Klub rváčů

Fight Club

Klub bitkárov

Drama / Thriller

USA / Německo, 1999, 139 min

"ZNÁŠ TYLERA DURDENA?" Nic vás neprobudí z letargie a otupění lépe než bolest, tak si nechte rozbít hubu a ráno mi zavolejte aneb lék na nespavost a civilizaci od Davida Finchera a jeho nejlepší věc. Fincherovo pozoruhodné převedení Palahniukovy bizarní předlohy do filmu zaslouží obdiv, vedle chytrého scénáře na tom mají zásadní podíl hlavně herecké koncerty Nortona, Pitta a Bonham Carterové, sexy ponurý vizuál, skvělá hudba a kopec režijních nápadů. Konec je pak v mém osobním top tenu nejlepších filmových konců všech dob.(22.1.2003)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Fincherova perfektně schizofrenní jízda - a jako vždy s dokonalou kamerou. "Nesmělý" Edward Norton a všehoschopný Brad Pitt tvoří dokonalou dvojici, která dokáže ukojit všechny podprahové tužby - sex, násilí a ničení. Také Helena Bonham Carter svým vzhledem i projevem skvěle zapadala do stylově neudržovaného domu na předměstí, kde je sídlo projektu Likvidace. Trailer: http://www.csfd.cz/film/2667-klub-rvacu/videa/(20.9.2009)

Tak trošku jiný film ve Fincherově filmografii. Klub rváčů je bezesporu Fincherovým nejnáročnějším dílem a není určen slabším divákům. Což se mnohdy, bohužel, odráží na jeho hodnocení...(26.8.2002)

Titulky doběhly před 9-ti hodinami a mě se stále vrací v myšlenkách útržky z filmu, přemýšlím nad dějem a říkám si, jak by to bylo fajn, kdyby bylo víc takových režisérů, jako je David Fincher. Předkládá nám tady dílo, které je perfektní snad po všech stránkách... Inteligentní scénář s pro mě nečekaným, ale povedeným rozuzlením, opravdu sugestivně odvyprávěné a odehrané (Brad Pitt pod dobrým vedením opravdu umí hrát, Edward Norton je dobrý jako vždy) a hlavně - ta atmosféra! Dokonale stylově vystavěný temný svět - kamera, hudba, výprava, kostýmy, světla, to všechno skvěle doplňuje děj, vyvíjí se s ním a vlastně posouvá ten lehce fantastický příběh blíž ke skutečnosti a uvěřitelnosti.(24.3.2006)

Jeden z nejchytřejších hollywoodských filmů 90. let, způsob podání přiběhu očima rozdvojené schizofrenní osoby se mi jeví jako velmi originální prostředek, který přímo přebírá funkci narace a záměrně tak mate diváka (nespolehlivý vypravěč). Film poté ještě osciluje na několika dalších rovinách, tu nejnápadnější vidím v promyšlené strategii Fight Club představit jako něco mezi hollywoodským trhákem (herecké obsazení) a tak trochu nezávislou brakovou postmoderní hříčkou. Předlohu jsem nečetl, takže nevím, jak přesně Palahniuk knihu konstruoval a to se mi knižní vydání již nějaký ten pátek válí doma na poličce. [FILM, KTERÝ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](10.5.2007)

• - Brad Pitt dostal za rolu vo filme 17,5 milióna USD, honorár Edwarda Nortona bol 2,5 milióna USD. (Tch9721)

• - Celý film nám Fincher předhazuje mnoho vodítek k rozřešení pointy, např: ***SPOILERY: Když Tyler (Brad Pitt) opouští po autonehodě Jacka, Jack usíná s modřinou na hlavě. Když se druhý den probudí, modřinu už nemá. Když Jack (Edward Norton) zvedne telefon a začne mluvit s detektivem, okamžitě ustanou zvuky nahoře souložících Tylera a Marly (Helena Bonham Carter). Když Tyler a Jack vstupují do Louovy taverny, chlápek u dveří absolutně ignoruje Tylera. Jack a Tyler mají v letadle stejné kufříky. Když Lou udeří Tylera do břicha, v dalším záběru i Jack vypadá, jako by právě dostal ránu do břicha. Když Jack a Tyler demolují baseballovými pálkami auta, alarm začne znít, až když udeří Jack, i když Tyler udeří dřív. Na začátku filmu je možno zahlédnout Jacka jako odraz Tylera v okně. Když Tyler a Jack nastupují do autobusu, Jack vždy platí jen za jednu osobu. Když Tyler a Jack nasedají do auta po tom, co Jack zmlátil Jareda Leta do bezvědomí, oba samozřejmě nastupují stejnými dveřmi. V téže scéně poslíček říká: "Vše je připravené pane Tylere", ale přitom jej úplně ignoruje a dívá se na Jacka. Po srážce Tyler vytahuje Jacka ven z auta dveřmi u řidiče, i když řídil Tyler. Když Jack po tom, co mu vyhoří byt, volá Tylerovi, můžete si na telefonním přístroji všimnout nápisu: Příchozí hovory nepovoleny! Když se mezi Jackem a Tylerem prodírá člověk v autobuse, Tylerovi se vůbec za odstrčení neomluví, jen Jackovi. (Ai.ma)

• - Bob (Meat Loaf) má při rvačce s Tylerem (Edward Norton) oblečené triko. Jedno z pravidel Klubu rváčů říká, že zápasníci nesmí být od pasu nahoru oblečení. (vlachino)