poster

Klub rváčů

 • USA

  Fight Club

 • Německo

  Fight Club

 • Slovensko

  Klub bitkárov

Drama / Thriller

USA / Německo, 1999, 139 min

 • Matty
  ****

  Nejde o stejně smělou anarchii, jakou je vlepování pornografických políček do dětských filmů, ale přesto se mi líbí, jak Fincher pod záštitou velkého studia a s použitím reklamní estetiky nachcal líbivému světu komerce do tváře. Klub rváčů je vším možným, jenom ne filmem příjemným a uživatelsky přístupným. Alespoň na imaginární rovině nás vystavuje stejnému nepohodlí, do jakého je ze svého zaprdněného konformismu vtažen Jack. Realita Klubu rváčů je realitou nadopovanou steroidy. Intenzita některých scén se přenáší z předkamerového prostoru na samotný filmový aparát (obraz třesoucí se, jako kdyby chtěl filmový pás vyskočit z kamery). Nepřirozené CGI kamerové průlety od mikrodetailu k polocelku na jeden zátah vyvolávají pocit nevolnosti, okatě předváděná (a přesto jen zdánlivá) kontrola vypravěče nad příběhem ztěžuje naše skládání soudržné zápletky, neboť od hlavní linie je neustále někam odskakováno, případně se velké časové úseky přeskakují. Forma filmu se podobá životnímu postoji protagonisty – destrukce, nikoli konstrukce. Poselství Klubu rváčů už sice dnes, kdy se nihilismus a ironický odstup společnosti posunul o kus dál, nerezonuje tak silně jako na přelomu tisíciletí, ale otázky, které kniha a film kladou – například co v postmoderním světě zanikajících tradičních hodnot znamená být mužem (neboť nerovný zápas protagonista ve skutečnosti nevede se společností, ale se svým hypermaskulinním já) – mají stále dostačující relevanci. Za originální lze z hlediska gender studies považovat především fakt, že moc rváčů není reprezentována penězi, majetkem či politickým vlivem, ale jejich vlastními a zranitelnými těly, která s celým svým životem dávají všanc. Tělesnost je tak zbavena svých tradičních sexuálních a převážně feminních konotací. V ohrožení jsou muži, resp. samotný koncept maskulinity. 85% Zajímavé komentáře: kiddo, choze, RAPIDUS, Triple H, Olivier, ANTI-frog, Tatannka(6.5.2005)

 • Houdini
  ***

  Oscar 1 nominace: Střih zvukových efektů(22.2.2004)

 • Mertax
  ****

  Weird, but interesting, asi tak bych to řekla. A scéna s pytli odsátého tuku z liposukční kliniky...bravurní. We are the all-singing, all-dancing crap of the world.(19.11.2008)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Porucha spánku, kterou trpí postava Edwarda Norton, se nazývá insomnie. (Nancy...)

 • - Finální scénu s padající budovou vytvořil Richard Baily, který na ni pracoval více než 14 měsíců. (Radekk)

 • - V úvodní titulkové sekvenci postupuje "kamera" od nervových vláken mozku skrz lebku až ke kůži na obličeji. Když Edward Norton poprvé tuto scénu uviděl, pravil "Můj obličej není tak špinavý.“ Fincher mu odpověděl: „Celé je to vytvořeno podle reálných fotografií... tvé kůže." (fenek)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace