Země kůlů

Stake Land

(festivalový název)

Horor

USA, 2010, 98 min

Soundtrack Jeff Grace: 1. Main Title [1:31] ,2. Lockdown Town [2:35] ,3. Orphans [1:32] ,4. Barn Attack [1:21] ,5. Sister Agatha [2:09] ,6. The Brotherhood [4:56] ,7. Nothing Out There [1:56] ,8. Belle and the New Family [1:45] ,9. Scamp [1:20] ,10. Willie [1:29] ,11. Jebediah Done In [2:41] ,12. Leaving Strivington [2:39] ,13. Moving North [2:09] ,14. Alarm Trigger [2:14] ,15. Sister Is Gone [1:50] ,16. Thinking Vamp [1:20] ,17. Not Your Daddy [1:28] ,18. Taken [1:56] ,19. Showdown [1:29] ,20. Goodbye Belle [1:39] ,21. A World With No Vamps [0:56] ,22. Martin and Peggy [1:26] ,23. A New Life [1:04] ,24. New Eden [1:29] ,25. Strivington Band [2:16] ,26. Training [0:43],(6.8.2011)

Čekal jsem další zářez do velmi početné sbírky bezduchých zoombie úchyláren, překvapivě se mi dostalo sympatické (inteligentní) apokalyptické „upíří“ road movie (označení horor v tomto případě opravdu není na místě) o jedné (ne)konečné cestě s cílovou stanicí New Eden, kdy (pro „ukrácení volné chvíle“) si hlavní dvojice tu pohraje se Santa Clausem, tu naservíruje „upírum“ chutný pamlsek v podobě „nácka“, popř. „zarybaří“. Ale pozor, aby nedošlo k omylu, tohle není žádná Woodyho nezvladatelná touha po buchtičkách, ale (překvapivě pro mě) brnkání na mnohem vážnější strunu mající DALEKO blíže k McCarthyho/ Hillcoatovi The road. Přičemž, (téměř po celou dobu stopáže) se to daří J. Mickle(mu) držet v „uvěřitelné“ (racionální) poloze a nesklouzává v samoúčelná vyvražďovací jatka. To vše navíc s jasně čitelným přesahem. Tenhle snímek si totiž (i přes všechny ty mrtvoly) zachovává to nejdůležitější a to sice VELMI silnou přítomnost lidskosti (humánnosti) a určité naděje, která sice po chvíli bere za své, ale vzápětí je nahrazena novou. Stake land, to je především tísnivá všudypřítomná atmosféra (bez)naděje, sympatické herecké duo, „téměř“ neB-čkový vizuál a velmi povedený tklivý soundtrack J. Grace(ho). P.s. Lawrencova I am legend potřebuje miliony dolarů na vytvoření „potřebné“ apokalyptické atmosféry (vylidnění ulic New Yorku...) zde se toho daří dosahovat v každém třetím záběru s minimálními prostředky a neméně zdařilým výsledkem (ba právě naopak!). p.p.s. v Magnolii P.T. Andersona „prší“ z nebe žáby, tady „padají z nebe upíři“. ANO, i takové věci se jednoduše dějí. 80%(4.10.2011)

Mistr a jeho žák v celkem nepředvídatelné "left 4 dead týmovce", akorát tu místo zombíků řádí mírumilovní upíři. Podzim, malebná krajina plná líbezných údolí a tichých lesů, podmanivé piano... Atmosféra přesně dle mého gusta!(23.10.2014)

Postapokalyptická atmosféra skvělá, vzhled upírů skvělý. Nedivím se, že byla Stake Land úspěšná na festivalech, ale bacha na očekávání. Sice tam párkrát někdo někoho akčně zabije, ale označení "akční horor" bych nepoužil ani náhodou. Mnohem blíž to má třeba k The Road. Je to takový sled scén bez výraznější gradace a ucelenějšího děje. Ještě štěstí, že se filmu podařilo vyvolat ve mně zájem o postavy (takže když se jim pak případně něco nepěkného stalo, bylo mi jich líto), jinak by jej šlo snadno odstřelit. A nepochybuju, že tak spousta diváků učiní. Budu dnes hodný a dám čtyři hvězdy, ale je to jen tak tak ... Horror movie of the year(30.5.2011)

Cesta s akcí, Zombieland bez humoru, The Walking Dead s upíry ve filmu, který působí jako sestříhaný z mnohem rozsáhlejší a ještě lepší látky.(25.6.2011)

• - Dlhý luk, ktorý je vo filme použitý, vyrezal herec Nick Damici z dubového dreva, vo svojom dome. (Marceloo)

• - Fotbalová helma, kterou si na začátku filmu Martin (Connor Paolo) nasazuje, odkazuje na střední školu režiséra Jima Micklyho. (oje)

• - Zippo zapalovač, který používá Mistr (Nick Damici), je reklamní zapalovač Marlboro. (HectorHagman)