Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

(3,5* přesně, asi to budu průběžně zaokrouhlovat podle nálady - každopádně "TO" tam nebylo)(4.3.2011)

Skutečně "coenovské" je to jen místy, zbytek je poctivý western dokazující, že tenhle žánr dokáže pořád okouzlit, když se ho chopí schopní tvůrci.(20.2.2011)

• LihO

Priveľa dialógov, príliš dlhé, príliš nudné... Matt Damon sa mi tam nehodil a Hailee Steinfeld mi poriadne liezla na nervy. Na druhej strane tam boli dobré krajinkové zábery a celkom fajn hudba... kto má rád westerny a filmy bez atmosféry, kde sa celý čas len rozpráva a nikdy nič nedeje, tak prosím. Mňa to teda neoslovilo.(29.6.2011)

hoci som sa snazila, film ma proste nechal absolutne chladnou, dokonca zo mna na dve hodinky urobil ladovu kralovnu. Nebola som velmi nadsena ani z vykonov, ani zo scenara, ale to uz v mojom pripade u bratov Coenovcov tak byva... Kazdopadne sa musim trosku odosobnit a filmu uznavam jeho kvality, ktore rozhodne ma, ale tento psik brechal u zlej brany.(2.6.2011)

„Na devadesát yardů trefím komára do oka!“ Podobný střelecký výkon nezvládnu ani po nitrožilní aplikaci ohnivé vody a patrně proto by padesátidolarovka nedonutila mou ctihodnou lennost vstát z gauče a vyrazit na indiánské území na zatýkací výpravu. Ale z bezpečí obývacího pokoje mohu konstatovat, že jsem si užil výkon cílevědomé školačky i lihovinou prolitého hláškujícího lovce a kdyby byl texasský ranger o něco méně seriózní, tak bych s připnutím páté hvězdy na hruď tohoto snímku rozhodně neváhal.(23.10.2012)

• - Na konci filmu, po čtvrt století, dospělá Mattie Rossová drží leták na Wild West Show s datem 1903. Děj filmu se tedy odehrává v zimě roku 1878. (Chuppa)

• - Kvůli zákonu zakazujícímu práci mladistvých nemohli bratři Coenovi natáčet s Hailee Steinfeld po odbití půlnoci. Jelikož se k tomu přidaly i problémy s dodržením natáčecího plánu, nahradila Hailee v každém záběru, kdy vidíme jinou postavu přes její ramena nebo záda, osobní dablérka. (HellFire)

• - Kdybychom brali v potaz všechny mrtvé osoby, napočítáme jich celkem 13. (MeanWhile)