Dredd

Dredd

Sci-Fi / Akční

Velká Británie / Jihoafrická republika / USA / Indie, 2012, 95 min

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film natočený podľa známej komiksovej predlohy. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch budúcnosti, kedy je väčšina sveta zničená a ľudia žijú v jednom rozsiahlom meste, ktoré je plné zločinu a tak príslušníci ozbrojených zložiek majú všetky právomoci, aby zločinnosť udržali. Keď v jednej z budov dôjde k trojnásobnej vražde, sudca Dredd aj s novou členkou zložiek prídu na túto zdanlivo rutinnú akciu nájsť a zadržať páchateľa, čo sa im aj podarí, lenže v budove vládne mocná šéfka zločineckej organizácie, pre ktorú je zadržaný dôležitý a preto nechá budovu uzavrieť. A tak musia obaja sudcovia urobiť všetko preto, aby na tomto mieste plného gangstrov s príkazom zabiť ich prežili. Spracovanie je pomerne dobré, ale dalo sa z toho získať aj viac. Po úvodnej dvadsaťminútovke, ktorá celkom slušne zoznámi so všetkým dôležitým sa už dej presunie do hlavnej budovy plného zločinu, čo v rámci žánru ponúka obrovský potenciál, ale ten sa podarilo využiť len čiastočne. Tempo je svižné, stále sa niečo deje, hluché miesta tu prakticky nie sú, ale väčšinu času tu chýbajú nejaké lepšie nápady alebo rôzne skutočne zaujímavé situácie, navyše som ani nepocítil naliehavosť situácie, čo je škoda. Vôbec ma nezaujali všetky tie scény, pri ktorých sa prejavujú účinky drog a aj ten nápad so schopnosťami novej sudkyňe mi až tak moc nesadol, ale zase nie je to až taký problém, aby ma to výraznejšie rušilo. A v záverečnej tretine sa to už prakticky všetko vylepší. Takže aj takto sa na to po celý čas pozerá dosť dobre, ale nemá to ten náboj, ktorý to mohlo mať. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale aj tak je čiastočným sklamaním. Je slušne natočená, žiadne neprehľadné scény alebo zlý strih, pomerne drsná, len škoda tej príliš viditeľne digitálnej krvi, ktorá dojem drsnosti predsa len znižuje, chválim plno obetí a to aj medzi civilistami, ale väčšinou je až príliš jednotvárna a hlavne úplne iná, ako som chcel. Tešil som sa na plno tichých likvidácií, rozdelenie prenasledujúcich protivníkov vo väčších priestoroch a ich následné zneškodňovanie po jednom, prvotriednu spoluprácu hlavného dua a podobne, no to som prakticky vôbec nedostal. Platí to obzvlášť pre celú prvú hodinu, ktorá neobsahuje ani jednu akčnú scénu, ktorá by skutočne stála za pozornosť, vždy je len väčšia skupina protivníkov zneškodnená v priebehu chvíle a navyše väčšinou po ich predchádzajúcom omráčení. Ale v poslednej tretine sa už akcia výrazne vylepší, konečne má omnoho bližšie k tomu, na čo som sa tešil a tak celkový dojem z akcie je skôr kladný. S hereckým obsadením som spokojný, síce hlavného hrdinu do tváre nevidieť, ale aj tak mi tu Karl Urban výborne sedí, k tomu príjemná Olivia Thirlby a úplne ideálni záporáci, pričom nesklame ani tá najhlavnejšia z nich, Lena Headey. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce tie digitálne efekty a spomaľovačky pri scénach s drogami trochu sklamú, ale inak tomu v rámci žánru nemám čo vytknúť. A veľkým plusom je hudba, tá mi sadla. Je síce pravda, že som trochu sklamaný, hlavne po tej akčnej stránke sa z toho dalo získať aj omnoho viac, ale aj takto som dosť spokojný, príbeh, obsadenie, vizuál, hudba a aj akcia v poslednej tretine sú výraznými kladmi. Takže je to rozhodne lepšie, ako pôvodná verzia so Stallonoma a je príjemné vidieť aj nejakú komiksovku, ktorá nie je úplne infantilná a takých je príliš málo. Ale zase práve preto ani vôbec nezarobila. 71%(21.12.2012)

• DaViD´82

Jestliže záměrem tvůrců bylo napravit Dreddovu filmovou reputaci po fiasku z pětadevadesátého tak.. No, z bláta do louže a z deště pod okap. Je ovšem pravda, že aspoň zůstali věrni předloze. Každopádně k čemu to, když pouze z nikdy nekončící přehlídky nekompromisního gorefestu a ultraotravných ultrazpomalovaček film (o dobrém filmu ani nemluvě) neudělá ani ten největší filmařský talent. Natož pak takový rutinér jako Travis.(21.12.2012)

Kdo by řekl, že v dnešní potemnělé komiksové éře vznikne film barevný jako omalovánky pětiletého dítěte milujícího Pokémony. A teď vážně:). Dredd je přímočarý, jednoduchý, efektní. Struktura děje ala The Raid je oproti zmíněnému filmu vystavěna trochu odlišné (prakticky žádný boj zblízka) a soudci to při jeho vykonávání dobře sedí. Karl Urban si svou postavu užívá a klidně bych se na něj i s Olivii Thirlby znovu podíval. Mimochodem je dobře, že autoři zvolili uzavřenější přístup (ušetřilo se za zbytečně mnoho opakujících se exteriérů) a Mega City 1 se snažili ztvárnit jako variaci na dnešní velkoměsta a nechali být všechny vize ala Blade Runner nebo Pátý element. Jen ty motorky mohly být lepší... PS: všimli jste si na konci toho zvířete z drátků na koberci, když je záběr na ležící "soudkyni"?:-)(26.12.2012)

Nebudu tento remake srovnávat se Slyovým snímkem protože tenkrát byla jiná doba a lidi nevyhledávali temné snímky, jak je tomu nyní. Nový Dredd je efektivní, krvavý a hlavně "přímý". Jde rovnou k věci, přesně jako stroj. Právě ta jednoduchost je ale dvojsečná zbraň - na jednu stranu dělá film efektivní a nenudící blbinkou, na kterou se podíváte rádi i podruhé, na druhou stranu víte, že pokud chcete hledat nějaké propracované charaktery, tak tady je nenajdete. Nicméně to vám nebude vadit, protože soudce Dredd i Ma-Ma (v podání skvělé Leny) jsou postavy, které budete mít rádi nebo je budete rádi nenávidět. Očekávání byla splněna, možná i mírně překročena. 80 %.(10.1.2013)

Co ksakru všichni maj s tim batmaním chraplákem?(29.12.2012)

• - Ve filmu není postava Chief Judge (Rakie Ayola) označena jménem. Vzhledem se podobá na kombinaci hlavních soudců MacGrudera a Silvera, veškeré indicie ve filmu však naznačují, že se příběh odehrává v době prvního funkčního období soudkyně Hildy Margaret McGruder. (Caszidy)

• - Karl Urban (Dredd) si scenár k svojej postave počas natáčania upravoval. (Greenpeacak)

• - Ve scéně, kdy soudce Deredd (Karl Urban) "vyslýchá'' Afroameričana, přehodí ho přes menší stolek. Při zpomalení záběru lze vidět, že zajatec nemá spoutané ruce, ale když dopadne na zem, zase je spotané má. (wewere)