Živí mrtví (TV seriál)

The Walking Dead

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2016, 62 h 16 min (Minutáž: 67x45 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Norman Reedus, Steven Yeun, Chandler Riggs, Danai Gurira, Melissa Suzanne McBride, Chad L. Coleman, Lennie James, David Morrissey, Jon Bernthal, Laurie Holden, Larry Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Sonequa Martin-Green, Michael Cudlitz, Lauren Cohan, Emily Kinney, Scott Wilson, IronE Singleton, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Alanna Masterson, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Josh McDermitt, Jeff Kober, Christian Serratos, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Denise Crosby, Marcus Hester, Tate Ellington, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Robin Taylor, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Corey Hawkins, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Tom Payne, Jeffrey Dean Morgan, Katelyn Nacon, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Austin Amelio, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, M.C. Gainey, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Seth Gilliam, Alexandra Breckenridge, Ross Marquand, Austin Nichols, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, Xander Berkeley, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Sarah Wayne Callies, Sam Witwer, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Steven Ogg, Donzaleigh Abernathy
  • Isherwood

První díl nadhodí celou vizi a pak se skupinka přeživších vydá dále. A mezitím se čtyři díly nic nestane! Pouze pilot, nabitý emocemi jako Remington ´870, a finále, které přinese něco nového, jsou lehce nadprůměrné, zbylé díly nekoukatelná nuda. To, co tvrvá hodinu, by šlo sfouknout za poloviční čas. Zpětně si nedokážu vybavit, o čem to bylo, když se rodinné rozmíšky vyřeší během chviličky a rozstřelování dokonalých (fenomenální maskérská práce!) zombíků zabírá minimum času. Tak řídký děj by neutáhl ani celovečerák, ne tak šestidílnou sérii. Vlastně jsem to sledoval proto, že jsem čekal na ‚něco‘. Největší past na televizního diváka za hodně dlouhou dobu. Ten divácký úspěch v zámoří je mi záhadou, každopádně chápu, proč v přípravné fázi na druhou sezonu Darabont vyházel všechny scénáristy, byť je mi její vznik vlastně docela putna.(7.12.2010)

Nečekejte nekonečnou zombie akci, ani naplněné trenky hnědým strachem po každém díle, Walking Dead je ve svém jádru další seriál o lidech a těch "lidských věcech", byť se k nim občas přimíchá i pár věcí nelidských. Na zombie apokalypsu je zde nahlíženo ze všech možných úhlů, řeší se přístřešek, jídlo, zbraně, možnost léčby, různé momentální drobnosti (např. jak vytáhnout zombíka ze studny, aniž by ji zasvinil) i celkové obnovení společnosti. Hybatelem děje jsou jednoznačně charaktery, často i vztahy mezi nimi. Rick si napříč třemi sezónami projde působivým vývojem a vypracuje se na kvalitního vůdce, Herhsel je moudrý děda s pořádně tuhým kořínkem, Maggie a Glenn pár, kterému nelze nefandit atd. Atmosféra seriálu je výborná, ve vzduchu se vždy vznáší napětí a pocit nebezpečí, který úspěšně vyplňuje všechna potenciálně hluchá místa. I když se tedy řeší méně podstatné věci, dokonce i když je celý díl odbočkový, a že jich není málo, seriál stále funguje... Avšak i Walking Dead má jednu iritující věc a tou je idiocie některých postav. V seriálu totiž souběžně s nákazou měnící mrtvé na krvelačné bestie vypukla také nákaza měnící živé na kokoty. Někdy se zdá, že postavy ve Walking Dead by se dokázaly vyhubit samy, nehledě na jakoukoli apokalypsu. Až příliš často se zde lidé k sobě chovají nevraživě, nepřátelsky a vyloženě kokotsky. Ale co už, zvyknout se dá na všechno. :) 8/10(12.3.2014)

Představte si seriál, který mapuje veškeré možné zombie filmy, co kdy byly natočené do samotných, jednotlivých, 45ti minutových dílů. Walking Dead takový je a co se mně líbí je fakt, že zachází ještě dál a postupně vysvětluje, jinou formou, příčinu veškerého dění. A jelikož mám rád postapokalyptický svět a otázku toho, jak by se člověk zachoval, kdyby měl kolem sebe jenom sebe a občas by někoho potkal, prostě tomu musím dát co největší možný počet bodů. Na plnou to ale necítím. To uvidíme v případě, kdy se natočí další díly, kam se samotný seriál zvrhne, protože to je problém každých seriálů. Zatím je ale po technické stránce perfektní a je vidět, že si tvůrci nad nápadem dali opravdu záležet. A ani bych se nedivil, kdyby právě tenhle seriál byl jeden z těch nejnákladnějších, protože mrtvol tam chodí opravdu požehnaně, a efekty nejsou vůbec špatné.(13.1.2011)

| Scenár: Frank Darabont | Hudba: Bear McCreary | Produkcia: Gale Anne Hurd, David Alpert, Robert Kirkman, Charles H. Eglee | Distribúcia: AMC, Fox International Channels | Štúdio: AMC Studios | 1. sezóna: Zo začiatku pomali sa rozbiehajúci, ničím výnimočný zombie počin, ktorý ale svojou Darabontovskou precíznosťou rastie kúsok po kúsku do nadpriemerných výšok. Výprava je úžasná a Atlanta je svojou prázdnosťou atmosferická ako New York v I, Legend. Detailné vykreslovanie postáv a ich vzťahov sa zúročuje postupne, a dodáva celku tu správnu mieru gradácie emočnej i akčnej stránky. Tematika a priestorové zasadenie poslednej epizódy je vynikajúce, avšak trochu oneskorené, možno si to žiadalo časový priestor dvoch epizód. Napäto čakám, čo prinesie 2. séria :)(27.2.2011)

1. sezona - 70%.(6.12.2010)

• Lauren Cohan