Legenda o Tarzanovi

The Legend of Tarzan

Legenda o Tarzanovi

Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 110 min

|65%| Shlédnuto v kině ve 2D. Trailer mi nepřišel špatný, nějak jsem neměl v plánu na to vyrazit do kina, ale nakonec jsem se bezmyšlenkovitě rozhodl, že tak učiním. Výsledně jsem zklamán rozhodně nebyl. O nějakém nadšení se tu mluvit nedá, ale o neškodné, roztomilé, vtipné a nenáročné jednohubce už jo. Na tenhle film se zlobit určitě nemůžu. Má to určité zápory, nedostatky, ale přesto mě to celkem bavilo. Je to trochu nadlehčené, zejména vedlejší postava, kterou ztvárnil Samuel L. Jackson tomu dopomohla. Opravdu mě tak dlouho Samuel L. Jackson nepobavil. Měl vtipné hlášky a byl zde správně ujetý. Furt se tu něco dělo, i i když nebylo zrovna nejrychlejší tempo. Hlavní hrdina Alexander Skarsgård zde do role Tarzana krásně seděl. Christoph Waltz do záporné role seděl, stejně jako ve Spectre mě bavil až do konce. Potěší i menší role Djimona Hounsou. Akce tu je natočena dobře, sice je tu vidět ta digitalita, zejména na konci filmu, ale to mě nějak netrápilo. Režisér David Yates si mě především získal 4 počinů o Harry Potterovi, a sice: Harry Potter a Fénixův řád (2007), Harry Potter a Princ dvojí krve (2009), Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 (2010) a Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 (2011). Co mi vlastně chybělo v tomhle snímku, když jsem začal tak chválit ? No, třeba nějaké to napětí, nepředvídatelnost, lepší finále a hlavně více scén, kdy Tarzan vyrůstal v přírodě. To tu bylo promítnuté ve flashbacích, ale ne nějak podrobně a jen pár scén se tu zde našlo. No, nevadí, přesto tu bylo pár dobrých scén, i těch akčních. Hudba tu byla teda docela dobrá. Když jsem odcházel z kina, přemítal jsem, jestli nedám tu 4 hvězdu, ale nakonec jsem se rozhodl, že dám tu lepší 3 hvězdici. Nebyl to špatný film, ale dá se na něj docela rychle zapomenout. Ještě jednou bych si ho třeba při správné náladě pustil. To je vše.(7.7.2016)

Režisér Harryho si ukousl příliš velké sousto. Nadmíru velká očekávání na mou malou dětskou dušičku. Na nového Tarzana jsem se moc těšil. Skvělé obsazení, režisér dětských i dospělých pohádek a hlavně návrat klasické legendy jak ho známe. Není ale tomu tak. Příběh začíná zcela jinak než bych očekával. Zatímco se těším na úvodní hudbu a orkán co bičuje pobřeží tropického ostrova. Tak se dočkávám pouze rychlého představení Waltze jako "toho špatného" a hned potom "vidím toho dobrého". Jenže nemá hnědý kus kůže kolem hýždí a rozkroku. Má na sobě dobový oblek a pije čaj v centru Londýna. Yates vypráví příběh z opačného konce a můj očekávaný začátek v domku na stromě je pouze cestou flashbacku. Tohle je jen, ale drobná výčitka. Pravda je, že celý film je zcela jiný než bych ho mohl očekávat. Nejspíš proto, že ho Yates zkrátka chtěl vyprávět jinak. I když jsou všichni zviřátka dělaná animací, tak přesto moje srdce plesá. Setkání Tarzana s tygry, a nebo souboj s gorilím bratrem. Příběh na mě působí jako šití horkou jehlou. Zatímco klasickou verzi od Disneyho zbožňuju, tak u tohoto jsem se příliš nebavil. Možná mě jen zaskočilo, že Tarzan ze začátku není Tarzan, ale jakýsi John Clayton třetí. Možná jsem ale přeci jen měl přehnané očekávání. I když jsem si Alexandera Skarsgårda oblíbil už v Generation Kill (2008) a jako Tarzan samotný je skvělý a Margot Robbie jako Jane parádní, tak stejně tohle není návrat legendy, jaký jsem si přál. Často nutí diváka do smíchu (neoprávněně) a kromě krásných scenérií mnoho nenabídne. Pro mě osobně je to zklamání roku. (70 %)(18.7.2016)

• FaceMan

Na úspešný film nestačí len obsadiť skvelých hercov a dúfať že to utiahnu. A že sa teda snažili ťahať ale scenár im pravidelne podkopával nohy a v konečnom dôsledku to stráca výrazne na kvalite. Pre mňa je to celkom sklamanie, pretože tie traileri ma celkom upútali a začínal som sa pomaly na to tešiť. Druhý krát si to už určite nepozriem.(6.7.2016)

• Filmmaniak

Bez ohledu na to, že některé motivy jsou pravděpodobně přebrané z různých pokračování původní knižní předlohy, působí děj filmu jako zoufale vycucaný z prstu a celý film navíc vypadá, jako by si s ním nikdo z tvůrců vůbec nevěděl rady. Jako kdyby ho natáčeli postupně tři režiséři s různými vizemi, nebo jako by ho režisér David Yates chtěl natočit třemi různými způsoby najednou. Výsledný mišmaš je kombinací Tarzana, romanticky zastřené červené knihovny ve stylu Vzpomínek na Afriku a dobrodružství připomínajícího Indiana Jonese. Přitom ale filmu chybí napětí, dobře nasnímaná akce, humor i zábavnost. Naopak nechybí špatný střih a digitální triky kolísavé kvality. Herci jsou buď špatně obsazení, nebo hrají pod své možnosti, nebo obojí. Poslední záchranou tvůrců by bylo argumentovat, že se pokusili o zreprodukování naivní brakové atmosféry dobrodružných románů z dvacátých a třicátých let, což by ledacos vysvětlovalo. Ale i tak by to byla omluva poněkud chabá. Delší recenze ZDE.(19.7.2016)

• POMO

Niekto si tú brakovosť možno vychutná ako guilty pleasure, mne ale každou pribúdajúcou minútou vadila viac a viac. Pritom rozjazd to malo tak sľubný. Favreau s Knihou džunglí vyhral na celej čiare.(3.7.2016)