Američan

The American

Američan

Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 105 min

Prozatím nejstylovější film roku. Pomalé a jednoduché? Jistě, ale zároveň strašně dobře natočené, atmosféricky silné a podmanivé. S odstupem zvyšuju z původních čtyř hvězd na pět, po pár dnech zážitek ještě nabobtnal. Příjemná alternativa. Edit: Shazuju zase na čtyři, těch pět bylo přehnaných :)(14.12.2010)

Nefalšovaný art. Z jednej strany atmosférický a podmanivo hypnotický film s parádnou témou. Z tej druhej strany sa však filmu dá vyčítať až prílišná pomalosť, prispatosť a celková nenápadnosť. Sleduje sa to však príjemne a George Clooney sa stále lepší (asi už musím prekopať moju topku hercov).(8.2.2012)

Neřekl bych, že jde o zásadní film dnešní doby, ale vzhledem k hodně rozdílnému hodnocení uživatelů je to jasná známka toho, že u určité části fanoušků vzniká poptávka po návratu filmového stylu 70. let, který obsahoval významný proud tvorby experimentující s obsahem, založený nikoliv na ději, ale na atmosféře, herectví, symbolech a náznacích. Američan připomíná artové thrillery francouzské nové vlny, vzpomněl jsem si při jeho sledování na Godardův snímek U konce s dechem, kde se taky vyskytovali hrdinové bez minulosti a u kterých divák jasně cítil, že nemají ani budoucnost. Příznivce dynamické akce a nabitého děje Američan určitě neuspokojí, ale ty, kteří si chtějí vychutnat hru s režisérem a špičkové herectví, mohou být spokojení. Osobně mě přece jen zklamal scénář, čekal jsem víc vybroušenějších a zásadnějších dialogů, např. mezi Jackem a jeho psychologickým protipólem místním knězem nebo mezi Jackem a jeho nástupkyní Mathildou. Taky milostná story mezi nájemným vrahem a místní prostitutkou je trošku laciná. Celkový dojem: 75 %.(9.3.2011)

Zajímavý námět, sympatické prostředí a výborné herecké obsazení. Jenže taky naprosto zvláštně scénkovitě navržený scénář, kde jsem do poloviny filmu nechápala, jakou hraje hlavní hrdina v celém příběhu vlastně roli, a ani teď nechápu, kdo měl jaké motivy udělat to, co udělal. Nicméně je Američan už jen kvůli sympatické atmosféře a (velmi pohlednému) Clooneymu dobře koukatelný film, který se mi - snad proto, že jsem o něm před jeho zhlédnutím nevěděla vůbec nic - narozdíl od ostatních nijak neasociuje se slovem nudný. To už spíše roztříštěný.(1.12.2010)

• lesumir

Variace na V Bruggách bez belgické čokolády, avšak s vůní italského vína! Uklidit nájemného zabijáka na italský venkod, kde se zamiluje do luxusní kurvičky a ztratí tím své zabijácké skills. Wau, jak originální!(26.11.2010)

• - Jack (George Clooney) ve filmu používá pistoli Walther PPK. Stejnou zbraň používal britský agent s povolením zabíjet James Bond. (Jeremy.jk)

• - Názov filmu sa objaví až v jedenástej minúte. (Johnny.ARN)

• - Když Jack sedí v baru a pije kávu, v rádiu hraje píseň "Tu vuò fà l'americano" („Vydáváš se za Američana“) – italská píseň o Italovi, který si přisvojí americké způsoby. (HellFire)