Tajemství mumie

The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

Tajomstvo múmie

Dobrodružný / Komedie / Fantasy

Francie, 2010, 107 min

Je to "víc fantasy" než třeba Mumie nebo Indiana Jones, se kterými mám tendenci to srovnávat, protože jde o hodně podobný žánr a o očekával jsem i podobné prostředí. Tohle je spíš parodie, která je sama o sobě dostačující. Ale když čekáte dobrodružný film, je to málo. Kromě několika vtipných scén a vcelku stravitelného děje je hlavní oporou tohoto filmu Louise Bourgoin (setkávám se s ní poprvé) a její role poněkud nekonvenční romanopisky/archeoložky (atd.), která se v touze "uzdravit" svou sestru, snaží oživit faraonova lékaře. Provedení, chování postav a hlavně jejich líčení má působit komicky a bavit, ale oproti tomu stojí dost povrchní děj - neměl bych se bát? Cítit napětí? Vzrušení? Tady jsem spíš dějem proplul a moc mě nepoznamenal. Ale aspoň že film působí pozitivně. 50%(8.1.2011)

Ačkoli mě obecně všechny dobrodružné filmy à la Indiana Jones k smrti nudí, zrovna tento u mě zafungoval dokonale. Můj oblíbenec Luc Besson nezklamal - "Tajemství mumie" je skvělá historická komedie plná výtečného humoru a nápaditého děje, u níž jsem se dobře bavil. Louise Bourgoin je své roli naprosto okouzlující a strašně mě bavilo na ni koukat - její temperamentní herectví a maximální nasazení je hlavní devizou této pohodové podívané. U mě osobně maximální spokojenost až nadšení - a silné 4 hvězdy.(8.2.2013)

Trošku mi nejde na rozum proč tvůrce Leona, Nikity, Páteho elementu nebo Magické hlubiny točí takovéhle filmy. Odpověď jsem samozřejmě nedostal ani po skončení této docela zábavné taškařice. Je známo že Francouzi umí točit zábavné filmy, i tady si člověk vyloženě pošmákne na několika postavičkách, které prostě jen tak ukáply z Bessonova inkoustu a poté byly šikovně dosazeny do děje. Potěší ztřeštěný policejní inspektor, který loví ptakoještěra společně s vyhlášeným lovcem. Potěší převleky Adéle Blanc-Sec, jenž mi přivodily vzpomínky na inspektora Clousseau. Závěrečný vtípek s Titanicem jsem vytušil. PS: Byl jsem docela příjemně překvapen že mě film dokázal zabavit, protože úvodní půlhodinku mě dost nudil.(1.12.2010)

• Skip

Mělo to být dobrodružné a vtipné, ale většinou to spíš bylo nudné a nudnější. A přitom je Besson schopný režisér - já to prostě nechápu.(27.10.2012)

Adèle Blanc-Sec mi připomněla jinou Adélu. A to rakousko-uherskou Adélu co ještě nevečeřela. Adèle Blanc-Sec měla o proti rostlince s apetitem půvab a francouzský šarm. Mohla by být jen trochu víc dějově barvitější a humornější(což možná zase nechybělo české Adéle). Po pravdě jsou slabší 4 hvězdičky.(6.2.2011)

• - Natáčení probíhalo v Egyptě ve městě Káhira a ve Francii v Paříži. (Terva)

• - Pôvodný komiks, na základe ktorého vznikol aj film, bol v roku 1976 súčasťou obrázkovej prílohy novín SudQuest. O pár mesiacov sa z diela vykľul samostatný hodnotný komiks. (Greenpeacak)