Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

LIDÉ NEVĚŘILI, ŽE MLADÉ DĚVČE OPUSTÍ DOMOV A VYRAZÍ V ZIMĚ POMSTÍT OTCOVU SMRT. ALE STALO SE TO..... /// Dcera nebožtíka Franka Rosse ji má. (Kuráž samozřejmě). Není to ubohé dítě a nevypadá ani jako uplakaný truchlící potomek. Spíš je to někdo, kdo hledá chlápka, kterej jí má taky. OPRAVDOVOU. (Kuráž, samozřejmě...). A dokáže zblbnout kvůli malý holce..... Super pocit z toho, jak si J.Bridges svoji roli užívá (a vlastně ta holka taky) dlouho převažuje unylé (že by westernové?) tempo. Vlastně tu už o nic jinýho nejde, jen o herce a westernovou atmosféru. Původní film neznám a dlouho jsem žádnej western neviděl, možná i proto dávám (lehce) nadprůměrné hodnocení. A samozřejmě i za to, že ji měli! Všichni! (Kuráž. Opravdovou!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se na území Choctawů a potřebuji cestovní rychlokurz. 2.) Nevím proč po mě můj děda - starej zálesák – furt chce ,,indiánskej pepř“. 3.) Vlakem do Yumy už jsem jel, tak proč (pro změnu) neosedlat koně? /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(26.5.2011)

• Zeck

Opravdová nuda. Coenovci a jejich styl se mi nikdy nelíbil, ale aby dokázali navodit perfektní atmosféru starého západu, která tady dlouho nebyla, vytvořili skvělé kulisy, připravili kvalitní herce a nakonec ze všeho udělali zdlouhavou pohádku pro děti, to jsem nečekal ani v nejhorších snech. 110 minut vaty, ve které na sebe strhává veškerou pozornost enormně nesympatická a nehezká čtrnáctka aka pistolnice a ochlasta Bridges, který přestane bavit po úvodní scéně. Scénář tak neuvěřitelně prázdný, že i speciál Walkera Texase Rangera ze starého západu nabídne větší promyšlenost. Totálně zabitý potenciál s pěti výstřely, chyběl už jen Limonádový Joe a trocha mléka pro všechny zúčastněné. Ta emancipovaná pizda na konci tomu dává korunu! 45%(26.5.2011)

(3,5* přesně, asi to budu průběžně zaokrouhlovat podle nálady - každopádně "TO" tam nebylo)(4.3.2011)

opravdová kuráž je opravdu dobrej a poctivej film a já mám dobré a poctivé filmy ráda.. jen mi pořád nejde pod fousy ten matt damon.. né že by se nehodil na roli texas rangera.. já si spíš myslim, že ten kluk se na herectví nehodí vůbec..(9.2.2011)

Nepočítajuc Jarmushovu artovú chuťovku a šialene dobrý kórejský remake westernovej klasiky, tak som od Eastwoodovho čistokvnému westernu dal plné hodnotenie jeho žánrovému kolegovi až takmer po dvoch desaťročiach. Coenovské filmy a ich alokácia dokonalosti v podobe hereckých výkonov budú vždy priťahovať uspokojenie mojich filmových potrieb. Dokonalé obsadenie vždy potvrdia ostrieľaní kovboji divokého hollywoodu, ktorí hrajú ako o život až do posledného výstrelu. Hlavou bandy sa tentokrát stal Jeff Bridges a jeho nezabudnuteľný výkon sa určite zapíše do filmových análov. Hailee Steinfeld len potvrdila skvelý úsudok tvorcov pri výbere hercov. Príbeh je krásny. Aj napriek množstvu komédií coenovské príbehy nikdy neboli o tom, aby na úkor kvality filmu vydrankali z diváka city. A tak som možno čakal, že po všetkých tých, na city nekompromisných filmoch by už konečne mohli prelomiť ľady. Základ bol dobrý, svoju povesť si však až na jednu scénu ustrážili. Už len dodávam, že Coeni ma naplnili tou pravou nostalgiou starých dobrých westernových klasík. 100%.(13.1.2011)