Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

Skutečně "coenovské" je to jen místy, zbytek je poctivý western dokazující, že tenhle žánr dokáže pořád okouzlit, když se ho chopí schopní tvůrci.(20.2.2011)

I. projekce [kino]: "Těšil, dočkal, nepobral." za 3*. Nyní II. projekce [domácí postelový HD]: Výborná zábava od začátku do konce, Divoký západ plný retardů, kokotů a hovad vs. jedna cílevědomá čtrnáctka (ach ty charaktery...), spousta potěšujících maličkostí nasázených bratry režiséry, dobrý tón, podruhé mi to sedlo - ale předně jako komedie!(26.5.2011)

Původní film s Waynem jsem neviděl, každopádně bratři Coenovi udělali docela pěknej, poctivej western, ale to je asi tak všechno, nevim proč zrovna oni maj zapotřebí něco remakovat, ale budiž, špatný to neni a Jeff Bridges je správněj drsňák a ztroskotanec a docela bych si ho dokázal představit v Jonah Hex místo Brolina, na druhou stranu to tu krapet kazí Damon, kterej se fakt do westernu nehodí, ale celkově to má dobrou atmosféru a Bridges, Hailee Steinfeld a banda nechutnejch banditů jsou skvělí.(7.1.2011)

Skvělý vizuál bratří Coenů převádí na filmové plátno román Charlese Portise a zároveň předělává legendu s Johnem Waynem film Maršál (1969). Jako milovník westernů jsem měl málem z tohoto filmu bláto na hřišti. Konečně někdo zkusil natočit to tak, jak se to vždycky dělávalo nebo jak by se to přinejmenším mělo. Tak nějak musel Divoký západ vypadat. Žádné načančané westernové kulisy a vyfintění indiáni jak z malůvek Buffalo Billa. Žádný západ slunce a džentlmeni v kloboucích. Pěkně na tvrdo a bez milosti. Jeff Bridges (mimochodem vesměs kladná postava) kope do indiánských dětí jako do prašivých psů. Neříkám, že je to nejlepší moment z filmu, ale kde jinde to vidíte, že? Tyto a mnohé další detaily dělají z filmu Opravdová kuráž opravdovou podívanou. Když se navíc přeneseme přes skvělé výkony zúčastněných aktérů, zabředneme do celkem napínavého vyprávění o jedné nemalé pomstě a necháme se unášet uvěřitelným dobrodružstvím. Navíc nás pohltí i zmiňovaná autenticita, která prostě nejde přehlédnout. Z tohoto filmu mám daleko dokonalejší povědomí o tzv. Divokém západě, než z kteréhokoliv jiného dílka. Nezbývá než dodat, že se to bratrům Coenovým opět povedlo.(23.4.2011)

Já ty westerny prostě nemusím ... A tohle jsem teda nějak nepobral. Naprosto nezajímavej, jednoduchej film bez jakýhokoliv napětí, zvratů, pořádnýho vyústění děje. Herecké výkony tří postav ... normálka. Holka byla fajn. Ale prostě nuda. Přímočarý film který si jde od začátku do konce za jednoduchým dějem a cílem. Tohle není pro mě.(1.5.2011)

• - Kdybychom brali v potaz všechny mrtvé osoby, napočítáme jich celkem 13. (MeanWhile)

• - Jedním z producentů filmu je Steven Spielberg (Jeremy.jk)

• - Snímek je adaptací románu Charlese Portise, který už byl zfilmován v roce 1969. (MeanWhile)