Lesní duch

Fede Alvarez

Aaron Morton

Roque Baños

Rob Tapert, Bruce Campbell

Nesnáším, když si někdo čte nahlas. Kunda, astratta, montosse, canda! [CSFD projekce](6.4.2013)

• Malarkey

Po shlédnutí filmu jsem přemýšlel, jak bych ho zpětně ohodnotil. Určitě mu nemůžu dát víc, jak originálu. Jenže tomu jsem dal tenkrát jednu hvězdičku za brutálnost. Uznávám, že tenkrát jsem to trošku přehnal. Ta brutální ironie by si zasloužila alespoň dvě. Tady totiž chyběla a tak se jednalo hlavně o brutální výplach. Tak brutální, že té umělé krve tady tvůrci museli vylejt na hektolitry. Myslím si, že Alvarez odvedl solidní práci, fanoušek hororu tady musí být vysloveně nadšený. Škoda, že ten remake chtěl tak odlišit od originálu, že z toho vlastně udělal jenom dost nechutný horor s herci, co místo končetin mají jenom samé pahejly a kupodivu drží víc, než bychom si dokázali představit.(16.3.2014)

• Shakers

Tvrdím síce, že je lepšie neporovnávať remake a origoš, ale origoš je lepší :-) Nový Evil Dead síce nestratil nič zo svojej brutality a stále si táto séria s názvom Evil Dead drží svoj základ a to je - strašne veľa krvi a nechutných scén. Fede Alvarez nie je Raimi a jeho remake ma moc nebavil. Nudné postavami, ktorým som prial len tu najstrašnejšiu smrť, príbeh je v podstate rovnaký, ale tiež ma nebavil a naťahované finále s hektolitrami krvi mi už tiež prestalo baviť. Fajn zabíjačka, masky a hudba, inak nuda. 50% - 2*(6.10.2013)

Další z filmů, který je posedlý především destrukcí lidského těla, takže se řeže, láme, pálí, bodá, kouše a drtí. Přesně jednou mi vyvstala husí kůže vskutku majestátně (Mia v zrcadle), přesně jednou jsem si říkal, že nechci vědět, co se stane (Mia sedí na schodech) a přesně jednou to bylo opravdu cool (Mia s rukou pod autem versus plazící se démon v efektním záběru shora, zatímco nebe brečí krev). Zápletka s drogami a rodinnými výčitkami tu překvapivě má své místo, vše ostatní je typicky přiblblé. Upřímně, pokud bych našel sklep plný mrtvých zvířat s prastarou knihou o démonech a do toho má sestra začala dělat děsivě odporné věci, zavánějící nadpřirozenem, popadl bych všechny a zdrhal pryč, páč déšť, les a rozvodněná řeka určitě nejsou horší nepřítel. Mytologická pravidla nejsou příliš objasněna, lecos podléhá efektnosti a postavy se chovají jako idioti. Jakýkoliv hlubší obsah chybí, ačkoliv je tu jeden motiv, který by schopnější tvůrci jistě dokázali rozehrát. No a potom je tu šťavňatá porce hororových klišé, z nichž některá tvoří svým vzorům natolik identické kopie, že v divákovi vyvolají maximálně tak pocit smradlavého deja vu. Ve finále je nutné přiznat, že krví zbrocení bubáci jsou se svýma žlutýma očima a psychopatickými výrazy dostatečně děsiví, gore efekty stojí za to a celým filmem se line aura jednoho velkého gradujícího hnusu, který nikdy nepolevuje - vůbec největší plus. V kombinaxci s krátkou stopáží je to cajk. Slabší tři. Původní filmy doporučuju nebrat v potaz, jelikož vyjma prostředí a démonické knihy nemají společného prakticky nic a Bruce Campbell má několikavteřinový výstup až po závěrečných titulcích.(12.7.2013)

Bubububudeme se bát.. Hodně recenzentů se zaměřilo na suverénní vzkaz tvůrců před premiérou ve smyslu, že půjde o nejděsivější film všech dob. Cha cha chi chi, znělo po projekcích z jejich pera. Já osobně mám nakoukané stovky hororů a přiznávám, že ho děsivým, světe, div se, shledávám. Samozřejmě jsem viděl silnější kousky, hlavně co se atmosféry týče, ale Evil Dead bych ze skupiny remaků zařadil docela vysoko. Původní film jsem neviděl a upřímně po tom ani moc netoužím (i když oceňuji, že ho Raimi dělal takřka na koleni a s partou přátel). Předělávku beru jako samostatný film, nesrovnávám, nepočítám inovace nebo amputované končetiny, prostě se chci slušně „pobavit“. Režisér je sice totální rutinér, ale tu a tam nějaký ten záblesk navíc vykřesal. Jsme v chatě uprostřed lesa, někteří z bandy kamarádů mají problém s dávnými křivdami, drogami i třeba s tím, jak nejvíc sexy se vystavit před kamerou. U daného žánru jsme na to ostatně zvyklí. Nikdo tu nijak zvlášť nevyniká, jen tu prokletou knihu neměli otevírat a vyvolat z ní zlo. Takže naše milá skvadra bere zatím nářky jedné tak trochu závislé brunetky, že ji v lese na intimních partiích otlapkával slizký strom, na lehkou váhu a připisují to abstinenčním příznakům. Chyba lávky. Napětí začne ustupovat, explicitní uřezávání končetin nebo rozřezávání jazyku má zelenou. Prostě jsme v roce 2013, takže je logické, že vše bude dynamičtější a brutálnější. Osobně z technického hlediska nemám co vytknout, film má tempo, casting se vydařil. Co víc si přát?(2.8.2013)