Upřímně jsem z toho trochu v rozpacích. Plus je, že se to téměř bezvýhradně drželo knihy, pokud tam bylo něco vynechané, ani to tam nechybělo. Rozhodně to bylo lepší než druhý nebo třetí díl, ale něco tomu chybělo. A to něco je pochopitelně lepší příběh. Byla jsem proti aby se tenhle díl, značně nejhorší ze všech, rozdělil, a ukázalo se, že jsem měla pravdu. Na můj vkus až moc dlouhé, myslím, že kdyby do těch dvou hodin nacpali celou knihu, výsledek by byl mnohem lepší. Kristen to ve svatebních šatech děsně slušelo. A ten porod byl opravdu nechutnej, pravěpodobně nejhorší co jsem kdy ve filmu viděla (ano, mám dojem, že to předčilo i Záložní plán). 3*(27.4.2012)

Odsoudit je snadné, ale zajímavější je zamyslet se, proč zrovna tato série je takto populární, proč ženy přitahuje (= nejenom puberťačky, v kině bych si tipla věkový průměr tak na dvacet pět let), co čtenářkám a divačkám nabízí tak jedinečného. Můžeme se na Stmívání dívat jako na něco, co ve dnešním světě feminismu a promiskuity hlásá naopak velmi konzervativní hodnoty, kde je primární on, ona a dítě. A to je pořád vnímáné kladně určitou skupinou publika a nemyslím si, že to má co do činění s inteligencí či nedostatkem vkusu a soudnosti. Rozbřesk tyto hodnoty ze všech dílů ukazuje nejsilněji a je v tom poměrně funkční. Škoda že po vynikajícím třetím díle míří zase spíše do průměru, kdy první polovina je skutečně pomalá a svatební šílenství až náročné sledovat. Každopádně po líbánkách se to zlomí a ukazuje to až určitý bolestivý rozklad a za průlet Belliným tělem by se nemusel stydět ani doktor House. Navíc soundtrack je jako vždy výborný a návrat k hudebním tématům prvního dílu potěší.(20.12.2011)

• Morien

Cože? Cože?! COŽE?! Tohle je ten snad nejvíce závadný film, co jsem kdy ve svém životě viděla, když uvážím cílovou skupinu a obsah sdělení. Na tohle se mají dívat třináctileté holky? O tomhle mají snít po nocích a takhle si představovat svou první lásku? Ideál (ženské) krásy? Vzor, jak se chovat? Jak (ne)jíst a co pít, aby byly hubené a chtěné fešáckými třpytivými muži? Pane Bože, zastav to, prosím! Tady se už nebavíme v kategoriích, jestli je to blbě sestříhaný nebo po kolika minutách se začal člověk nudit, tohle je společensky a psychologicky závadný a krajně, krajně nevhodný materiál!(20.1.2012)

• M.a.t.t.

Bill Condon bol pravdepodobne dobrou režisérskou voľbou a aj jeho zásluhou dôjde na momenty, ktoré môžu smelo zaujať popredné miesta v celej ságe a obstáli by aj v plnohodnotnej romanci, tou však Twilight nikdy nebol a nikdy nebude. Ale problém je znova v samotnom scenári - akokoľkvek je dejová kostra tohoto dielu v poriadku a po prešlapovaní na mieste sa príbeh konečne niekam posúva, v samotnom filme to až na posledné a veľmi dobre vygradované minúty nie je vôbec vidieť. Navyše divák znova musí trpieť pri dialógoch, ktoré sa v tomto dieli snažia pôsobiť osudovým dojmom ale o to viac vyniká ich prkennosť. Napriek tomu sa nejedná po väčšine stránok o žiadnu tragédiu, hereckí predstavitelia sú mi s pribúdajúcimi dielmi sympatickejší ale Úsvitu by viac prospelo, ak by miesto rozdelenia na 2 filmy ostal v celku, celkovej záživnosti by to pomohlo. 50%(30.11.2011)

• Hild

Ty dvě hvězdy především proto, že je to lepší díl než předchozí a hlavně lepší než mizerná dvojka. Chápu, že fandům Twilight už musí lézt na nervy všechny ty recenze, které se vlastně jen předhání o to, kdo se více tomuto filmu vysměje, jenže já se tomu nedivím ani trochu, tohle nejde hodnotit nezaujatě. Když se člověk podívá na ty enormní tržby z prvního víkendu, tak je strašně smutné, že k tomu stačí tak málo, že někteří mají tak nízké nároky na romantiku. Mizerný scénář, některé dialogy mi vyloženě řezaly uši. Nelogické chování postav (zejména Jacoba). Ale hlavně, v tom filmu se nic neděje. Příšerná nuda a všechno co je tady, by se vlezlo v pohodě do poloviny stopáže. První půlhodina - svatba, všichni brečí. Druhá půlhodina - Bella svádí Edwarda. Zbytek - Bella je těhotná a porod. Konec filmu. Na digitální vlky si nezvyknu nikdy, ta jejich sešlost na pláži byla velice vtipná, i když asi být neměla. Pochvala akorát směřuje ke znázornění anorektické Belly a taky, že se Condon nebál trochu brutálnějšího zobrazení některých scén. Tím pro mě klady bohužel končí.(21.11.2011)

• - Během natáčení hlídala Mackenzie Foy tzv. Swear Jar, tedy sklenici, do které se dávají peníze za sprostou mluvu. Mackenzie ale odmítla prozradit, kdo zaplatil nejvíce. (Cheeker)

• - Ve scéně na líbánkách u vodopádu, kdy Bella (Kristen Stewart) skáče Edwardovi (Robert Pattinson) na záda, je vidět, že má na nohou tenisky. Ale když o několik vteřin později s Edwardem skočí do vody a potopí se, je už bosá. (Stirek45)

• - Stephenie Meyer, autorku původní knihy, je možné zahlédnout na svatbě mezi hosty ve chvíli, kdy Bella (Kristen Stewart) prochází uličkou. (Kirstin)