Živí mrtví (TV seriál)

The Walking Dead

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2015, 61 h 32 min (Minutáž: 67x45 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Norman Reedus, Steven Yeun, Chandler Riggs, Danai Gurira, Melissa Suzanne McBride, Chad L. Coleman, Lennie James, David Morrissey, Jon Bernthal, Laurie Holden, Larry Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Sonequa Martin-Green, Michael Cudlitz, Lauren Cohan, Emily Kinney, Scott Wilson, IronE Singleton, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Alanna Masterson, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Josh McDermitt, Jeff Kober, Christian Serratos, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Denise Crosby, Marcus Hester, Tate Ellington, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Robin Taylor, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Corey Hawkins, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Tom Payne, Jeffrey Dean Morgan, Katelyn Nacon, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Austin Amelio, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, M.C. Gainey, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Seth Gilliam, Alexandra Breckenridge, Ross Marquand, Austin Nichols, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, Xander Berkeley, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Sarah Wayne Callies, Sam Witwer, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Steven Ogg, Donzaleigh Abernathy
  • woody

Mohla z toho být satira ala Romero. Mohlo z toho být krásné survive drama ala Boyleovo 28 dnů poté (k čemuž měl ostatně první díl směle vykročeno). Čeho jsme se dostali? Soap opery z prostředí atlantského lomu plné uplakaných rozhovorů otravných postav. Každá, skutečně každá slibná dějová odbočka vyšumí do ztracena. Marně přemýšlím, co tam vlastně těch 6 dílů řešili podstatného. Vím jen, že po 4 epizody se všichni pohybovali na prostoru menším jak ostrov v Lostu. Celý způsob vyprávění je jak z 80's, nevzrušivý, ubíjející, člověka to o to více zamrzí, když v ostatních seriálech za 6 epizod sestřelí Air Force One, spáchají atentát na prezidenta a ukradnou atomovku ... Největší zklamání sezóny, dosledované jen ze setrvačnosti.(6.12.2010)

Nečekejte nekonečnou zombie akci, ani naplněné trenky hnědým strachem po každém díle, Walking Dead je ve svém jádru další seriál o lidech a těch "lidských věcech", byť se k nim občas přimíchá i pár věcí nelidských. Na zombie apokalypsu je zde nahlíženo ze všech možných úhlů, řeší se přístřešek, jídlo, zbraně, možnost léčby, různé momentální drobnosti (např. jak vytáhnout zombíka ze studny, aniž by ji zasvinil) i celkové obnovení společnosti. Hybatelem děje jsou jednoznačně charaktery, často i vztahy mezi nimi. Rick si napříč třemi sezónami projde působivým vývojem a vypracuje se na kvalitního vůdce, Herhsel je moudrý děda s pořádně tuhým kořínkem, Maggie a Glenn pár, kterému nelze nefandit atd. Atmosféra seriálu je výborná, ve vzduchu se vždy vznáší napětí a pocit nebezpečí, který úspěšně vyplňuje všechna potenciálně hluchá místa. I když se tedy řeší méně podstatné věci, dokonce i když je celý díl odbočkový, a že jich není málo, seriál stále funguje... Avšak i Walking Dead má jednu iritující věc a tou je idiocie některých postav. V seriálu totiž souběžně s nákazou měnící mrtvé na krvelačné bestie vypukla také nákaza měnící živé na kokoty. Někdy se zdá, že postavy ve Walking Dead by se dokázaly vyhubit samy, nehledě na jakoukoli apokalypsu. Až příliš často se zde lidé k sobě chovají nevraživě, nepřátelsky a vyloženě kokotsky. Ale co už, zvyknout se dá na všechno. :) 8/10(12.3.2014)

• Botič

Pilot: Darabontovo zamilované maso na pochodu aka The Walking Dead je neskutečně působivým kouskem, z kterého jde mráz po zádech. Kouskem, jemuž pomalejší temto sluší a kde Darabont těží emoce ze scén tam, kde by to nikdo nečekal. A když dojde na postapokalyptické celky vládne, jako nikdy předtím. Že by náběh na nejlepší komiksovou adaptaci tohoto roku? Druhý díl přidává na tempu a nešetří stístěnou atmosférou a krvavými hrátkami ("Byl to dárce orgánů"). Když se ke slovu dostanou baseballka a sekera jde mráz po zádech. Tvůrci si hrají s povinným klišé - úkryt v supermárketu / mrakodrapu a vytírají si s ním patřičná místa. Skutečně to vypadá na jeden z nejlepších zombie projektů posledních několika let. Romero promiň! Ve výsledku to není ani méně ani více mainstreamové. Jen přesně vyrýsovaný seriálový průměr, který se dostal do slepé uličky a neví jak dal. Odklon od komiksové předlohy nastává počínaje třetím dílem a směr, jakým se Walking Dead začnou posouvat kupředu je velmi nešťastný. Co naplat, že čím blíž je velké finále, tím víc je pozadí krvavější, ale postavy čím dál tím míň šťavnatější a vlastně až příliš nezajímavé, protože všechno důležité už bylo řečeno v pilotu a druhém dílu. První a Druhý díl za 5*/Třetí a čtvrtý za 4*/Pátý a šestý ODPAD!!!(2.11.2010)

Co se týče letošní seriálové sezóny, tak ŽIVÍ MRTVÍ jsou zatím to nejlepší co se v televizi urodilo. Frank umí a ví jak na to. Naplňuje fantazie fanoušků žánru a ještě přidává prvky, které ve filmech o zombících nevídáme zrovna často, jako je třeba soucit a lítost (scéna s odpravením beznohé cyklistky, nebo černochova žena). Rozpočet je rozhodně vidět, člověk by neřekl, že jde o seriálovou produkci jak je všechno působivé. Vy co jste viděli MLHU už jste viděli jak dokonale Frank zvládá apokalyptické průjezdy krajinou a vězte, že tady jsou ještě lepší, protože všechno není skrýté v mlze. Finále v Atlantě je pak naprostá špička tohohle pilotu. Z hereckého obsazení jsme zatím poznali hlavně Andrewa Lincolna, který bezvadně padne do bot Ricka Grimese. Z ostatních jsme toho moc neviděli, tak se raději zdržím ukvapených závěrů. Nemůžu se dočkat druhého dílu. První série: Špica. Rozhodně ze seriálů co letošní sezónu odstartovali mě tenhle chytl nejvíc. Po bezvadném pilotu následuje šťavnatá akce prokládaná obyčejným přežíváním v rozpadlém světě. Scény se zombíky nejsou ani tak děsivé jako spíš realistické. O Rickovi jsem už mluvil a i když všichni zůčasnění hrají výborně vyzvedl bych Jona Bernthala, jehož Shane si mě v závěru hodně získal a Normana Reeduse, kterému Daryl Dixon prostě sedne. Finále nechalo dveře dokořán pokračování a já teď budu muset čekat rok, abych zjistil co mu to sakra pošeptal! Druhá řada: Čekání to bylo dlouhé, ale vyplatilo se. Bublající kotlík emocí, tak by se dala popsat tahle řada. Shane rychle vyrostl v moji nejoblíbenější postavu, hlavně díky tomu, že je katalizátorem dění. To on žene dopředu změny hlavních charakterů. První půle si staví základy pro gigantické finále, které má několik zásadních a ikonických momentů. Ze závěrečného přerodu celé skupiny a především Ricka mrazí. Přitom to bylo dlouho zapotřebí. V současné době nejlepší seriál v éteru. Tak sem s třetí řadou. Vězení čeká... Třetí řada: Prozatím jednoznačně nejlepší série. Přibylo dílů a atmosféra je hustá jako těsto na chleba. Hlavní hrdinové padají jako mouchy a to tak efektně, respektive silně, že se toho televize bude ještě dlouho vzpamatovávat. Psychicky zhroucený Rick je na míle vzdálený tomu hloupému optimistovy z první řady. Carl se mění ve vraždící mašinu, i dětská armáda v Africe má v sobě víc lidskosti. Daryl konečně potkává bratra a celé je to hodně emotivní. Hlavně se ale objevuje Guvernér. Je to božan, nejde ho nemít rád. David Morrissey pracuje s klaďáckou aurou, kterou vyzařuje a používá ji k manipulování a vraždění tak samozřejmě a bez debat ospravedlnitelně, že divák nemá problém uvěřit, že by jej lid města Woodbery nenásledoval. Závěr je trošičku nedořešený a upřímně řečeno moc do dalších dobrodružsví Ricka a jeho party nenavnazuje, ale stále je co vyprávět a kam se hnout. Slabí lidé jako jsem já,... to my jsme zdědili zemi. Upřímně, čtvrtá řada se táhne jako nudle a postrádá svěžest a emocionální hloubku těch předchozích, přesto jde o seriál, který se sledovat vyplatí, protože má tendenci často velice příjemně překvapit. O zombíky tu už moc nejde, kromě pár příležitostí, kde se můžou projevit je tu za hlavní padouchy lidská povaha a nemoc, která osazenstvo věznice pěkně protřídí. Největší problém téhle řady je farmář Rick. "Kam se poděl ten ujetý, bezcitný cvok?" ptá se zklamaný divák. No odpoví závěrečný díl a to velice uspokojivým způsobem. Terminus může znamenat mnohé, ale já doufám, že teď - když už konečně svědomí číslo dva natáhlo bačkory - začne zase pořádná zábava. Pátá řada: Rick je zpět, i mrazivá atmosféra v doupěti jedlíků, to příjde k duhu. Minulá série mě malinko zklamala, ale tady se jede od začátku na bezcitnou strunu. Putování do Washingtonu má grády a podslední díly patří zase k tomu nejlepšímu. Pěkně se karta otočila, škoda že se tvůrci báli přitlačit ještě trochu na pilu. Každopádně se znovu těším, možná i tomu spin-offu dám šanci.(20.10.2010)

I. série: dobře odvedená práce, která kulhá hlavně v melodramatických dialozích, naopak exceluje v zaplevelené Atlantě a výborných zvratech (domov pro seniory, vykopávání hrobů etc.). Některé konflikty mezi postavami se definují jako nosné, jiné zase totálně tuctové, ale atmosféra je dost skličující na to, aby první sérii člověk absolvoval v příjemném napětí, jaké navozují podobně realistické vize konce světa. [75%] II. série: fenomenální rozjezd, atmosféra prvních dvou epizod vybičovaná na max. Pak bohužel nastoupí redneck syndrom a všechny postavy (s malými daryl-jímkami) zdegenerují do buranů, kteří se honí za vlastními ocasy a plácají pořád totéž. Už dlouho jsem nikoho tak nesnášel jako Dalea a jeho kuní trpitelství. Co by vystačilo na epizody tři je tu roztažené na dobrých 7 (když nepočítám silný start a solidní konec). I nové akvizice se budou muset obhájit v dalších sériích, tady totiž skoro nic nevychází. Hodně mrtvolný zážitek. [55%] III. série: aneb jak se ze zaujetí stala vášeň a z docela sympatických postav regulérní členové rodiny. Oproti druhé sérii všechno dobře - začátek není přepálený, jednotlivé situace jsou rozehrané, chemie postav proměnlivá, jen minimálně se opakují situace a dilemata (hodně prospělo odklizení milostného trojúheníku), návrat Merla stvrzuje největší devizu WD: schopnost nepředvídatelně měnit postoje k postavě na velmi malé ploše. Poetika post-apo rozvratu zachází v psychologické a etické hloubce mnohem dál než jakýkoli podobně orientovaný film. Způsob, jakým se z walkerů stává spíš stafáž v konfliktech dohasínající civilizace je mrazivý. Nebýt toho, že poslední díly série občas trochu "tahají čas" (13 by bylo akorát), šel bych do euforických otáček. I tak se z WD stává srdcovka a z Ricka a Daryla jedny z nejlepších postav v současné bedně. [85%](10.11.2010)

• Laurie Holden