Víla z nebeského království

• USA Enchanted Mountain, The
všechny plakáty
Jižní Korea, 2006, 104 min

V okolí hory Kumkang je zakázán lov. Mladý Mudal tam ale jednoho dne najde postřeleného srnečka. Vezme ho domů, kde se o něj společně s matkou postará. Srneček se chce Mudalovi odvděčit a tak se rozhodne, že ho seznámí s krásnou vílou Arang. Mudal a Arang se do sebe zamilují, ale jejich lásce někdo nepřeje. Budou muset čelit mnoha překážkám, aby mohli být spolu. Naštěstí mají kolem sebe přátele, kteří stojí při nich. (oficiální text distributora)

Jezinka.Jezinka

Orientálně disneyovská poetika, kde Bambi s kamarádem kačerem (miluju kachny) dělají Kecala, aby dali dohromady pracovitého Mudala, lokálpatriota hory Kumkang, a nebeskou vílu Arang. Místy jako by si to samo se sebou neumělo poradit, od jednoduchých hříček jelena a kačera to přeskočí k milostnému sbližování ústředního páru (aby mohly dojatě slzet dvanáctileté slečny) a pak se objeví proradný velitel sráží, aby tam bylo něco i pro kluky. Nevím, jak kdo přišel na to, že z těch asi dvanácti naprosto identických víl je zrovna Arang ta nejhezčí. Oba dva naši šťastně zamilovaní mají okamžiky, kdy se chovají opravdu hodně zvláštně, Arang, která si vymkne kotník, nechá se Mugalem nést a plácá nesmysly o tom, že chce na zemi zůstat, aby pracovala, načež to rozštípne tím, že mu vyskočí z náruče a oznámí, že může jít, což přebije Mugal tím, že poté, co se probere z bezvědomí, se nezajímá, kde má ženu svého srdce, ale hledá flétnu. Když se navzdory tomu, že vlastně oba mluví o něčem jiném, než co mají na srdci, dobabrají ke šťastnému konci, divák, bez ohledu na věk, je za ten šťastný konec rád. Úžasná hudba a půvabná animace (a taky ten kačer) přebijí tu drobnou zmatenost, ostatně cílová skupina jsou tak čtyřleté děti a ty v tom, co mně rvalo uši, zásek v logice asi neuvidí. ()