Lesní duch

Scénografie:

Robert Gillies

Kostýmy:

Sarah Voon

Viděno s Ingrid v kině plném pištících teenagerů, kterým naštěstí po 150 reklamách na T-Mobile, smějíc se u toho, jak kdyby je viděli poprvé a prvních 5 minutách filmu sklaplo. A to nemluvě o celé řadě našich "pracujících" spoluobčanů, sedíc pod námi a fotíc se mezi sebou, aby mohli celému Cejlu (Brňák ví) ukázat, že byli na hororu v kině. A teď k duchovi. Co na něm musím vyzdvihnout jsou masky démonů, ty byly naprosto dokonalé a vidět se tahle namaskovaná v zrcadle, tak mě klepne pepka na místě a musí si za mě najít náhradu. Co pozoruji delší dobu na hororech je fakt, že převlečená ženská ať už za zombie, nebo démona působí mnohem strašidelněji, než chlap a teď nevím, jestli je to dobře, nebo špatně:D Lehce pozměněný příběh oproti původnímu The Evil Dead jsem kupodivu přivítala, jelikož nápad s odvykačkou a vůbec úvod filmu mně pomohl moc nesrovnávat Lesního ducha s původní verzí a film byl o to zajímavější. Gore nemá cenu rozebírat, neboť v některých komentářích ho někdy až do detailů popisují a abych řekla pravdu, mnohé jsem neviděla úplně do konce, jelikož jsem musela přivírat oči:) A hlavní nedostatek filmu? Absence atmosféry, nedostatek tzv "lesních zvuků", i když sem tam tu náznak byl, navíc mnohé scény byly hrozně předvídatelné, a i když se snažili o momenty překvapení, tedy lekance, tak ani jednou jim to u mě nevyšlo. Skóre 4 hvězdy s odřenýma ušima i prdelí.(17.4.2013)

Nejprve považuji za nutné vyjádřit svůj vztah k původní Raimiho Evil Dead trilogii. Jedničku uznávám jako velmi slušný vážný horor, který však dnešníma očima trpí nízkým rozpočtem a špatnými (na svou dobu dobrými) triky a maskami. Dvojka už jde svým přehnaně komediálním pojetím hodně mimo mě, no a Army of Darkness ... to už je vyloženě sranda. Nějakého výrazně kultovního statusu se původnímu Evil Deadu zkrátka v mých očích nedostává, což může být jedním z důvodů, proč se mi nová verze hodně líbí. Každopádně jsem se na remake zprvu odmítal těšit, neboť jsem čekal něco jako novou Noční můru, tedy tuctový sterilní komerční produkt, který známou značku jen drze využívá. Intenzivní a výjimečně povedené trailery mě však přesvědčily (a přesvědčily asi i spoustu lidí, kteří jinak o hororový žánr zavadí zhruba jednou ročně, a kteří si tu teď stýskají nad přehnanou brutalitou - paradox). No a pravdou je, že výsledný film je přesně tím, co trailery slibovaly. Tedy brutální, intenzivní, špinavou hororovou jízdou, která v kinech v posledních letech nemá konkurenci. Což vlastně není tak těžké, když nejvážnějšími současnými konkurenty na poli gore hororu jsou nepodarky jako třeba tento. Evil Dead ovšem není jen násilným, krvavým masakrem, ale překypuje i bezútěšnou, depresivní atmosférou, a to takřka od první minuty. S postavami se seznámíme už uprostřed depresivního lesa a až do konce filmu se z něj nedostaneme. Má to obrovské tempo, je to intenzivní - a pro mě osobně to byla nejzábavnější návštěva kina za poslední rok (možná s výjimkou Tarantinova Djanga). Scenáristicky to samozřejmě není nic objevného - ale co taky chcete provést s vážným zástupcem námětu "študáci v chatě v lesích" rok po Cabin in the Woods, že jo... Nejlepší prostě vsadit na klasiku a dát fanouškům to, co čekají. Jediná zásadnější výtka směřuje k postavám, konkrétně k jedné z nich. Bloncka Natalie se v prvních minutách představí, pak ji zhruba půlhodiny není vidět (při pouhých 5 postavách!!!), načež se velmi efektně odebere na onen svět. Nemám s tím ovšem tak silný problém, abych za to strhával celou jednu hvězdu, protože jinak je nový Evil Dead přesně tím, co jsem od něj očekával. Je přesně tím, co jsem od něj chtěl, a gratuluju Alvarezovi za to, co se mu povedlo natočit. A taky gratuluju všem divákům, kteří jeho fanouškovský zápal (i přes menší problémy scénáře) dokážou ocenit. Pro zbytek publika jsme nejspíš zvrhlými nemorálními bytostmi, co nerozumí umění. Ale s tím už se nějak musíme smířit :) PS: Na závěr ještě přidám citaci z recenze na Bloody Disgusting, se kterou se plně ztotožňuji: "This is your Avengers, this is your Avatar, this is whatever you’ve been wanting a “big” horror movie to be for over a decade. Not a perfect movie, but a near perfect experience."(4.4.2013)

• bestlama

Bylo nebylo. Spíš nebylo a narodil se malinký Fede. Sudičky mu věstily samé skvělé věci, od velikých pohlavních orgánů až po kulinářský um. Bohužel, jedna ze sudiček byla tak najebaná, že když měla rozdat filmařský um, tak ho raději vyzvracela do hajzlu. Pak Fede rostl a rostl, pásl kozy, hrál na flétničku až se jednoho, pořádně zasraného, dne dostal k filmařině. Levým kopítkem se dostal k remaku Lesního Ducha. A tady naše pohádka o nešikovném Fede začíná. F. se rozhodl znásilnit klasiku všemi možnými biologickými kytkami po ruce a tak u toho asi dost hulil trávu. Tenhle film vlastně s klasikou nemá vůbec nic společného. Až na jednu chatu a padací dveře. Potom to má nějaké vzdáleně připomínající rysy: kniha, démoni, znásilňující strom. Atmosféru to nepobírá ani z Šinkanzenu a o brutalitě se taky nedá moc hovořit. (Jedna hvězda z mé strany pouze za dvě scény z celého filmu. Čteš to vole?! Jenom dvě na takový film!!). No a tak Fidorek nasliboval hory doly. Nasliboval NC17 verzi, Nejděsivější filmy, jaký uvidíme a v neposlední řadě taky 0 procent CGI animace. NC17 verze byla jen reklamní tah, nejděsivější film to nebyl ani omylem a to CGI si mohl odpustit, protože ho tam bylo dost. To je prostě jedna lež za druhou. A takovému člověku prostě už potom neuvěříte vůbec nic. To je oblast marketingu. A teď ta filmová. Postavy jsou tak silně nesympatické. Nestihnete si k nim utvořit vztah, ani lásku a už vůbec si nestihnete pohonit nad nějakou kráskou. To slovo kunda si mohli odpustit. Anebo očekávali přílivy českých mentálů, kteří se nad tím budou v kinech řehnit? Potom je tady naprosto stupidní uvažování,. což sice k hororu patří, ale tady to bylo až moc. A na závěr moje oblíbená perlička z filmu: V životě jsem nevěřil, že se dočkám vymítání démona pomoci hlíny a sáčku na hlavě. Viděl jsem už ledacos, ale tohle jsem opravdu ještě neviděl. Já bych prostě tu kurvu upálil už v tom baráku a ještě bych si nad tou chatou opekl maršmelouny. To je prostě tak nechutně pitomý film, který opravdu v určitých momentech vyvolává smích než zděšení. Střelíte někoho nastřelovačem hřebíků do hlavy a on řekne: "Au, bolí mě hlava". Mám pocit, že takový scénář by dokázal napsat i obsazenec jedličkova ústavu. I když. Takový Dement22 a jeho brácha by měli problém vymyslet něco podobného. Tenhle film prostě ukazuje, kam je schopen zajít komerční mainstream pro znásilnění klasiky do análu.(13.7.2013)

• A_FISH

Drogy jsou zlo.(16.10.2013)

Vysoký zážitkový potenciál, potopený nízkym IQ. Postavy sa opakovane chovajú ako naivní idioti a v riešení situácií robia neopodstatnené kroky ako v najbéčkovejších hororoch. Dostatok pozitív ale toto fopá prehlušuje (doslovne): Násilie, krv a nechutnosti sú spracované delikátne, veľa scén je veľmi intenzívnych aj pre otrlého horového diváka, tempo filmu masakrálne (!), krvavý dážď vo finále pôsobivý a zvuk syrény, podprahovo vyvolávajúci v divákovi paniku, perfektný. V rámci remakov hororových klasík, na ktorých sme vyrastali, jeden z tých lepších.(9.4.2013)

• - Do hlavní role (Jane Levy) byla původně zvažována Gillian Jacobs a na určitou dobu ji dokonce získala Lily Collins. (S.U.E.S.)

• - Scény, kde se kamera rychle pohybuje mezi stromy, se natáčely za pomoci složite naistalovaných kladek, po kterých byli kameraman s kamerou spuštěni. (imagoo)

• - Ve filmu jsou k vidění původní hodiny z prvního a druhého dílu snímku. (Ownerko)