KRUH - portrét demonstrace (studentský film)

CIRCLE - a portrait of a demonstration, The

Dokumentární

Česko, 2009, 62 min

Tereza Reichová

"Seber se a vyjeď ty kundo špinavá česká"(14.8.2011)

• sator

Amatérský dokument - ale díky za něj.(30.8.2010)

Na studenský film velmi dobré dílo, dokonce lepší, než u režisérů mnohem známějších totuto problematikou zabývajících se. Prostor byl dán vyváženě oběma skupinám a bylo to ku prospěchu věci. Jen mě překvapil jeden ošklivý úlet pana Petřivalského, když je zřejmé, že ultrapravice svůj antisionismus skrývá a snaží se o židovské otázce takřka nehovořit a najednou se dozvídáme, že problém mezi cikány a čechy má jako svého strůjce židovské developery a majitele nadnárodních korporací...většinou si podobní lidé dávají pozor co říkají, tady to byl úlet, kdy jsem se musel takřka zasmát.(26.3.2010)

Geniální mi přišel už jen ten nápad - netočit jen samotnou demonstraci, ale pokusit se o jakousi zpětnou reflexi obou stran i rádoby nezávislých novinářů. Setkávají se tu dva extrémy - DS a rómové (kterým teda prý klidně můžem říkat cigáni), tak opačné konce škály obyvatel, přesto však v něčem úplně stejné. Hlavně v tom, že obě mají velký problém, ale nedokáží ho pojmenovat, nedokáží popsat situaci, nedokáží navrhnout řešení, vlastně ho ani hledat nechtějí. Místo toho volí jen prázdné fráze, rasistické urážky, nadávky a násilí. Na první pohled dost neřešitelná situace, s druhým pohledem a nějakým nápadem snad někdo brzy přijde, proto je také důležité na tyhle problémy poukazovat. Přestože mě samotnou v určitých situacích napadaly vhodnější otázky, jsem moc ráda, že se Tereza Reichová nesnažila nijak cpát vlastí pohledy nebo nutit obyvatele Litvínova do určitých postojů, nechává jim naopak volný prostor se projevit, čímž mnohem hlouběji vyzní absolutní bariéra mezi oběma stranami a velká nechuť ji odstranit.(29.2.2012)

Konceptom "stretnime sa po tom, čo nám vychladnú hlavy a slovne si vysvetlíme prečo sa chceme pobiť do krvi , ak sa stretneme v grupách" inscenuje režisérka stretnutie zástupcov médií, Cigánov a pravicových politikov z Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti (Dělnická strana sociální spravedlnosti). Vkladá do toho zábery z nejakej demonštrácie, kde sa skoro pobili českí kotlebovci (v jednom zo záberov dnešný predseda banskobystrického samosprávneho kraja Marián Kotleba v dlhom čiernom koženom plášti zdraví českých súkmeňovcov pozdravom "Na stráž") s miestnymi Cigáňmi. Policajti boli odetí ako Robocopovia. Z konfrontácie veľa nového nevzišlo. Latentní rasisti vždy (s účinnou podporou korporátnych médií) budú tvrdiť, že bieda národa vyplýva len z toho, že bieli doplácajú na Rómov. Tí vraj paraziticky zneužívajú systém, sú zvýhodňovaní a peňažne vyciciavajú tak, že pre slušnú bielu väčšinu žiadne sociálne podpory ani dávky neostávajú. Navyše Cigáni podľa nich len kradnú, lúpia, nadávajú. Sú drzí a smrdia. Nič si nevážia. Cigáni zase povedia, že zlí Cigáni sú, ó áno, ale je to len marginálne percento z nás. A mladí radikáli z oboch strán barikády si bez ohľadu na nejaké hlbšie analýzy už chystajú kamene, nože aj britvy. Dobre totiž vedia, že zlu sa neustupuje. Problém je len v tom, že každý vidí to zlo kdesi inde. Mediálna reflexia poukazuje na to, že v spravodajstve sa zväčša len posilňujú rasové stereotypy, eskalujúce napätie. Poučný, no vzhľadom k povedanému nadbytočne dlhý dokument.(15.12.2014)