Japanorama

Velká Británie, 2002

Dellamorte

J - výplach , ktorý Ti na podnose narazí do tváre všetko , čo si verejnoprávne mohutne sledované TV srandičky na oboch poľguliach s lukratívnou účasťou " celévríť " ( SK / CZ ) nemôžu dovoliť. P.S.Videná séria od 97ˇ ()

ChArLeNe

Pri kvalitnom dokumentárnom seriály nestačí iba divákovi napchať do krku hordu informácií, kľúčové je to, ako tie informácie naservíruje produkcia a komentátor. Tento výplod Veľkej Británie skôr ocenia tí, ktorí o Japonsku nemajú ani len tušenie (čo som cítila z komentátorovho prístupu), a chcú mat ako-taký prehľad (o modernej technológií, populárnej kultúry, trendy modernej doby). Veľa krát mi podané informácie kazil dojem komentátorove subjektívne poznámky, čo často vyznelo neprofesionálne a kriticky voči japonskej kultúre (tak, ako by neznalec vnímal japonskú kultúru. teda, he/she finds it disturbing). Rozprával strašne rýchlo (dôležité informácie sa zlievali s vatou) a s mierne tažkým prízvukom, ja si myslím, že keď niekto komentuje dokument, tak by mal svoju výslovnosť a tempo prispôsobiť tak, aby mu rozumeli aj ľudia, ktorých prvý jazyk nie je angličtina (keď už neexistujú ani len anglické titulky). Nehovoriac o fakte, že absolútne neovláda výslovnosť japonských slov! Často som vôbec nerozumela, čo povedal (no domyslela som si), keďže japonské slová vyslovoval s anglickým prízvukom. Tak som namiesto "oyasuminasai" stále počula niečo ako "ohyeahsumanasay". Rovnako ako takzvaný "tlmočníci" - tlmočili s ich prízvukom (až na pár výnimiek), čo podľa mňa neexistuje, aby takáto práca bola na profesionálnej úrovni. Tiež mi vadili Madame Shirota-nine lekcie, často do angličtiny nesprávne preložený názov sa nezhodoval s lekciou (napr. how to hold a chopsticks, podľa mňa v skutočnosti bolo eating etiquette). Ale zasa na druhú stranu, mi mnohé informácie pomohli pochopiť okrem iného, napr. už videné filmy/anime. ()

Tomihiro

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Japonsku ale báli jste se zeptat. Dnes už legendární dokumentární cyklus o japonské kultuře, který se vážně povedl! ()

wakage

Výborný dokumentární cyklus zobrazující různé podoby japonské kultury. Filmový fanoušek ocení zejména množství ukázek z nejznámějších japonských filmů, vztahujících se vždy k tématu příslušného dílu. Zajímavé jsou také interview např. Hayao Miyazaki, Takashi Miike, Sonny Chiba…. V každém případě, některé scény jsem smíchy nemohl rozdejchat…..japonci jsou prostě magoři, ale super magoři. Seznam jednotlivých dílů s odkazy na filmy a osobnosti na Wikipedii ()

Utnapishtim

Seriál, na kterém se opravdu silně podepsal zub času. V roce 2002 mohl možná ještě působit inovativně, v roce 2020 už ale většinovému publiku nemá příliš co říct, koneckonců je současná japonská popkulturní scéna taky už někde dost jinde. Ze všeho nejvíc na mě z toho dýchl duch magazínu Živel, konkrétně ročník 1997. Mimochodem, např. dobové nadšení nad různými udělátky k pre-smartphonovým mobilům dnes působí spíš komicky. ()