Dům snů

• slovenský

Dom hrôzy

Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

USA / Kanada, 2011, 88 min

Hororové i nehororové tvůrce (mezi něž patří Jim Sheridan) asi hned tak nepřestanou lákat příběhy o mysteriozních domech do nichž se stále nastěhovávají noví nájemníci, aniž by tušili, co se za jejich zdmi v minulosti odehrálo. Will a Libby se svými dvěma malými dcerkami se právě do takového domu před časem nastěhovali a ten zanedlouho vydá své děsivé tajemství. Jakýsi šílenec jménem Peter Ward tady kdysi vystřílel svoji celou rodinu a pak se po něm slehla zem. Film se odlišuje od svých příbuzných tím, že svoji (velmi troufalou) pointu vytasí už přibližně v polovině, nikoliv na konci, jak se to tak obvykle dělává. Ten, kdo si poslední dobou stěžuje, jak je dnes výjimečné se u hororu bát dostane svoji možnost v první působivě strašidelné půlce a ta druhá po odhalení pointy, kterou jsem mimochodem neuhodl, je spíše taková psycho jízda, ale naznačit o co přesně v ní jde moc nemůžu, protože bych vyzradil to, co je na filmu zajímavé a působivé. Jim Sheridan je proslulý tvůrce dramat všeho druhu, ale horor ještě nikdy nenatočil a jako debutant v této oblasti si vede velmi zdatně. První polovinu strašil a brnkal na nervy a v druhé polovině nastavil psycho atmosféru, které přece jen k dokonalosti něco chybělo. Vydatně mu přitom pomáhali tři herci, respektive jeden herec a tím je Daniel Craig a dvě herečky oscarová Rachel Weizs a na oscara nominovaná Naomi Watts. Všichni tři jsou perfektní. Je sice pravda, že podobný námět se už objevil před několika lety v jiném hororu, ale ten tady záměrně nebudu jmenovat a tenhle se mně přece jen líbil víc. Tenhle horor není z rodu těch, které by diváka nějak znechutili a je z něj cítit návrat k hororovým kořenům v moderním hávu. 100%(22.12.2011)

Dám vám dvě rady. Traileru se vyhněte obloukem a zapomeňte na kutálející se snubní prsteny, či Leova dobrodružství na ostrově doktora Chocholouška - vždyť Dream House má stejně blíže k pojídači neoloupaných banánů z planety K-Pax nebo Cronenbergovu Spiderovi. Sheridan není žádné režisérské ořezávátko, co by neumělo pracovat s herci a i když si možná někde v půlce při dějovém twistu pomyslíte, že si z vás dělá kosočtverec ozdobený ve středu vertikální úsečkou, dotáhne s přehledem svůj thriller o traumatem poznamenané mysli plné netušených zákoutí do srozumitelného konce. Naříkajícím nad logikou doporučuji podívat se znovu na prvních deset minut, které pak možná ve vašem mozku udělají to, co kdysi Edison žárovkou..(16.1.2012)

• choze

Už dlouho jsem neviděl nic tak nemastně neslaně napsaného a natočeného. Nesympatické postavy, nudný děj a ani stopy po atmosféře. Zvrat v půlce sice zamíchal kartami a trochu oživil mou pozornost, ale končí to až moc přízemně.(13.4.2014)

Nebylo to zase tak špatné, ale nějak se mi nechtělo věřit, že to natočil Jim Sheridan, není to vůbec jeho obvyklý žánr. Po celou dobu jsem si říkala, že kdyby tam přidali pár scén a postav a lépe to prostříhali, mohlo to dopadnout mnohem lépe. I sám Daniel Craig po natáčení prý pronesl - "film sice nedopadl nic moc, ale aspoň jsem se při něm dal dohromady se svojí budoucí ženou" (Rachel Weisz).(12.2.2013)

Dream House vypadá jako adaptace knihy, kterou mohl klidně (za víkend) spáchat Stephen King. Hlavní hrdina se chystá psát román, se ženou i dětmi si najdou nový dům, jejich zahradou ovšem po nocích kdosi šmejdí, dům má tajemnou minulost, sousedé, kteří by "o tom" mohli něco vědět, zarytě mlčí... A atmosféra houstne a houstne. Tak a teď nastává chvíle, kdy se (případní) diváci rozdělí do skupin "To zní dobře, chci to vidět", "Nezajímá mě to a nechci to vidět" a "Bude to kravina, ale musím ji vidět, abych na ni pak mohl nadávat". Jsem velice rád, že jsem skončil v té první (a může za to jistě i zmíněná "kingovitost" - vsadím se, že scénárista je taky mistrův velký fanda). Kdo čeká krvavý horor plný duchů, bude sice zklamán, ale velice dobré drama s napínavou zápletkou Dream House tedy je. Pokud se vám bude líbit úvodních zhruba 40 minut, tak si myslím, že po zvratu, který přijde v polovině filmu, budete zbytek hltat. Herecké výkony jsou skvělé a na koncert Daniela Craiga je radost se dívat, hraje k tomu pohádkově mrazivý John Debney a režisér Sheridan si s atmosférou doslova tyká a očividně ví, co znamená slovo gradace. Na jednu stranu je mi líto, že je Dream House tak mizerně hodnocený, na stranu druhou jsem ale rád, že jsem si ho tak náramně užil.__P.S. Spoilerůplnému traileru se opravdu vyhněte.__P.P.S. A když budete před filmem poslouchat soundtrack, vyhněte se pro jistotu i názvům skladeb.(2.2.2012)