Země kůlů

Stake Land

(festivalový název)

Horor

USA, 2010, 98 min

Trochu iná Cesta. Chvíľkami lepšia, chvíľkami horšia. 70%(21.11.2011)

Je to vydarený akčný dobrodružný horor. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v dobe, keď ľudstvo zasiahla mimoriadne nebezpečná epidémia, ktorá nakazených premenila na divokých upírov a tak veľkomestá a väčšina ľudstva padli a preživší žijú v malých opevnených mestečkách alebo sú na cestách. Jednými z nich sú aj starší skúsený lovec a jeho mladý účeň, ktorého zachránil hneď na začiatku epidémie, pričom spolu putujú smerom na sever, kde by malo byť bezpečnejšie a postupne spoznávajú nových ľudí, ale cestou im robia problémy nielen upíri, ale aj nebezpeční ľudia, obzvlášť členovia mocnej sekty. So spracovaním som nadmieru spokojný, tento typ filmu mám veľmi rád a síce po dejovej stránke sa tu o nejakej originalite vôbec hovoriť nedá, ale aj tak je to mimoriadne dobre zvládnuté. Už po úvodnej surovej sekvencii som vedel, že ma to bude baviť, hlavné duo si ma získalo prakticky okamžite, pričom výborne fungujú nielen spolu, ale bavili ma aj samostatne. A následne už začne prakticky klasická žánrová road-movie, ktorá je až prekvapivo výpravná, keďže hrdinovia prejdú pomerne veľkú vzdialenosť, navštívia viacero menších alebo väčších usadlostí a zažijú toho viac než dosť. Našťastie som ani raz nemal pocit, že by to upadlo do stereotypu, všade sa odohrá niečo zaujímavé, problémy s divokými upírmi sú výborné, ešte zaujímavejšie sú problémy so samotnou sektou, no veľmi dobre sa pozerá aj na tú ukážku pomerne bežného života slušných ľudí v tejto dobe, pričom všetko má aj dostatok priestoru a je to ideálne striedané. K tomu poteší aj vydarená atmosféra a našťastie nesklame ani záver, takže až na jeden trochu hlúpy nápad v druhej polovici s osobitým záporákom sa mi to veľmi páčilo od začiatku až do konca. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Síce o nejakej výraznejšej nápaditosti sa tu moc hovoriť nedá, ale nájde sa tu viacero menších, ale aj trochu väčších akcií, ktoré pôsobia v rámci možností uveriteľne, sú ideálne natočené a aj slušne drsné, takže v akcii sa je vždy na čo pozerať. S hereckým obsadením som dosť spokojný, skvelé hlavné duo, plno zaujímavých skôr epizódnych vedľajších postáv a dobrí záporáci, toto mi prišlo úplne ideálne. Réžia a technická stránka sú výborné, Jim Mickle je viditeľne veľký talent, aj s takýmto malým rozpočtom, ktorý je pritom dobre zamaskovaný dokázal vytvoriť vydarené dielo, má to slušnú vizuálnu stránku, zaujímavé lokácie, výborné masky a krvavé efekty a k tomu tá atmosféra, tu som veľmi spokojný. Takže keby to bolo aj trochu originálnejšie, možno by som rozmýšľal aj nad plným hodnotením, ale aj tak sa Stake land až prekvapivo vydaril, zo všetkých nízkorozpočtových žánroviek sa jedná o absolútnu špičku, no podľa mňa prekonáva aj väčšinu najslávnejších žánrových diel. 80%(17.8.2014)

dávam trošku prehnané 4* a to hlavne kvôli nadšeniu tvorcov, ktoré cítiť z toho filmu. každopádne ho odporúčam všetkým fanúšikom ságy Twilight (ironicky) a všetkým jej odporcom (srdečne). Upíri sú tu pozombičtení (alebo zombíci poupírení?) a celkovo sa mi nápad urobiť zo survivor zombíckeho žánru upírsky neowestern na štýle "Cesty" zapáčil od začiatku. Hlavný hrdina (Nick Damici), ktorý je aj spoluscenárista, vytvoril naozaj drsného a ostrieľaného zálesáka/huntera a ťahá to ako ťažný kôň. hovorím - možno prehnané 4, ale skromnosť tohto filmu je v opozite k jeho účinku.(27.7.2011)

Spolu s 30 dní dlouhá noc nejlepší upírský film. Né že by film byl bezchybný. Scénář není úplně přesvědčivý a kamera místama taky mohla být lepší. Ale ta atmosféra! Ta úžasná atmosféra, doplněná překrásnou hudbou (která mi mimo jiné trochu připomínala soundtrack filmu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem ), prvotřídními hereckými výkony a skvělou výpravou. Skoro v každém komentáři zde čtu přirovnání k The Road . Ano přirovnat se to dá, a velice dobře. Ovšem přirovnání už nechám na vás. Tento film prostě a jednoduše doporučuji všem milovníkům upíří a postapokalyptické tématiky. Jinak chápu proč film sebral tolik ocenění na festivalech. 95% (24.7.2011)

Po agresívnom úvode, evokujúcom ďalší z radu béčkových zombie masakrov, sa zo Stake Land postupne vyklube putovnícka dráma osamelých duší po postapokalyptickom svete, v ktorom niektorí ľudia nie sú o nič lepší než obávaní "upíri" (nenapísal som niečo podobné o The Road?). Dobre vybraní herci dávajú postávám reálne rozmery, film neobsahuje žiadne lacné klišé ani neservíruje samoúčelné násilie a krv, a je sprevádzaný kvalitnou hudbou v podobe smutných klavírových či sláčikových motívov, ktoré dotvárajú tiaživú atmosféru beznádeje. Napokon tak ide o úplne iný, o triedu lepšie zrežírovaný a “žánrovo vyšší” film, než by ste čakali. Štyry hviezdy dávam v rámci nízkorozpočtoviek. Keby šlo o 100-milionové áčko s Willom Smithom, vyžadoval by som sofistikovanejší scenár a zostal pri troch hviezdach.(8.6.2011)