Na doraz

Nadoraz

Deadline

Komedie / Drama / Road movie

USA, 2010, 91 min

(Sebe)destruktivní konverzační roadmovie aneb pojízdná spermobanka s trvalou... I dal jsem si druhýho Todda Phillipse ve dvou dnech a po absurdním úletu The Hangover čekal jsem přinejmenším stejně svižně napsanou a zrežírovanou pohodovku. Jak už mě při pařbě napadlo, tak Phillips objevil mezistupeň mezi kontrolovanou debilitou a nekontrolovatelným magorismem definovaný jako Zach Galifianakis. Takže bylo jen otázkou času, kdy mu nějaký film "ušijí" přímo na tělo a v případě Due Date je dokonce víc než patrný, že těchle pětadevadesát minut sám vyloženě táhne. Nic proti Robertu Downeymu Jr., jemu prostě ten cholericky arogantní "starkovský" výraz sedí, jen tady hraje chvilkama možná až trochu okatý sparing. Ale celkově jsem se bavil, možná o trochu víc než u samotné "Pařby", byť za ní paradoxně v celkovém dojmu Due Date trošku zaostává. Místy vyloženě perfektní dialogy (skvělá reflexe doby - "Až mě líp poznáte, zjistíte, že mam skvělou povahu. Mam 90 přátel na facebooku, 12 váhá, ale i tak jich mam 90!"), vkusně naředěné "emotivními", prostě lidskými chvilkami a ještě navíc velký plus za halucinogenní jízdu v rytmu nezaměnitelný "Hey You" od Pink Floyd. Svižná komedie se scénářem o životě a nebo jen živelný scénář o bizarnosti života. [final rate: 70%](16.4.2011)

Ten film trpí klasickým neduhem nových amerických komedií. I Due Date působí, jako kdyby jeho scénář vznikal ještě během natáčení, někde mezi Dallasem a Grand Canyonem. Film tak ve výsledku připomíná surovou hmotu, kterou nestihl opracovat ani scénárista, ani režisér a ani dramaturg, ale producenti ji již posílali do kin. Chybí tomu kontinuita, návaznost a nakonec to graduje do ztracena (výlet k mexickým hranicím jde zcela mimo mě). Snímek navíc ve finále přiváží i pachuť z toho, že tvůrci měli sakra málo střelného hláškovacího prachu na stominutovou komedii. A ten prach vystříleli sakra rychle... Zach Galifianakis se (zatím) neokoukal a (zatím) neleze na nervy, jeho postava pak doslova žadoní o vlastní spin-off (Aldous Snow pro rok 2010?), Robert Downey junior potom sice potvrzuje status lídra hollywoodské ligy, v roli Petera ale trochu tápe a nepropůjčuje ji skoro žádnou osobitost. Na doraz na oraz funguje. Jen ta křivka zábavnosti padala hodně hluboko a pak se do výšin vracela jen sporadicky. Jedem dál... 60%(14.12.2010)

Velmi vtipná komedie s výbornými gagy. Pokud se zaměřím na hlavní představitelé, tak u mě jednoznačně převyšuje Zach Galifianakis, který se pro komediální žánr narodil. Tu na rozdíl od Šílenců na prknech dostal více prostoru a bylo to znát (v některých scénách jsem měl problémy zastavit smích a sledovat další scénu), za to Robert D. Jr. mě do komediálního žánru moc nesedí (měl by zůstat u akčního prostředí například u Iron Mana). Pokud se zaměřím na scénář tak to nebylo možná úmyslné, ale cítil jsem tu trochu Rain Mana v některých scénách, ale jen trochu :-). Režie Phillipse je svěží a svižná. Komedie s lidskou povahou a vážností, která úplně nebyla nejsilnější notou filmu. Díky nízkému hodnocení tu na CSFD zvyšuju na 4*. Ps: Scéna kdy pili "kávu" jsem myslel, že se smíchy neudržím...další scéna v autě je taky skvělá: Peter: "Co je to za zvuk?" Ethanem: "Já nic neslyším" ...mlask..mlask...(23.7.2012)

Na doraz jako Letadla, vlaky, automobily po dvaceti letech, Zach Galifianakis jako novodobý John Candy. Jen je tam více explicitnosti a nechutnosti.(5.2.2011)

Mám rád Phillipse za to, že nechá Galifianakise jít až na dřeň. Krom pár momentů tu toho ale moc nezbylo a při těch hrátkách na vážnější notu to ústřední dvojici šlape výrazně hůř, něž když se snaží prokousat dalším průserem. Phillipsovi tentokrát nevyšlo to dravé tempo a dojíždí i na absenci vyloženě dobrých nápadů, které v Hangoveru sypal z rukávu. A ta psychologie postav není kolikrát úplně konzistentní (Downey hraje Downeyho a zároveň někoho, kdo se snaží být Downeym. A je znát, že se v mnoha scénách vyloženě ztrácí a tohle mu tak úplně stoprocentně nesedlo). Zatímco Hangover uvítám kdykoliv znovu s otevřenou náručí, nad touhle "pousmávací sázkou na jistotu" s pár dobrými fóry se při filmově-opíjecích seancích zřejmě už nesejdeme.(6.11.2010)

• - Vo filme je spomenutý seriál Dva a pol chlapa (od r. 2003), ale aj filmy z trilógii Krstný otec a Jason Bourne. (marciano)

• - V jedné scéně hovoří Ethan (Zach Galifianakis) o své internetové stránce, která ve skutečnosti vážně existuje: itsrainingtwoandahalfmen.com. (Linkyc)

• - Úvodní scény na letišti byly vytvořeny na několika různých lokacích. Maketa kokpitu letadla byla postavena ve studiích Warner Bros, chodník, u kterého Peter (Robert Downey Jr.) i Ethan ( Zach Galifianakis) zaparkují svá auta, byl natočen na letišti Ontario v Kalifornii a letištní kontrola a interiérové scény z letiště byly natáčeny uvnitř Světového kongresového centra v Atlantě v Georgii. (Matt007)