Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

J*A*S*M

Provizorní hodnocení po první epizodě. Formálně samozřejmě dokonalé (co jiného taky od Scorseseho čekat), žánrově mě to však míjí dost velkým obloukem. Takže přesně jak jsem čekal. Mile mě ovšem překvapily občasné mírně humorné vložky. Šanci tomu ještě dám, ale nemyslím si, že by měl Boardwalk Empire šanci nějak výrazně mě zaujmout. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Po prvom diely spokojnosť, tvorcovia sa snažia isť dobovo z rokom 1920+, má to atmosféru, aj keď mi to príde už dejovo moc obohrané s podobnými filmami, až schématicky moc vtiaravé k divákovi, som zvedavý čo povedia a ponúknu ďalšie časti. /80%/ ()

Renton

Creator: Terence Winter .. Po celé porci 12 dílů neskutečná spokojenost. Atmosferická, stylová, drsná i zábavná seriálová záležitost s vynikajícím obsazením. Scénář navíc nikde vyloženě nezklamal - snad jen při přítomnosti legendárních jmen mafie jako Al Capone, Lucky Luciano atpod. jsem čekal jejich ještě větší využití a propojenost (ale to třeba přijde později, zvláště Al by mohl povyrůst do svého formátu..) a ustát jde i pozvolné vypravěčské tempo - takže nevidím problém i s označením "televizní událost roku." 90%. ()

Radek99

Naprostý audiovizuální skvost. Produkce HBO je neuvěřitelně našlápnutá a Boardwalk Empire je jen dalším důkazem tohoto nepopiratelného faktu. Začíná to u toho, že jejich seriály mají jednoznačně nejlepší úvodní znělky (Nucky Thompson na břehu oceánu alkoholu je opravdu stylový) napříč seriálovým spektrem, je v tom zahrnuta neskutečně precizní a sofistikovaná výprava (20. léta minulého století skutečně se vším všudy, soustředíme-li se na detaily, máme tu další, dosud nepoznanou rovinu...navíc to má celou takovou tu originální patinu...20. léta 20. století jsou prostě svou atmosférou nezaměnitelná...), úchvatná mizanscéna, skvělé herecké obsazení (Steve Buscemi ztvárňuje svého charismatického ,,loutkáře" skutečně bravurně...), výborně napsané charaktery (skvělá je postava Jimmyho i jeho znetvořeného komplice...navíc zajímavý fakt, že tvůrci se nebojí postavy nechat zemřít - a migrace je tu skutečně až neobvykle velká) a atraktivní prostředí, hloubka i děj... A jako třešnička na dortu sám velký Marty Scorsese... Seriálová produkce HBO převzala už definitivně od hollywoodského filmu roli hybatele umělecké progrese, to, co si filmové produkce kvůli obavě ze ztráty nedovolí, produkce HBO (a jiných velkých amerických televizí) klidně riskne a dává tvůrcům absolutně volné ruce, což má pak logický efekt na poli umělecké kvality...Boardwalk Empire je toho nesporným důkazem... PS: Enoch, biblický Kainův syn, založil první starozákonní město Enoch. Série 1: 90%, série 2: 95%, série 3: 95%, série 4: 90%, série 5: 60% ()

Superpero

Něco jako Sopranovi za dob prohibice. Veskrze profesionální práce po všech filmařských stránkách a občas je to opravdu drsná podívaná. Po skončení první sezóny mě napadli právě Sopranovi, kde také nedocházelo k nějakému epickému završení, jen někdo někoho oddělal a život šel dál. V boardwalku je ale největším lákadlem právě ta doba. Klobouky, dlouhý kabáty a pašování chlastu :) Buscemiho postava je dobrá, takovej ten všehoschopnej obchodník - mafián, ale mě nejvíc asi utkvěl Jimmy s těma odpuzujícíma vlasama a kulhavou nohou. Je takovej správně deprimovanej a mohl by se všelijak vyvinout. Určitě budu Boardwalk dál sledovat, pokud nám HBO nabídne další série. //// 2. série furt dobrý./// 3. série prozatím nejlepší. Fakt nářez. Gyp Rosetti byl naprosto vynikající psychopadouch. 4. série slabší. 5. série - důstojné rozloučení. Završení linie s mladým Nuckym mělo nejvíc emocí z celého seriálu. ()

Bluntman

Sebeironická žánrová pastiš? Ano! Ani nevím, jestli BOARDWALK EMPIRE dovede oslovit někoho jiného, než zaryté cinefily, ale pro ně se jedná o seriálovou událost roku. Už se těším, až úvodní díl uvidím znovu a budu si dělat poznámky. :) ()

Fr

,,…A ON VZAL BOCHNÍKY A RYBY, ZHLÉDNUL NA SVÉ PODDANÉ A PRAVIL: SEREM NA TO A JDEM KŠEFTOVAT S WHISKEY.....“/// Atlantic City – to není fantaskní svět dětských knížek. Tohle je opravdové místo s opravdovými lidmi. Všechny ty věci oné doby – prohibice, náboženství, Al Capone, ženy který nekoušou (jedině že by jste chtěli), parta vysoce postavených chlápků, která je na prohibici připravena, ale hlavně ,,NUCKY“, pokladník, kterej si žije jako faraón, rozdává milé úsměvy, se všemi si plácá po zádech a má problémy, který přesahují světové finance - STEVE, TY SEŠ PŘESNĚ TEN PARCHANT stvořenej pro tuhle roli!!!! Filmařina, pocta starým mafiánským filmům (?). Seriál je vyprávěn ,,po staru“, žádný flashbacky, šílený postavy, zběsilý tempo. Je vidět velká snaha o historickou věrohodnost, ale kromě nahých žen moc líbivých obrázků nečekejte. KAŽDÝ SE MUSÍME ROZHODNOUT, S KOLIKA HŘÍCHY DOKÁŽEME ŽÍT! A právě to poklidný tempo vyprávění mi často lezlo na nervy. S tímhle hříchem já klidně přežiju (alespoň doufám, protože úspěch přináší nepřátele!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci vidět liliputí box. 2.) Chystám se s Iry prozpívat (nebo problít) svátek sv. Patrika. 3.) Zajímá mě ,,péčko“ z roku 1920. 4.) Jsem účetní a přemejšlím, jestli můžu bejt mafián. 5.) Jsem z V(ěcí)V(eřejných) a přemýšlím, jak ukončit akci ,,Pryč s dinosaury“. /// 2. SÉRIE: MOŽNÁ MI BŮH DÁVÁ DRUHOU ŠANCI....... /// Situace v Atlantic City se mění – štěňatům narostly tesáky.....jenže: MOC SI NEMŮŽEŠ JEN TAK VZÍT. MUSÍ TI JI NĚKDO DÁT! Kompaktní a dějově ucelenej seriál, kterej je místy (trochu) vo ničem, ale ví, co chce říct. Další válka za hromadu peněz má pomalejší rozjezd, ale o to víc zajímavější dojezd. Snad proto říkám: ,,stejně dobrý jako 1. série (navíc solidně rozehraná ta další...). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Můj dech je cítit po whiskey a tabáku. (A mám rád striptérky...) 2.) Jak to tenkrát bylo při boxerským souboji století Demsey vs. Carpentier. 3.) Thx za titule ,,exitus“. /// 3. SÉRIE: ,,TOHLE JE MOJE MĚSTO!“..... /// Obyčejní lidé se problémům vyhýbají. Výjimeční lidé je obrátí ve svou výhodu. A někteří lidé se neokrádaj! Víc prostoru pro ty ,,dřív vzadu“, paní Thomsonová jako dáma s jasnými cíli (to se ji to frajeří s Nuckyho prachama…), ale hlavně dobrej padouch Gyp, úchylnej sráč, kterej jako jedinej dokáže kapku rozvířit tuhle nudnější sérii. Zdá se mi, že buď nemaj co vyprávět a zbytečně nafukujou děj (co má jinak znamenat ta sedmá epizoda věnovaná Velikonocům?) a nebo si myslej, že pomalým a nudným tempem (byť plným mafiánů) vytvoříš dobrej mafiánskej film. A Nuckymu se stále nedaří…. Poslední 2 díly naštěstí napravujou reputaci. S HOLÝM ZADKEM ZJISTÍŠ, CO OPRAVDU POTŘEBUJEŠ! Takže Al Capone. Konečně, už jsem myslel, že na něj nedojde! (a já nechám ty 4*!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistil jsem, že spíš než na Iry, jsem na Italy. 2.) Ještě furt nechápu, že největší gangsteři seděj na ministerstvech. 3.) Thx za titule ,,exitus“. /// 4. SÉRIE: VE JMÉNU RASY... /// V Atlantic City zavládl mír. Aspoň by se tak mohlo zdát. Kšeftu s chlastem se daří, ale čím dál víc hlasitěji si o slovo říká heroin. Přestává se šukat v postelích, John Edgar Hoover začíná slízávat smetanu, Frank Capone sehrál svoji závěrečnou volební etudu a Alphonsovi začíná mrdat čím dál víc. Svině jsou pěkný svině, někteří, jenž na začátku měli všechno, nemaj nic. Hold 20tý léta století páry… Nebo je to něčím jiným? ZVEDÁM HODNOCENÍ NA 5* (hvězd)! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nejlepší zábavu jsem vždycky našel v Cotton Clubu. 2.) Rád chlastám (vobčas šňupnu) a baví mě historie. 3.) Thx za titule ,,hectic“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** /// 5.SÉRIE JINÍ PSI, STEJNÁ KOŘIST. /// Flashbacky z dětství Enocha “Nuckyho” Thompsona pomáhají pochopit jeho cestu na vrchol. Díky Al Caponemu se to trochu prokrvuje. Sice k tomu, aby se něco dělo, potřebujou dvě časový roviny, ale furt to baví. Nenápadně se schyluje k souboji, ve kterým dojde i na rodinný záležitosti. Je to víc osobní, zřejmě proto, že tahle série je poslední. Takže SBOHEM ENOCHU THOMPSONE, budeš mi chybět! A proto jdu na maximum! (s hodnocením vole!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se zavést „Volsteadův zákon“. 2.) Thx za titule „hectic“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * () (méně) (více)

Dever

// Production Companies: Home Box Office (HBO) // Aj keď som mal prvú sériu dlho dlho doma, stále som sa jej vyhýbal, kvôli žánru a roku v ktorom sa odohráva. Čo sa mi naozaj páči je atmosféra a veľké herecké obsadenie čo seriálu samozrejme pridáva, ale škoda, že niektoré jednotlivé pasáže sú zbytočne zdĺhavé až nudné . Samotný seriál nie je zlý, ale za 5* u mňa nikdy nebude. ()

B!shop

No tak jsem to konecne dokoukal. Zacal jsem koukat kdyz uz byly vsechny dily odvysilany, ale stejne mi to zabralo hezkejch par tejdnu. Ne proto, ze bych nemel cas, ale jednoduse proto, ze jsem nemel absolutne zadnou potrebu sledovat dalsi dil. To je totiz hlavni a vicemene jedina chyba tohohle jinak vysoce kvalitniho serialu. Vsech 12 dilu se vlastne nic moc nedeje, jasne, neustale tu nekdo s nekym kseftuje a vymejsli se ochcavky, rozvine se spousta drobnejch pribehovejch linii, ale proste jednak tu neni zadna postava, ktery by clovek vylozene fandil a pak proste to je cely takovy desne mdly a utahany, furt se jen keca a nic se nedeje. Jasne, sem tam dojde na nejakou tu vrazdu, celkove to ma misty prijemne drsnou atmosferu, ale na me to proste nepusobilo jak mafianskej serial, ale spis jako politicky drama s trochu vic zkorumpovanejma politikama. Co na tom, ze by to vizualne obstalo i v kine a herci jsou do jednoho vynikajici. Dokoukal jsem to tak spis ze zvedavosti, jestli se to ke konci aspon trochu rozjede a abych nepsal komentar po skouknuti tretiny dilu, ale jestli bude druha serie a konec tomu nasvedcuje, asi si hodne rozmyslim jeji sledovani. I tak ale za nesporny kvality ty 4* soupnu. ()

Slasher

Luxusní 1. série. Východní pobřeží, léta dvacátá, promenáda, prohibice, mafie, Steve Buscemi jako stylový král Atlantic City... Vizuálně neodolatelný, dějově a charakterově zajímavý, parádně zahraný (miloval jsem Shannonova šílenýho agenta), výborný! ()

EdaS

Pilot: Scorsese dostane šanci rozjet se až v druhé polovině, ale chápu, že bylo potřeba věnovat se nejprve postavám. Velmi slibná věc. ()

H34D

Začnu tím co mi vadí. U HBO jsme zvyklí na pomalejší styl vyprávění, nicméně zde mi přijde, že se v určitých místech zpomalilo až moc. Mezera v plynulosti děje byla nejvíce cítit v třetí sérii, která byla poněkud násilně naroubovaná na jinak pěkně uzavřenou předchozí dvojsérii... Pokud však zdárně přežijete i tuhle střední fázi, odměnou vám bude povedená gradace a vyústění v páté sérii, která je z celého seriálu to nejlepší. Zpět ale na začátek, o čem, že celý Boardwalk je? Politika, mafie a Steve Buscemi... Nečekejte rychlé vzestupy a pády po vzoru Scorseseho Mafiánů, či Casina, ani akce si příliš neužijete, byť smrtí je zde požehnaně. Charaktery jsou velmi pěkně propracované, nepodléhají scenáristickým potřebám, ale vyvíjí se přirozeně a lidsky - v tom dobrém i špatném. Život v Americe v 30. letech je vykreslen bravurně, člověk je schopen udělat si obrázek o celém tehdejším fungování nejen podsvětí, ale i celé společnosti a to dokáže málokterý seriál... 7/10 ()

xxmartinxx

Po nějaké době jsem se zase jednou vrátil k seriálům. U Boardwalk Empire mě nalákalo hlavně Scorseseho jméno, jež se skutečně stalo zárukou kvality. Pokud je tu něco vyloženě špatně, je to jen stala režisérů se Martymu až moc podobat, což někdy dost bije do očí a jistá sázka na jistotu co do vývoje postav i děje. Ty ovšem musejí být odpuštěny velké většině seriálů, protože co si budeme nalhávat, cílem jedné epizody je primárně nalákat na tu další. Vznikl každopádně výborný seriál s takřka filmovým vzhledem, který táhne silný dohled a Buscemi. ()

Arx

Geniální seriál s dokonalým scénářem a působivou atmosférou Ameriky z 20.let. Nejde jinak, než hltat každičkou větu, každou scénu tohoto vynikajícího díla. Na seriálu je skutečně znát práce zkušených režisérů v čele s Martinem Scorsesem a scénáristický rukopis Terence Wintera, kterého známe jistě ve spojení se ságou o Rodině Sopránů. Nemám cokoliv co Impériu vytknout. Dokonce i obsazení Stevea Buscemiho do hlavní role se ukázalo jako velice promyšlený tah. Zapomeňte na jeho předchozí role trapných zkrachovalců nebo pedofilů(Con Air). Steve Buscemi je charismatický ďábel a já doslova hltám a těším se na každou jeho větu. Impérium je dokonalé po všech stránkách. Skládá se z 12ti dílů, je ale potřeba vyzdvihnout, že ne všechny jsou bezchybné (paradoxně první díl mi přišel nejhorší a jeho první vysvětlovací polovina mě příliš nebavila) ale jako celek je Impérium vynikající kinematografický počin z produkce HBO. 99% ()

flanker.27

Tohle mi moc nesedlo. Buscemi je perfektní, je to dobře natočený i zahraný, ale nějak mi v tom chybělo něco, co by mě k tomu přitáhlo. V podstatě celý je to o sbírce různejch typů zločinců, od malejch rybek po velký zubatý paryby, který vydělávaj bez skrupulí způsobama na nebo za hranicí zákona a jdou si vzájemně po krku. Komu fandit, čí osudy napjatě sledovat, když tam není jediná postava, která by k tomu všemu tvořila protipól (z agenta Nelsona se vyklube ještě větší magor než všichni mafiáni). Tohle prostředí samo o sobě mi zkrátka mnoho neříká. První sérii jsem dokoukal, ale dál to asi zapíchnu. ()

gudaulin

Doba prohibice a zlatá éra sílícího organizovaného zločinu jsou sice ve filmu a televizi důkladně zmapované, HBO ale dokazuje, že návraty ke zdánlivě provařené látce mohou být maximálně úspěšné, pokud se to zkrátka umí. Pro mě se z Impéria nakonec vyklubalo jedno z nejpříjemnějších seriálových překvapení posledních let. Steve Buscemi je charismatický šéf zločineckého klanu, nikoliv jednorozměrný, ale hodně složitý lidský charakter. Paz de la Huerta je správná mafiánská rajda a postava sympatické Kelly Macdonald je zajímavě rozkročena mezi dvěma světy a postavena před řadu těžkých rozhodnutí. Dílo z podobného prostředí můžete natočit buď ve stylu Neúplatných jako souboj kladných hrdinů s padouchy, nebo jako komplexní obrázek společnosti, který ukazuje fungování zločinu ve všech jeho podobách a patrech. Impérium je to druhé a výborným způsobem ukazuje, jak byl zločin pevně ukotvený v tehdejší sociální struktuře Spojených států. Můžete sledovat korupční praktiky politických špiček, stejně jako drobné pouliční zlodějíčky, děvky v bordelech a pěšáky na hrubou práci. Tady nejsou ani tak kladné a záporné postavy, jako spíš lidé s rozdílnými zájmy v různých odstínech šedi. Celkový dojem: 95 %. ()

Sarkastic

(Viděno kompletních 5 sérií) Perfektní gangsterský seriál z časů prohibice v USA, který je opravdu vypiplaný a může se spolehnout na výbornou dobovou hudbu, interiéry a exteriéry, kostýmy či rekvizity, nemluvě o dokonale stylovém a pohodovém intru. Někomu možná může vadit lehce pomalejší tempo a ne až tak častá akce, ale já osobně s tím neměl nejmenší problém, na oplátku divák dostává o to propracovanější látku, s atmosférou, která publikum spolehlivě přenese o desítky let zpět, nechybí napětí, vyhrocené situace, časem i ty přestřelky, všudypřítomné intrikování/politikaření, na mé očekávání vcelku časté humorné hlášky, povětšinou reálně vypadající úmrtí (snad krom 2 situací, kdy už mě ty figuríny docela bily do očí), neustálé vzestupy a pády postav, z nichž žádná nemá život jistý, a myslím, že nejsem sám, koho několik úmrtí (ne) pěkně šokovalo (HBO se toho zkrátka nebojí, jak zdařile dokládá třeba i Hra o trůny). A když už je řeč o hlavních a vedlejších aktérech, je opravdu z čeho vybírat. Vyloženě kladných postav je tu sice jak šafránu, ale ze zástupu (polo) záporáků rozhodně lze vybírat, ostatně mafiány (Al Capone!) se to tu jen hemží, a to tvrzení o „inspiraci skutečnou postavou“ zde není jen tak na okrasu, poněvadž tady vystupují reálné historické postavy a události. I když co si budeme povídat, Nucky Thompson je prostě jenom jeden, a přestože se dost často chová jako chladnokrevná a vypočítavá svině, na 100% jsem mu fandil, on je zkrátka Pán. A jeho příjmení, které nechává tušit přítomnost legendární zbraně, nakonec dojde naplnění, i když nějaký ten díl (mám dojem, že v akci ji člověk uvidí až v 9. epizodě druhé série) si na „Tommy gun“ divák musí počkat. Po všech 5 řadách uzavírám hodnocení jasným plným počtem. Cítím smutek, že to všechno skončilo, ale vzpomínky budou krásné…a Norah Jones Nuckyho příběh se svou písničkou pěkně shrnula a uzavřela. „V zákopech jsme jedli psy. Ale krysy?“ - „Základní pravidlo politiky chlapečku: Nikdy nedopusť, aby ti pravda zkazila dobrý příběh.“ ()

TeeAge

|| Scenár: Terence Winter | Hudba: Straight Up and Down - The Brain Jonestown Massacre | Produkcia: Rick Yorn, Rudd Simmons | Distribúcia: HBO | Štúdio: Leverage, Closest to the Hole Productions, Sikelia Productions, Cold Front Productions | Počet sérií: 3 || Seriálová perla v umení dobového stvárnenia. Zo scenára je cítiť jemná neschopnosť vytvoriť niečo výnimočné aj napriek silnej vôli. Má to ale obrovský potenciál pre rozvoj v ďaľších sériách. Opakujem, interiérové stvárnenie doby ešte nikdy nebolo tak podmanivé, ani vo filmových produkciách. Kabarety 20. rokov konečne ožili, a mafiáni zažívajú svôj nový rozkvet. 78% | HD, EN DTS | ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)