Frankensteinova kletba

(festivalový název)
  • Velká Británie The Curse of Frankenstein (více)

Barón Frankenstein cez nepriazeň svojich blízkych robí pokusy na mŕtvych, ktorých sa pokúša oživiť cez svoje technické vynálezy. Až sa mu raz tento experiment podarí a v tej chvíli sa mu to vymyká spod kontroly. Oživené monštrum sa dostáva z výskumného laboratória a nezastaviteľne likviduje každého, kto sa mu postaví do cesty... (T2)

Karamanlis

Vydarená a vďaka určitým brzdiacim autorským právam štúdia Universal aj neortodoxná a svojská frankensteinovská adaptácia od britského Hammeru, ktorá v podstate predznamenala takmer 20 rokov trvajúcu hororovú dominanciu tohto štúdia. Herecký tandem Peter Cushing (barón Frankenstein) - Christopher Lee (aj keď ten v roli kreatúry príliš veľa priestoru nedostal) to rozabaľuje v plnej paráde a zahajuje tu svoju neskoršiu dlhoročnú legendárnu spoluprácu. ()

Campbell

Poslední dobou začínám tak nějak zjišťovat že nemám moc rád Frankensteina od Hammeru, všechny mi přijdou úplně stejné a jediné co se mi na nich líbí je atmosféra, ani jinak to není tady. Cushing tady je takovej nevýraznej a jediné co mě nutilo film dokoukat jsou skvělé masky, a hlavně ta poslední a atmosféra která se dá krájet. Ale celý mě to moc nebavilo. Bohužel. EDIT(30.1.2018). V roce 2012zhýčkaný Draculou a nevidět jiné "monstra" jsem se nudil, dnes.... Paráda. Film který dokazuje že musí člověku přirůst k srdci. Frankenstein nikdy nebyl a nebude moje srdcovka, ale po opětovném zkouknutí musím říct...Kdysi jsem byl celkem kretén, ale jak mě můžete soudit, tehdy jsem viděl jednu pecku za druhou, tohle je takové pomalejší, ale stejně dobré jako ostatní Hammerovky. ()

Anderton

Tak kryštalicky čistých 70%, avšak vzhľadom na to, že omnoho staršia adaptácia štúdia Universal so svojimi expresionistickými a gotickými prvkami ma uhranula podstatne viac, tak zaokrúhľujem dole. Celý čas sa opakuje myšlienka, že monštrum v skutočnosti nie je kreatúra, ale samotný tvorca, pričom prekvapí až skvele vymyslený záver. Ako je Peter Cushing vo svojej úlohe presvedčivý, tak je výzor monštra sklamaním a domnievam sa, že ak by tu hral Christopher Lee čisto bez akéhokoľvek makeupu, vzbudzoval by väčšiu hrôzu, ale aj väčší rešpekt. ()

JohnnyD

Doktor Frankenstein v podaní bravúrneho Petera Cushinga zlovestnejší a pomätenejší ako hocikedy predtým. A síce je Boris Karloff len jeden, Christopher Lee odvádza dychberúci výkon. Príbeh je dosť pozmenený (vrátane nejednoznačného konca), najmä postava Frankensteina je posunutá do iných rovín, no výsledku to vôbec neškodí, skôr je to zaujímavé spestrenie. ()

Oktavianus

Hammer. Nádherná verze klasického frankensteinského příběhu, která sice není tolik ikonická jako verze z roku 1931, ale v mnohém je lepší. Především v podání samotného barona Frankensteina: zatímco Colin Clive byl navzdory své posedlosti monstrem přece jen kladná postava, fantastický Peter Cushing je jednoznačný antihrdina: jeho zaslepenost možnostmi objevu stvoření života jde mnohem dále, takže se nezdráhá ani na okamžik chovat jako bezohledný padouch a klidně i vraždit. Nebudu zastírat, že tento Frankenstein se mi zamlouvá daleko víc. Problém však mám s monstrem, tam zase suverénně vyhrává Boris Karloff - Christopher Lee se do takové role ne snad nehodí, ale kromě působivého prvního odmaskování vypadá neškodně jako chlapec z nedělní školy, co se pokouší chodit na chůdách. Film však má nádhernou a neopakovatelnou, typicky hammerovskou atmosféru; navíc i ozdobu v podobě Hazel Courtové. Škoda snad jen až příliš dlouhých dějových pauz na dialogy a opakující se odjezdy a zase příjezdy Frankensteinova učitele a přítele Paula, vyprávění kvůli tomu trošku drhne. A jen tak mimochodem, s hrůzou jsem si všiml, jak moc se patnáctiletý Victor Frankenstein nejen vzhledem, ale i chováním podobal mně v přibližně stejném věku :-) ()

• Přátelství mezi Christopherem Leem a Peterem Cushingem začalo v okamžiku, když Lee rozrazil dveře Cushingovi šatny a postěžoval si:  "Já nemám ve filmu žádné repliky," na což mu Cushing odpověděl: ''To máš stěstí. Já četl scénář." (reich)
  • Když baron Frankenstein (Peter Cushing) otevře rakev s mrtvým profesorem Bernsteinem (Paul Hardtmuth), je viditelné, jak se profesor nadýchne. (Litsarch)
  • Toto je poprvé, co se na place společně objevili Peter Cushing a Christopher Lee. Velmi rychle se mezi nimi vyvinul přátelský vztah. (liquido26)

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat