Impérium - Mafie v Atlantic City (TV seriál)

Boardwalk Empire

Drama / Historický / Krimi

USA, 2010 - 2014, 52 h 34 min (Minutáž: 56x60 min)

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill, Vincent Piazza, Wrenn Schmidt, Martin Klebba, Shea Whigham, Michael Kenneth Williams, Blaise Corrigan, Michael Stuhlbarg, Anthony Laciura, James Schram, Harry L. Seddon, George Aloi, James P. Anderson, Dan Marshall, Emily Meade, Mark Lotito, Gretchen Mol, David Schallipp, Matthew Schallipp, Paul Sparks, Greg Antonacci, Danny Burstein, Dana Ivey, Joseph Sikora, Molly Parker, Tracy Middendorf, Christopher McDonald, Ben Livingston, Charlie Cox, Jack Huston, William Forsythe, Ted Rooney, Kevin O'Rourke, Julianne Nicholson, Mark Povinelli, Heather Chase, Bill Camp, John Cenatiempo, Max Casella, Bobby Cannavale, Billy Magnussen, James Cromwell, Stephen Root, Arron Shiver, Dominic Chianese, Christina Jackson, Peter McRobbie, Terence Winter, Ashlie Atkinson, Emma Kenney, Scott Jaeck, Suzanne Savoy, Francesca Scorsese, Ron Livingston, Jeffrey Wright, Meg Steedle, Randall Newsome, Ned Luke, Amy Warren, Patricia Arquette, Michael Badalucco, Tony Curran, Robert Clohessy, Margot Bingham, Nick Robinson, Josie Gallina, Lucy Gallina, Brian Geraghty, Fredric Lehne, Domenick Lombardozzi, Vincenzo Amato, Anatol Yusef, Louis Gossett Jr., Jenna Gavigan, Nick Sandow, Emily Dorsch, T.J. Linnard, Malcolm Madera, Lauren A. Kennedy, Stephen Badalamenti, Heather Lind, Kathleen Wilce, Craig DiFrancia, Jonathan Dwyer, Booch O'Connell, Carolina Santos Read, Oona Mekas, Jordan Gelber, Gene Jones, Demosthenes Chrysan, Rick Crom, Ed Moran, Virginia Kull, John Rue, Enid Graham, Rhonda Ayers, Eric Ladin, Noah Unger, Shannon Garland, Wayne Duvall, Remy Bennett, Erik LaRay Harvey, Ben Rosenfield, Laine Rettmer, Ben Van Bergen, Evie Paller, Frank Crudele, Ian Hart, Jared Brito, Alex Webb, Robert C. Kirk, Alex Cranmer, Jennifer Ferrin, Natalie Wachen, Boris McGiver, Michael Zegen, Matt Letscher, Nolan Lyons, Olivia Nikkanen, Shae D'lyn, Georgia Ximenes Lifsher, Joe Caniano, Marc Pickering, Paul Calderon, Louis Cancelmi, Maya Kazan, Madeleine Rose Yen, Robert Langdon Lloyd, Patrick Carroll, Margo Seibert, Jonathan Weisbrod, Tommy Nelson, E.J. Carroll, Skai Jackson, Glenn Fleshler, Travis Tope, Marko Caka, Doris McCarthy, Natalie Paul, John Keating, Charlie Plummer, Kerry O'Malley, Tom Morrissey, Ed Heavey, Jeb Kreager, Scott Sowers, Christiane Seidel, Jeremy Bobb, Morgan Spector, Naomi McDougall Jones, Daniel Raymont, Jon DeVries, Peter Appel, Erin Dilly, Michael Siberry, Louis Vanaria, Michael Countryman, David Vadim, Gregory Bastien, Daniel J. Watts, Samantha Buck, Lisa Joyce, Erica Fae, John Buscemi, Oakes Fegley, Derrick Simmons, Irungu Mutu, Remy Auberjonois, Steve Witting, Brendan Burke, Mike Houston, Richard Easton, Sean Cullen, Stephen Hill, Vincent Giordano, John Ellison Conlee, Paul Fitzgerald, Richard Bekins, Salvatore Inzerillo, Pernell Walker, Reg Rogers, Adam Scarimbolo, Dagmara Dominczyk, Ryan Johnson, Joyce Van Patten, Carl Burrows, Jim True-Frost, Onata Aprile, Patch Darragh, Donald Paul, Megan Ferguson, Edoardo Ballerini, Dan Daily, Katie Henney, Kenneth Tigar, Chris Mulkey, Geoff Pierson, David Aaron Baker, Bill Sage, John Bolton, Marceline Hugot, Katy Boyer, Gabriel Olds, Patrick Kennedy, Frank Deal, Katherine Waterston, Richard Barlow, Will Janowitz, KC Wright, Peter Francis James, Andrew Howard, David Campbell, Drena De Niro, Tom Kemp, Miranda Plant, Scott Drummond, Happy Anderson, Chase Coleman, Grace Van Patten, Ian Blackman, Justin Swain, Clayton Dean Smith, John Leonard Thompson, Charlie Romanelli, Tommy Nohilly, Tom Aldredge, Bill Buell, Susan Blommaert, Estelle Bajou, Pierce Cravens, Brian Tyree Henry, Romina Schwedler, Nicky Julius, Josh Caras, Grace Rex, DeWanda Wise, Brian Haley, Kiva Dawson, Steven Hauck, Terrence Clowe

Scénografie:

Bill Groom, Bob Shaw

Kostýmy:

John Dunn

1. série - 80%; 2. série - 70%; 3. série - 90%.(26.1.2013)

Creator: Terence Winter .. Po celé porci 12 dílů neskutečná spokojenost. Atmosferická, stylová, drsná i zábavná seriálová záležitost s vynikajícím obsazením. Scénář navíc nikde vyloženě nezklamal - snad jen při přítomnosti legendárních jmen mafie jako Al Capone, Lucky Luciano atpod. jsem čekal jejich ještě větší využití a propojenost (ale to třeba přijde později, zvláště Al by mohl povyrůst do svého formátu..) a ustát jde i pozvolné vypravěčské tempo - takže nevidím problém i s označením "televizní událost roku." 90%.(30.9.2010)

Od tohoto seriálu jsem měl jen ta nejvyšší očekávání – mám slabost pro mafiánské prostředí, navíc účast Martina Scorseseho, ať už v produkci nebo režii, napovídala, že půjde o kvalitní dílo a jako třešnička na dortu v hlavní roli Steve Buscemi. A má očekávání byla do puntíku naplněna a já si tento seriál velmi užívám! 1.série *****, 2.série *****(12.3.2012)

Doba prohibice a zlatá éra sílícího organizovaného zločinu jsou sice ve filmu a televizi důkladně zmapované, HBO ale dokazuje, že návraty ke zdánlivě provařené látce mohou být maximálně úspěšné, pokud se to zkrátka umí. Pro mě se z Impéria nakonec vyklubalo jedno z nejpříjemnějších seriálových překvapení posledních let. Steve Buscemi je charismatický šéf zločineckého klanu, nikoliv jednorozměrný, ale hodně složitý lidský charakter. Paz de la Huerta je správná mafiánská rajda a postava sympatické Kelly Macdonald je zajímavě rozkročena mezi dvěma světy a postavena před řadu těžkých rozhodnutí. Dílo z podobného prostředí můžete natočit buď ve stylu Neúplatných jako souboj kladných hrdinů s padouchy, nebo jako komplexní obrázek společnosti, který ukazuje fungování zločinu ve všech jeho podobách a patrech. Impérium je to druhé a výborným způsobem ukazuje, jak byl zločin pevně ukotvený v tehdejší sociální struktuře Spojených států. Můžete sledovat korupční praktiky politických špiček, stejně jako drobné pouliční zlodějíčky, děvky v bordelech a pěšáky na hrubou práci. Tady nejsou ani tak kladné a záporné postavy, jako spíš lidé s rozdílnými zájmy v různých odstínech šedi. Celkový dojem: 95 %.(23.10.2013)

Úžasné. Prostě úžasné. Charismatický Steve Buscemi je asi jediný důvod, proč tak arogantnímu parchantovi, jakým Nucky Thompson bezesporu je, fandit. Co se dá vytknout - sledování nepodstatných či méně podstatných linek v rámci druhé a třetí série (slečna Danzinger ve druhé, van Alden tak od půlky druhé, Gillian a pan Harrow od třetí série), které hrají v hlavní dějové linii okrajovou až žádnou roli. A to bude asi tak všechno. Skvělá výprava (třeba krásná promenáda v A.C.), nádherné kostýmy, bezvadné obsazení, krásná hudba. Postavy, které jsou krásně vykreslené a přitom posun jedné postavy netrvá celý jeden díl (ano, Ztraceni, na vás narážím)... 4. série - Nad čtyřkou panuje lehké zklamání. Série začala poměrně nezajímavě, bylo jasně patrné pokračující rozmělnění vyprávění mezi více postav, řadu z nich opět (více či méně) nevýznamných. Od půlky série nabíral Boardwalk na obrátkách a já se těšil na klasické vygradování, typické pro závěr každé série. Toto těšení však vyznělo do prázdna, neb závěr pro mne neměl patřičné grády... 5. série - Asi byla nutná, pro celkové zakončení děje, ale neduhy předchozích sérií jsou zde ještě patrnější (Gillian, Chalky, Narcisse,...) a žádný zásadní nosný příběh tu není. Retrospektiva působila spíše jako z nouze cnost. I přesto bylo fajn vrátit se na promenádu... 80% (1. série - 100%, 2. série - 100%, 3. série - 90%, 4. série - 70%, 5. série - 60%)(11.5.2013)

• - Když Jimmy Darmody (Michael Pitt) v seriálu na někoho připíjí, je to vždy na padlé. Odkazuje tím na 1. světovou válku, ve které strávil 3 roky. (Num3roO)

• - Seriál byl v roce 2011 nominován na cenu BAFTA v kategorii Mezinárodní snímek. (Lenny.M)

• - Sonny, syn Al Capona (Stephen Graham), je v seriálu ve věku dvou let vyobrazen jako hluchý. Ve skutečnosti však jeho syn ohluchl až ve věku 7 let. (Hopkins)