Dredd

Dredd

Sci-Fi / Akční

Velká Británie / Jihoafrická republika / USA / Indie, 2012, 95 min

Béčkovo-komiksové překvapení roku, které se mi osobně líbilo víc než třeba AVENGERS. Nejvíc na mě fungovalo samotné Mega City 1, prodávané přes parádní voiceover a přes svou zmenšenou verzi - přecpanou, bublající a bezútěšnou citadelu ovládanou krutou vládkyní. Když se tahle rakev plná brutálních gangů i nevinných lidí po vstupu sympatické ústřední dvojice zlověstně zaklapla, SMRTONOSNÁ PAST se náhle jevila jako večerníček. Slum v PATROLE sice skrýval víc úchylných tajemství a obdobná klaustrofobická přesilovka v RAID byla zase výrazně akčnější a zběsilejší, taky Lena Headey se mohla do své záporačky víc opřít a mohlo se přitlačit na hláškách, každopádně to šlape jak má, počet průstřelů xichtů a litrů prolité digitální krve je solidní a i bez joysticku to uteče jako voda. A vizuál je na jedničku.(27.12.2012)

Nesmlouvavý, suverénní, drsný, fašistický, násilnický, cool... takový je film i samotný hrdina. Pete Travis dokázal v Dreddovi najít přesně tu hranici, kdy je film béčkově zábavný, ale ne trapný; komiksový, ale ne hloupě karikaturní; násilný, ale ne jen klasicky bodycountový.(30.12.2012)

Shrnuto - On správná hláškující fašistická svině (BTW opravdu nesundá helmu), Ona dosti pohledná s taky docela dobrými hláškami (typová podobnost s Jennou Haze rozhodně není na škodu;)), hlavní záporačka správná odporná psychopatka, spousta barviček (jde tam přece jen o drogy, že), a hlavně spousta starého dobrého ultranásilí;) Vynikající nikam neodbočující žánrovka jdoucí si s trochou toho správně Dreddovsky černého humoru za svým. S ohledem na stopáž výtečná jednohubka, které vévodí nepochybně maskérsky dotvořená brada Karla Urbana (tak dolů stažené koutky jako má po většinu filmu by vyžadovaly buď těžkou mrtvici nebo neméně těžký reverzní lifting), kterému jen tak BTW tahle helma sluší víc než lidsko-elfský gay hybrid s chocholem z kobylího ocasu... Jede to jako namydlené ve svém úzce vymezeném prostoru tak hladce, že si ani moc nestihnete říkat, jaký je ten Dredd ultrafrajer, že mu třeba stačí zašít si průstřel jen z jedné strany;) Jako žánrové cvičení rozhodně parádní, a jeden z filmů, které je rozhodně potřeba vidět v co největším rozlišení (v kinech to prý opravdu ale opravdu nikdy v českých zemích neuvidíme). 80%, i když je to možná přece jen trošku nadsazené (ňadra Olivie Thirlby by vynesla plnou osmdesátku;)).(14.1.2013)

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film natočený podľa známej komiksovej predlohy. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch budúcnosti, kedy je väčšina sveta zničená a ľudia žijú v jednom rozsiahlom meste, ktoré je plné zločinu a tak príslušníci ozbrojených zložiek majú všetky právomoci, aby zločinnosť udržali. Keď v jednej z budov dôjde k trojnásobnej vražde, sudca Dredd aj s novou členkou zložiek prídu na túto zdanlivo rutinnú akciu nájsť a zadržať páchateľa, čo sa im aj podarí, lenže v budove vládne mocná šéfka zločineckej organizácie, pre ktorú je zadržaný dôležitý a preto nechá budovu uzavrieť. A tak musia obaja sudcovia urobiť všetko preto, aby na tomto mieste plného gangstrov s príkazom zabiť ich prežili. Spracovanie je pomerne dobré, ale dalo sa z toho získať aj viac. Po úvodnej dvadsaťminútovke, ktorá celkom slušne zoznámi so všetkým dôležitým sa už dej presunie do hlavnej budovy plného zločinu, čo v rámci žánru ponúka obrovský potenciál, ale ten sa podarilo využiť len čiastočne. Tempo je svižné, stále sa niečo deje, hluché miesta tu prakticky nie sú, ale väčšinu času tu chýbajú nejaké lepšie nápady alebo rôzne skutočne zaujímavé situácie, navyše som ani nepocítil naliehavosť situácie, čo je škoda. Vôbec ma nezaujali všetky tie scény, pri ktorých sa prejavujú účinky drog a aj ten nápad so schopnosťami novej sudkyňe mi až tak moc nesadol, ale zase nie je to až taký problém, aby ma to výraznejšie rušilo. A v záverečnej tretine sa to už prakticky všetko vylepší. Takže aj takto sa na to po celý čas pozerá dosť dobre, ale nemá to ten náboj, ktorý to mohlo mať. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale aj tak je čiastočným sklamaním. Je slušne natočená, žiadne neprehľadné scény alebo zlý strih, pomerne drsná, len škoda tej príliš viditeľne digitálnej krvi, ktorá dojem drsnosti predsa len znižuje, chválim plno obetí a to aj medzi civilistami, ale väčšinou je až príliš jednotvárna a hlavne úplne iná, ako som chcel. Tešil som sa na plno tichých likvidácií, rozdelenie prenasledujúcich protivníkov vo väčších priestoroch a ich následné zneškodňovanie po jednom, prvotriednu spoluprácu hlavného dua a podobne, no to som prakticky vôbec nedostal. Platí to obzvlášť pre celú prvú hodinu, ktorá neobsahuje ani jednu akčnú scénu, ktorá by skutočne stála za pozornosť, vždy je len väčšia skupina protivníkov zneškodnená v priebehu chvíle a navyše väčšinou po ich predchádzajúcom omráčení. Ale v poslednej tretine sa už akcia výrazne vylepší, konečne má omnoho bližšie k tomu, na čo som sa tešil a tak celkový dojem z akcie je skôr kladný. S hereckým obsadením som spokojný, síce hlavného hrdinu do tváre nevidieť, ale aj tak mi tu Karl Urban výborne sedí, k tomu príjemná Olivia Thirlby a úplne ideálni záporáci, pričom nesklame ani tá najhlavnejšia z nich, Lena Headey. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce tie digitálne efekty a spomaľovačky pri scénach s drogami trochu sklamú, ale inak tomu v rámci žánru nemám čo vytknúť. A veľkým plusom je hudba, tá mi sadla. Je síce pravda, že som trochu sklamaný, hlavne po tej akčnej stránke sa z toho dalo získať aj omnoho viac, ale aj takto som dosť spokojný, príbeh, obsadenie, vizuál, hudba a aj akcia v poslednej tretine sú výraznými kladmi. Takže je to rozhodne lepšie, ako pôvodná verzia so Stallonoma a je príjemné vidieť aj nejakú komiksovku, ktorá nie je úplne infantilná a takých je príliš málo. Ale zase práve preto ani vôbec nezarobila. 71%(21.12.2012)

Je až bizarně vtipné, jak strašně moc je tomuhle filmu jedno všechno, co tak upachtěně řeší jiné podobné kousky. Dredd je prostě badass polda, co zabije všechny, co mu chtějí bránit vykonávat povinnost. Nemá pozadí, nemá vývoj, nemá osobnost. Celou dobu vedle něj cupitá sexy blondýna, takže si říkáme "jo, jasně, románek na obzoru", ale kdepak - jemu to ukradené - on si jde za svým cílem. Kašle se tu na klišé i originalitu, prostě se jen jde kupředu. Svým způsobem je ale ten film svou absolutní a místy až absurdní vyprázdněností všeříkající.(27.12.2012)