Vězte, že následující slova psal člověk se slabostí pro svět stvořený Meyerovou (ne, není mi -náct, ne, nejsem emo, a ne, s inteligencí na tom nejsem špatně). Knižní Rozbřesk je nejslabším článkem ságy, jeho převedení na plátno (respektive jeho první půlky) však nedopadlo vůbec špatně. Condon je schopný režisér, kterému se podařilo vnést humor a nadhled do scén, které mohly lehce sklouznout do trapnosti: např. svatba díky úsměvným proslovům nepůsobí nikterak pateticky (předsvatební noční můra navíc vnuká jakousi neblahou předzvěst), první milování je také podáno s vtipem a spousta narážek a odkazů k předchozím dílům pozorného a znalého diváka rozesměje. Herci se snaží, kredit musím dát především Lautnerovi, který svůj part zvládl přesvědčivě a vůbec poprvé mě jeho Jacob neiritoval. Hudební stránka filmu je skvělá a efekty zase o trochu lepší. Na druhou stranu je však třeba říct, že Condon není režisér schopný natolik, aby se vyvaroval failů: "smrt" Belly je rádoby zdramatizovaná a úplně zbytečně natahovaná, Jacobovo otisknutí snad nemohlo být blbější a závěrečná parody scénka je wtf. Objektivně za tři, subjektivně za čtyři. P.S.: Je zajímavé, kolik haterů chodí na jednotlivé díly ságy dobrovolně do kina. Sebemrskačství je nová sportovní disciplína? (ehm-ehm-pozéři-ehm).(18.11.2011)

• MaedhRos

Téměř jsem se unudila k smrti.(5.12.2012)

• Ainy

Byla jsem fanouškem předchozích dílů, ale tento mě vyloženě zklamal ............. nemastné, neslané ... prostě o ničem ....... škoda, těšila jsem se.(16.5.2012)

• Rex Mundi

Pokojný sobotný podvečer v obývačke, nič dôležité na práci, HBO vysiela Twilight... hmm, trochu masochizmu nezaškodí. Aspoň zistím, ako je to naozaj s tým súmračným finále (prvé dva diely som videla, potom mám medzeru). Nuda to bola samozrejme zúfalá, zaujímali ma iba luxusné interiéry a súkromný ostrov (veď som žena), často som sa musela smiať nad tým, aké príhodné riešenia a vysvetlenia sa postupne nachádzali na hlavnú zápletku - samovražedné a nikým neočakávané tehotenstvo Belly spanillej. Najviac som však prevracala oči na správaní novomanželov - to mi chcú povedať, že v najslávnejšej romantickej ságe posledných rokov sa takto k sebe správajú dvaja ľudia, ktorí sa milujú až "za hrob" a roky čakali na to, kým budú svoji??? Sú na svadobnej ceste, ktorá je ich splneným snom, ale čumia na seba ako cudzí a len kukajú bokom? Tomu hovoria večná láska? Dôvera? Kokos, celý čas som rozmýšľala prečo a na základe čoho to tá Meyerová takto napísala... Po technickej stránke ma prekvapilo, že pri súčasnej vynikajúcej úrovni CGI boli vlkodlaci plyšoví a všetko umelé skutočne vyzeralo umelé. Najlepšie zvládnutý efekt bola Bellina podvýživa a jej mŕtvolná tvár, tá sa podarila dosť vierohodne :-)(22.10.2012)

• kiddo

Představuju si, že sledování Rozbřesku je něco jako filmový ekvivalent bolestného, pomalého, neutuchajícího zneužívání, které ze zdravého člověka udělá prázdnou trosku neschopnou jediné pozitivní emoce. Nikoli ani tak proto, že se jedná o odpornou píčovinu, ale protože nám poskytuje naději na zlepšení v podobě slušného množství míst prozrazujících skutečný potenciál a režijní snahu. Povaha zpracovávané látky film ale vždy nemilosrdně strhne zpět do oné žumpy, již zoveme Stmíváním. Co na tom, že dostaneme naservírované hororové prvky, vynikající režijní zkratky, panenskou nervozitu nebo svatbu jako tradiční prostředí pro eskalaci vztahů a konfliktů, když je to vše naroubované na kostru infantilního mokrého snu jedné sobecké, tupé, bezohledné, manipulativní svině o tom, jak dostanu všechno, aniž bych pro to musela cokoli udělat, i kdybych tím měla ohrozit druhé? Stmívání se podařilo zprasit i jedinou skutečně nesobeckou věc, kterou jeho opovrženíhodná hrdinka kdy udělala, a proměnit ji v neskutečně urážlivý triumf lidské blbosti: mohou být mé činy vůbec označeny za nezištné sebeobětování z lásky, když nemám žádný vnitřní konflikt, nelituji, nemám nejmenší páru, co dělám a proč to dělám, jsem upřímně přesvědčena, že se neobětuji, že cizí starosti jsou jen hloupým přeháněním a že si prostě a jen jdu za svým? I romance je ve Stmívání tradičně beznámahová a bezkonfliktní – stačí si připomenout automatické zaláskování hlavních hrdinů či proslov hrdinky na konci třetího dílu o tom, jak láska není jejím hlavním motivem, a hned dostane ono pornograficky detailní zobrazování něčeho v dnešní době tak banálního a pomíjivého jako svatba nový význam. Nemáme tu odhalit něco o postavách, dynamiku vztahů, spatřit kontrast mezi nablýskaným pozlátkem a ošklivou realitou, ale máme obdivovat šaty a dort a boty a supermoderní luxusní dům a hlasitě se divit, kolik to asi muselo stát. Nejde o lásku, jde o majetek, věčné mládí a neomezené utrácení. Nejde o člověka, jde o to, co vám ten člověk může poskytnout. Závěrečná nálož násilí připomínající regulérní snuff není od celku odtržená, ale je naopak logickým vyústěním: nejedná se o trest za špatné rozhodnutí, ale o stejné orgasmické vyžívání se nad tím, jaká jsem morální mučednice. TOHLE, vážení, je skutečné ženské porno, masturbační materiál pro znuděné paničky a princezničky všech věků. Muži by ale za existenci téhle hroudy hnoje měli být vděční, neboť v ní mají skvělý nástroj pro odhadování žen: každá, která v Rozbřesku nachází jen sebemenší potěšení, zaslouží být bez pardonu kopnuta do prdele. / K nesmyslné formální podobě Rozbřesku coby evropského rakovinotvorného artu viz Tetsuo. Dlouhé záběrování mající kompenzovat neexistující hloubku obsahu je WTF jak sviň. O tom, že povrchní materialistická sračka oslavující bezohlednost najednou v půlce obrátí a dovoluje si poučovat mě o nemorálnosti a sobeckosti potratu, se radši rozepisovat nebudu, neb má vzteky pulzující čelní žíla by to taky nemusela vydržet.(11.12.2011)

• - Záujem naspievať soundtrack k filmu prejavila hudobná skupina Evanescence. (Greenpeacak)

• - Velký zájem o spolupráci projevila Sofia Coppola, avšak byla ochotna režírovat pouze jednu část Twilight ságy: Rozbřesk a z dohody tak sešlo. (oje)

• - Ve scéně na líbánkách u vodopádu, kdy Bella (Kristen Stewart) skáče Edwardovi (Robert Pattinson) na záda, je vidět, že má na nohou tenisky. Ale když o několik vteřin později s Edwardem skočí do vody a potopí se, je už bosá. (Stirek45)