Živí mrtví (TV seriál)

The Walking Dead

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2015, 55 h 41 min (Minutáž: 67x45 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Sarah Wayne Callies, Jon Bernthal, Laurie Holden, Steven Yeun, Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Norman Reedus, Melissa Suzanne McBride, Lauren Cohan, Scott Wilson, David Morrissey, IronE Singleton, Danai Gurira, Emily Kinney, Chad Coleman, Lennie James, Lew Temple, Sonequa Martin-Green, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Larry Gilliard Jr., Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Alanna Masterson, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Brighton Sharbino, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Michael Cudlitz, Josh McDermitt, Jeff Kober, Christian Serratos, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Denise Crosby, Marcus Hester, Tate Ellington, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Robin Taylor, Victor McCay, Andrea Moore, Austin Nichols, Seth Gilliam, Tyler James Williams, Alexandra Breckenridge, Justin Evangelista, Austin Abrams, E. Roger Mitchell, Michael Traynor, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Jason Douglas, Davi Jay, J.D. Evermore, Ann Mahoney

Tomuto seriálu jsem se vyhýbala jako zombie kulce do hlavy, protože hororový žánr není zrovna mým šálkem kávy. Ale jak už to bývá, během krize z nedostatku kvalitních seriálů jsem odsunula předsudky stranou a skutečně nelituji. V TWD (k mé radosti) neběží o děsivá a nečekaná vybafnutí chodců, nýbrž o dramatickou podívanou "kdo s koho". Děj zasazený do postapokalyptického světa nabízí i palčivé otázky ohledně vlastních survival skills, nutí člověka přemýšlet o tom, jakou roli by hrál ve zničeném světě on sám. S téměř stoprocentní jistotou, že já bych byla ta sebevražedná hysterka, která ostatním kazí šanci na přežití, tedy nadšeně sleduji dál a doufám, že zombie nikdy svět neovládnou... První řada v Atlantě je hodně strhující a téměř nervy drásající. Po usazení na farmě tempo zpomalí, ale rozhodně to není tolik na škodu. Druhá řada se totiž může chlubit zase zajímavou atmosférou, jakou ostatní série postrádají. Zabývá se spíše vývojem postav, takže je v několika směrech unikátní. Vyvrcholení je dech beroucí a scéna se Sophie ve stodole patří jednoznačně k nejsilnějším. Objev věznice zase přináší do děje nové problémy, rozhodně mě bavilo sledovat čištění bloků a zabíjení chodců přes plot. Naopak Woodsbury není až tak zajímavé a Andrea se definitivně stává postavou, kterou chci vidět zemřít :) Poslední setkání Daryla a Meryla zapůsobilo. Čtvrtá řada má více epizodnější děj, jsou tam slabší momenty, které ale dokonale vyvažují neočekávané scény. Například odchod Lizzie (Just look at the flowers, Lizzie). Škoda, že pátá série je zatím nejslabší, postrádám pravou walkingdeadskou atmosféru a zajímavější zvraty. K čemu se v souvislosti se seriálem ještě musím vyjádřit, je naprosto nespravedlivý hate na Lori. Její smůla spočívá v tom, že se ihned zapsala do paměti diváků tím, že spala s nejlepším kamarádem hlavního hrdiny. A ruku na srdce, to se seriálovým ženám prostě neodpouští. Pokrytecké je, že Shanea nikdo k mému údivu neviní - přitom on nechal Ricka v nemocnici, lhal o tom Lori a všechno dělal jen proto, aby se jí dostal do kalhotek. Podle mě naprosto iritující a nesnesitelná postava, kterému ale všechny výlevy a přestupky všichni odpustí, zatímco Lori všichni absurdně nenávidí třeba jen proto, že věší prádlo. Trochu pokrytecké... But no matter what we find in D.C., I know we’ll be okay, because this is how we survive. We tell ourselves that we are the walking dead.(6.7.2015)

1. série - 70% - Jediný způsob, jak si mě v tomto žánru získat, byl ve vyprávění příběhu čistě skrz hlavní postavy. Nucené přestřelky ve zdánlivě klidnou chvíli nebo nečekaná úmrtí jsou příjemným kořením, ale jelikož zombies silně nemusím, přál jsem si jen, abych si zamiloval Ricka, Shana a spol. Povedlo se. Proto je škoda, že je většina dilemat promítána skrz vedlejší charaktery, které znám asi pět minut a jejichž pochyby a utrpení mi jsou zcela upřímně jedno. Po výborném finále ale zůstala překvapivě velká chuť po odpovědích na nové otázky. Chyb a nucených klišé vidím dost, ale díky atmosféře a pudu sebezáchovy přeživší party jich určitě několik odpustím. 2. série - 90% - Stačilo zvolnit tempo, nepřivádět na scénu za každou cenu hordy walkers a poklidně zaplout na farmu. Napětí totiž funguje mnohonásobně lépe, když je prostor i pro chvíle, kdy se neděje zdánlivě nic a postavy k sobě jen hledají cestu nebo se naopak odcizují. To pak každý zvrat má mnohem silnější dopad a loučení s oblíbencem zabolí. A ať už má divák blíže k drsňákovi Shanovi, odhodlané Andree nebo zadumanému Hershelovi, ten strach o jejich osud není lehké hodit za hlavu. Druhá řada tak v mých očích zachránila osud a úroveň celé ságy. Kam nás příběh zavede příště, zůstává velmi příjemně nejasné. 3. série - 75% - Hodnocení vězeňské anabáze je jednoznačně pozitivní, ale přesto po něm zůstává lehká pachuť. Její rozjezd totiž disponoval napětím, strhující akcí a velkou jistotou v charakterech, zatímco druhá polovina vysokým očekáváním příliš nedostála. Ne že by Guvernér nebyl příjemně nejednoznačným prvkem, ale celý příběh v nečekaných chvílích doslova stojí na místě a jindy zase zbytečně mění pravidla známého světa. Na přiměřeně kvalitní divácký zážitek to pořád stačí, ale tváří v tvář až příliš poklidnému finále mi podzimní část sezóny s nejedním zdrcujícím zvratem přišla o třídu lepší. 4. série - 75% - Na šestnáct epizod skutečně odvážná a různorodá kombinace. Škoda jen, že ne všechny její součásti fungují a tvůrci očividně chtějí mrtvolnou odysseu táhnout dál ještě pořádných pár let. Zatímco náhled do nitra antagonistovy duše nebo smrtící gradace posledních dílů si zaslouží podtrženou jedničku, přetažená zápletka s epidemií a hlavně nicneříkající příhody z příručky "Jak se každý sám bezeslovně protloukat koncem světa" výsledným dojmům škodí málem osudně. Samotné finále ale přineslo takovou porci napětí, že i přes moji rozmrzelost nad tím, že zásadně umírají ty lepší postavy a přenechávají tak místo těm nezajímavým, budu příště zase u toho. Šance, že ze scénáře zničehonic vypadne nějaký triumf, je totiž pořád dost lákavá. 5. série - 80% - Více než kdy jindy rozděleno zcela přesně podle jednotlivých linek. Zatímco vypořádání s oblastí tajemně pojmenovanou Terminus přináší již téměř nečekané napětí i šokující zvraty, následné motání kolem nemocnice bohužel dokazuje, že když scénáristé chtějí, dokážou i ze slibné lokace udělat úmornou nudu. A jako pokaždé, když jsem si začínal myslet, že právě v tomto bodě se pojede už jen dolů, mě tvůrčí tým kolem Roberta Kirkmana překvapil a z překvapivě pečlivě připravené linie s Alexandrií vyždímal dokonale fungující sociální drama. Ve výsledku tak onu slepou uličku z podzimní části odpouštím a pátou sezónu trochu oproti všem očekáváním beru jako druhou nejlepší. Kdyby kvalita byla jen o trochu stabilnější, mohla by být ze světa mrtvolníků po tolika letech snad dokonce jistota. Takhle jedinou jistotou zůstává, že bude ve sledovanosti i příští rok (vzhledem k občasnému antitempu stále dost nepochopitelně) trhat rekordy.(29.11.2012)

Už po prvním dílu sem si říkal, z čeho jsou všichni tak nadšeni, postapokalyptický svět byl sice vykreslen dobře, ale nijak překvapivě a úvod jakoby z oka vypadl dalším několika zombie filmům. To sem samozřejmě jako znalý předlohy odpustil, ale až na jednu scénu v prvním dílu mi to přišlo maximálně 4 hvězdičkové. No a další díly pak už byly jen nehorázna nuda až na pár výjimek a dva poslední díly, které se od komiksu odklonily úplně, už byly dost velká katastrofa. Chci prostě říct, že bych byl mnohem víc spokojený, kdyby se držely předlohy se všemi jejími pointami a všemi směry pokračování, než vymýšlet takovéto složitosti za účelem se ještě více podobat dalším takovýmto filmům. Opravdu doufám, že 2. sezona bude lepší. Takhle jenom průměr 2. sezona nebyla lepší, byla tak nudná, že jsem ji vzdal po 2. dílech. 3. série mě udržela z poloviny, takže asi jakýsi mírný vzestup, pak jsem si ale uvědomil, že je to stále hrozně tupé a poslední díl byl přímo vrchol špatně napsaného finále. Asi s tím končím na dobro. Velmi smutné, že z jednoho z nejlepších komiksů, jaké kdy byly vydávány, vzniklo něco takto podprůměrného.(27.12.2010)

• - Základna pro přeživší zvaná Terminus stojí ve městě Mechanicsville v USA. (willy1)

• - V první série se objevuje 20 postav v kempu, v původní komiksové předloze jich je přitom pouze 10, a to Rick (Andrew Lincoln), Lori (Sarah Wayne Callies), Carl (Chandler Riggs), Shane (Jon Bernthal), Carol (Melissa McBride), Sophia (Melissa McBride), Jim (Andrew Rothenberg), Dale (Jeffrey DeMunn), Andrea (Laurie Holden), Amy (Emma Bell) a Glenn (Emma Bell). (Lucasion)

• - Tvůrci seriálu požádali otce zombie žánru George Romera o natočení několika epizod do chystané řady, ale ten je striktně odmítl se slovy: "Nabídli mi, abych režíroval několik dílů, ale já toho nechci být součástí. Jednoduše, je to jen soap opera, ve které se občas objeví zombie. Já jsem vždy používal zombie jako prostředek pro satiru nebo politickou kritiku, a to je něco, co podle mě nyní chybí." (deadman93)