Lupič (festivalový název)

• Německo

Der Räuber

The Robber

Životopisný / Krimi / Drama / Sportovní

Německo / Rakousko, 2010, 90 min (Director's cut: 101 min)

Předloha:

Martin Prinz (kniha)

Lorenz Dangel

Příběh člověka, jehož jedinou životní motivací je útěk. Obrazně i doslova naplňuje Lupič Johan Rettenberger význam slova "prchat" ve všech myslitelných významech. Když k tomu ještě připočteme skutečnost, že nikdo nedokáže natočit emocionálně prázdný, chladný a až mrazivě odtažitý film, tak jako naši sousedi z Německa, vychází mi Raüber jako jeden z nejlepších odosobněných kousků.(12.2.2014)

,,,,TEŠÍTE SE, ŽE PŮJDETE VEN? A NA CO SE TĚŠÍTE?“ ... ,,ŽE NEBUDU MUSET BĚHAT V KRUHU....“ /// To, že běháním se nedělaj vydělat pořádný prachy, je kravina. To Johann Kastanberger věděl už v osmdesátejch letech. Běhat, loupit – no jasně, ale zajímá mě životopis? (znava opakuju – životopisy nééé!) Furt čekám, že to bude mít nějakej dramatickej náboj, něco.... prostě něco. Nastěhuje se k pipce,... jdou do kina... sex (aha, tak ne...ale jo...vlastně teda ne...). Kurva pojďme! (jako s filmem, píchání si nechte na pak...). Po 40ti minutách konečně(!) adrenalínek při akcičce. Hmm a co dál? Vobčas je to tak blbý, že se to fakt muselo opravdu stát. Film o uprchlíkovi, kterej (po vzoru Loly) běží o život je na svou dýlku často nuda. Slaboučký emoční sblížení a málo překvapivýho děje. Nechápu, proč(?) se každej snaží točit eposy, když má matroš na údernou povídku. Přesto dám filmu o osamělosti maratonskýho běžce (která nekončí na vězeňským dvorku, ale...) hvězdy 3. Za snahu (za výdrž rozhodně ne!). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,Der Räuber“, kterou napsal Martin Prinz v roce 2002 číst nebudu. 2.) Zrovna doma řešíme dilema běhat – neběhat nebo jestli loupit - neloupit. 3.) Thx za titule ,,smith22“ a ,,jvps“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(1.7.2012)

Snímek hodný pozornosti.Ty, co papkají předepsanou americkou stravu typu Transformers apod. to zřejmě nezasytí ale mě to i přes určité nedostatky zaujalo.Příběh, který nijak zbytečně neodbočuje od tématu a je přímočaře zaměřen na hlavního protagonistu.Ten svou roli zvládá a pomaloučku si přetáhne diváka na svou stranu.Konec , který trochu uvadl je spíše tím, že tvůrci asi nechtěli měnit fakta jen aby film udělali zajímavějším.(6.12.2011)

Srovnávat s knihou si netroufám, v paměti mi z ní mnoho neuvízlo. S filmem to bude podobné. Ale celkem mě to bavilo.(25.3.2013)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(20.2.2010)

• - Film byl natočen podle knihy Martina Prinze. (morgos)

• - Pachatel banky přepadal v masce amerického prezidenta Ronalda Reagana. (morgos)

• - Film je natočen podle skutečné události, mezi lety 1985 a 1988 opravdu došlo k těmto loupežím. (morgos)