poster

Opravdová kuráž

 • USA

  True Grit

 • Slovensko

  Skutočná guráž

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Psema
  ****

  Na Coeny divácky vděčné, ale na druhou stranu i dějově ploché putování vyprahlou (resp. promrzlou) krajinou, jež se zavděčí především milovníkům westernů a těm, kteří se rádi přemlouvají, že viděli něco unikátního. Ehm... neviděli. Na to True Grit nabízí až příliš velký počet šablonovitých postaviček, dějových zvratů a k uzívání vyprázdněných dialogů, které nevedou nikam jinam než k natahování stopáže. Btw. co se v tom filmu vlastně stalo? Hodinu se hledal vrah, aby ho omylem našli u řeky. Párkrát se vystřelilo z bambitky... a byl konec. Nutno dodat, že vzhledem k celé imbecilitě závěru s pádem mezi hady notně mimózní konec. 7/10(25.2.2011)

 • B!shop
  *****

  Jednoduse receno uzasnej film, kterym se Coeni vraci na petihvezdickovej vrchol po serii ctyrhvezdickovejch filmu. Samozrejme neni to klasickej western, coz jsem ani necekal. Zaporaci nejsou nijak vyrazny hajzlove a treba Brolina clovek spis polituje. No a kladasove marsal a ranger v podani Bridgese a Damona pro zmenu nejsou nejaky uzasny kladasove, takze neni nouze o chlastani, hadky a samozrejme zabijeni. Celkove ma film ale skvele napsany dialogy, ktery misty spadaj az do cerny komedie, celej film ma skvelou atmosferu, je napinavej a od zacatku do konce perfektne odsejpa a to i presto, ze se vazne neda oznacit za akcni. No a kdyz uz se Coeni rozhodnou pro nejakou tu epictejsi scenu, typu Bridges s dualama versus ctyri parchanti, tak jim to stoprocentne vychazi. Navic objevili skvelou Steinfeld, ktera ma radne prorizlou pusu a ackoliv je ve filmu vicemene ta nejrozumnejsi, v zadnym pripade nepripomina nejaky prechytraly dite z hrdinskejma kecama. Moc jsem neveril v obsazeni Damona, ale nakonec sem skvele padnul. O Bridgesovi jsem ani na moment nepochyboval a ten je samozrejme taky perfektni. Celkove tak skvele obsazenej, napsanej i zrezirovanej film, ke kterymu nemam zadny vyhrady.(25.9.2011)

 • Matty
  ****

  Bridges by si Waynem vyleštil boty. Kdyby mu záleželo na jejich lesku… nebo na čemkoli jiném. Nejméně výstřední Coenovka nestojí na mccarthyovsky nepřikrášleném násilí a černém humoru (které prozrazují povědomí filmu o proměnách, jimiž žánr prošel), nýbrž na konfrontaci nedospělé hrdinky s drsným prostředím divokého západu. V rozporu s mačismem klasických westernů je to Mattie, kdo nejen nastoluje nostalgický tón vyprávění (její něžný hudební motiv, pomalé prolínačky), ale zároveň naraci udává do pohybu. Zatímco její mužský doprovod svou leností, ješitnosti nebo sebestředností dění zdržuje, ona jde odhodlaně, ničím nerozptylována za cílem. Použití retrospektivního ženského voice-overu zároveň zesiluje motiv stesku po starých časech a opravdových mužích jako byl Rooster. Slast sledovat. Třebaže radikální pravičáctví klasických westernů je zde vyhroceno na hranu parodie (nakládání s menšinami, naprostá neúcta k lidskému životu, obchodnická logika), v celku jde o nezvykle seriózní pokus nakopnout skomírající žánr. Panoramatům texaské krajiny dodává na velkoleposti hudba a dojem dnes málo vídané vypravěčské i řemeslné poctivosti zesilují také biblické motivy nebo neuspěchané tempo. Tento zdánlivý návrat ke kořenům se ovšem nevzpírá ani jiné interpretaci. Starosvětskost filmu můžeme vnímat jako projev autorského rukopisu. Ochota postav – padouchy nevyjímaje – k dialogu je třeba typicky coenovská. Díky tomu se k Opravdové kuráži budu rád vracet nejen jako k dalšímu podařenému filmu svých oblíbených režisérů, ale také jako k westernu se vším všudy. 85% Zajímavé komentáře: DaViD´82, tron, novoten, genetique, Flego, ScarPoul(5.2.2011)

 • T2
  ***

  Rozpočet $38miliónovTržby USA $171,050,328Tržby Celosvetovo $252,084,251Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA $22,952,796 //počet predaných kusov 1,473,778║ Úvod vo svižnom nástupe herečky Hailee Steinfeld z obratným jazykom bol veľmí pôsobivý, lenže akonáhle do sedla sadli Jeff Bridges a Matt Damon akoby uťalo a k vytúženému cieľu to ubiehalo sakramentsky pomaly, škoda, nakoniec mi z toho vychádza len priemer, v ktorom jednoznačne kraľuje Hailee Steinfeld. /60%/(3.12.2011)

 • Segrestor
  *****

  Skvělý vizuál bratří Coenů převádí na filmové plátno román Charlese Portise a zároveň předělává legendu s Johnem Waynem film Maršál (1969). Jako milovník westernů jsem měl málem z tohoto filmu bláto na hřišti. Konečně někdo zkusil natočit to tak, jak se to vždycky dělávalo nebo jak by se to přinejmenším mělo. Tak nějak musel Divoký západ vypadat. Žádné načančané westernové kulisy a vyfintění indiáni jak z malůvek Buffalo Billa. Žádný západ slunce a džentlmeni v kloboucích. Pěkně na tvrdo a bez milosti. Jeff Bridges (mimochodem vesměs kladná postava) kope do indiánských dětí jako do prašivých psů. Neříkám, že je to nejlepší moment z filmu, ale kde jinde to vidíte, že? Tyto a mnohé další detaily dělají z filmu Opravdová kuráž opravdovou podívanou. Když se navíc přeneseme přes skvělé výkony zúčastněných aktérů, zabředneme do celkem napínavého vyprávění o jedné nemalé pomstě a necháme se unášet uvěřitelným dobrodružstvím. Navíc nás pohltí i zmiňovaná autenticita, která prostě nejde přehlédnout. Z tohoto filmu mám daleko dokonalejší povědomí o tzv. Divokém západě, než z kteréhokoliv jiného dílka. Nezbývá než dodat, že se to bratrům Coenovým opět povedlo.(23.4.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace