Živí mrtví (TV seriál)

The Walking Dead

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2015, 55 h 41 min (Minutáž: 67x45 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Sarah Wayne Callies, Jon Bernthal, Laurie Holden, Steven Yeun, Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Norman Reedus, Melissa Suzanne McBride, Lauren Cohan, Scott Wilson, David Morrissey, IronE Singleton, Danai Gurira, Emily Kinney, Chad Coleman, Lennie James, Lew Temple, Sonequa Martin-Green, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Larry Gilliard Jr., Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Alanna Masterson, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Brighton Sharbino, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Michael Cudlitz, Josh McDermitt, Jeff Kober, Christian Serratos, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Denise Crosby, Marcus Hester, Tate Ellington, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Robin Taylor, Victor McCay, Andrea Moore, Austin Nichols, Seth Gilliam, Tyler James Williams, Alexandra Breckenridge, Justin Evangelista, Austin Abrams, E. Roger Mitchell, Michael Traynor, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Jason Douglas, Davi Jay, J.D. Evermore, Ann Mahoney

Hodně velká sestupná kvalita jednotlivých epizod. / Viděné epizody z 1-3 série *35.dílů / Co série to kvalita padá a akce se vleče. V nouzi možná sledovat budu, ale zatím ne. ( Hodnocení: 7/10 )(8.11.2015)

Tomuto seriálu jsem se vyhýbala jako zombie kulce do hlavy, protože hororový žánr není zrovna mým šálkem kávy. Ale jak už to bývá, během krize z nedostatku kvalitních seriálů jsem odsunula předsudky stranou a skutečně nelituji. V TWD (k mé radosti) neběží o děsivá a nečekaná vybafnutí chodců, nýbrž o dramatickou podívanou "kdo s koho". Děj zasazený do postapokalyptického světa nabízí i palčivé otázky ohledně vlastních survival skills, nutí člověka přemýšlet o tom, jakou roli by hrál ve zničeném světě on sám. S téměř stoprocentní jistotou, že já bych byla ta sebevražedná hysterka, která ostatním kazí šanci na přežití, tedy nadšeně sleduji dál a doufám, že zombie nikdy svět neovládnou... První řada v Atlantě je hodně strhující a téměř nervy drásající. Po usazení na farmě tempo zpomalí, ale rozhodně to není tolik na škodu. Druhá řada se totiž může chlubit zase zajímavou atmosférou, jakou ostatní série postrádají. Zabývá se spíše vývojem postav, takže je v několika směrech unikátní. Vyvrcholení je dech beroucí a scéna se Sophie ve stodole patří jednoznačně k nejsilnějším. Objev věznice zase přináší do děje nové problémy, rozhodně mě bavilo sledovat čištění bloků a zabíjení chodců přes plot. Naopak Woodsbury není až tak zajímavé a Andrea se definitivně stává postavou, kterou chci vidět zemřít :) Poslední setkání Daryla a Meryla zapůsobilo. Čtvrtá řada má více epizodnější děj, jsou tam slabší momenty, které ale dokonale vyvažují neočekávané scény. Například odchod Lizzie (Just look at the flowers, Lizzie). Škoda, že pátá série je zatím nejslabší, postrádám pravou walkingdeadskou atmosféru a zajímavější zvraty. K čemu se v souvislosti se seriálem ještě musím vyjádřit, je naprosto nespravedlivý hate na Lori. Její smůla spočívá v tom, že se ihned zapsala do paměti diváků tím, že spala s nejlepším kamarádem hlavního hrdiny. A ruku na srdce, to se seriálovým ženám prostě neodpouští. Pokrytecké je, že Shanea nikdo k mému údivu neviní - přitom on nechal Ricka v nemocnici, lhal o tom Lori a všechno dělal jen proto, aby se jí dostal do kalhotek. Podle mě naprosto iritující a nesnesitelná postava, kterému ale všechny výlevy a přestupky všichni odpustí, zatímco Lori všichni absurdně nenávidí třeba jen proto, že věší prádlo. Trochu pokrytecké... But no matter what we find in D.C., I know we’ll be okay, because this is how we survive. We tell ourselves that we are the walking dead.(6.7.2015)

Pokud se chystáte tenhle seriál nějak systematicky shlédnout, tak vězte že to nejlepší máte za sebou už po odkoukání pilotu. Žádná další epizoda již nenabídne tolik zajímavých zvratů. I přesto je však první série dobrým, nadprůměrným seriálem, což se ale rozhodně nedá říct o 2. řadě. Tam už nastupuje klasická americká seriálová továrna, tedy nafouknout vatou děj na co nejvíc dílů, aby se snížily náklady a zvýšila návratnost. A tak už se ani tak neřeší chodci, ale události jako podle šablony z jiného seriálu (románek, těhotenství, osobní rozpory…). Z celé druhé série za to stojí tak 2 – 3 díly, zbytek je nudná šeď. Nemám tenhle ždímací systém rád, jakmile producenti vycítí slibnou frančízu, už chtějí jen vařit a kvalita jde ta tam a nakonec to přepálí tak, že divák si už ani nevzpomene na ty celkem povedené první díly.(8.4.2013)

• - V páté epizodě první série, když karavana opouští lom, hraje v pozadí huma Johna Murphyho složená k filmu Sunshine (2007). (nowizz)

• - Melissa Suzanne McBride před natáčením prodělala rakovinu prsu, což je důvod jejích krátkých vlasů. (Prothean)

• - Andrew Lincoln, představitel Ricka, svůj jižanský přízvuk amerického šerifa jen hraje. Ve skutečnosti je Angličan narozený v Londýně. (tomeek)