Hubbleův teleskop 3D

Kanada, 2010, 42 min

Toni Myers

Toni Myers

Leonardo DiCaprio (vyp.)

Natočeno ve Vesmíru při servisních letech astronautů. CITÁT - Může být v té černé díře ještě místo pro někoho jiného?........... Žije ve Vesmíru ještě někdo jako lidé?.......... Jak se formují Planety?......... Jak vznikl Vesmír?.......... Odkud jsme přišly?........ Kde se vzaly chemické prvky?........... To vše Hubbble. V Kosmu jsou stamiliony Galaxií ze stamilionů hvězd. Najdem někdy tu podobnou naší Zemi? Abych napsal pravdu, čekal jsem víc pohledů do Vesmíru a méně keců. Ale i ta malá část záběrů ve 3D je fantastická.(9.4.2013)

V televizi by to byl průměrný dokument s nízkou informační hodnotou a americky nadšeneckým laděním, ale na velkém plátně s 3D brýlemi je to místy zážitek bezmála duchovní. Mnohokrát jsem se v posledních letech u filmů smál, dojímal se, vrtěl se napětím, ale už dlouho jsem tak NEŽASL. Snad by snímku neuškodilo více ticha, více pohledů do hlubokého vesmíru a méně dramatických scén o opravě teleskopu. Nicméně ty obrazy kosmických dálek se do mě zaryly a v návaznosti na ten zážitek stále v duchu slyším slova žalmu 8: "Co je člověk, že na něho myslíš, co je smrtelník, že se o něho staráš?"(3.10.2010)

Záběry z příprav startu a především ty vytvořené ze snímků Hubblova teleskopu jsou opravdu zajímavé, oprava jako taková už daleko méně. Celé to vyvolává dojem, že to šlo natočit daleko zajímavěji a to jak po vizuální, tak i po informační stránce.(29.10.2010)

Oprava Hubbleova teleskopu, o které měl být tento dokument především, je paradoxně tím nejméně zajímavým aspektem celého díla. Naproti tomu průlety vesmírem, kdy vás míjejí hvězdy nebo kdy uprostřed nebuly pozorujete zrod hvězdy, jsou v IMAXu a ve 3D naprosto úchvatné.(31.1.2014)

Parádní dokument, který nenudí. 90% :)(5.5.2016)