KRUH - portrét demonstrace (studentský film)

CIRCLE - a portrait of a demonstration, The

Dokumentární

Česko, 2009, 62 min

Tereza Reichová

Je to jak jít lesem po té, co jste omylem překročili bludný kořen. Není cesty ven. Sympatie se nedají směřovat ani na jednu ze zúčastněných stran. Jen ty bílý jsou prostě větší mrdky. Fascinující je pozice zastupitelů a policie. My nic, my muzikant. Nebo taky rubat, rubat, rubat.(29.10.2009)

Pokud se na to podíváme čistě jako na dokument, 4* si to zaslouží. Autorka se nebála ukázat, co se doopravdy stalo a zachovala se nestranně. Z dokumentu prakticky nejde vyčíst ani její osobní názor na celou věc. Z druhého hlediska... Na všecky tyhle věci okolo romských ***** mám svůj názor. Nebudu ho tu radši ventilovat, jen vězte, že není kladný. Ale stejně jako dokument, zachovám se nestranně a ohodnotím čistě dokumentární práci, nezávisle na mých osobních názorech.(15.1.2011)

Dokument, který se točí v kruhu a nejvýstižnější komentář k celé situaci (i sobě samému) nabízí pouze na okraj a nejspíš nezáměrně, když ukazuje neschopnost novinářů odlišit obsah média od formy, která také nese významy.(17.4.2012)

Na studenský film velmi dobré dílo, dokonce lepší, než u režisérů mnohem známějších totuto problematikou zabývajících se. Prostor byl dán vyváženě oběma skupinám a bylo to ku prospěchu věci. Jen mě překvapil jeden ošklivý úlet pana Petřivalského, když je zřejmé, že ultrapravice svůj antisionismus skrývá a snaží se o židovské otázce takřka nehovořit a najednou se dozvídáme, že problém mezi cikány a čechy má jako svého strůjce židovské developery a majitele nadnárodních korporací...většinou si podobní lidé dávají pozor co říkají, tady to byl úlet, kdy jsem se musel takřka zasmát.(26.3.2010)

Geniální mi přišel už jen ten nápad - netočit jen samotnou demonstraci, ale pokusit se o jakousi zpětnou reflexi obou stran i rádoby nezávislých novinářů. Setkávají se tu dva extrémy - DS a rómové (kterým teda prý klidně můžem říkat cigáni), tak opačné konce škály obyvatel, přesto však v něčem úplně stejné. Hlavně v tom, že obě mají velký problém, ale nedokáží ho pojmenovat, nedokáží popsat situaci, nedokáží navrhnout řešení, vlastně ho ani hledat nechtějí. Místo toho volí jen prázdné fráze, rasistické urážky, nadávky a násilí. Na první pohled dost neřešitelná situace, s druhým pohledem a nějakým nápadem snad někdo brzy přijde, proto je také důležité na tyhle problémy poukazovat. Přestože mě samotnou v určitých situacích napadaly vhodnější otázky, jsem moc ráda, že se Tereza Reichová nesnažila nijak cpát vlastí pohledy nebo nutit obyvatele Litvínova do určitých postojů, nechává jim naopak volný prostor se projevit, čímž mnohem hlouběji vyzní absolutní bariéra mezi oběma stranami a velká nechuť ji odstranit.(29.2.2012)