Generál Patton

• slovenský

Generál Patton

Drama / Válečný / Životopisný

USA, 1970, 170 min

Starší, ale stále skvelý film o slávnom generálovi. Je fajn, že sa tvorcovia nezamerali iba na jeho úspechy, ale dali priestor aj jeho výbušnejšej povahe a "hube" z ktorej často vypustil výroky, ktorými si dokázal znepriateliť významných ľudí okolo seba. Ten sa mal narodiť o 1000 rokov skôr. Každopádne je to veľkofilm ako sa patrí, niekoľko veľkých bojových scén tu je a sú výborné, len nie dostatočne dlhé. Predsa len ide skôr o vykreslenie situácie, ako ukážku krviprelievania. Najlepšou správou je, že napriek tomu, že sa vo filme dosť kecá, tak sú to dialógy dosť zaujímavé a takmer 3-hodinový film mi zbehol ako voda. Jedinú výhradu mám k jemne naivnému zobrazeniu toho, že Patton všetkým prechádzal ako nôž maslom. Nemci spisujú mŕtvych a zajatých v tisícoch a pár krátkych záberov ukazuje akoby Patton stratil 20 mužov.Tak jednoduché to zas nebolo. Nemci bojovali na niekoľkých frontoch a boli roztrúsení takmer po celom svete. Je takmer isté, že proti plnej nemeckej sile by nemal šancu a nikdy by nedovolili menu Patton presláviť sa. Jeho opovrhovanie Rusmi ma tiež prekvapuje, pretože je slávny hlavne preto, že Nemci čelili silnému tlaku z východného frontu. Ale film je super. 90%.(6.1.2013)

For ME 86%(30.8.2007)

Ten Patton byl chvílemi pěknej hajzl, jindy zase sympaťák. Film nadprůměr.(16.1.2005)

Můžu jenom napsat, co už tu napsáno je- skvělá hudba, výborný herecký výkon G. C. Scotta, dobře natočený film, který nepoškozuje ani delší stopáž. Obával jsem se nudného a rozvleklého příběhu jednoho veleslavného generála s nádechem dokumentu, ale nic z toho se nekonalo. Milovníkům válečných filmů lze doporučit, i když napětí obvyklé tomuto žánru nečekejte.(30.1.2008)

Úchvatný portrét válečníka, který píše básně a věří v převtělování. I když se často prohlašuje, jak tento film Pattonovu osobnost nezjednodušuje, rozebírá ji a všímá si jeho četných záporných stránek, nakonec nám ze všeho stejně zůstává vskutku monumentální postava velkého vojevůdce zamilovaného do války, vlastního poslání i svých mužů, čemuž napomáhá především bezchybný výkon George C. Scotta, kterému v roli lidského generála Bradleyho zdatně sekunduje vynikající Karl Malden. Co se týče válečného pohledu na věc i samotných bojových scén, film se dá asi nejlépe charakterizovat naprostým pragmatismem války a jejího rozřešení, kdy Patton nebojuje ani tak proti svým německým nepřátelům, nýbrž proti pletichářské a politikařící klice svých nadřízených, kteří ustupují veřejnému mínění, britským i sovětským spojencům, kde se dá. Trochu paradoxně nám tu pak vychází jako hlavní záporná postava se špetičkou nadsázky sám velký, slavný a tolik obdivovaný Monty. Škoda, že se po válce místo Eisenhowera nestal prezidentem Patton. To by se dnes mohlo točit dalších válečných filmů!(17.1.2005)