Zbytečná krutost

• český

Zbytečná krutost aneb žena, pistole a obchod s nudlemi

• Čína

San qiang pai an jing qi

Simple Noodle Story, A

Woman, a Gun and a Noodle Shop, A

First Gun, The

Drama / Komedie

Čína, 2009, 95 min

Yimou Zhang

Joel Coen (původní scénář), Ethan Coen (původní scénář)

Xiaoding Zhao

William Kong

Mo Zhang

Je to nadpriemerná komediálne ladená historická dráma od Yimou Zhanga. Má pomerne dobrý príbeh o osadenstve jednej púštnej reštaurácie, bohatom, ale chamtivom majiteľovi, jeho nevernej manželke a niekoľkých zamestnancoch, z ktorých každý má nejaký svoj problém a keď sa manželke od zahraničného obchodníka podarí kúpiť pištoľ, uvidia v tom riešenie. Lenže svoje záujmy má aj schopný vládny policajt, ktorý sa o tom dozvie a tak sa situácia výrazne skomplikuje. Spracovanie nie je zlé, dej síce sám o sebe nepôsobí až tak zaujímavo, ako by mohol, za čo môže aj obmedzenie pomerne malým priestorom a rovnako malým množstvom postáv, pričom tie navyše v rámci žánru pôsobia až moc povrchne, chcelo by to ich výraznejšie prepracovať a lepšie podať ich motivácie, takto si ma vlastne ani moc nezískali. Ale aj tak tomu nemôžem uprieť tú správnu štýlovosť, vďaka ktorej som už od začiatku vedel, že ma to bude baviť. Hlavne tá kombinácia vážnosti a čiernohumorného prevedenia sa nadmieru vydarila, pričom sa z toho našťastie ani raz nestáva už prehnaná paródia, ale skôr je to tak milo absurdné. A tak to síce nie je až tak dobré, ako by mohlo, ale bavilo ma to a určite by som bral aj väčšiu dĺžku, zdalo sa mi to až príliš krátke. Inak žánrovo sa to vlastne aj ťažko hodnotí, o akciu tu nejde vôbec, vtipné scény sami o sebe vlastne tiež ani moc nefungujú, ale je to taká príjemná absurdná krimi dráma v historických kulisách, kde mi ten štýl dokázal držať úsmev na tvári. Čo sa týka hereckého obsadenia, chcelo by to aspoň jedného výraznejšieho herca, ktorý by svoju postavu dokázal lepšie utiahnuť, ale zase ani z týchto mi nikto nevadil. Réžia a technická stránka sú výborné, Yimou Zhang ma v tomto opäť nesklamal, nechýba vydarená vizuálna stránka a sadla mi aj atmosféra. Takže lepšie hodnotenie nedávam, na to by som potreboval zaujímavejší dej a kvalitnejších hercov, ale aj tak sa mi to celkom páčilo, kladov je tu stále dosť. 65%(12.10.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $190,946Tržby Celosvetovo $38,470,000(2.8.2010)

• Slarque

Ne že by ten jednoduchý příběh nemohl fungovat ve středověké Číně, ale režisér ho vyloženě zabil. Jediným plusem tak zůstávají úžasné záběry v exteriérech, ale film by se měl jmenovat spíš Zbytečná blbost. :((15.7.2014)

Tahle krutost nebyla zbytečná. Když už remake úžasného a dokonalého filmu bratří Coenů, tak takhle exotický a s nádechem absurdity na druhou. Tímhle komorním filmem si mě Yimou Zhang získal deleko víc, než všemi těmi rozmáchlými Hrdiny .(28.3.2011)

Yimouova Zbytečná krutost se na rozdíl od originálu bratří Coenových odehrává ve starověké Číně, rozdíly mezi oběma verzemi lze zpozorovat ale i z hlediska žánru. Zatímco původní film byl temný thriller, tato verze, ačkoliv také velmi poctivě buduje napětí, je humorná až groteskní. Postavy tu postrádají hlubší psychologii a fungují více jako karikatury (např. tlouštík s neskutečně velkými předními zuby, šilhající náčelník, atd.), s čímž jde ruku v ruce i výrazné přehrávání protagonistů. Rozdíly lze nalézt i v samotném příběhu (celý úvod s perským kupcem je zcela odlišný), avšak stěžejní scény původního filmu zůstávají zachovány.(20.6.2011)

• Ni Yan

• - Natáčení filmu začalo v červenci 2009 a skončilo v prosinci téhož roku. (Rugero)

• - Film je asijskou verzí snímku Zbytečná krutost (1984) režijní dvojice bratří Coenů. (Rugero)