Generál Patton

Generál Patton

Drama / Válečný / Životopisný

USA, 1970, 170 min

• Marek1991

Oscarový film, obľúbený film Richarda Nixona, film určený na nábor vojakov do armády, symbol boja v studenej vojne, človek by čakal niečo hrdinského a zároveň veľkú manipuláciu a propagandu, toho hrdinstva som sa však nedočkal. Dve časti by tomu prospeli, keby to bolo inak natočené, len toto bolo veľkohubé, plné výrokov, s ktorými absolútne nesúhlasím, taktiež mi je ten chlapík nesympatický a v podstate som sa o jeho živote, ani o jeho vojenskom umení veľa nedozvedel. Je to síce starší film, ale jedná sa o vojenský film, ktorý by mal byť rozumný, toto mi príde odtrhnuté od reality, egocentrické, ozaj manipulatívne pre svoje ciele. Technika neodpovedala skutočnosti, boje vyznievali dosť smiešne, najmä ak po boji niekto vyhlási, že bojovali celú noc a pritom tam bolo len zopár tankov na poli. Neviem do akej miery je táto akože filmová psychologická štúdia Pattona pravdivá, nezažil som ho, nepoznám ho, ale môžem akurát povedať, že som si tento film neužil a nielenže nesúhlasím s jeho konaním, ale na tak dlhý film to mohlo mať normálnejšiu štruktúru.(18.5.2013)

Patton je určitě dobrý film, na můj vkus se ale až příliš spoléhá na excentrickou povahu slavného generála a zbytek snímku pak působí nekonzistentně a zbytečně rozkouskovaně: africké tažení spojené s bojem proti "pouštní lišce" Rommelovi; boje o Sicílii, kde se dva egocentrici Patton a Montgomery pokouší předhonit jeden druhého (kdo ví, jak to bylo ve skutečnosti) a nakonec Pattonovo vítězství v Ardenách + konec války. Spíš bych ocenil větší sevřenost nebo soudržnost, takhle se sice pokocháme pěknými exteriéry, ale moc si jich neužijeme. Hlavní postava je naštěstí natolik výživná a dobře napsaná, že s ní celou tu válečnou anabázi projdete bez náznaku nudy, k čemuž přispívá i vynikající výkon Gerge C. Scotta (je celkem zajímavé porovnat tento jeho výkon s tím z Doktora Divnolásky). 3,5*.(10.8.2011)

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov, ktorý ale neradím ani tak medzi vojnové filmy, ako skôr životopisné. A že je to vyborný životopis, vynikajúco prenesený do filmovej reči a s do kolien zrážajúcim Georgeom C. Scottom, ktorý je presvedčivý, podmanivý a zábavný (v celej šírke významu tohto slova) každú stotinu sekundy, čo je pred kamerou! Aj vďaka nemu je Patton monumentálnym, ale neprikrášleným portrétom jedného z najzaujímavejších ľudí v celej histórii. [100%](21.9.2005)

Scénář: Francis Ford Coppola, Edmund H. North .. “Žádnej bastard ještě nevyhrál válku tím, že by zemřel pro svojí zemi. Vyhrál ji tak, že donutil jinýho pitomce, aby on zemřel pro tu svou." ___ George Patton - nevymáchaná huba, pobožný historik a především milovník válek. Proč jen nedostal víc nafty a nezastavil svoji Třetí armádu až někde na Slovensku aneb kdo zná historii, jistě chápe, kam tímto povzdechem mířím. Politika není pro válečníky a Patton byl jednou z jejich obětí, což ukazuje film nejen v této zmíněné rovině. Skvěle natočený výpravný portrét velkého válečníka, který se ve své druhé polovině stává jedním z vrcholů válečných filmů. Vedle herce George C. Scott září přinejmenším herecky stejně i Karl Malden jako generál Omar N. Bradley. Nelze opomenou ani scénář Francis Ford Coppola, který se tímto počinem rozehříval na svoji nadcházející "dobu" slávy, která už byla za dveřmi a mimo jiné mu přinesl první Oscar. 90%.(20.10.2007)

Nezkrotný voják ze staré školy nenávidící zbabělost, milující své podřízené jako vlastní děti s krásně žlutýma zubama od doutníků :) Hezký film, přestože jde o náborové videjko pro USA Army. Nicméně, Patton je sympaťák.(24.7.2014)

• - Téměř polovina rozpočtu byla vynaložena na vojáky a zařízení pronajaté od španělské armády. (Herr_Flick)

• - Šlo o nejoblíbenější film Richarda Nixona, který si pouštěl častokrát v Bílem domě, zejména předtím, než měl mít nějaké důležité vojenské rozhodnutí. (('Butcher'))

• - Původně byla hlavní role nabídnuta Rodu Steigerovi, který ji odmítl, což později označil za svou největší chybu. (Kamiiik)