• TeeAge

|| Scenár: Melissa Rosenberg / Based on Breaking Dawn by Stephenie Meyer | Hudba: Carter Burwell | Produkcia: Wyck Godfrey, Karen Rosenfelt, Stephenie Meyer | Distribúcia: Summit Entertainment | Štúdio: Summit Entertainment, Temple Hill Entertainment, Sunswept Entertainment | Rozpočet: 110 miliónov $ | Tržby: 651,900,000 $ || Paradoxne prvý Twilight, ktorý sa dá brať vážne, a tým pádom stráca svojú schopnosť nechcenej komédie - schopnosť, ktorá z nej robila jedinečný, pre mňa extra zábavný fenomén :)(14.1.2012)

• bestlama

"Jedu takhle za Bellou, s Jacobem do Podolí, spěchám, proto riskuji, projíždím přes údolí. Řádí tam to strašidlo, vystupuje z bažin, žere hlavně ubožáky, jmenuje se Edward. Edward z bažin, močálem se plíží, Edward z bažin, k Jacobovi se blíží, Edward z bažin, už si zuby brousí, Edward z bažin, kouše, saje, rdousí." Inu, podívaná vskutku zajímavá, sofistikovaně opředená bilinguálním sporem mezi vlky a upíry. No to mě poser!(13.9.2012)

• MaedhRos

Téměř jsem se unudila k smrti.(5.12.2012)

Fakt bych nikdy nevěřila tomu, že zrovna já dám nějakému dílu Twilight víc než tři hvězdy. Nejsem totiž fanynka ani knižní, ani filmové série a tak jsem na Twilight koukla spíše z povinnosti. Musím ale přiznat, že tento díl mě bavil a je nejpovedenější z těch, co jsem zatím viděla. Nebylo to nijak roztahané, užila jsem si jak romantiku, tak napětí. Ústřední trio už mi ani moc nevadí a Stewart mi zde byla chvílemi dokonce i sympatická. Nejsou to čisté 4*, ale kdybych dala méně, musela bych snížit hodnocení i u všech předchozích dílů a to nechci. Opravdu milé překvapení a docela se těším, až uvidím závěrečný díl.(17.12.2012)

Vězte, že následující slova psal člověk se slabostí pro svět stvořený Meyerovou (ne, není mi -náct, ne, nejsem emo, a ne, s inteligencí na tom nejsem špatně). Knižní Rozbřesk je nejslabším článkem ságy, jeho převedení na plátno (respektive jeho první půlky) však nedopadlo vůbec špatně. Condon je schopný režisér, kterému se podařilo vnést humor a nadhled do scén, které mohly lehce sklouznout do trapnosti: např. svatba díky úsměvným proslovům nepůsobí nikterak pateticky (předsvatební noční můra navíc vnuká jakousi neblahou předzvěst), první milování je také podáno s vtipem a spousta narážek a odkazů k předchozím dílům pozorného a znalého diváka rozesměje. Herci se snaží, kredit musím dát především Lautnerovi, který svůj part zvládl přesvědčivě a vůbec poprvé mě jeho Jacob neiritoval. Hudební stránka filmu je skvělá a efekty zase o trochu lepší. Na druhou stranu je však třeba říct, že Condon není režisér schopný natolik, aby se vyvaroval failů: "smrt" Belly je rádoby zdramatizovaná a úplně zbytečně natahovaná, Jacobovo otisknutí snad nemohlo být blbější a závěrečná parody scénka je wtf. Objektivně za tři, subjektivně za čtyři. P.S.: Je zajímavé, kolik haterů chodí na jednotlivé díly ságy dobrovolně do kina. Sebemrskačství je nová sportovní disciplína? (ehm-ehm-pozéři-ehm).(18.11.2011)

• - Natáčanie oficiálne začalo 1. novembra 2010 v Brazílii. V Rio de Janeiro si tvorcovia prenajali jeden celý mestský blok a boli nútení zaplatiť obyvateľom 30 až 300 amerických dolárov za to, aby nedovolili fotiť paparazzom ani fanušikom. Taktiež zaplatili 6000 až 12000 amerických dolárov majiteľom barov a reštaurácií, aby na istý čas uzavreli svoje prevádzky kvôli menšiemu ruchu. (Greenpeacak)

• - Film získal cenu MTV Movie Award 2012 pro nejlepší film. (Sekyra)

• - Když Bella (Kristen Stewart) rodí, má úplně odkryté břicho. Když je na ni pohled ale shora, má ho zakryté šaty a na břiše krvavou skvrnu. (tyna97)