Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Velká Británie, 2013, 119 min (Director's cut: 127 min)

Film vznikl za podpory Výboru pro film a televizi Quebecu, takže jsem něco málo francouzštiny očekaval, nicméně jsem film viděl v angličtině s českými titulky a špetkou španělštiny doplněné čínským audiokomentářem. Ne nebyl to bonus na DVD či Blue Ray, ale skupina čínský mluvicích diváků v kině Galaxie o řadu nade mnou. K ději samotnému? Potomci Antonia Quintany (Zatím spolu, zatím živi) zchudli a změnili si jméno na Santana. Jeden z nich se stal lovcem odměn. Riddick, je opět drsnou osinou a děla problém i problémy řeší za pomoci svého přerostlého pražského krysaříka s leopardím potiskem. Vzdálená sestřenice Starbucks (Battlestar Galactica) je už jen třešničkou na dortu.(26.9.2013)

RidDick (teď už jen zkráceně Dick) je čistokrevné scifi áčko balancující na pomezí hororu a kreslenou groteskou. S tou groteskou si dělám prdel. Přesto, že jsem se filmu vyhýbal jako bestlama práci, tak jsem nadmíru spokojený a lituji, že jsem ty poklopy na vstupné do kina nesbíral. Ve filmu nastávají tři základní fáze. Za 1. šaškárny kolem, kde se nám Dick představí se svým prototypem hravého, domácího společníka. Za 2. přílet speciálně trénovaných paranoických čistíčů zbraní a za 3. fáze, kdy už teda máte pocit, že denní světlo je naprosto zbytečné vzpomínka na minulost. Celé se to odehrává za blýskavé noci a pravděpodobně mě z toho i rozbolela hlava, protože jsem se musel pořádně soustředit na to, co vidím. Jinak příšery sqělé. prostředí planety někde u zeleného plátna v garáži a obsazení tentokrát stálo poměrně za vyližzmrzlinu. Pamatuji si Dicka, záporáka a toho chlapa s kozama. Jinak jsem si nestihl u této Vybíjené zvyknout na sympatie k postavám!(19.12.2013)

V podstatě restart série. S jedničkou to má společné skoro všechno. Úzkou partu lidí, survival styl - tedy minimum rozmáchlého děje, žádná mytologie, nedozvíme se nic navíc. Scénář těží pouze z toho, jak různorodé postavy jsou a jak moc silná je motivace jednotlivých členů přežít. Nic moc jiného tu nenajdete. Možná tak digitálního psa a pár luxusně udělaných nestvůr. Chemie mezi postavami celkem funguje a tak je tady ve finále i několik slušných hlášek a vtipmých situací. Není to úplně hloupé ani úplně špatné, jen to bude zklamání pro ty, co čekají pokračování druhého dílu. Tohle je jen a pouze o tom, že Riddick je natolik zajímavá filmová postava, že se z ní dá vždycky nějaká ta koruna na lístkách do kina vytřískat.(8.9.2013)

• - O rolu Dahl (Katee Sackhoff) sa uchádzala aj Keri Hilson. Napriek tomu, že neuspela, David Twohy bol tak ohromený jej charizmou, že napísal malú úlohu aj pre ňu. (misterz)

• - Matt Nable, představitel Johnse, je ve skutečnosti jen o tři roky starší než Cole Hauser, jenž ve filmu Černočerná tma (2000) stvárnil roli Johnsova syna, Johnse "juniora". (Tony-Z)

• - Natáčanie trvalo 47 dní a prebiehalo v Montreale. (Shakers)