Útěk

Hideaway

Francie, 2009, 84 min

François Ozon

François Ozon

Ozon točí z velkých námětů malé filmy, nejinak je tomu v tomto případě. Útěk je jedna pěkná navoněná mýdlová bublina, mihotá se všemi možnými barvami, ale ty problesknou vždy jen na nepatrný okamžik. A než stačíte zachytit vibraci jedné z barev duhy, už je tu jiná, zasvětélkuje a zmizí. A nakonec se rozplyne v jedno zbytečné nic. Zůstane mnoho nevyřčeného, zazní jen kardinální otázka: proč vlastně Útěk vzniknul.(14.4.2013)

• gogo76

Filmov s rovnakým názvom sú desiatky, možno stovky. Tento film ma prilákal hlavne tým názvom, no nakoniec je tým najlepším čo ten film má. Podobných filmov vznikne hlavne v Európe mnoho, problém je, že je to dosť nezáživné, povrchné, stále sa pozeráme iba na hlavnú predstaviteľku a jej pocity. Jej herecký výkon nezhadzujem, len je to málo. Už samotná minutáž 84 minút napovedá, že tu nie je veľmi o čom rozprávať. Reálny život takýchto príbehov napísal tisíce, takže nevidím dôvod prečo práve toto potreboval niekto zfilmovať. Vlastne prečo nie, ale treba ponúknuť niečo navyše, niečo, čím sa tento konkrétny príbeh aspoň trochu odlíši od tých ostatných. Celý film by som vedel zostrihať na nejakých 10-15 minút , zvyšok je iba nudná výplň. 40%.(28.4.2013)

Útěku chybí nějaký konflikt, a distributorova věta "útěk před pokryteckou společností" moc nesedí, to bylo jen lehounce naznačeno. Na interrupci taky nikdo nijak zvlášť netrval. Prostě to bylo takové rozehrané, postavy dobře motivované, ale emoce to nevyvolalo.(6.12.2011)

Ozon je sice dobrý režisér, ale jeho témata mě zhusta neoslovují. Zatímco on jako gay řeší mateřství, já mohu maximálně ocenit naprosto přesvědčivý ústřední herecký pár. A připadá mi, že to v tomto případě není málo.(19.12.2011)

Ozón mám veľmi rád. Jeho vôňa po daždi je mojím snáď najobľúbenejším čuchovým vnemom (Captain Morgan sa drží v tesnom závese...). Ozon je tiež francúzsky režisér, ktorého filmom som zatiaľ nikdy viac ako tri hviezdy nedal. Jeho diela sú priam ukážkovým stelesnením slova "priemernosť". Pojem "minimalizmus" vďaka nemu nadobudol tiež úplne nový rozmer. Menej je samozrejme viac a tiež nie som poprdený zo všetkých tých opulentných, veľkovýpravných a efektami prepchatých amerických blockbustrov. Lenže ak Ozon svoje filmy spravidla stavia na jednom-dvoch ľuďoch a jednej chate/dome/inej nehnuteľnosti (viď "Sous le Sable" alebo "Bazén"), tak by mal mať fakt extra dobrý scenár, aby to vôbec za niečo stálo. Ale to on nikdy nemá. Tentoraz ovšem ako zarytý milovník zlých koncov a duševných trosiek siaham po hodnotení vyššom, merci beaucoup!(12.1.2015)