Legenda o Tarzanovi

Legenda o Tarzanovi

The Legend of Tarzan

Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 110 min

// Distributor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,591 // Otvárací Víkend v USA: $38,527,856 //(11.8.2016)

• liskam

Dvě hvězdy dávam, protože jsem u tohhle skvostu neusnul. Za mě 46%(8.8.2016)

• Marigold

Zvířátka kontra kolonialismus aneb švédskej model makes Africa great again. Když už tvůrci tak strašně tlačí na ten rasový a koloniální aspekt, působí ta figura vyšisovaného a herecky hodně mdlého árijce velmi zajímavě, čímž nechci naznačovat, že by si cokoli z Legendy o Tarzanovi zasloužilo brát jakkoli vážně. Pokusy o moralizování jsou stejně tuhé jako snaha vyprávět dva příběhy naráz (vleče se jak "origin", tak nová linie). Christopher Waltz už by za sebe mohl posílat na plac pro zlodušské role svého méně talentovaného dvojníka a David Yates potvrzuje, že to je nudný režisér, obzvlášť, když mu scenáristé nepřihrají svižné dialogy. Navíc to občas vypadá, jako by mu vypadly některé záběry, takže Samuel L. Jackson pálí jako bohatý Texasan. Pominu i to, že film otevírá nesmyslné množství příběhových linií a dopovídá je hodně přibližně, někdy vůbec. Favreau se v Knize džunglí nesnažil ani o desetinu "vážných přesahů", přesto jeho film vypadá desetkrát dospěleji než tahle CGI buvolina. Člověk si pak fascinovaně všímá každé hovadnosti, jako třeba toho, že muž žijící celý život mezi gorilami, je oholen jako pravý Dandy. Inu, syn šlechtice se nezapře.(21.1.2017)

Z Tarzana je lord, po liánách se nehoupe, Jane už mu dávno zahřívá postel a gorily může vidět tak možná v cirkusu. Scénář je psaný snad na koleně, není nijak zajímavý, je tu prostě jen proto, aby se vrátila postava, která po desetiletí láká filmové fandy do pokladen kin. Zpět do džungle naše hrdiny vylákají plány jistého elegána, který lidi škrtí svým růžencem (ano, věřte mi), svou roli hrají diamanty i dodržování lidských práv. Leccos spolu neladí, většina linií je divákovi ukradená. Afrika je nicméně dál nebezpečná, zvlášť když v ní pobývají nejrůznější spekulanti (Christoph Waltz se už opakuje a opravdu to není fajn). Občas se flashbacky vrátíme do minulosti, aby byla tahle podívaná pro celou rodinu pochopitelná i pro ty největší tupany, ale dějově tvůrci nijak nepřekvapí. Kvalita digitálních triků je mnohdy kolísavá, jen jsem kroutil hlavou, že to celé opravdu stálo 180 milionů dolarů. Margot Robbie nabídne pár cynických momentů, zdaleka není tak sexy, jak bychom si představovali a přáli, ale jako jedna z mála nezklamala. Třeba takový Samuel L. Jackson je už doslova otravný. A Alexander Skarsgård je takový, jaký je. Nijak zvlášť zajímavý. Prostě jsme dali na hromadu velké množství peněz, sehnali na papíře zajímavé herce a atraktivní látku, přesto vzniklo jen nabubřelé a opulentní cosi, trikově mdlé a emočně vesměs prázdné. Postavy nemají žádnou výraznější hloubku, herci si odehráli své, shrábli honoráře a vydali se k další herecké práci, která snad nebude tak zoufale obyčejná.(21.7.2016)

• POMO

Niekto si tú brakovosť možno vychutná ako guilty pleasure, mne ale každou pribúdajúcou minútou vadila viac a viac. Pritom rozjazd to malo tak sľubný. Favreau s Knihou džunglí vyhral na celej čiare.(3.7.2016)