KRUH - portrét demonstrace (studentský film)

CIRCLE - a portrait of a demonstration, The

Dokumentární

Česko, 2009, 62 min

Tereza Reichová

"Seber se a vyjeď ty kundo špinavá česká"(14.8.2011)

Konceptom "stretnime sa po tom, čo nám vychladnú hlavy a slovne si vysvetlíme prečo sa chceme pobiť do krvi , ak sa stretneme v grupách" inscenuje režisérka stretnutie zástupcov médií, Cigánov a pravicových politikov z Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti (Dělnická strana sociální spravedlnosti). Vkladá do toho zábery z nejakej demonštrácie, kde sa skoro pobili českí kotlebovci (v jednom zo záberov dnešný predseda banskobystrického samosprávneho kraja Marián Kotleba v dlhom čiernom koženom plášti zdraví českých súkmeňovcov pozdravom "Na stráž") s miestnymi Cigáňmi. Policajti boli odetí ako Robocopovia. Z konfrontácie veľa nového nevzišlo. Latentní rasisti vždy (s účinnou podporou korporátnych médií) budú tvrdiť, že bieda národa vyplýva len z toho, že bieli doplácajú na Rómov. Tí vraj paraziticky zneužívajú systém, sú zvýhodňovaní a peňažne vyciciavajú tak, že pre slušnú bielu väčšinu žiadne sociálne podpory ani dávky neostávajú. Navyše Cigáni podľa nich len kradnú, lúpia, nadávajú. Sú drzí a smrdia. Nič si nevážia. Cigáni zase povedia, že zlí Cigáni sú, ó áno, ale je to len marginálne percento z nás. A mladí radikáli z oboch strán barikády si bez ohľadu na nejaké hlbšie analýzy už chystajú kamene, nože aj britvy. Dobre totiž vedia, že zlu sa neustupuje. Problém je len v tom, že každý vidí to zlo kdesi inde. Mediálna reflexia poukazuje na to, že v spravodajstve sa zväčša len posilňujú rasové stereotypy, eskalujúce napätie. Poučný, no vzhľadom k povedanému nadbytočne dlhý dokument.(15.12.2014)

Velmi dobře zpracovaný dokument o demonstraci Dělnické strany proti romským obyvatelům Janova ze 17. listopadu 2008. V dokumentu vykládají své názory členové DS, romští obyvatelé Janova, zástupci samosprávy a státní správy a novináři zaznamenávající tuto demonstraci. Objektivnější, informativnější a zajímavěji zpracovaný dokument na toto aktuální téma si divák snad ani nemůže přát. Co mě na dokumentu zaujalo bylo docela komické a přesto mrazivé připisování viny na situaci v Janově developerské společnosti vlastněné Židy ze strany DS, směšné zaražení členů DS poté, co jim režisérka připomněla, že 17. listopadu má výročí kromě revoluce také poprava českých vysokoškolských studentů Hitlerem v roce 1939, a nechutné projevy DS, ve kterých si pozorný divák musí všimnout několikerého protiřečení. Dost zajímavý byl spor právničky z nevládky s novináři o neobjektivitě jejich zpravodajství a vině novinářů na vyburcování nenávisti vůči Romům. Jak vyplynulo také z obhajoby novinářů, vše je způsobeno praxí, kdy se média snaží vytřískat z každé situace co nejvíce zajímavých, resp. "zábavných" zpráv. Každopádně doporučuji tuto režisérku dále sledovat, myslím, že se od ní dočkáme ještě dalších zajímavých kousků.(31.3.2010)

Je to jak jít lesem po té, co jste omylem překročili bludný kořen. Není cesty ven. Sympatie se nedají směřovat ani na jednu ze zúčastněných stran. Jen ty bílý jsou prostě větší mrdky. Fascinující je pozice zastupitelů a policie. My nic, my muzikant. Nebo taky rubat, rubat, rubat.(29.10.2009)

Pokud se na to podíváme čistě jako na dokument, 4* si to zaslouží. Autorka se nebála ukázat, co se doopravdy stalo a zachovala se nestranně. Z dokumentu prakticky nejde vyčíst ani její osobní názor na celou věc. Z druhého hlediska... Na všecky tyhle věci okolo romských ***** mám svůj názor. Nebudu ho tu radši ventilovat, jen vězte, že není kladný. Ale stejně jako dokument, zachovám se nestranně a ohodnotím čistě dokumentární práci, nezávisle na mých osobních názorech.(15.1.2011)