Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

Instant classic. A obzvlášť dobré na tom je, že se to líbí i konzervativním milovníkům westernů, i těm, co považují western za přežitý žánr. ___________ Na tento film by také měly povinně chodit všechny náctileté milovnice Twilightu, aby si konečně utvořily nějaký dobrý životní vzor.(26.1.2011)

"Zem je zamrznutá. Keď chceli slušný pohreb, mali sa nechať zastreliť v lete." Cogburn Jeffa Bridgesa by Cogburna Johna Waynea prestrelil chrchlom. To jeho kopanie do retardovaných indiánskych detí ako do prašivých psov je len jedna z vecí, ktoré inak staromilskej kovbojke dávajú drsnejší "mccarthyovský" (teda dobovo verný) feeling. Skvelý film so špičkovými hereckými výkonmi, vybrúsenými dialógmi a prekvapivo krvavými prestrelkami, ale stará verzia mala napínavejšie finále. - - - Po druhom zhliadnutí musím dať plné hodnotenie, ten film je až na pár zbytočne dlhých dialógov v úvode dokonalá zábava.(4.1.2011)

Jedna velká westernová poezie páchnoucí po střelném prachu, po fazolích a po slzách. Film, který se v coenovském rodokmenu asi nejvíce blíží No Country For Old Men, ale svou pokorou vůči žánrovým konvencím a naprosto brilantní práci s ústředním trojúhelníkem vytváří v bratrském univerzu velmi příjemné a vřelé místo nostalgie a melancholie po starých zaprášených časech hrdinství.(15.2.2011)

Originál Henryho Hathawaye jsem neviděl a po zhlédnutí Coenovic remaku už ani nepotřebuju. (Politicky) nekorektní film, jehož námětem si představuju nenapsaný román Cormaca McCarthyho (evidentně to nenapadlo jen mě :), v čele s brilantním Jeffem Bridgesem a neskutečnou (pro mě oscarovou) Hailee Steinfeld.(20.2.2011)

Znáte ten krásný pocit, kdy si jako malé dítě užíváte každou minutu s čirou a bezelstnou radostí? Mně se to doposud poštěstilo jen u malého počtu filmů ... True Grit patří mezi ně. Famózní ve všech ohledech, nejlepší western od Hodného, zlého a ošklivého a jeden z nejlepších filmů za posledních 20 let. Dokonalý kontrapunkt mezi naivistickou šestákovou předlohou (pistolníci se chovají k vyspělé slečně jako gentlemani) a modernistickým McCarthyho pojetím amerického národního žánru (rasismus, všudypřítomná špína a bizarní postavičky - zde zubař! - projíždějící krajinou). Je mi líto všech, kdo to považují za nudnou selanku, protože přicházejí o krásný zážitek. (A k hejtu na Damonovu osobu se nepřidávám, protože jeho jižanský hejsek s cingrlátkama na obleku je famózní vedlejší postava, takovou by "herecké dřevo" zahrát nedovedlo)(18.2.2011)

• - Na konci filmu, po čtvrt století, dospělá Mattie Rossová drží leták na Wild West Show s datem 1903. Děj filmu se tedy odehrává v zimě roku 1878. (Chuppa)

• - Aby docílil co nejlepšího ztvárnění hlasu poté, co si ukousne jazyk, použil Matt Damon sponku do vlasů. (HellFire)

• - Snímek je adaptací románu Charlese Portise, který už byl zfilmován v roce 1969. (MeanWhile)