Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

[imdb: 8.4/10] | me: Westernov je už málo ako Šafránu, ale ak už ma nejaký prísť, tak radšej nech stojí za to - no a tento film (aj keď jedná o remake) je dobrým príkladom. Obsahuje správnu kombináciu toho, čo dobrý western má mať a hoci to nie je western kde sa kolty tasia ako na bežiacom páse, je to film, ktorý ma čo ponúknuť - cez dobrú výpravu, tvrdých chlapov, ostrých dialógov a whiskey až po špinavých banditov. Spestrením a svojským korením filmu je hlavná predstaviteľka, ktorá dáva celému nádychu špecifický ráz. ...Dobrý film. "Ground's too hard. Them men wanted a decent burial, they should have got themselves killed in summer." (7.1.2011)

"Zem je zamrznutá. Keď chceli slušný pohreb, mali sa nechať zastreliť v lete." Cogburn Jeffa Bridgesa by Cogburna Johna Waynea prestrelil chrchlom. To jeho kopanie do retardovaných indiánskych detí ako do prašivých psov je len jedna z vecí, ktoré inak staromilskej kovbojke dávajú drsnejší "mccarthyovský" (teda dobovo verný) feeling. Skvelý film so špičkovými hereckými výkonmi, vybrúsenými dialógmi a prekvapivo krvavými prestrelkami, ale stará verzia mala napínavejšie finále. - - - Po druhom zhliadnutí musím dať plné hodnotenie, ten film je až na pár zbytočne dlhých dialógov v úvode dokonalá zábava.(4.1.2011)

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Dělat remake už tak dobrému filmu není žádná kuráž. Plácat po zádech si tedy Coeni vůbec nezaslouží a o nějakém oživení westernu bych také nemluvil. Sázka na jistotu, která nevychází (resp.: bohužel mají Coeni fanouškovskou základnu stále velkou a ta zaslepeně sype dolary ve velkém) aneb jednooký mezi slepými králem. Ale pořád jen jednooký. Čekal jsem více vtipu i napětí, ale větší tvůrčí odvaha natož invence se nedostavuje. Průměr zachraňují slušní herci, kterým kraluje nejmladší a překvapivě ta nejlepší - Hailee Steinfeld a dále technické zpracování, jenž má svůj styl, hezkou kameru a taktéž hudbu. Nikdy však žádné pamětihodné výšiny nezdolává. Raději jen klasiku a nekřísit mrtvoly než takové novodobé tu(c)tovky. ___ Nominován z bezdůvodné setrvačnosti = na Oscarech pouze do počtu.(20.2.2011)

Bratři Coenové a western? No páni! A jednu z hlavních postav hraje agent James Bourne? Fíha! A to ani nemluvím o klasickém westernovém anti-hrdinovi v podání Jeffa Bridgese, či ryzím (?) záporákovi, zakukleném do nepoznatelného Barryho Peppera... Tyhle všechny ale strká do kapsy "malá holka" Hailee Steinfeld, která se svého partu zhostila s mazáckou suverenitou a předvedla něco, co jsme ve westernu ještě nikdy neviděli. Absolutně dospělý a precizní výkon téhle dívčiny mě fakt zaujal a jsem zvědav, zda jej ještě někdy v kariéře dokáže aspoň částečně napodobit. Hlavně ona má zásluhu na těch čtyřech "texasrangerovských" hvězdičkách, které Opravdové kuráži tímto uděluji.(18.6.2013)

Původní film s Waynem jsem neviděl, každopádně bratři Coenovi udělali docela pěknej, poctivej western, ale to je asi tak všechno, nevim proč zrovna oni maj zapotřebí něco remakovat, ale budiž, špatný to neni a Jeff Bridges je správněj drsňák a ztroskotanec a docela bych si ho dokázal představit v Jonah Hex místo Brolina, na druhou stranu to tu krapet kazí Damon, kterej se fakt do westernu nehodí, ale celkově to má dobrou atmosféru a Bridges, Hailee Steinfeld a banda nechutnejch banditů jsou skvělí.(7.1.2011)

• - Steven Spielberg produkoval tento film za sebe osobně a nikoliv za své značky Amblin Entertainment nebo DreamWorks. (MeanWhile)

• - Rooster Cogburn ve filmu používá následující zbraně - kolt Single Action Army, Winchester model 1873 a dva kolty Navy 1851. Mattie nosí kolt Dragoon po svém otci. La Bouef má kolt Single Action Army a pušku Sharps 1874 Cavalry. Tom Chaney ukradl svou zbraň Henry model 1860 otci Mattie a Ned Pepper se pyšní revolverem Remington 1875 a puškou Winchester 1866 zvanou „Yellow Boy“. (HellFire)

• - Při prvním vzájemném setkání řekne La Bouef Mattie, že jedno ze jmen, které používá Chaney, je John Todd Anderson. Jedná se o odkaz na velmi častého spolupracovníka bratří Coenů, J. Todda Andersona, který vytváří tzv. „storyboardy“, tedy náčrty příběhu. (HellFire)