Američan

The American

Američan

Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 105 min

Když muž s jistou minulostí a nejistou budoucností, co tvrdí, že to neumí se stroji, sestrojí přesný nástroj - stane se pak nástrojem jeho konce, či strůjcem nového začátku? Nabubřelý, efektní, svižný, hovorný, překombinovaný, vtipný, plný kulometného střihu, třesoucí se kamery a speciálních efektů. Tak přesně takový Američan NENÍ a pochvala pro A.Corbijna za to, že tomu tak JE. Žádný oldschool, žádný art, jen jeden dobře rostlý Joshua Tree mezi současnou, po originalitě zoufale toužící, filmovou tvorbou. Temperamentní jak Tempra bez motoru, studený jak čumák Amundsenova tažného psa - přesně jaký musí hitman být, aby nezamířil k dokonale strohému konci se záběrem na koruny stromů..(15.9.2011)

V nejednom komentáři tu zaznívá "jako něco od Melvillea"; což je více než-li výstižné, ale neurčuje to zda "jako něco horšího od Melvillea" či "jako něco lepšího od Melvillea". Za sebe tedy pouze dodám, že Američan je "jako to vůbec nejlepší od Melvillea". Navíc je to až tak dobré, že to obstojí samo o sobě a žádnou takovouto nedůstojnou přirovnávací berličku to vlastně vůbec nemá zapotřebí.(20.11.2011)

Mám skoro chuť napsat FILM ROKU! Stále ve mně sílí pocit, že si George Clooney umí snad nejlépe z celého Hollywoodu vybírat projekty, jak herecké, tak i režisérské... Další brilantní zářez do Clooneyho filmografie.(12.12.2010)

Elitní nájemný zabiják, mající svá zlatá léta evidentně už nějakou tu chvíli za sebou, těsně uniká likvidaci a jako "L'americano" se uklízí do malebného italského městečka. Tento tichý, pěkný a lehce artový film je neuvěřitelnou Clooneyho one man show, ve které na sebe strhává veškerou pozornost (vlastně v totálním rozporu se svojí postavou obezřetného cizince) a táhne to na zádech jak svým úctyhodným charismatem, tak znamenitým minimalistickým herectvím. Baví vás ho sledovat jak žije sám pro sebe, chová se nenápadně, zručně skládá zbraň... A říkám o dva roky později, že tento film mi opravdu podivuhodně přilnul k srdci.(15.12.2010)

Sergio Leone a José Giovanni si spolu svého času užili vášnivou noc, která nezůstala bez následků, Děťátko si schruplo, aby se zdárně vyvíjelo, a když se probudilo, protřelo si oči a pravilo: "Říkáte, že už nejsou sedmdesátky? A Bebel, Alain, Lino, Jean, Henry a Clint už maj smlouvu s nebeskejma ateliérama nebo se muchlujou s vnoučatama? Merde... Ale ještě je tady přece ten utajovanej nemanželskej potomek Caryho Granta, co o něm tolik lidí říká, že se měl narodit dřív. A snad se najde i kamaraman, co neklepe kamerou jak neurotik s Parkinsonem, střihač, co nejede v amfetaminech, a zvukař, co není hluchej. A ledový blondýnky a žhavý tmavovlásky snad taky ještě nevymřely. Zkusíme to a uvidíme." A Faidra zkusila a viděla a srdce se jí třepetalo jak motýl uvězněný v dlaních...(12.9.2012)