KRUH - portrét demonstrace (studentský film)

CIRCLE - a portrait of a demonstration, The

Dokumentární

Česko, 2009, 62 min

Tereza Reichová

Konceptom "stretnime sa po tom, čo nám vychladnú hlavy a slovne si vysvetlíme prečo sa chceme pobiť do krvi , ak sa stretneme v grupách" inscenuje režisérka stretnutie zástupcov médií, Cigánov a pravicových politikov z Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti (Dělnická strana sociální spravedlnosti). Vkladá do toho zábery z nejakej demonštrácie, kde sa skoro pobili českí kotlebovci (v jednom zo záberov dnešný predseda banskobystrického samosprávneho kraja Marián Kotleba v dlhom čiernom koženom plášti zdraví českých súkmeňovcov pozdravom "Na stráž") s miestnymi Cigáňmi. Policajti boli odetí ako Robocopovia. Z konfrontácie veľa nového nevzišlo. Latentní rasisti vždy (s účinnou podporou korporátnych médií) budú tvrdiť, že bieda národa vyplýva len z toho, že bieli doplácajú na Rómov. Tí vraj paraziticky zneužívajú systém, sú zvýhodňovaní a peňažne vyciciavajú tak, že pre slušnú bielu väčšinu žiadne sociálne podpory ani dávky neostávajú. Navyše Cigáni podľa nich len kradnú, lúpia, nadávajú. Sú drzí a smrdia. Nič si nevážia. Cigáni zase povedia, že zlí Cigáni sú, ó áno, ale je to len marginálne percento z nás. A mladí radikáli z oboch strán barikády si bez ohľadu na nejaké hlbšie analýzy už chystajú kamene, nože aj britvy. Dobre totiž vedia, že zlu sa neustupuje. Problém je len v tom, že každý vidí to zlo kdesi inde. Mediálna reflexia poukazuje na to, že v spravodajstve sa zväčša len posilňujú rasové stereotypy, eskalujúce napätie. Poučný, no vzhľadom k povedanému nadbytočne dlhý dokument.(15.12.2014)

Na studenský film velmi dobré dílo, dokonce lepší, než u režisérů mnohem známějších totuto problematikou zabývajících se. Prostor byl dán vyváženě oběma skupinám a bylo to ku prospěchu věci. Jen mě překvapil jeden ošklivý úlet pana Petřivalského, když je zřejmé, že ultrapravice svůj antisionismus skrývá a snaží se o židovské otázce takřka nehovořit a najednou se dozvídáme, že problém mezi cikány a čechy má jako svého strůjce židovské developery a majitele nadnárodních korporací...většinou si podobní lidé dávají pozor co říkají, tady to byl úlet, kdy jsem se musel takřka zasmát.(26.3.2010)

• sator

Amatérský dokument - ale díky za něj.(30.8.2010)

Je to jak jít lesem po té, co jste omylem překročili bludný kořen. Není cesty ven. Sympatie se nedají směřovat ani na jednu ze zúčastněných stran. Jen ty bílý jsou prostě větší mrdky. Fascinující je pozice zastupitelů a policie. My nic, my muzikant. Nebo taky rubat, rubat, rubat.(29.10.2009)

Po celou dobu co jsem sledoval, tento povedený dokument, jsem se těšil, až sem vložím svůj příspěvek. Jsem překvapen kvalitou studentského dokumentu a už jen proto to největší hodnocení. Zároveň se mi líbí, že dokument nebyl zaujatý ani proti skupeně jedné či druhé. Nemůžu si ale odpustit své reakce na některé momenty co byli k vidění. Například moment, kdy známý janovský cikán v klobouku (na oko vypadal slušně), vyhrožoval smrtí svým sousedům, jejich ženám a dětem. A zde se představil jako slůšný spořádaný rom, který ani vlastně neví, proč ti takzvaní neonacisté přisli do Janova. Když se vlastně jěště před demonstrací normálně s místními bavili a zdravili.Tento moment byl víc než vtipný a myslel jsem, že asi smíchy spadnu ze židle. Celou dobu slýcháme z jejich úst, jak za tento problém může město a ne cikáni. No je na tom hodně moc pravdy. To je strana první. Strana druhá, pravdivá je ta, že v litvínovském sídlišti Janov žije přibližně 6000 obyvatel a cikánská populace zaujímá číselnou hranici okolo 3000 vrstevníků. To je 50%. Mezi nimi, jak již i konec konců zaznělo v dokumentu, je obrovské množství lichvářů, prostitutek, drogových dealerů, mafiánů a jiných kriminálních živlů. (Nikoho přeci nemůže ani ve snu napadnou, že tu kriminalitu si tam vybudovali místní pracující obyvatelé) Nezle se ničemu divit, když je zde v místě pracujících občanů vpuštěna sebranka (o stejném počtu jako je oněch pracujících) mentálně zaostalých lidí. Ze sídliště se stává vzhledově ghetto. Protože na ulici nevidíte nikoho jiného, než cikány. Neboť pracující lidé jsou samozřejmě ve svém zaměstnání. A nemají na to, aby ztráceli svůj čas zevlováním po ulici. Další bod, který stojí za zmínku a rovněž mě rozesmál, je opět z úst bujného fantazií,cikána Bujáka. Jeho počty jsou nesmírně fascinující a kdyby se mohlo hodnotit dvaceti hvězdami, tak je sem za něho klidně dám. Jen si vezmětě, že ta hrstka dětí a cikánských stařešin držící v rukách ušmudlané kartony vytažené z popelnic, je vlstně 400 zdatných bojovníkú z řad romů. Jsem překvapen. A vlastně jak již spousta z nás zná z vlastních skušeností. Tak vlastně jeden zdatný rom zvládne 4 nácky levou zadní a ani se nezapotí. Nu co dodat. Všichni se narodili jako nindžové, tak by tu demonstraci vlastně rozehnali v mrknutí oka. Jelikož, 4 x 400 je 1600. A podle médií ulicemi pochodovalo okolo 1500 demonstrantů. A ti policisté, kterých bylo na místě v pohotovosti okolo 1000, byli vlastně nevyškolení slaboši a asi by se měli začít bavit s cikány, kteří jim předvedou zač je toho úder. Ještě musím zmínit bod týkající se opět toho kulturisty roma. Který se zmínil o tom, že nikoho nezajímá, jaký psychycký dopad to mělo na jejich děti a jestli vůbec po 17. listopadu půjdou do školy. No... řekl bych, že zdatní romové musí mít přece i zdatné děti, nebo se mýlím? Tak čeho by se měli vlastně bát? jsou pod ocharnou 400 bojovníků. A škola? ta je těmto jedincům u zadnice. Protože kdyby do ní chodili, tak se jednak naučí vyjadřovat, za druhé se naučí hygieně, slušnému chování a přizpůsobivosti a v té poslední fázi pochopí, že je tu nikdo nechce a odejdou do zemích zaslíbených. Na závěr si dovolím ještě okomentovat humanistku Kláru Kalibovou, bojovnici za lidská práva a demokracii. Její neuvěřitelná a slepá nenávist proti neonasicmu jí vhání diktátorské myšlení do hlavy. Když si představuje, že Dělnická strana prostě nemá právo se vyjadřovat v televizi a co vůbec, v médiích. Ono, když jednomu odebereme právo na svobodné vyjadřování, takse tomu potom říká cenzůra, Kláro. A to smrdí komunismem a diktaturou. Navíc, tím, že podpořila cikánskou demnstraci se dopustila přestupku. Jelikož se zúčastnila nepovoleného shromáždění. To jako právnička by měla vědět. Já pevně věřím, že studenti jež natočili tento dokument, jsou nestraní a že jsou zdravě uvažující a o celém tom nevyřešeném sociálním případu, kde jeden hází špínu na druhého, si udělali vlastní obrázek. Nebudu tedy zde hodnotit politické názory, ale čistě profesionální práci.(15.1.2011)