• Německo

Německo / USA / Kanada / Francie, 2011, 122 min

Xavier Gens

Laurent Barès

Ross M. Dinerstein

Špinavé, občas nedomyšlené, chvílemi výborně atmosférické a na závěr, také perfektně vymyšlené, se všemi těmi méně známými tvářemi, které prožijí své peklo, očistec a někdo se na konci možná proplave k "ráji"... Rádoby buřičská snaha naznačit "zdroj zkázy" jsem skoro až přehlížel, stejně jako ty patriotické náznaky. To zajímavé bylo v lidech a jejich přeměně, díky které Gens dokázal vytvořit skoro až novou "rasu" z dvou jinak mladých a normálních lidí... Trochu toho Voldemorta tam bylo:)). Kdyby jen Gens dal víc důraz na ty správné prvky a záměrně nechtěl provokovat Ameriku, tak to mohl být ještě o hvězdičku vybroušenější zážitek. PS: kde ty lidi brali vzduch, kdy z venku ne?:) Vždyť motor na benzín, všechen kouř, jejich vlastní dýchání... no, práce s časem ve filmu je tak záměrně nejasná, že se těžko divák orientuje a tyhle otázky asi nesmí řešit:)(29.4.2012)

Když zavřete několik psychicky labilních lidí do jedné místnosti, tak se vsaďte, že to bude jedinečná podívaná. A když k tomu přidáte atomovou bombu a fakt, že nemůžou odejít… to je The Divide. Tenhle film opravdu není pěkný, to vám můžu zaručit. Po jeho zhlédnutí jsem si okamžitě vzpomněl na podobný film Once Were Warriors, ne proto, že by tyto filmy měly stejné téma, ale že po jejich zhlédnutí mi opravdu nebylo do zpěvu. Oba dva umí zapůsobit (Warriors o něco víc, ale to není tak podstatné). Čím si mě tímto film získal, byli herci - Lauren German hrála opravdu zvláštně, tak jakoby skoro nehrála a tím si mě podmanila, Rosanna mě přesvědčila, že není špatná herečka, jí jen stačí dát do ruky pořádný scénář a ona si s tím nějak poradí no a Milo byl ukázkový zmetek. Kdyby se film "obtěžoval" nám situaci trochu více vysvětlit a hlavně zodpovědět pár otázek, které každého napadnou během sledování filmu, neváhám a jdu na plný počet. Takhle "jen" hodně silných 80 % s tím, že pokud chcete vidět film, kde slovo "beznaděj" je prakticky vyryté ve vzduchu, pusťte si The Divide. Pokud jste ale slabší povaha, nedoporučoval bych to…(5.9.2012)

Peklo nad zemí a velmi brzy peklo i pod ní!! Suterén newyorského činžáku se nedobrovolně stane útočištěm několika mladých lidí. Zatímco venku se děje neznámé zlo, uvnitř se začínají naplno projevovat odlišné charaktery přeživších. Klaustrofobní prostředí, únava, stres, ponorka, ztenčující se zásoby jídla a pití, psychická nepohoda a důstojnost v trapu. Lidské pudy už klepou na neprostupné zdi a tahle skupinka si rozhodně nebude hrát na gentlemany. Jenže tahle story ani zdaleka nedrží na pevných základech. Režisérovu Hranici smrti jsem neviděl, ale co pamatuju z některých recenzí, tak se francouzský tvůrce vedle vraždění, deprese a ponižování pokoušel i o nějakou tu myšlenku. O tu se zřejmě snažil i tady, jenže marně. Jeho látka neumně přechází mezi jednotlivými stavy ztenčujícího se počtu postav, jeho mixážní pult mě prostě nepřesvědčil o tom, co se na plátnu děje. I když se to děje pod rukama řemeslně schopného tvůrce. Tenhle výlet skrz násilí a lidskou (ne)důstojnost se tak prostě zastavil v půli cesty, vpravo urval kus samoúčelného násilí, vlevo umělé psychologie a došel asi tam, kam dorazí jeho hlavní hrdinka. Prakticky nikam. Místy trochu uspěchaná, jindy hodně nafouknutá bublina!! Jo, a dýchali z čeho?(22.7.2012)

• Shadwell

Další z mnoha filmů tematizujících pád WTC-čka, tentokrát příběh hasiče trpícího vážnou posttraumatickou stresovou poruchou. Čili totéž co Rambo, jen místo Vietnamců tu máme Arabáše. Zajímavým formálním prvkem filmu je způsob, jak tu přechod od umělých zdrojů světla k přírodním, od zářivek k primitivním svíčkám, vytváří paralelu k rozpadu těch lidí.(2.4.2012)

Místy neskutečně nechutné a příliš natahované. Co si ale v první řadě budete pamatovat ? Úctyhodné výkony všech přeživších a především znázornění přerodu jednotlivých postav v nefalšované šílence. Jejich představení je tak přesvědčivé, že onu zoufalost a beznaděj pocítíte i u svých obrazovek/monitorů. Druhou předností snímku je neuvěřitelně hypnotický OST, jehož melodie jen podrthují výsledný dojem (ochutnávka ZDE). Po psychologické stránce není filmu co vytknout a když vezmu v úvahu použitý námět, mělo by být už tohle, samo o sobě, pro tvůrce výhrou. V rámci žánru povedené - 75%.(12.6.2012)