Impérium - Mafie v Atlantic City (TV seriál)

Boardwalk Empire

Drama / Historický / Krimi

USA, 2010 - 2014, 52 h 34 min (Minutáž: 56x60 min)

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill, Vincent Piazza, Wrenn Schmidt, Martin Klebba, Shea Whigham, Michael Kenneth Williams, Blaise Corrigan, Michael Stuhlbarg, Anthony Laciura, James Schram, Harry L. Seddon, George Aloi, James P. Anderson, Dan Marshall, Emily Meade, Mark Lotito, Gretchen Mol, David Schallipp, Matthew Schallipp, Paul Sparks, Greg Antonacci, Danny Burstein, Dana Ivey, Joseph Sikora, Molly Parker, Tracy Middendorf, Christopher McDonald, Ben Livingston, Charlie Cox, Jack Huston, William Forsythe, Ted Rooney, Kevin O'Rourke, Julianne Nicholson, Mark Povinelli, Heather Chase, Bill Camp, John Cenatiempo, Max Casella, Bobby Cannavale, Billy Magnussen, James Cromwell, Stephen Root, Arron Shiver, Dominic Chianese, Christina Jackson, Peter McRobbie, Terence Winter, Ashlie Atkinson, Emma Kenney, Scott Jaeck, Suzanne Savoy, Francesca Scorsese, Ron Livingston, Jeffrey Wright, Meg Steedle, Randall Newsome, Ned Luke, Amy Warren, Patricia Arquette, Michael Badalucco, Tony Curran, Robert Clohessy, Margot Bingham, Nick Robinson, Josie Gallina, Lucy Gallina, Brian Geraghty, Fredric Lehne, Domenick Lombardozzi, Vincenzo Amato, Anatol Yusef, Louis Gossett Jr., Jenna Gavigan, Nick Sandow, Emily Dorsch, T.J. Linnard, Malcolm Madera, Lauren A. Kennedy, Stephen Badalamenti, Heather Lind, Kathleen Wilce, Craig DiFrancia, Jonathan Dwyer, Booch O'Connell, Carolina Santos Read, Oona Mekas, Jordan Gelber, Gene Jones, Demosthenes Chrysan, Rick Crom, Ed Moran, Virginia Kull, John Rue, Enid Graham, Rhonda Ayers, Eric Ladin, Noah Unger, Shannon Garland, Wayne Duvall, Remy Bennett, Erik LaRay Harvey, Ben Rosenfield, Laine Rettmer, Ben Van Bergen, Evie Paller, Frank Crudele, Ian Hart, Jared Brito, Alex Webb, Robert C. Kirk, Alex Cranmer, Jennifer Ferrin, Natalie Wachen, Boris McGiver, Michael Zegen, Matt Letscher, Nolan Lyons, Olivia Nikkanen, Shae D'lyn, Georgia Ximenes Lifsher, Joe Caniano, Marc Pickering, Paul Calderon, Louis Cancelmi, Maya Kazan, Madeleine Rose Yen, Robert Langdon Lloyd, Patrick Carroll, Margo Seibert, Jonathan Weisbrod, Tommy Nelson, E.J. Carroll, Skai Jackson, Glenn Fleshler, Travis Tope, Marko Caka, Doris McCarthy, Natalie Paul, John Keating, Charlie Plummer, Kerry O'Malley, Tom Morrissey, Ed Heavey, Jeb Kreager, Scott Sowers, Christiane Seidel, Jeremy Bobb, Morgan Spector, Naomi McDougall Jones, Daniel Raymont, Jon DeVries, Peter Appel, Erin Dilly, Michael Siberry, Louis Vanaria, Michael Countryman, David Vadim, Gregory Bastien, Daniel J. Watts, Samantha Buck, Lisa Joyce, Erica Fae, John Buscemi, Oakes Fegley, Derrick Simmons, Irungu Mutu, Remy Auberjonois, Steve Witting, Brendan Burke, Mike Houston, Richard Easton, Sean Cullen, Stephen Hill, Vincent Giordano, John Ellison Conlee, Paul Fitzgerald, Richard Bekins, Salvatore Inzerillo, Pernell Walker, Reg Rogers, Adam Scarimbolo, Dagmara Dominczyk, Ryan Johnson, Joyce Van Patten, Carl Burrows, Jim True-Frost, Onata Aprile, Patch Darragh, Donald Paul, Megan Ferguson, Edoardo Ballerini, Dan Daily, Katie Henney, Kenneth Tigar, Chris Mulkey, Geoff Pierson, David Aaron Baker, Bill Sage, John Bolton, Marceline Hugot, Katy Boyer, Gabriel Olds, Patrick Kennedy, Frank Deal, Katherine Waterston, Richard Barlow, Will Janowitz, KC Wright, Peter Francis James, Andrew Howard, David Campbell, Drena De Niro, Tom Kemp, Miranda Plant, Scott Drummond, Happy Anderson, Chase Coleman, Grace Van Patten, Ian Blackman, Justin Swain, Clayton Dean Smith, John Leonard Thompson, Charlie Romanelli, Tommy Nohilly, Tom Aldredge, Bill Buell, Susan Blommaert, Estelle Bajou, Pierce Cravens, Brian Tyree Henry

Tim Streeto

Scénografie:

Bill Groom, Bob Shaw

Kostýmy:

John Dunn

Season 1 [7,5/10](22.10.2011)

Po nějaké době jsem se zase jednou vrátil k seriálům. U Boardwalk Empire mě nalákalo hlavně Scorseseho jméno, jež se skutečně stalo zárukou kvality. Pokud je tu něco vyloženě špatně, je to jen stala režisérů se Martymu až moc podobat, což někdy dost bije do očí a jistá sázka na jistotu co do vývoje postav i děje. Ty ovšem musejí být odpuštěny velké většině seriálů, protože co si budeme nalhávat, cílem jedné epizody je primárně nalákat na tu další. Vznikl každopádně výborný seriál s takřka filmovým vzhledem, který táhne silný dohled a Buscemi.(9.2.2011)

,,…A ON VZAL BOCHNÍKY A RYBY, ZHLÉDNUL NA SVÉ PODDANÉ A PRAVIL: SEREM NA TO A JDEM KŠEFTOVAT S WHISKEY.....“/// Atlantic City – to není fantaskní svět dětských knížek. Tohle je opravdové místo s opravdovými lidmi. Všechny ty věci oné doby – prohibice, náboženství, Al Capone, ženy který nekoušou (jedině že by jste chtěli), parta vysoce postavených chlápků, která je na prohibici připravena, ale hlavně ,,NUCKY“, pokladník, kterej si žije jako faraón, rozdává milé úsměvy, se všemi si plácá po zádech a má problémy, který přesahují světové finance - STEVE, TY SEŠ PŘESNĚ TEN PARCHANT stvořenej pro tuhle roli!!!! Filmařina, pocta starým mafiánským filmům (?). Seriál je vyprávěn ,,po staru“, žádný flashbacky, šílený postavy, zběsilý tempo. Je vidět velká snaha o historickou věrohodnost, ale kromě nahých žen moc líbivých obrázků nečekejte. KAŽDÝ SE MUSÍME ROZHODNOUT, S KOLIKA HŘÍCHY DOKÁŽEME ŽÍT! A právě to poklidný tempo vyprávění mi často lezlo na nervy. S tímhle hříchem já klidně přežiju (alespoň doufám, protože úspěch přináší nepřátele!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci vidět liliputí box. 2.) Chystám se s Iry prozpívat (nebo problít) svátek sv. Patrika. 3.) Zajímá mě ,,péčko“ z roku 1920. 4.) Jsem účetní a přemejšlím, jestli můžu bejt mafián. 5.) Jsem z V(ěcí)V(eřejných) a přemýšlím, jak ukončit akci ,,Pryč s dinosaury“. /// 2. SÉRIE: MOŽNÁ MI BŮH DÁVÁ DRUHOU ŠANCI....... /// Situace v Atlantic City se mění – štěňatům narostly tesáky.....jenže: MOC SI NEMŮŽEŠ JEN TAK VZÍT. MUSÍ TI JI NĚKDO DÁT! Kompaktní a dějově ucelenej seriál, kterej je místy (trochu) vo ničem, ale ví, co chce říct. Další válka za hromadu peněz má pomalejší rozjezd, ale o to víc zajímavější dojezd. Snad proto říkám: ,,stejně dobrý jako 1. série (navíc solidně rozehraná ta další...). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Můj dech je cítit po whiskey a tabáku. (A mám rád striptérky...) 2.) Jak to tenkrát bylo při boxerským souboji století Demsey vs. Carpentier. 3.) Thx za titule ,,exitus“. /// 3. SÉRIE: ,,TOHLE JE MOJE MĚSTO!“..... /// Obyčejní lidé se problémům vyhýbají. Výjimeční lidé je obrátí ve svou výhodu. A někteří lidé se neokrádaj! Víc prostoru pro ty ,,dřív vzadu“, paní Thomsonová jako dáma s jasnými cíli (to se ji to frajeří s Nuckyho prachama…), ale hlavně dobrej padouch Gyp, úchylnej sráč, kterej jako jedinej dokáže kapku rozvířit tuhle nudnější sérii. Zdá se mi, že buď nemaj co vyprávět a zbytečně nafukujou děj (co má jinak znamenat ta sedmá epizoda věnovaná Velikonocům?) a nebo si myslej, že pomalým a nudným tempem (byť plným mafiánů) vytvoříš dobrej mafiánskej film. A Nuckymu se stále nedaří…. Poslední 2 díly naštěstí napravujou reputaci. S HOLÝM ZADKEM ZJISTÍŠ, CO OPRAVDU POTŘEBUJEŠ! Takže Al Capone. Konečně, už jsem myslel, že na něj nedojde! (a já nechám ty 4*!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistil jsem, že spíš než na Iry, jsem na Italy. 2.) Ještě furt nechápu, že největší gangsteři seděj na ministerstvech. 3.) Thx za titule ,,exitus“. /// 4. SÉRIE: VE JMÉNU RASY... /// V Atlantic City zavládl mír. Aspoň by se tak mohlo zdát. Kšeftu s chlastem se daří, ale čím dál víc hlasitěji si o slovo říká heroin. Přestává se šukat v postelích, John Edgar Hoover začíná slízávat smetanu, Frank Capone sehrál svoji závěrečnou volební etudu a Alphonsovi začíná mrdat čím dál víc. Svině jsou pěkný svině, někteří, jenž na začátku měli všechno, nemaj nic. Hold 20tý léta století páry… Nebo je to něčím jiným? ZVEDÁM HODNOCENÍ NA 5* (hvězd)! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nejlepší zábavu jsem vždycky našel v Cotton Clubu. 2.) Rád chlastám (vobčas šňupnu) a baví mě historie. 3.) Thx za titule ,,hectic“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** /// 5.SÉRIE JINÍ PSI, STEJNÁ KOŘIST. /// Flashbacky z dětství Enocha “Nuckyho” Thompsona pomáhají pochopit jeho cestu na vrchol. Díky Al Caponemu se to trochu prokrvuje. Sice k tomu, aby se něco dělo, potřebujou dvě časový roviny, ale furt to baví. Nenápadně se schyluje k souboji, ve kterým dojde i na rodinný záležitosti. Je to víc osobní, zřejmě proto, že tahle série je poslední. Takže SBOHEM ENOCHU THOMPSONE, budeš mi chybět! A proto jdu na maximum! (s hodnocením vole!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se zavést „Volsteadův zákon“. 2.) Thx za titule „hectic“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(28.3.2011)

Typický seriál HBO, tentokráte v kulisách Atlantic City 20. let minulého století. Po shlédnutí dvou sérií, ve kterých je příběh nastíněný pilotním dílem uzavřen, dávám plné hodnocení. Našel bych chyby, například slabší díly v prostředku sérií, nebo očividné zdůrazňování sexu a násilí, coby nejlepší reklamy. Šťastné podle mě nebylo ani rozhodnutí, nepoužít žádnou původní hudbu a vadit jen na dobové písničky, seriál tak často působí tak nějak hluše. Každopádně, v závěru se ukáže, že většina vaty, až zase takovou vatou není, protože vše souvisí se vším a hlavně spousta pasáží zábavněprokresluje psychologii jednotlivých postav (agent van Alden, Eli, Richard Harrow, Lucy) a sledovat jejich počínání v daných situacích je radost sledovat. Seriál je zároveň jakousi sondou do doby, kterou popisuje, protože vypovídá i o politických událostech a trendech (móda, zdravotnictví, média) své doby. Produkce je na seriál fenomenální, casting bezchybný, scénář chytrý a režie precizní. Celému seriálu dominuje piltoní film a pak dvě závěrečné epizody druhé série, kdy se vše semele. Výhrady mám, ale i tak největší seriálový zážitek poslední doby.(10.5.2012)

Provizorní hodnocení po první epizodě. Formálně samozřejmě dokonalé (co jiného taky od Scorseseho čekat), žánrově mě to však míjí dost velkým obloukem. Takže přesně jak jsem čekal. Mile mě ovšem překvapily občasné mírně humorné vložky. Šanci tomu ještě dám, ale nemyslím si, že by měl Boardwalk Empire šanci nějak výrazně mě zaujmout.(24.9.2010)

• - Podľa internetového portálu Variety stál iba pilot 18 miliónov dolárov a celá 12-dielna prvá séria mohla vyjsť na cca 50 miliónov. (LordCell)

• - Seriál nemá klasický orchestrálny soundtrack, hudba pozostáva výhradne z dobových piesní. (Macejko)

• - V závěrečné scéně poslední epizody prochází studenti z Princetonu kolem hlavní postavy Nuckyho (Steve Buscemi). Je to odkaz na Jimmyho Darmodyho (Michael Pitt), který studoval na téže škole. Odkaz zde není náhodou, v následující scéně je totiž podpořen a vysvětlen. (P. J. D.)