Collapse

Dokumentární

USA, 2009, 81 min

Chris Smith

Michael Ruppert

Tenhle dokument stojí jednoznačně za vidění, dále to už jen rozepisuji:)) Hodně depresivní povídání jednoho muže. Michael C. Ruppert hází na každého diváka možná větší depresi, než si sám představuje, protože staví lidstvo proti obrovským problémům, které se zatím nikdo neodvážil řešit, nastiňuje především ty pesimistické varianty a působí jako chladný vědec s matematickým mozkem, který neustále počítá. Jeho slova však mají obrovskou sílu, posilují pochopení směru této společnosti, kterou mnozí považují za skvělou, vycházejí z minulosti, jasných předpokladů a mají jasný cíl. Donutit lidi uvědomit si pravdu, kam tohle všechno směřuje. Nejsou tu odpovědi, jen slepé uličky, před kterými v podstatě pan Ruppert varuje a tím deprimuje každým okamžikem ještě více. Ano, není to biolog, chemik, ani nic podobného, ale empirický výzkum má svůj smysl. Je to čisté one-man-show, kam autor skáče pouze občasnými štiplavými otázkami, na které jsem i já v ten samí okamžik myslel... Při jedné prezentaci asi před dvěma lety jsem narazil na tento graf a myslím, že nejen s ropou, ale i s lidskou populací bude ten graf hodně podobný... Žijeme v konzumní době, kdy se nemyslí dopředu, neplánuje se, ale žije se dokud nedojde ropa, jídlo a peníze, ty papírky, který si tak ceníme... Z lidí přírody se z nás staly oběti vlastního pokroku, technologie a zrychleného životního tempa. Jak tohle skončí... bojím se, že se toho ještě dočkám... (proč Rupper neřeší lidskou inovaci? Dyť je to jasné, on vychází ze zkušeností, výpočtu a jasných znaků. Inovace se nedá jednoduše předpovídat, dá se jen hádat a on se nesnaží být futurologem...)(20.3.2010)

Jedna místnost, ve které jsem jako divák ztrávil s Ruppertem více než hodinu a ani vteřinová nuda. Ruppert je velice zajímavý člověk s velice působivým vyprávěním o současném znepokojivém stavu ekonomiky a lidského přežití. Dále dokument provází pár archivních záběrů pro lepší představivost (já je však nepotřeboval).(5.3.2010)

Výborný dokument o neveselých veciach. Michael Ruppert to má premyslené a podložené, a jeho pesimizmus je vďaka tomu zdrvujúco presvedčivý. Až natoľko, že som nadobudol pocit, že v prípade Collapse nejde o bežnú konšpiračnú teóriu, ale o prorockú víziu budúcnosti, ktorá obohacuje zaužívané "svet ide do sračiek" o nové poznatky a pohľady. Navyše úzko prelína osobnú drámu Ruppertovho života s teóriou kolapsu modernej spoločnosti vo vizuálne a faktograficky prvotriednom spracovaní. Je zázrak, že chlap, ktorý toho toľko vie, je ešte nažive a točí o tom dokumenty. (8/10)(12.4.2013)

Súkromné "vykecávačky" sú diskutabilné, ich dôveryhodnosť záleží od toho, čo povedia a aké majú na to podklady. Tento človek len vybral to, čo už vieme, pospájal nám to a urobil logické závery. Tento človek nám len predkladá pravdu, ktorú si niekedy nechceme pripustiť, ale potom na ňu narazíme ako auto do betónového múru. Hovorí jasne, že žiadne ideológie ako komunizmus, kapitalizmus, fašizmus a iné nás neprivedú k dobru. Hovorí o budúcnosti lokálnosti, preto napríklad mne nejaké Spojené štáty európske prídu už dlho ako hlúposť. Hovorí jasne, že príčinou zla je láska k peniazom. Toto je jeden veľký pravdivý dokument, ktorý by som odporučil ľuďom pozrieť. Ak už tomu neuveríte ako tí ľudia, ktorých on prirovnáva k jednej skupine tých z Titanicu, bude to vaša vec, ak však budete ako tí, čo príjmu fakt a snažia sa spraviť všetko najlepšie ako vedia a príjmu opatrenia, budete mať väčšiu šancu prežiť. Už len kvôli zamysleniu sa je to vhodné vzhliadnuť. Ďakujem za ďalší informačný a inšpiratívny dokument.(13.9.2012)

Pan Ruppert je blázen a pokud jím není, tak jsem již mrtvý. Nejsem totiž členem žádného klanu vlastnícího semena a po kolapsu finančního systému se výpisu z účtu určitě nenasytím. Takže musím poděkovat za návod k přežití, za polopatické vysvětlení derivátů, za popis ekonomiky jako letadlové hry, za odhalení podílu CIA na pašování drog i za vysvětlení vlivu ropy na růst populace. Byla to zkrátka podrobná analýza toho, co se stalo, i toho, co se stane, a ačkoli mám pro některé dění jiné vysvětlení, tak považuji Ruppertův pohled na svět za velmi inspirativní. Dále jsem chtěl napsat, že skutečnost, že Ruppert dosud nespáchal sebevraždu, považuji za velké selhání amerických tajných služeb, ale kontrolou Wikipedie jsem zjistil, že se tak 13. 4. 2014 stalo, takže je vlastně vše v pořádku. Čest jeho památce.(7.8.2015)