zábavnosti padala hodně hluboko a pak se do výšin vracela jen sporadicky. Jedem dál... 60%(14.12.2010)

Na doraz jako Letadla, vlaky, automobily po dvaceti letech, Zach Galifianakis jako novodobý John Candy. Jen je tam více explicitnosti a nechutnosti.(5.2.2011)

Nelze tomu upřít několik nápadů i slušně nastíněné charaktery. Humorem je to ale hrozně nevyvážené, takže film sem tam zcela nerozumně přepne z komediální road-movie do něčeho, co by mnohem líp vypadalo ve filmu Adama Sandlera (třeba bitka s vozíčkářem je úplně mimo). Downey i Galifianakis to táhnou, i když Downey je tentokrát minimálně využit. To Galifianakis působí mnohem živěji a překvapivě utáhne i dramatičtější sekvenci. Je možná škoda, že se tvůrci neodvážili víc zatlačit na dramatickou linku, protože těch několik málo vážnějších momentů je nečekaně silných. Skoro mám podezření, že to na papíře byla hořká komedie a pak někomu došlo „ale sakra, lidi chodili na Pařbu ve Vegas, tak to musí být hlavně taškařice“. Ani ryba, ani rak, ale nenudil jsem se. Více zde.(30.11.2010)

Velmi vtipná komedie s výbornými gagy. Pokud se zaměřím na hlavní představitelé, tak u mě jednoznačně převyšuje Zach Galifianakis, který se pro komediální žánr narodil. Tu na rozdíl od Šílenců na prknech dostal více prostoru a bylo to znát (v některých scénách jsem měl problémy zastavit smích a sledovat další scénu), za to Robert D. Jr. mě do komediálního žánru moc nesedí (měl by zůstat u akčního prostředí například u Iron Mana). Pokud se zaměřím na scénář tak to nebylo možná úmyslné, ale cítil jsem tu trochu Rain Mana v některých scénách, ale jen trochu :-). Režie Phillipse je svěží a svižná. Komedie s lidskou povahou a vážností, která úplně nebyla nejsilnější notou filmu. Díky nízkému hodnocení tu na CSFD zvyšuju na 4*. Ps: Scéna kdy pili "kávu" jsem myslel, že se smíchy neudržím...další scéna v autě je taky skvělá: Peter: "Co je to za zvuk?" Ethanem: "Já nic neslyším" ...mlask..mlask...(23.7.2012)

Tahle komedie mi přišla jako taková opatrná sázka na jistotu. Vzalo se něco z Pařby ve Vegas a smíchalo se to dohromady s filmem Letadla, vlaky a automobily. Z týhle kombinace snad ani nemoh vzniknout vyloženě propadák. Todd Phillips pořád točí jedno a to samý, Zach Galifianakis taky hraje dokola pořád jedno a to samý a mě to (zatim) baví. Celou dobu jsem si akorát řikal, že "tohle" už jsem někde viděl. Film mě pobavil, nicméně je to spíš taková směs recyklovanejch vtipů, který většinou zafungovaly. Stačilo vidět jednou. 60%(19.7.2012)

• - Černý pickup, který řídil Darryl (Jamie Foxx), je Dodge Warlock výráběný jen mezi lety 1976 a 1979. (oje)

• - Úvodní scény na letišti byly vytvořeny na několika různých lokacích. Maketa kokpitu letadla byla postavena ve studiích Warner Bros, chodník, u kterého Peter (Robert Downey Jr.) i Ethan ( Zach Galifianakis) zaparkují svá auta, byl natočen na letišti Ontario v Kalifornii a letištní kontrola a interiérové scény z letiště byly natáčeny uvnitř Světového kongresového centra v Atlantě v Georgii. (Matt007)

• - Na ridičském průkazu Ethana je datum narození 1. záží 1969, ve stejný den se narodil Zach Galifianakis. (HellFire)