Opravdová kuráž

True Grit

Skutočná guráž

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

[imdb: 8.4/10] | me: Westernov je už málo ako Šafránu, ale ak už ma nejaký prísť, tak radšej nech stojí za to - no a tento film (aj keď jedná o remake) je dobrým príkladom. Obsahuje správnu kombináciu toho, čo dobrý western má mať a hoci to nie je western kde sa kolty tasia ako na bežiacom páse, je to film, ktorý ma čo ponúknuť - cez dobrú výpravu, tvrdých chlapov, ostrých dialógov a whiskey až po špinavých banditov. Spestrením a svojským korením filmu je hlavná predstaviteľka, ktorá dáva celému nádychu špecifický ráz. ...Dobrý film. "Ground's too hard. Them men wanted a decent burial, they should have got themselves killed in summer." (7.1.2011)

WESTERN konečne žije a zarába aj v kinách!!! Po priemerných kúskoch so slabým scenárom ako 3:10 to Yuma, Appaloosa atď. je tu konečne prírastok do žánru, ktorý za to stojí. Scenár je napísaný dobre a funguje tu všetko tak ako má. Škoda len miernej uťahanosti a akcie mohlo byť tiež viac. Som však spokojný. P.S.: veľmi pekných posledných 20 minút. 8/10(8.1.2011)

Coeni ani tak nevzdávají hold jedné předloze, jako celému žánru - největší předností filmu je tedy nefalšovaná atmosféra westernových filmů jako celé skupiny. Vyprávění jak vystřižené ze staré školy, pomalejší, ale stabilní tempo, ústřední charaktery dost charismatické a účelně vykreslné - je příjemné sledovat jen tak putující pistolníky nezkrocenou krajinou, stejně jako vnořit se do intenzivnějších, či temnějších momentů (těch je však méně). True Grit také vyčnívá dobovou autentičností lidského projevu - způsob mluvy, přízvuky i obsah samotných dialogů je nemálo propracovaný, speciálně Jeff Bridges odvádí prvotřídní výkon... Zamrzí snad jen menší měra Coenovic poznávacích znamení, obzvlášť v takto přímočarém snímku by nějaká ironická skulinka bodla. 7/10(6.1.2011)

opravdová kuráž je opravdu dobrej a poctivej film a já mám dobré a poctivé filmy ráda.. jen mi pořád nejde pod fousy ten matt damon.. né že by se nehodil na roli texas rangera.. já si spíš myslim, že ten kluk se na herectví nehodí vůbec..(9.2.2011)

Originál Henryho Hathawaye jsem neviděl a po zhlédnutí Coenovic remaku už ani nepotřebuju. (Politicky) nekorektní film, jehož námětem si představuju nenapsaný román Cormaca McCarthyho (evidentně to nenapadlo jen mě :), v čele s brilantním Jeffem Bridgesem a neskutečnou (pro mě oscarovou) Hailee Steinfeld.(20.2.2011)