Američan

The American

Američan

Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 105 min

Když muž s jistou minulostí a nejistou budoucností, co tvrdí, že to neumí se stroji, sestrojí přesný nástroj - stane se pak nástrojem jeho konce, či strůjcem nového začátku? Nabubřelý, efektní, svižný, hovorný, překombinovaný, vtipný, plný kulometného střihu, třesoucí se kamery a speciálních efektů. Tak přesně takový Američan NENÍ a pochvala pro A.Corbijna za to, že tomu tak JE. Žádný oldschool, žádný art, jen jeden dobře rostlý Joshua Tree mezi současnou, po originalitě zoufale toužící, filmovou tvorbou. Temperamentní jak Tempra bez motoru, studený jak čumák Amundsenova tažného psa - přesně jaký musí hitman být, aby nezamířil k dokonale strohému konci se záběrem na koruny stromů..(15.9.2011)

Scénář: Rowan Joffe .. Pěkný, precizní, napínavý, zrající. A to jsem z pár indícií měl obavy, aby nešlo o Hranice ovládání 2 - Italská mise. Dopadlo to mnohem lépe, režisér a kameraman si mákli. 75%.(19.12.2010)

V nejednom komentáři tu zaznívá "jako něco od Melvillea"; což je více než-li výstižné, ale neurčuje to zda "jako něco horšího od Melvillea" či "jako něco lepšího od Melvillea". Za sebe tedy pouze dodám, že Američan je "jako to vůbec nejlepší od Melvillea". Navíc je to až tak dobré, že to obstojí samo o sobě a žádnou takovouto nedůstojnou přirovnávací berličku to vlastně vůbec nemá zapotřebí.(20.11.2011)

Skvostný příspěvek k reminiscenci 70's thrillerů. Bezesporu jeden z filmů roku.(13.12.2010)

Vynikající drama s charismatickým Clooneym, kde lehce slabý příběh zachraňuje vynikající režie. 80%(31.10.2010)