KRUH - portrét demonstrace (studentský film)

CIRCLE - a portrait of a demonstration, The

Dokumentární

Česko, 2009, 62 min

Tereza Reichová

Dokument, který se točí v kruhu a nejvýstižnější komentář k celé situaci (i sobě samému) nabízí pouze na okraj a nejspíš nezáměrně, když ukazuje neschopnost novinářů odlišit obsah média od formy, která také nese významy.(17.4.2012)

Na studenský film velmi dobré dílo, dokonce lepší, než u režisérů mnohem známějších totuto problematikou zabývajících se. Prostor byl dán vyváženě oběma skupinám a bylo to ku prospěchu věci. Jen mě překvapil jeden ošklivý úlet pana Petřivalského, když je zřejmé, že ultrapravice svůj antisionismus skrývá a snaží se o židovské otázce takřka nehovořit a najednou se dozvídáme, že problém mezi cikány a čechy má jako svého strůjce židovské developery a majitele nadnárodních korporací...většinou si podobní lidé dávají pozor co říkají, tady to byl úlet, kdy jsem se musel takřka zasmát.(26.3.2010)

Pokud se na to podíváme čistě jako na dokument, 4* si to zaslouží. Autorka se nebála ukázat, co se doopravdy stalo a zachovala se nestranně. Z dokumentu prakticky nejde vyčíst ani její osobní názor na celou věc. Z druhého hlediska... Na všecky tyhle věci okolo romských ***** mám svůj názor. Nebudu ho tu radši ventilovat, jen vězte, že není kladný. Ale stejně jako dokument, zachovám se nestranně a ohodnotím čistě dokumentární práci, nezávisle na mých osobních názorech.(15.1.2011)

Velmi dobře zpracovaný dokument o demonstraci Dělnické strany proti romským obyvatelům Janova ze 17. listopadu 2008. V dokumentu vykládají své názory členové DS, romští obyvatelé Janova, zástupci samosprávy a státní správy a novináři zaznamenávající tuto demonstraci. Objektivnější, informativnější a zajímavěji zpracovaný dokument na toto aktuální téma si divák snad ani nemůže přát. Co mě na dokumentu zaujalo bylo docela komické a přesto mrazivé připisování viny na situaci v Janově developerské společnosti vlastněné Židy ze strany DS, směšné zaražení členů DS poté, co jim režisérka připomněla, že 17. listopadu má výročí kromě revoluce také poprava českých vysokoškolských studentů Hitlerem v roce 1939, a nechutné projevy DS, ve kterých si pozorný divák musí všimnout několikerého protiřečení. Dost zajímavý byl spor právničky z nevládky s novináři o neobjektivitě jejich zpravodajství a vině novinářů na vyburcování nenávisti vůči Romům. Jak vyplynulo také z obhajoby novinářů, vše je způsobeno praxí, kdy se média snaží vytřískat z každé situace co nejvíce zajímavých, resp. "zábavných" zpráv. Každopádně doporučuji tuto režisérku dále sledovat, myslím, že se od ní dočkáme ještě dalších zajímavých kousků.(31.3.2010)

"Seber se a vyjeď ty kundo špinavá česká"(14.8.2011)