Impérium - Mafie v Atlantic City (TV seriál)

Boardwalk Empire

Drama / Historický / Krimi

USA, 2010 - 2014, 52 h 34 min (Minutáž: 56x60 min)

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill, Vincent Piazza, Wrenn Schmidt, Martin Klebba, Shea Whigham, Michael Kenneth Williams, Blaise Corrigan, Michael Stuhlbarg, Anthony Laciura, James Schram, Harry L. Seddon, George Aloi, James P. Anderson, Dan Marshall, Emily Meade, Mark Lotito, Gretchen Mol, David Schallipp, Matthew Schallipp, Paul Sparks, Greg Antonacci, Danny Burstein, Dana Ivey, Joseph Sikora, Molly Parker, Tracy Middendorf, Christopher McDonald, Ben Livingston, Charlie Cox, Jack Huston, William Forsythe, Ted Rooney, Kevin O'Rourke, Julianne Nicholson, Mark Povinelli, Heather Chase, Bill Camp, John Cenatiempo, Max Casella, Bobby Cannavale, Billy Magnussen, James Cromwell, Stephen Root, Arron Shiver, Dominic Chianese, Christina Jackson, Peter McRobbie, Terence Winter, Ashlie Atkinson, Emma Kenney, Scott Jaeck, Suzanne Savoy, Francesca Scorsese, Ron Livingston, Jeffrey Wright, Meg Chambers Steedle, Randall Newsome, Ned Luke, Amy Warren, Patricia Arquette, Michael Badalucco, Tony Curran, Robert Clohessy, Margot Bingham, Nick Robinson, Josie Gallina, Lucy Gallina, Brian Geraghty, Fredric Lehne, Domenick Lombardozzi, Vincenzo Amato, Anatol Yusef, Louis Gossett Jr., Jenna Gavigan, Nick Sandow, Emily Dorsch, T.J. Linnard, Malcolm Madera, Lauren A. Kennedy, Stephen Badalamenti, Heather Lind, Kathleen Wilce, Craig DiFrancia, Jonathan Dwyer, Booch O'Connell, Carolina Santos Read, Oona Mekas, Jordan Gelber, Gene Jones, Demosthenes Chrysan, Rick Crom, Ed Moran, Virginia Kull, John Rue, Enid Graham, Rhonda Ayers, Eric Ladin, Noah Unger, Shannon Garland, Wayne Duvall, Remy Bennett, Erik LaRay Harvey, Ben Rosenfield, Laine Rettmer, Ben Van Bergen, Evie Paller, Frank Crudele, Ian Hart, Jared Brito, Alex Webb, Robert C. Kirk, Alex Cranmer, Jennifer Ferrin, Natalie Wachen, Boris McGiver, Michael Zegen, Matt Letscher, Nolan Lyons, Olivia Nikkanen, Shae D'lyn, Georgia Ximenes Lifsher, Joe Caniano, Marc Pickering, Paul Calderon, Louis Cancelmi, Maya Kazan, Madeleine Rose Yen, Robert Langdon Lloyd, Patrick Carroll, Margo Seibert, Jonathan Weisbrod, Tommy Nelson, E.J. Carroll, Skai Jackson, Glenn Fleshler, Travis Tope, Marko Caka, Doris McCarthy, Natalie Paul, John Keating, Charlie Plummer, Kerry O'Malley, Tom Morrissey, Ed Heavey, Jeb Kreager, Scott Sowers, Christiane Seidel, Jeremy Bobb, Morgan Spector, Naomi McDougall Jones, Daniel Raymont, Jon DeVries, Peter Appel, Erin Dilly, Michael Siberry, Louis Vanaria, Michael Countryman, David Vadim, Gregory Bastien, Daniel J. Watts, Samantha Buck, Lisa Joyce, Erica Fae, John Buscemi, Oakes Fegley, Derrick Simmons, Irungu Mutu, Remy Auberjonois, Steve Witting, Brendan Burke, Mike Houston, Richard Easton, Sean Cullen, Stephen Hill, Vincent Giordano, John Ellison Conlee, Paul Fitzgerald, Richard Bekins, Salvatore Inzerillo, Pernell Walker, Reg Rogers, Adam Scarimbolo, Dagmara Dominczyk, Ryan Johnson, Joyce Van Patten, Carl Burrows, Jim True-Frost, Onata Aprile, Patch Darragh, Megan Ferguson

Kostýmy:

John Dunn

56/56 Rok 1920 v Alantic City a soundtrack stvořený výhradně z dobových šlágrů? U toho nemůžu chybět, o, mama! V prvním díle jdeme do kina na Roscoe Arbuckla a hned ve druhém je nám vzorem knírek Douga Fairbankse z The Mark of Zorro. Velice uspokojivé. A ještě jednou ten soundtrack a humor a erotika a kostýmy a výprava a sirény z antického Řecka! A Steve! Třetí díl na vlně Flo Ziegfelda a Eddie Cantora... mňamka :) Krasojízda pokračuje se Zlomenými květy a Lilian Gish, Mae Murray a The Taming of Kaiser Bull. Pak chtěla jít Lucy na novou verzi filmu Dr. Jekyll and Mr. Hyde, ale už bylo s křížkem po funuse. A shořelo jim to autentický porno. A když se Margaret změnila, přišel cliffhanger jak sviň. 2. série, léta páně 1921, je ještě dokonalejší, miluju každý jednotlivý frame. Jenom přemýšlím, jak zastavit čas, aby to blaho nikdy nepřestalo. 3. série, léta páně 1923, servíruje kick ass Margaret Thompson, Nuckyho na vrcholu a tisíce slonů! Rozkoš. 4. série právě začala, tak zahoďte všechno ostatní a staňte se diváky dramat roku 1924. Protože Nucky se rozhodl expandovat do Tampy. Celé toto dobrodružství s heroinem dospělo do takové melancholie, že se to téměř nedalo vydržet. Všichni už byli tak nádherně smíření s osudem a nikdo z toho nevyšel dobře. Mé milé Atlantic City... 5. série jde na uzavření příběhu Nuckyho Thompsona od lesa, současnost je rok 1931 a velmi nosné flashbacky z let 1884-97 doplňují chutně vývoj jeho osobnosti. Capone a spol. luxusně komentují gangsterky ve stylu Malého Caesara a Veřejného nepřítele. Nuckyho život dochází naplnění, jeho éra pominula. Pokud ale nechcete, aby slast pominula, dejte si do ucha trojici nadoblačných soundtracků a přečtěte si předlohu.(3.4.2012)

Úžasné. Prostě úžasné. Charismatický Steve Buscemi je asi jediný důvod, proč tak arogantnímu parchantovi, jakým Nucky Thompson bezesporu je, fandit. Co se dá vytknout - sledování nepodstatných či méně podstatných linek v rámci druhé a třetí série (slečna Danzinger ve druhé, van Alden tak od půlky druhé, Gillian a pan Harrow od třetí série), které hrají v hlavní dějové linii okrajovou až žádnou roli. A to bude asi tak všechno. Skvělá výprava (třeba krásná promenáda v A.C.), nádherné kostýmy, bezvadné obsazení, krásná hudba. Postavy, které jsou krásně vykreslené a přitom posun jedné postavy netrvá celý jeden díl (ano, Ztraceni, na vás narážím)... 4. série - Nad čtyřkou panuje lehké zklamání. Série začala poměrně nezajímavě, bylo jasně patrné pokračující rozmělnění vyprávění mezi více postav, řadu z nich opět (více či méně) nevýznamných. Od půlky série nabíral Boardwalk na obrátkách a já se těšil na klasické vygradování, typické pro závěr každé série. Toto těšení však vyznělo do prázdna, neb závěr pro mne neměl patřičné grády... 5. série - Asi byla nutná, pro celkové zakončení děje, ale neduhy předchozích sérií jsou zde ještě patrnější (Gillian, Chalky, Narcisse,...) a žádný zásadní nosný příběh tu není. Retrospektiva působila spíše jako z nouze cnost. I přesto bylo fajn vrátit se na promenádu... 80% (1. série - 100%, 2. série - 100%, 3. série - 90%, 4. série - 70%, 5. série - 60%)(11.5.2013)

1. séria- 80% 2. séria 80%(19.6.2011)

Zacalo to velmi zaujimavo, Scorseseho rezia prvej casti samozrejme nesklamala, ale vsetkych 12 casti ako celok ma nedokazal nadchnut tak, ako by som si zelal. Vyprava je velmi dobra, ale prilis vela kecania a malo akcie, co je asi na serial normalne, ale s Madison som sa zhodol, ze by sme privitali predsa len viac akcie, ako trebars na styl NEPODPLATITELNI (1987) od Briana De Palmy, trosku viac nahanaciek mafianov a agentov po uliciach uzasnej vypravy. Avsak najlepsi bol Steve Buscemi a jeho dvojita osobnost diplomatickeho spravania sa v ociach verejnosti a zaroven spinavych a vrazednych obchodoch mafianskym sposobom, cim sa u mna Buscemi este viac zaradil medzi mojich oblubenych hercov, medzi ktorych sa mi ale do topky zatial nezmestil, ktovie, mozno raz niekoho z topky niekedy vytlaci. Michael Pitt ako bezcitny vrah poznaceny vojnou, Stephen Graham ako Al Capone alebo aj nesympaticky agent Nelson sa mi do uloh celkom hodili, takze som spokojny tak na 80%. V tomto seriali nie je asi ani jedna kladna postava, mozno az na Kelly Macdonald :-) ________ Steve Buscemi - (Enoch 'Nucky' Thompson) +++ Kelly Macdonald - (Margaret Schroeder) +++ Michael Pitt - (James 'Jimmy' Darmody) +++ Michael Shannon - (Agent Nelson Van Alden) +++ Shea Whigham - (Elias 'Eli' Thompson) +++ Aleksa Palladino - (Angela Darmody) +++ William Hill - (Ward Boss O'Neill) +++ Michael Stuhlbarg - (Arnold Rothstein) +++ Stephen Graham - (Al Capone) +++ Vincent Piazza - (Lucky Luciano) +++ Produkcia: Martin Scorsese, Mark Wahlberg +++(10.6.2011)

1. řada Jeden z nejpůsobivějších seriálů za poslední dobu, kde má každý dialog, každé gesto a každý záběr své nezaměnitelné místo. Z hereckých výkonů Buscemiho, Pitta, Shannona a MacDonald mě pokaždé mrazí. Opravdový klenot, který svítí vysoko nad většinou dnešních seriálů. 2. řada Na poměry HBO je to zklamání jako svině. Po technické stránce je to samozřejmě špička, ale po stránce příběhové už to taková sláva není. Děj celé řady by se dal sestříhat do 4. dílů a ani bych si toho nevšimla. Postavy jsou buď nezajímavé, idiotské nebo mrtvé. Nebýt konce, tak se tam prakticky nic nestane. A vzhledem ke konci nemám sebemenší chuť dívat se na třetí řadu. Nevadí, dobrých seriálů je pořád dost.(30.9.2010)