• Německo

Německo / USA / Kanada / Francie, 2011, 122 min

Xavier Gens

Laurent Barès

Ross M. Dinerstein

Pokud od The Divide očekáváte ponurou, vizuálně dokonalou apokalyptickou podívanou, v níž skupinka přeživších putuje zdevastovanou postapokalyptickou krajinou, raději se tomuto snímku vyhněte. The Divide se totiž vydává zcela jiným směrem. Téměř po celé dvě hodinky Vás totiž čeká "pouze" stísňující pobyt v protiatomovém krytu, který si vybudoval Michael Biehn, do něhož se nashromáždila skupinka rozdílných osob. Nějaké ty zásoby jídla i vody jsou a oni jsou, zdá se, zdánlivě v bezpečí. Na okamžik. Nemožnost spojit se s kýmkoli tam "navrchu", ubíhající dny, postupně se ztenčující zásoby jídla, vyčerpanost a strach vykonávají postupně své a situace se začíná čím dál víc vyhrocovat. Hranice morálky se začínají bortit. Některým z toho začne postupně hrabat. Docela hodně. A tak se po nějaké době z určitých lidí začnou stávat zvířata s těmi nejnižšími pudy. A z člověka, vedle něhož jste ještě před chvílí v klidu seděli, se začne stávat Váš nepřítel a ten, který Vám klidně může ve spánku podříznout krk. Kromě radioaktivního spadu začíná postupně na všechny dopadat i nastálá situace a jen těžko se dá odhadnout, kdo přežije a kdo se úplně nezblázní, jestli vůbec někdo. A kdo z Vás celou dobu v podzemí čekal na tu post-apo depku, nebojte, v závěru na Vás pár minut čeká. Za doprovodu úžasné hudby.(5.1.2014)

Od Xaviera Gensa asi najlepšie čo natočil. O tom že drsné scény natočiť vie sme sa už mohli presvedčiť vo filme Frontier(s). Tu to opäť len dokazuje a pridáva tomu aj trochu psychologického žánru, ktorý funguje dosť dobre. Dej filmu je jednoduchý, no zároveň postavený, tak aby sa s bezpečného útočiska pomaly stávala klaustrofóbická pasť. Herecké obsadenie je dosť dobre (Michael Biehn potešil) a zahraté ešte lepšie. Jean-Pierre Taieb svojimi tónmi, ktoré doprevádzajú celý film spravil nie len fajn hudobný doprovod, ale aj atmosféru. Jediné čo ma sklamalo je tempo filmu, dve hodiny sú celkom dosť na takýto film. 70% - 3*(24.4.2012)

Keď som v úvodných titulkoch zbadal tvorcov s francúzskymi menami tak ma napadlo " to zas bude koloniálny nepodarok", ale opak bol pravdou. Tvorcovia ponúkli vcelku dobré a úspešné búšenie na katastrofickú bránu, pri ktorom sa otriasali psychické základy ľudského myslenia a zdravej morálky, niekedy až do takej miery, že ma to prekvapilo, len škoda, že to búchanie nebolo dosť intenzívne, miestami nepresné a tak sa pocit napätia občas ponoril pod okraj bežného hororu či thrilleru. Tento kolísavý priebeh bol z môjho pohľadu ešte deformovaný občasným vložením hudby do scén, v ktorých by som uvítal skôr tichý priebeh, aby došlo k silnejšiemu prežitiu napätých situácii. Musím povedať, že práca s kamerou ma potešila a aj herci ktorých mi mená nič nehovoria, sa tiež dobre zakúsili do svojej pracovnej náplne z ktorej vznikol strhujúci, ale dejovo kulhajúci "plnokrvník".60%(18.4.2012)

Divide sice brnká na strunu milovníků postapokalyptického sci-fi, ale v konečném důsledku se hlavně zaměřuje na psychologickou stránku otázky, copak asi udělá partička obyvatel uzavřených v cizím sklepě. Problém je ale především v tom, že si jen hraje po určité linii, neukazuje, jak by to asi bylo doopravdy s ohledem na největší pravděpodobnost, takže tím ten film tolik neobohacuje. Patrně to ale nebyl záměr tvůrců a tak nezbývá, než si vychutnávat solidně stavěnou dramaturgii jejich příběhu. Možná ale i proto vyvstává tolik otázek v logice jednání postav. Dále jaksi chybí vysvětlení, odkud se vzali a kam kráčí existence ve skafandrech, co způsobilo tu apokalypsu a zda je vůbec nějaká naděje, ale nedělám si iluze, že vše nedostane smysl v nějakám dalším díle. Velkým kladem tohoto "tak trochu jiného" snímku je především Michael Biehn, který ukázal, že je opravdu formát mezi vyšinutými herci. Díky němu se nezdráhám posunout tabulku hodnocení o jednu lepší čtyřku.(1.6.2012)

Je to vydarený psychologický sci-fi thriller. Má výborný príbeh o skupinke ľudí, ktorí sa počas nukleárneho útoku na poslednú chvíľu ukryjú v protiatómovom kryte, ktorý majú v bytovom dome. Lenže tu sa kvôli uzavretému priestoru a nemožnosti úniku ich spolupatričnosť a civilizované správanie postupne rozpadá a to ich môže stáť všetko. So spracovaním som dosť spokojný, po rekordne krátkom úvode, ktorý až mimoriadne rýchlo vtiahne sa už dej presunie do úkrytu, kde až na skutočne len pár výnimiek zostane až do konca, no s tým nemám problém. Prvá tretina si automaticky nastaví úroveň veľmi vysoko a okrem tradičného zoznamovania s postavami sa venuje hlavne čiastočnému dávkovaniu informácií toho, čo sa asi deje za dverami krytu, ale potom to už prejde do čistého psychologického žánru, kde sa postavy vplyvom týchto nezvyčajných okolností menia, síce tu sa už nájde aj pár slabších miest, ale ako celok to pôsobí výborným dojmom a navyše to celé vygraduje v perfektnej záverečnej dvadsaťminútovke, ktorá je bezpochyby vrcholom filmu. Čo sa týka akcie, nie je jej moc, ale aspoň tá je nadmieru vydarená. Tu o ňu ani moc nejde, film má úplne iné priority, ale aj tak tých pár akcií je kvalitných a aj slušne krvavých. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, sympatická hlavná hrdinka, charizmatický Michael Biehn, ale najväčšiu pozornosť si aj tak získa Michael Eklund, ktorý to zahral perfektne. A bavilo ma aj tých pár zvyšných postáv. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, Xavier Gens odviedol skvelú prácu, kvalitný vizuál, pôsobivá surová atmosféra, funguje aj pocit beznádeje, tu nemám čo vytnúť. A k tomu ešte skvelá hudba. Keby sa tá hlavná časť filmu vyvarovala niektorých slabších miest, tak neváham s plným hodnotením, ale aj tak je to vydarený zážitok, po všetkých stránkach výrazný nadpriemer. 82%(7.6.2013)