Útěk

Le Refuge

Refuge, The

Hideaway

Francie, 2009, 84 min

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $426,179(8.7.2010)

Konečně se mi začíná Ozon dostávat filmařsky pod kůži. "Bazén" byl pro mě až příliš rozvleklý a chaotický, "Čas, který zbývá" mohl být zase o něco delší a důslednější a teprve "Pod pískem" mi plně vyhovovalo, stejně jako "Útěk" (respektive "Mladí, krásní a neklidní"). Samotný námět a jeho zpracování mě velmi zaujalo a ve filmu je to pěkně zobrazeno se vším všudy. Máme možnost sledovat osudy dvou utečenců, kteří byli ze společností vyvrženi, aby se setkali (SPOILER!!!) a nakonec i rozešli (KONEC SPOILERU!!!). Zkrátka vskutku dobré drama, kterému nemám z mého pohledu, co vytknout.(30.8.2012)

Útěku chybí nějaký konflikt, a distributorova věta "útěk před pokryteckou společností" moc nesedí, to bylo jen lehounce naznačeno. Na interrupci taky nikdo nijak zvlášť netrval. Prostě to bylo takové rozehrané, postavy dobře motivované, ale emoce to nevyvolalo.(6.12.2011)

• A_FISH

Úplná Katka na druhou. Vysmažené "problémy" tentokrát z lepší společnosti. Vypínám.(18.4.2013)

Francois Ozon je režisér, na kterého nikdy nedám dopustit, skromnost sama a přitom génius současné francouzské kinematografie. Každým rokem přichází s úplně novým tématem a jako vždy jeho ženské postavy jsou unikátní, takhle s herečkami umí pracovat jen málokterý režisér. Křičím do celého světa, Ozon je jediný právoplatný a skutečný pokračovatel Truffauta!(3.10.2010)

• - Na pohřební hostině tlumeně hraje Měsíční svit od Beethovena. (claudel)

• - Isabelle Carré, která hraje postavu Mousse, byla v šestém měsíci těhotenství, když začalo natáčení filmu. (glitter)

• - Při scéně na diskotéce se z reproduktorů line skladba Summer son od Texas (claudel)