poster

KRUH - portrét demonstrace (studentský film)

 • anglický

  CIRCLE - a portrait of a demonstration, The

Dokumentární

Česko, 2009, 62 min

Scénář:

Tereza Reichová
(další profese)
 • Radko
  ***

  Konceptom "stretnime sa po tom, čo nám vychladnú hlavy a slovne si vysvetlíme prečo sa chceme pobiť do krvi , ak sa stretneme v grupách" inscenuje režisérka stretnutie zástupcov médií, Cigánov a pravicových politikov z Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti (Dělnická strana sociální spravedlnosti). Vkladá do toho zábery z nejakej demonštrácie, kde sa skoro pobili českí kotlebovci (v jednom zo záberov dnešný predseda banskobystrického samosprávneho kraja Marián Kotleba v dlhom čiernom koženom plášti zdraví českých súkmeňovcov pozdravom "Na stráž") s miestnymi Cigáňmi. Policajti boli odetí ako Robocopovia. Z konfrontácie veľa nového nevzišlo. Latentní rasisti vždy (s účinnou podporou korporátnych médií) budú tvrdiť, že bieda národa vyplýva len z toho, že bieli doplácajú na Rómov. Tí vraj paraziticky zneužívajú systém, sú zvýhodňovaní a peňažne vyciciavajú tak, že pre slušnú bielu väčšinu žiadne sociálne podpory ani dávky neostávajú. Navyše Cigáni podľa nich len kradnú, lúpia, nadávajú. Sú drzí a smrdia. Nič si nevážia. Cigáni zase povedia, že zlí Cigáni sú, ó áno, ale je to len marginálne percento z nás. A mladí radikáli z oboch strán barikády si bez ohľadu na nejaké hlbšie analýzy už chystajú kamene, nože aj britvy. Dobre totiž vedia, že zlu sa neustupuje. Problém je len v tom, že každý vidí to zlo kdesi inde. Mediálna reflexia poukazuje na to, že v spravodajstve sa zväčša len posilňujú rasové stereotypy, eskalujúce napätie. Poučný, no vzhľadom k povedanému nadbytočne dlhý dokument.(15.12.2014)

 • Mr.Jackass
  ****

  Na studenský film velmi dobré dílo, dokonce lepší, než u režisérů mnohem známějších totuto problematikou zabývajících se. Prostor byl dán vyváženě oběma skupinám a bylo to ku prospěchu věci. Jen mě překvapil jeden ošklivý úlet pana Petřivalského, když je zřejmé, že ultrapravice svůj antisionismus skrývá a snaží se o židovské otázce takřka nehovořit a najednou se dozvídáme, že problém mezi cikány a čechy má jako svého strůjce židovské developery a majitele nadnárodních korporací...většinou si podobní lidé dávají pozor co říkají, tady to byl úlet, kdy jsem se musel takřka zasmát.(26.3.2010)

 • Morloth
  ****

  Je to jak jít lesem po té, co jste omylem překročili bludný kořen. Není cesty ven. Sympatie se nedají směřovat ani na jednu ze zúčastněných stran. Jen ty bílý jsou prostě větší mrdky. Fascinující je pozice zastupitelů a policie. My nic, my muzikant. Nebo taky rubat, rubat, rubat.(29.10.2009)

 • Matty
  ***

  Dokument, který se točí v kruhu a nejvýstižnější komentář k celé situaci (i sobě samému) nabízí pouze na okraj a nejspíš nezáměrně, když ukazuje neschopnost novinářů odlišit obsah média od formy, která také nese významy.(17.4.2012)

 • sator
  **

  Amatérský dokument - ale díky za něj.(30.8.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace