Živí mrtví (TV seriál)

The Walking Dead

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2017, 69 h 15 min (Minutáž: 67x45 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Norman Reedus, Steven Yeun, Chandler Riggs, Danai Gurira, Melissa Suzanne McBride, Chad L. Coleman, Lennie James, David Morrissey, Jon Bernthal, Laurie Holden, Larry Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Sonequa Martin-Green, Michael Cudlitz, Lauren Cohan, Emily Kinney, Scott Wilson, IronE Singleton, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Alanna Masterson, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Josh McDermitt, Jeff Kober, Christian Serratos, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Denise Crosby, Marcus Hester, Tate Ellington, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Robin Taylor, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Corey Hawkins, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Tom Payne, Jeffrey Dean Morgan, Katelyn Nacon, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Austin Amelio, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, M.C. Gainey, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Seth Gilliam, Alexandra Breckenridge, Ross Marquand, Austin Nichols, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, Xander Berkeley, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Sarah Wayne Callies, Sam Witwer, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Steven Ogg, Donzaleigh Abernathy, Ricky Wayne, Khary Payton, Tyler Chase, Elizabeth Ludlow, Jaqueline Fleming, Briana Venskus, Sydney Park, Mimi Kirkland, Deborah May
  • Zeck

Naprosto nudný seriál, který má dobrý pilot a tím jeho kvalita končí. Dvě řady, ve kterých autory vůbec nezajímá tak banální věc jako rozmrdaný svět plný zombies, kdy světová populace klesla někam k tisícovce, za to vám naservírují drama jak od Rosamunde Píčer o matce-kurvě, náhradním fotrovi, pravém fotrovi a debilním synovi. Pokud by to někomu nestačilo, je tady nesmělý asiat, vševědoucí dědek-expert na vztahy, jižanský buran s kuší, týraná matko-žena, dementní důchodce-veterinář a blondýna, co jí zvlhne pinda už jen při výstřelu z pistole (takže pindu bude mít mokrou za dvě řady tak třikrát). První řada odehrávající se na nějaké zarostlé louce u lesa a druhá řada (dvakrát delší), co se pro změnu celá odehraje na jedné farmě, kde je největší zápletka ztracená malá kráva, která se bude hledat celých 8 dílů po okolním lese a my u toho pochopitelně nebudeme chybět ani na vteřinu, kdy si detailně vyslechneme všechny ty žvásty, co u těch patnáctiminutových obchůzkách budou pronášet. Uvažování postav snad ani není z apokalyptického světa, ale z nějakého pionýrského tábora, kde se nebere zřetel na to, že by člověk mohl být sežraný zaživa shnilou chodící mrtvolou, ale na podání ruky s vygumovaným dědkem, co si hraje na názorovou kapacitu a hledá respekt ve světě, kde už žádný nezbyl a ani zbýt nemohl. 50%(28.10.2010)

První tři série a půlku čtvrté je to většinou velmi dobré. Ze všech současných seriálů, s nimiž jsem měl tu čest, mi tento připadá nejlepší. Poté následují rozpačité dojmy z úpadku. Ty napravuje až Terminus, kterým se zabývá poslední díl čtvrté a první díl páté série. Po celý zbytek páté řady jde kvalita do kytek a první půlka šesté je místy až zoufalá (Alexandrie). Několik posledních epizod je však návratem starého dobrého Walking Dead a naděje na důstojné pokračování jsou opět vysoké.(15.2.2014)

I. série: dobře odvedená práce, která kulhá hlavně v melodramatických dialozích, naopak exceluje v zaplevelené Atlantě a výborných zvratech (domov pro seniory, vykopávání hrobů etc.). Některé konflikty mezi postavami se definují jako nosné, jiné zase totálně tuctové, ale atmosféra je dost skličující na to, aby první sérii člověk absolvoval v příjemném napětí, jaké navozují podobně realistické vize konce světa. [75%] II. série: fenomenální rozjezd, atmosféra prvních dvou epizod vybičovaná na max. Pak bohužel nastoupí redneck syndrom a všechny postavy (s malými daryl-jímkami) zdegenerují do buranů, kteří se honí za vlastními ocasy a plácají pořád totéž. Už dlouho jsem nikoho tak nesnášel jako Dalea a jeho kuní trpitelství. Co by vystačilo na epizody tři je tu roztažené na dobrých 7 (když nepočítám silný start a solidní konec). I nové akvizice se budou muset obhájit v dalších sériích, tady totiž skoro nic nevychází. Hodně mrtvolný zážitek. [55%] III. série: aneb jak se ze zaujetí stala vášeň a z docela sympatických postav regulérní členové rodiny. Oproti druhé sérii všechno dobře - začátek není přepálený, jednotlivé situace jsou rozehrané, chemie postav proměnlivá, jen minimálně se opakují situace a dilemata (hodně prospělo odklizení milostného trojúheníku), návrat Merla stvrzuje největší devizu WD: schopnost nepředvídatelně měnit postoje k postavě na velmi malé ploše. Poetika post-apo rozvratu zachází v psychologické a etické hloubce mnohem dál než jakýkoli podobně orientovaný film. Způsob, jakým se z walkerů stává spíš stafáž v konfliktech dohasínající civilizace je mrazivý. Nebýt toho, že poslední díly série občas trochu "tahají čas" (13 by bylo akorát), šel bych do euforických otáček. I tak se z WD stává srdcovka a z Ricka a Daryla jedny z nejlepších postav v současné bedně. [85%](10.11.2010)

Co se týče letošní seriálové sezóny, tak ŽIVÍ MRTVÍ jsou zatím to nejlepší co se v televizi urodilo. Frank umí a ví jak na to. Naplňuje fantazie fanoušků žánru a ještě přidává prvky, které ve filmech o zombících nevídáme zrovna často, jako je třeba soucit a lítost (scéna s odpravením beznohé cyklistky, nebo černochova žena). Rozpočet je rozhodně vidět, člověk by neřekl, že jde o seriálovou produkci jak je všechno působivé. Vy co jste viděli MLHU už jste viděli jak dokonale Frank zvládá apokalyptické průjezdy krajinou a vězte, že tady jsou ještě lepší, protože všechno není skrýté v mlze. Finále v Atlantě je pak naprostá špička tohohle pilotu. Z hereckého obsazení jsme zatím poznali hlavně Andrewa Lincolna, který bezvadně padne do bot Ricka Grimese. Z ostatních jsme toho moc neviděli, tak se raději zdržím ukvapených závěrů. Nemůžu se dočkat druhého dílu. První série: Špica. Rozhodně ze seriálů co letošní sezónu odstartovali mě tenhle chytl nejvíc. Po bezvadném pilotu následuje šťavnatá akce prokládaná obyčejným přežíváním v rozpadlém světě. Scény se zombíky nejsou ani tak děsivé jako spíš realistické. O Rickovi jsem už mluvil a i když všichni zůčasnění hrají výborně vyzvedl bych Jona Bernthala, jehož Shane si mě v závěru hodně získal a Normana Reeduse, kterému Daryl Dixon prostě sedne. Finále nechalo dveře dokořán pokračování a já teď budu muset čekat rok, abych zjistil co mu to sakra pošeptal! Druhá řada: Čekání to bylo dlouhé, ale vyplatilo se. Bublající kotlík emocí, tak by se dala popsat tahle řada. Shane rychle vyrostl v moji nejoblíbenější postavu, hlavně díky tomu, že je katalizátorem dění. To on žene dopředu změny hlavních charakterů. První půle si staví základy pro gigantické finále, které má několik zásadních a ikonických momentů. Ze závěrečného přerodu celé skupiny a především Ricka mrazí. Přitom to bylo dlouho zapotřebí. V současné době nejlepší seriál v éteru. Tak sem s třetí řadou. Vězení čeká... Třetí řada: Prozatím jednoznačně nejlepší série. Přibylo dílů a atmosféra je hustá jako těsto na chleba. Hlavní hrdinové padají jako mouchy a to tak efektně, respektive silně, že se toho televize bude ještě dlouho vzpamatovávat. Psychicky zhroucený Rick je na míle vzdálený tomu hloupému optimistovy z první řady. Carl se mění ve vraždící mašinu, i dětská armáda v Africe má v sobě víc lidskosti. Daryl konečně potkává bratra a celé je to hodně emotivní. Hlavně se ale objevuje Guvernér. Je to božan, nejde ho nemít rád. David Morrissey pracuje s klaďáckou aurou, kterou vyzařuje a používá ji k manipulování a vraždění tak samozřejmě a bez debat ospravedlnitelně, že divák nemá problém uvěřit, že by jej lid města Woodbery nenásledoval. Závěr je trošičku nedořešený a upřímně řečeno moc do dalších dobrodružsví Ricka a jeho party nenavnazuje, ale stále je co vyprávět a kam se hnout. Slabí lidé jako jsem já,... to my jsme zdědili zemi. Upřímně, čtvrtá řada se táhne jako nudle a postrádá svěžest a emocionální hloubku těch předchozích, přesto jde o seriál, který se sledovat vyplatí, protože má tendenci často velice příjemně překvapit. O zombíky tu už moc nejde, kromě pár příležitostí, kde se můžou projevit je tu za hlavní padouchy lidská povaha a nemoc, která osazenstvo věznice pěkně protřídí. Největší problém téhle řady je farmář Rick. "Kam se poděl ten ujetý, bezcitný cvok?" ptá se zklamaný divák. No odpoví závěrečný díl a to velice uspokojivým způsobem. Terminus může znamenat mnohé, ale já doufám, že teď - když už konečně svědomí číslo dva natáhlo bačkory - začne zase pořádná zábava. Pátá řada: Rick je zpět, i mrazivá atmosféra v doupěti jedlíků, to příjde k duhu. Minulá série mě malinko zklamala, ale tady se jede od začátku na bezcitnou strunu. Putování do Washingtonu má grády a podslední díly patří zase k tomu nejlepšímu. Pěkně se karta otočila, škoda že se tvůrci báli přitlačit ještě trochu na pilu. Každopádně se znovu těším, možná i tomu spin-offu dám šanci.(20.10.2010)

,,Otče náš jenž jsi na nebesích, bdi nad námi v těchto bláznivých dnech“.... Přiznávám se bez kousnutí, že mě tenhle mix zombie filmů, kterej občas fakt neměl daleko k telenovele BAVIL! Hlavně okamžiky, kdy to mělo bejt napínavý! Náramný panoptikum úžasných hnusáků doplňuje optimistickej fakt, že není naděje. Jasně, hra na city šla mimo mě, to nefunguje. Spíš zdržuje. Taky moc sympatickejch hrdinů nepřežilo. Ale třeba se i tohle ve 2.sérii zlepší. Já věřím....dám 4*. NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že Sára z Prison Breaku hraje vykulený voči pořád nejlíp. 2.) Chci vidět zombíky papat koníka. 3.) Studuju na řezníka a probíráme ,,bourání“ člověka. 2.SÉRIE: BÝT ČI NEBÝT....(toť otázka).... /// Atlanta je pryč. Čeká je dlouhá cesta a ujetá vzdálenost nebude to nejdůležitější. Rick se neustále přesvědčuje, že bejt vůdce stojí za hovno a když se tvůrcům zdá, že je nuda, udělaj ze všech (na chvíli) idioty a hned je na co koukat. Sára se tváří čím dál víc jako píča (takže vlastně furt stejně, ať už dělá cokoliv) a všichni neustále omílaj dokola ty stejný sračky. Přestože je tu hodně věcí vyvolaných (jakoby) ,,uměle“, vyhrocený vztahy v ,,uzavřený“ komunitě ve světě plným zombíků se mi zdají zajímavější než v 1.sérii. Konečně nastává konec demokratickejch časů a já už se těším na prenatální vitamíny! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vždycky jsem si přál ,,prohrábnout“ vyvrhnutýho chodce. 2.) Tvrdím, že většina by se měla podřídit menšině. 3.) Thx za titule ,,hlawoun“. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** Víte, že? Série vznikla podle komiksu Roberta Kirkmana a Tonyho Moora The Walking Dead? 3. SÉRIE ,,JDEME DO VÁLKY!“...... /// Dvě linie (blondýna Andrea a její story) a …. hele, vždyť jde jen vo to točit (zábavně!) válku se zombíkama. Do toho pár lidskejch sviní se solidním sporákem a spím či bdím … vono to všechno nakonec (aspoň chvíli) vypadá jako ,,Ztraceni“ (dvě komunity, strach o….atd, atd). Snaha tvořit neustálý napětí je fajn a taky se jim daří vzbuzovat emoce. Pěkně mě serou! Béčko, který mě (ještě furt) baví, i když jsem čekal větší finále. Ale stejně doufám, že budou mít co hrát i příště. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Furt tvrdím, že Černá mamba má bejt černá. 2.) Thx za titule ,,buráček“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * /// 4.SÉRIE ,,…ALE AŽ NA TO PŘIJDOU, BUDOU SE CÍTIT PĚKNĚ HLOUPĚ.“ … ,,PŘIJDOU NA CO?“ … ,,ŽE SI ZAHRÁVAJÍ SE ŠPATNÝMI LIDMI...“ /// V první půlce lidi neválčej s lidma, ale s nákazou. Konec světa hold může mít spoustu podob, ale vždycky bude platit, že nejlepší přítel člověka je zbraň! Je to takový drsnější, bez (zbytečnejch) humanistickejch keců. A vůbec toho vykecávání tady moc není. Snad proto je to asi nejzajímavější série, která v první půlce těží ze zajímavý atmosféry a v tý druhý zase ze sounáležitosti k postavám či z dětskejch nápadů. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Přemejšlím, jakou zbraň si schovat na konec světa. 2.) Thx za titule ,,ACIN“ a ,,badboy.majkl“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * /// 5. SÉRIE: „BOJOVALI JSME, ABYCHOM SE DOSTALI AŽ SEM. A MUSÍME BOJOVAT DÁL…“ /// Chodící mrtví bojujou o naději. Série si udržuje nadstandard v napětí, akci a emocích, páč furt ještě (nejen mě) dokážou lidi překvapit. Výhodou tohohle seriálu je, že nemusej vymejšlet extra speciální zápletky. Prostě stačí, když „naši“ potkávaj sráče. V prostředku to sice trochu šlape vodu, ale nakonec (jako vždycky) s husinou po celým těle, čekám na další sérii. VŠICHNI UMŘETE! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zakládám osadu a nemůžu se rozhodnout, jestli přibrat živý nebo mrtvý. 2.) Thx za titule ,,ACIN“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** /// 6.SÉRIE ,,VÁŠ SVĚT SE STANE O HODNĚ VĚTŠÍ…“ /// Tak jsem si myslel, že se na tom nedá nic dokurvit. Nechápu, proč se musej ty postavy po tom všem, co maj za sebou – chovat jako trapáci. Od strašáků (?) a akce se to posunulo víc k psychologii – takže tady snad všichni (naštěstí kromě zombíků) rozjímaj. Srát se s tím přestali až v devátým díle (a konečně někdo umírá)… Normální děj to má asi tak od 12týho dílu. Serou mě. Naplnit sérii vatou – aby ste to neprokoučovali! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Pacička pro štěstí se u nás dědí z mrtvoly na mrtvolu. 2.) Mý heslo je: Veškerej život je vzácnej!. 3.) Thx za titule „ACIN a Xavik6“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.1.2011)

• Laurie Holden

• - Název posledních pěti epizod 5. série ("Remember", "Forget", "Spend", "Try", "Conquer") je odkaz na Daleovu (Jeffrey DeMunn) řeč z první série, kde mluví o čase. (Axarus)

• - Spoiler: Když umíral Dale (Jeffrey DeMunn), jeho střeva byla vyrobena z kuřecích prsou. (DaNikzz)

• - Tvůrce komiksové předlohy Robert Kirkman prozradil, že Negan (Jeffrey Dean Morgan) se měl původně jmenovat Nagus. (Lucasion)