• Botič

Epesní první díl čtvrté série přímo žadonící o tagline: "Film, u kterého (bolestí) porodíte!" Aneb ukázka toho, že z hovna bič skutečně uplést nelze, byť se to Billimu Condonovi místy poměrně obstojně daří, ale když dojde na samotné práskání výsledek připomíná spíše projektilové pšoukání. Úvod je přitom poměrně neškodný, jenže zápletka na celovečerní film proklatě rozbředlá a nezachraňuje jí ani samotná scéna porodu jak vystřižená z Vetřelce okořeněná o křupání kostí po vzoru Black Swan --- jenže tím nějaká efektnost končí. Velké finále už půjde zcela mimo mě - opakovaný vtip není vtipem a tahle čtvrtá variace na to samé z člověka vysála veškerou chuť věnovat téhle sérii byť jen další dvě hodiny. PS: možná, že tenhle film do historie přeci jen vstoupí – coby snímek s nejdelší resuscitací vůbec!!! Kam se hrabou borci a borkyně z Pobřežní hlídky.(17.11.2011)

• Malarkey

Twilight je pojem, který mě s prvním dílem bavil. Knižně to je šílenej brak, ale první film ušel. Pak už to šlo z kopce a knižně na tom byl ještě hůř. Líbí se mi, jak si Stephenie Meyer nebrala servítky a přestože věděla, že příběh bude zfilmovaný, se rozhodla závěr udělat tak brutálně šílený, jak je patrné na tomhle díle. Kdyby Rozbřesk byl jeden film, asi bych to překousnul, ale jelikož je na dva, tak prostě nemůžu jinak. Ten odpad je naprosto záměrnej. Ono je totiž těžký sledovat příběh, kde Bella otěhotní a zárodek jí rve břicho a upíři a vlkodlaci kolem ní poletují jak splašený vopice a vlastně s neděje vůbec nic. Vím, že mě na to trailer upozorňoval, ale některé fantasy příběhy prostě zfilmovat nejdou ať už kdokoliv dělá cokoliv. A pokud už někdo udělá cokoliv, tak to většinou dopadne takhle. Doufám, že závěr bude zajímavější, vypadá na to. Já se ale teď pár měsíců budu muset zpamatovávat z tohohle filmu. Větší hrůzu, která to myslí naprosto vážně, jsem totiž dlouho neviděl.(10.3.2013)

• Isherwood

Není v tom předpojatost. Lidi (i ne-lidi) mají právo se zamilovat, tokat ostošest a chovat se jako idioti. Ale proč o tom proboha točit čtyři filmy? 4 a ½ nenavazuje na nadhled a údernost Sladeovy trojky, bohužel není ani tak srandovně pitomá, jako dvojka. Nejblíže to má k prvnímu dílu, nedospělé milostné tragédii, kterou oceňují především emočně nevyzrálé adolescentky, které se v hlavní hrdince zhlédnout jak v naleštěném zrcadle. Že si navíc v tak dějově vyprázdněném bijáku budu několikrát klást otázky, které mi zodpoví asi jen knížek znalé obecenstvo, to je na pováženou. Nemám tu ságu rád pro její „životní postoj“, mám ji rád pro tu naivní filmařskou nablblost. Tohle je ale regulérně nejhorší díl.(26.1.2012)

Všetko tu uvedené myslím smrteľne vážne: Najlepší Tvajlajt. Prvý Tvajlajt, ktorý nie je totálna sračka. Áno, je to námetom a celou svojou podstatou hrozný hnoj. Ale o to viac skladám klobúk pred Condonom, že to natočil ako nie-nechcene-smiešnu romantickú drámu s veľmi slušným tempom, dokonca napínavými scénami a viac ako znesiteľnými hereckými výkonmi. Inak povedané: Bavilo ma to bez toho, aby som sa tvorcom vysmieval.(27.11.2011)

Rozbřesk naprosto předčil očekávání a všechny předchozí díly nechal daleko za sebou. Dokonce i moje oblíbená první část by si teď zasloužila remake s větším rozpočtem. Rozbřesk přitom není okázalým blockbusterem, ale filmem, který veškeré scény udržuje na stejné, přirozeně vyvážené úrovni (od kouzelné lesní svatby, přes Brazílii, která přesně vystihuje atmosféru knihy až po porod a přeměnu). Necelé dvě hodiny utečou jako 20 minut a ještě štěstí, že současně natočená druhá část skýtá záruku totožné kvality - snad. Kdybych chtěla za každou cenu hledat chybu, narozené dítě nemuselo mít upíří výraz jako z cirkusu, ale pořád lepší, než předškolák v roli přebalovaného batolete z Dr. House. :) Na velkém plátně jsem už Rozbřesk viděla několikrát a zdá se, že ani v domácí podobě to není marné. K tomu zase jednou docela povedený soundtrack... Stručně řečeno, mi tu vůbec nic nechybělo (když chci totiž koukat na sexy pány, pustím si True Blood).(19.11.2011)