Návrat Chen Zhena (festivalový název)

• čínština

Akční / Drama / Historický

Hong Kong / Čína, 2010, 105 min

Wai-keung Lau

Man-Ching Ng

Co se především nepovedlo, byl mnohdy zběsilý střih při soubojích! Díky tomu z Donnieho dostáváme jen polovinu, co umí a to je v jeho a našem případě škoda. 60%(9.2.2012)

Je to dosť dobrá akčná historická dráma s Donnie Yenom. Má výborný príbeh o prvotriednom bojovníkovi, ktorý sa po prvej svetovej vojne vracia späť do Číny, lenže ani tu nie je pokoj, Japonci krajinu okupujú, všade majú svojich špiónov a západné mocnosti to nechávajú len tak. A keďže sa práve Japonci rozhodli zlikvidovať všetkých, ktorí sú otvorene proti nim, bojovník sa im postaví a urobí všetko preto, aby sa im to nepodarilo. So spracovaním som spokojný, ale dalo sa to podať ešte o trochu lepšie. V prvom rade by som skôr ocenil akčnejšie prevedenie, toto je predsa len skôr také historicko-politické a preto po perfektnom dynamickom úvode z prvej svetovej vojny, keď sa už dej prenesie do Číny tempo podstatne upadne. Ale zase ani takto si moc nemôžem sťažovať, aj napriek pomalšiemu tempu je dej po celý čas dostatočne zaujímavý, nevadí mi ani ten povrchnejší prístup k tejto tématike a tak ma to bavilo od začiatku až do konca. Jedine to predstieranie inej identity a prakticky až komiksový boj proti okupantom mi neprišli práve najideálnejšie, ale nad to sa dokážem povzniesť. Akcie je tu priemerné množstvo a je veľmi dobrá. Síce akčné scény mi prídu kvalitou nevyrovnané, keďže niektoré mi pripadajú perfektné a iné zase len nadpriemerné, tiež mi trochu prekáža, že hlavný hrdina má polovicu akcie na tvári masku, čo už skutočne pripomína skôr tie komiksovky a rovnako aj tie niektoré strihy mi moc nesadli, tu by som skôr ocenil klasickejší prístup, ale aj tak som veľmi spokojný. Stále majú súboje skvelú choreografiu, slušnú vizuálnu stránku a hlavne na Donnieho Yena v akcii sa je skutočne radosť pozerať. Najviac sa mi páči vynikajúci úvod filmu na bojisku prvej svetovej vojny, kde Donnie Yen za pomoci svojich bojových schopností zneškodní nemeckú vojenskú jednotku, čo je takým mojim menším splneným snom, keďže kombinácia akčného hrdinu so schopnosťou bojových umení a reálneho bojiska vojnového konfliktu ma vždy lákala, ale výborná je aj akcia vo vydavateľstve. Herecké obsadenie je perfektné, skvelý Donnie Yen v hlavnej úlohe, výborné výrazné vedľajšie postavy, hlavne Qi Shu a Anthony Wong Chau-Sang, k tomu dobrý hlavný záporák a ešte pár slušných vedľajších postáv, tu som naplno spokojný. Čo sa týka réžie a technickej stránky, jedine mi to prišlo trochu povrchnejšie a béčkovejšie, než by bolo najideálnejšie, ale aj tak to má výbornú vizuálnu stránku, chválim slušné veľkolepé prevedenie a celkovo mi to sadlo. Takže potenciál bol predsa len o niečo vyšší, ale aj tak som dosť spokojný, Donnie Yen mi opäť dokázal, že v posledných rokoch je jasnou jednotkou akčného žánru, ale aj celkovo ma to bavilo a to aj po niekoľkých pozretiach. 77%(19.1.2011)

• verbal

Hm, tak se nám Žen-Šen vrátil! Pan Yen si evidentně zřídil živnost na osvobozování okupované Číny od Japonců. Divím se, že mu od IP-mana ještě nějací k mlácení zbyli! Pokračuje však sveřepě vytýčeným směrem! Poté, co zde nejprve předvede naprosto "uvěřitelnou" panáčkovanou v křížové palbě těžkých kulometů, pomocí dvou nožíků na dopisy vyřídí celou německou divizi a způsobí tak na Západní frontě klid, vrátí se zpět do Číny, aby kompletně zboxoval japonskou okupační armádu včetně příkladně sadistického generála! Divím se, že když už byl v tom, nevylodil se hned poté na Honšú a neobsadil Tokio! Tak nějak se obávám, že tím pádem je zde velké nebezpečí dvojky - "Žen-Šen Salvation" !(18.1.2011)

Osobní dojem: Tohle není ani tak přímočarý bojový film jako skládanka dobového filmu, srdceryvného melodramatu a comicsově stylizovaného hrdiny. Spíš než uspokojení nad krásně komponovanými obrázky s hudbou (a jedna filmová výpůjčka písně Grace Chang z Wild, Wild Rose potěšila) mi nesedli plakátově jednostranní a nevýrazní hrdinové.(4.12.2010)

No asi takhle ... Ono se jedná zejména o historický špionážní film, ve kterém Japonci nejdříve tajně infiltrují svoje zabijácké jednotky mezi čínský lid, postupně vraždí důležité činitele atd. Jenomže je zde Donnie, který po vzoru Bruce Leeho seriálu Green Hornet, a dalších USA comixových filmů, obléká černou masku a oblek, aby občas někam vlítl a udělat tam dostatečný (ne)pořádek ... To je základní kostra filmu, který má bohužel zbytečně dlouhou stopáž, pomalé vyprávění a spousta scén je zde nevýrazných, i když měly zřejmě vyvolat nějaké ty emoce. Navíc vykreslení dosti reálných historických událostí spojených s téměř komixovým hrdinou opravdu nesedí, vyloženě je to jak dva filmy v jednom. Donnie je stále ve formě a prostě když zaútočí na zrádce a Japončíky, dává jim takovou sadu a kapky, že jsem znovu nechápal ... Všechny možné styly, rychlost, přehozy, wrestling, kombinuje všechno se vším, plus úvodní souboj na nože (bajonety ...) je snad úplně nejlepší bojová scéna. Bohužel film vykrádá jak Ip Many (to bych ještě snesl ...), tak Bruce Leeho legendární film Fist of Fury/Pěst plná hněvu (1972), kdy ve finále Donnie vymlátí japonskou školu karate a utká se s jediným protivníkem, který mu dá docela kapky ... Tohle si mohli tvůrci odpustit, stěží to beru jako poctu mistru, ale spíš vykrádání již stokrát vykradeného ... Nechme Bruce v klidu odpočívat ... Každopádně souboj s protivníkem ovládající ultra-tvrdý styl karate a zabíjí jedinou ranou na citlivá místa je naprosto exkluzivní ... Problém je v tom, že film jako špionážní historický film selhává, protože prostě není dobrý a jsou daleko lepší. A jako vyloženě martial arts film také selhává, protože soubojů je málo, není na ně kladen důraz (hlavně je kladen důraz na podělané čínské vlastenectví ...) a když už člověk neví na čem s filmem je, vysleče se Donnie do půl pasu a imituje Bruce Leeho ... Takže prostě pak už nevíte která bije. Každopádně pro mne jako milovníka bojových martial arts filmů se započítávají naprosto neuvěřitelné souboje, které fakt berou dech a opět Donnie přichází s něčím novým ... Ale jako celek je to slepenec, který bohužel (jaká škoda!!) nefunguje ...(12.10.2010)