Živí mrtví (TV seriál)

The Walking Dead

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2016, 62 h 16 min (Minutáž: 67x45 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Norman Reedus, Steven Yeun, Chandler Riggs, Danai Gurira, Melissa Suzanne McBride, Chad L. Coleman, Lennie James, David Morrissey, Jon Bernthal, Laurie Holden, Larry Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Sonequa Martin-Green, Michael Cudlitz, Lauren Cohan, Emily Kinney, Scott Wilson, IronE Singleton, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Alanna Masterson, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Josh McDermitt, Jeff Kober, Christian Serratos, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Denise Crosby, Marcus Hester, Tate Ellington, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Robin Taylor, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Corey Hawkins, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Tom Payne, Jeffrey Dean Morgan, Katelyn Nacon, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Austin Amelio, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, M.C. Gainey, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Seth Gilliam, Alexandra Breckenridge, Ross Marquand, Austin Nichols, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, Xander Berkeley, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Sarah Wayne Callies, Sam Witwer, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Steven Ogg, Donzaleigh Abernathy
  • gudaulin

Nefunguje to na mě. Nefunguje to na mě ani za mák, stejně jako všechno, co vychází a napodobuje dílo George A. Romera a jeho legendární Úsvit mrtvých. Romero totiž svým ovečkám, pardon, zombíkům nadělil vlastnosti, které jim bohužel nedávají velkou naději na existenci v nepřátelském světě, kde by byli vystaveni konkurenčnímu tlaku. V přírodě totiž nevítězí ten vyšší, těžší nebo silnější, ale ten chytřejší. V reálném světě by nebozí zombie byli velice záhy brutálně zmasakrováni živými lidmi, kteří přes civilizační tlak posledních století v sobě stále uchovávají byť schovanou pudovou agresivitu, kterou si vybíjejí tu lovem, tu nejrůznějšími hrami, tu válečným tažením. Obrovské zbrojní arzenály armád, bezpečnostních složek, ale i nejrůznějších pošuků, co se připravují na soudný den, by jejich počet v krátké době zredukovaly směrem k nule. Pokud se zombie žánr nepojme jako parodie nebo zásadním způsobem nemodifikuje, tak se s ním prostě míjím. Mimochodem, je docela zajímavé, jak americký filmový průmysl miluje konce civilizace z důvody invaze zombies. Umím si představit desítky zcela reálných civilizačních kolapsů, které se nikdo nenamáhá převést na filmové plátno, a tyhle blbinky se chrlí jedna za druhou. A ještě jedno bych speciálně Darabontovi vytkl, i když jde spíš o práci scénáristy - Darabont pojal svůj příběh spíš jako líčení přežívání izolované komunity uprostřed nepřátelského světa. Kdyby k takovému kolapsu opravdu došlo, mám pocit, že bych měl úplně jiné starosti a používal úplně jiné výrazové prostředky a dělal úplně jiné věci než seriáloví hrdinové. Zkoukl jsem první tři díly a poté závěrečnou epizodu 2. série a s bolestí jsem konstatoval, že jsem jako ostatně často velmi dobře vystihl, kam se to bude celé vyvíjet včetně vývoje postav. Celkový dojem: 45 %.(9.1.2013)

Už po prvním dílu sem si říkal, z čeho jsou všichni tak nadšeni, postapokalyptický svět byl sice vykreslen dobře, ale nijak překvapivě a úvod jakoby z oka vypadl dalším několika zombie filmům. To sem samozřejmě jako znalý předlohy odpustil, ale až na jednu scénu v prvním dílu mi to přišlo maximálně 4 hvězdičkové. No a další díly pak už byly jen nehorázna nuda až na pár výjimek a dva poslední díly, které se od komiksu odklonily úplně, už byly dost velká katastrofa. Chci prostě říct, že bych byl mnohem víc spokojený, kdyby se držely předlohy se všemi jejími pointami a všemi směry pokračování, než vymýšlet takovéto složitosti za účelem se ještě více podobat dalším takovýmto filmům. Opravdu doufám, že 2. sezona bude lepší. Takhle jenom průměr 2. sezona nebyla lepší, byla tak nudná, že jsem ji vzdal po 2. dílech. 3. série mě udržela z poloviny, takže asi jakýsi mírný vzestup, pak jsem si ale uvědomil, že je to stále hrozně tupé a poslední díl byl přímo vrchol špatně napsaného finále. Asi s tím končím na dobro. Velmi smutné, že z jednoho z nejlepších komiksů, jaké kdy byly vydávány, vzniklo něco takto podprůměrného.(27.12.2010)

První série: nápaditá demoverze. Více než v pozdějších sériích zde jdou rozpoznat limity televizní produkce (slabší efekty, lacinější look). 7/10 (nejlepší epizody: 1, 2, 3) Druhá série: FUNKČNÍ a nevyzpytatelné mainstreamové drama s nejedním morálním otazníkem a bezchybnými charaktery. Několik nečekaných zvratů je OK, táhlé napětí mezi dvěma ústředními kohouty taky. 8/10, přestože chápu, proč je tahle melodramatická série často nenáviděná (nejlepší epizody: 7, 11, 12, 13) Třetí série: pohrává si s morálkou, nečekaně likviduje hlavní postavy, přináší latentně supraodporného záporáka a atraktivní prostředí postapokalyptické věznice, navíc udržuje napětí na několika frontách (konflikty, rozloučení postav, nejednotnost postav, nečekaná setkání a objevy). Zajímavý scénáristický tah se jmenuje Andrea - rozporuplná postava, která je napsána tak, aby ji většina diváků nenáviděla, je ve skutečnosti ve svých slabostech a subjektivních rozhodnutích nejživotnější a nejpřesvědčivější osobou. 9/10 (nejlepší epizody: 1, 2, 3, 15, 16) Čtvrtá série: mezisérie (jelikož první půle dokončuje sérii předchozí a druhá vyhřívá fleka té následující). Precizně rozvržená a promyšlená, mající tu nevýhodu, že prostřední díly obou polovin jsou samy o sobě příliš vatové. Hojně diskutované je tankové finále první půle (utnutí jednoznačné hrozby, ale taky nastolení nejistoty), nicméně mnohem silněji rezonuje finále úplné, završené perfektním cliffhangerem. 7/10 (nejlepší epizody: 1, 8, 14, 16) Pátá série: Deformace. Civilizace už není možná, svět se změnil, lidi se změnili, pravidla serou humanismu do ksichtu a křehká iluze obnovy se hroutí. Zatím nejsilnější série. 9/10 (nejlepší epizody: 1, 3, 9, 14, 16) /// SERIÁL JAKO CELEK /// The Walking Dead má nečekaně silnou zpětnou vazbu a především skvěle funguje na dlouhé trati, na čemž se podepsala jak kvalita původního komiksu, tak i přístup scenáristů. Ti sice místy selhávají ve výplni jednotlivých epizod, nicméně v celkovém rámci vytvářejí dílo, jež ve své práci s charaktery a kontexty nemá v současné seriálové produkci příliš početnou konkurenci. Zatímco první série vykreslovala skupinku přeživších jako roztěkanou, nejistou bandu, jež zcela pochopitelně selhávala v náhlých afektech a v nejistotě z apokalyptické situace, druhá série přinesla ustálení stavu a nevyhnutelné vyhrocení konfliktů uvnitř skupiny (Rick vs. Shane, rozpory ohledně zacházení s nemrtvými, morální dilemata kolem potenciálně nebezpečného zajatce). Třetí série přinesla poznání, že morálka dosavadního lidstva odešla dávno do hajzlu, přičemž ochrana vlastních krků stojí za všech okolností na prvním místě. Ti, kteří nenáviděli farmářský melodramatismus série druhé, těm zavře hubu nihilistická a brutální série pátá (a naopak). Šlape to.(26.3.2012)

• Tom Hardy

Uf, tolik otravných klišé a vaty jsem v jednom seriálu neviděl už dlouho. Na každý díl padá jeden originální moment (první díl má tank, druhý pochod mezi mrtvými, třetí ruku, čtvrtý masakr v lese, pátý loučení se sestrou a šestý pravdu o T19) a tunu pitomého chování a natahování již tak dlouhých scén. Fakt, že už každý druhý zombie film/seriál vykrádá úvodem Den Triffidů rovnou přecházím. Ale opravdu musí být „nezvykle“ hlavní krysou nejlepší přítel? Tradičně se musela objevit skupinka debilů, která těsně splněním úkolu (v tomhle případě získání tašky) zadělá na nový problém? Vážně byla nápaditost tvůrců tak malá, že se hned dvakrát pokusili dolovat emoce sprchou? A maximální palec dolů za nejblbější využití působivého tracku ze Sunshine – dát to do pozadí scény, kdy se jen jede autem, to už zavání tvůrčí krizí. Skvělé masky, obstojné obsazení, výborný vizuál, jeden dobrý nápad na díl a děje tak stěží na celovečerní film. Podobně blbě nafouknuté, jako tematicky spřízněné Jericho…(14.3.2011)

Tomuto seriálu jsem se vyhýbala jako zombie kulce do hlavy, protože hororový žánr není zrovna mým šálkem kávy. Ale jak už to bývá, během krize z nedostatku kvalitních seriálů jsem odsunula předsudky stranou a skutečně nelituji. V TWD (k mé radosti) neběží o děsivá a nečekaná vybafnutí chodců, nýbrž o dramatickou podívanou "kdo s koho". Děj zasazený do postapokalyptického světa nabízí i palčivé otázky ohledně vlastních survival skills, nutí člověka přemýšlet o tom, jakou roli by hrál ve zničeném světě on sám. S téměř stoprocentní jistotou, že já bych byla ta sebevražedná hysterka, která ostatním kazí šanci na přežití, tedy nadšeně sleduji dál a doufám, že zombie nikdy svět neovládnou... První řada v Atlantě je hodně strhující a téměř nervy drásající. Po usazení na farmě tempo zpomalí, ale rozhodně to není tolik na škodu. Druhá řada se totiž může chlubit zase zajímavou atmosférou, jakou ostatní série postrádají. Zabývá se spíše vývojem postav, takže je v několika směrech unikátní. Vyvrcholení je dech beroucí a scéna se Sophie ve stodole patří jednoznačně k nejsilnějším. Objev věznice zase přináší do děje nové problémy, rozhodně mě bavilo sledovat čištění bloků a zabíjení chodců přes plot. Naopak Woodsbury není až tak zajímavé a Andrea se definitivně stává postavou, kterou chci vidět zemřít :) Poslední setkání Daryla a Meryla zapůsobilo. Čtvrtá řada má více epizodnější děj, jsou tam slabší momenty, které ale dokonale vyvažují neočekávané scény. Například odchod Lizzie (Just look at the flowers, Lizzie). Škoda, že pátá série je zatím nejslabší, postrádám pravou walkingdeadskou atmosféru a zajímavější zvraty. K čemu se v souvislosti se seriálem ještě musím vyjádřit, je naprosto nespravedlivý hate na Lori. Její smůla spočívá v tom, že se ihned zapsala do paměti diváků tím, že spala s nejlepším kamarádem hlavního hrdiny. A ruku na srdce, to se seriálovým ženám prostě neodpouští. Pokrytecké je, že Shanea nikdo k mému údivu neviní - přitom on nechal Ricka v nemocnici, lhal o tom Lori a všechno dělal jen proto, aby se jí dostal do kalhotek. Podle mě naprosto iritující a nesnesitelná postava, kterému ale všechny výlevy a přestupky všichni odpustí, zatímco Lori všichni absurdně nenávidí třeba jen proto, že věší prádlo. Trochu pokrytecké... But no matter what we find in D.C., I know we’ll be okay, because this is how we survive. We tell ourselves that we are the walking dead.(6.7.2015)