Rozbřesk naprosto předčil očekávání a všechny předchozí díly nechal daleko za sebou. Dokonce i moje oblíbená první část by si teď zasloužila remake s větším rozpočtem. Rozbřesk přitom není okázalým blockbusterem, ale filmem, který veškeré scény udržuje na stejné, přirozeně vyvážené úrovni (od kouzelné lesní svatby, přes Brazílii, která přesně vystihuje atmosféru knihy až po porod a přeměnu). Necelé dvě hodiny utečou jako 20 minut a ještě štěstí, že současně natočená druhá část skýtá záruku totožné kvality - snad. Kdybych chtěla za každou cenu hledat chybu, narozené dítě nemuselo mít upíří výraz jako z cirkusu, ale pořád lepší, než předškolák v roli přebalovaného batolete z Dr. House. :) Na velkém plátně jsem už Rozbřesk viděla několikrát a zdá se, že ani v domácí podobě to není marné. K tomu zase jednou docela povedený soundtrack... Stručně řečeno, mi tu vůbec nic nechybělo (když chci totiž koukat na sexy pány, pustím si True Blood).(19.11.2011)

• Rex Mundi

Pokojný sobotný podvečer v obývačke, nič dôležité na práci, HBO vysiela Twilight... hmm, trochu masochizmu nezaškodí. Aspoň zistím, ako je to naozaj s tým súmračným finále (prvé dva diely som videla, potom mám medzeru). Nuda to bola samozrejme zúfalá, zaujímali ma iba luxusné interiéry a súkromný ostrov (veď som žena), často som sa musela smiať nad tým, aké príhodné riešenia a vysvetlenia sa postupne nachádzali na hlavnú zápletku - samovražedné a nikým neočakávané tehotenstvo Belly spanillej. Najviac som však prevracala oči na správaní novomanželov - to mi chcú povedať, že v najslávnejšej romantickej ságe posledných rokov sa takto k sebe správajú dvaja ľudia, ktorí sa milujú až "za hrob" a roky čakali na to, kým budú svoji??? Sú na svadobnej ceste, ktorá je ich splneným snom, ale čumia na seba ako cudzí a len kukajú bokom? Tomu hovoria večná láska? Dôvera? Kokos, celý čas som rozmýšľala prečo a na základe čoho to tá Meyerová takto napísala... Po technickej stránke ma prekvapilo, že pri súčasnej vynikajúcej úrovni CGI boli vlkodlaci plyšoví a všetko umelé skutočne vyzeralo umelé. Najlepšie zvládnutý efekt bola Bellina podvýživa a jej mŕtvolná tvár, tá sa podarila dosť vierohodne :-)(22.10.2012)

• Malarkey

Twilight je pojem, který mě s prvním dílem bavil. Knižně to je šílenej brak, ale první film ušel. Pak už to šlo z kopce a knižně na tom byl ještě hůř. Líbí se mi, jak si Stephenie Meyer nebrala servítky a přestože věděla, že příběh bude zfilmovaný, se rozhodla závěr udělat tak brutálně šílený, jak je patrné na tomhle díle. Kdyby Rozbřesk byl jeden film, asi bych to překousnul, ale jelikož je na dva, tak prostě nemůžu jinak. Ten odpad je naprosto záměrnej. Ono je totiž těžký sledovat příběh, kde Bella otěhotní a zárodek jí rve břicho a upíři a vlkodlaci kolem ní poletují jak splašený vopice a vlastně s neděje vůbec nic. Vím, že mě na to trailer upozorňoval, ale některé fantasy příběhy prostě zfilmovat nejdou ať už kdokoliv dělá cokoliv. A pokud už někdo udělá cokoliv, tak to většinou dopadne takhle. Doufám, že závěr bude zajímavější, vypadá na to. Já se ale teď pár měsíců budu muset zpamatovávat z tohohle filmu. Větší hrůzu, která to myslí naprosto vážně, jsem totiž dlouho neviděl.(10.3.2013)

• Morien

Cože? Cože?! COŽE?! Tohle je ten snad nejvíce závadný film, co jsem kdy ve svém životě viděla, když uvážím cílovou skupinu a obsah sdělení. Na tohle se mají dívat třináctileté holky? O tomhle mají snít po nocích a takhle si představovat svou první lásku? Ideál (ženské) krásy? Vzor, jak se chovat? Jak (ne)jíst a co pít, aby byly hubené a chtěné fešáckými třpytivými muži? Pane Bože, zastav to, prosím! Tady se už nebavíme v kategoriích, jestli je to blbě sestříhaný nebo po kolika minutách se začal člověk nudit, tohle je společensky a psychologicky závadný a krajně, krajně nevhodný materiál!(20.1.2012)

• Sobis87

První díl mi nijak zvlášť nevadí (vlastně mi ta jeho ospalá, do melancholických barev utopená atmosféra v kombinaci s fajnovým soundtrackem jistým způsobem imponuje...), druhý díl mě pro změnu velmi bavil svou debilitou a celkově nízkou kvalitou zpracování (je to opravdu hrůůůůza), třetí díl si kvalitativně zase o něco polepšil díky režii Davida Sladea, ale na druhou stranu nebyl až tak špatný jako dvojka, abych se u něho mohl zlomyslně bavit - jinak řečeno technicky precizní, špatně zahraná a špatně napsaná nuda. A první část (uf) čtvrtého dílu? Opět to samé jako třetí díl, akorát už bez zručného Sladea + několik wtf momentů jako telepatická hádka mezi vlky, šachová partie jako afrodiziakum, první sex a naprosto otřesný (či snad záměrně parodický?) dovětek po titulcích. Dějově to je opět velmi plytké (svatba-líbánky-sex-asi měsíc trvající těhotenství-jedna bitka mezi upíry a vlky-porod-nazdar u druhé části) a takový Marty Scorsese by to všechno dokázal odvyprávět během desetiminutové montážní sekvence, a to určitě stokrát lépe a ještě s větší hloubkou...ale proč by něco takového vůbec dělal, že? Potěšilo akorát pár vtípků a závěrečná půlhodinka, kde se konečně něco začíná dít (cokoliv!), přičemž samotný porod je vlastně celkem fajn. Na dobrý film to ale rozhodně nestačí. P.S.: palec dolů za otřesné digitální mimino, naopak palec nahoru za digitálně otřesně vychrtlou Kristen.(20.11.2011)