Generál Patton

• slovenský

Generál Patton

Drama / Válečný / Životopisný

USA, 1970, 170 min

Fascinující portrét jedné velké osobnosti druhé světové války, pojatý skutečně velkolepě. Jen málokterý válečný film pokrývá tolik významných bitev: od Tunisu přes Sicílii až k Bastogne. Scott je jako Patton navíc velmi přesvědčivý. Jen kdyby z toho nebyl cítit nezdravý obdiv k armádě a válčení. 80% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Terminus(5.6.2005)

Perfektní pocta staromileckému vojáku do morku kostí. Scott to zahrál výborně i když bych bral za Pattona herce s kulatějším obličejem, chvíli mi trvalo, než jsem si na něj zvykl. Výborně natočené, výborně zvládnuté. A že ve filmu tak úplně nesedí technika je zrovna v tomhle filmu naprosto irelevantní (ad. komentář od flanker.27). Stopáž 170 minut? Toho si ani nevšimnete.(8.5.2011)

Velice povedený válečný film, který se spíše než na válečnou vřavu soustředí na jednoho člověka. Excelentní George C. Scott.(13.7.2007)

Generál Patton byl trochu nezvladatelné zvíře, které milovalo válku a její historii. Byl to člověk, který viděl sílu přítomnosti v pochopení minulosti a snažil se z ní poučit. Film ukazuje Pattona ve všech světlech, kterými může být člověk osvětlen. Jednou je na vrcholu oslavován, vzápětí na dně nenáviděn, aby se potom zkusil znovu vydrápat pomocí své kuráže a tvrdohlavosti co nejblíže vrcholu, od kterého je odříznut "pouhou" politikou. Film je prakticky dokonalou ukázkou, jak by se měli točit film o osobnostech, které svým způsobem změnili koloběh dějin. Patton sází na dobrého režiséra a hlavně na hereckou osobnost, která se dokázala postavy Pattona zhostit nezapomenutelným způsobem. takovou osobou je George C. Scott. Ten si jistě odehrál hodně dobrých rolí, ale žádná se nedá srovnávat s rolí Pattona, v které předvedl životní výkon a po zásluze si odnesl Oscara za svůj herecký výkon v hlavní roli.(12.6.2007)

Generál Patton je jeden z najkomplikovanejších charakterov, aký bol vôbec kedy filmovo spracovaný. Komplikovanosť jeho charakteru sa dá hádam divácky najzrozumiteľnejšie vyjadriť tvrdením: "chcel by som, aby ma viedol do vojne, ale nechcel by som s ním ísť na pivo." Na jednej strane vynikajúci veliteľ a stratég, vzdelanec, milovník histórie, umenia, filozofie.... na strane druhej spupný, arogantný, impulzívny hulvát a grobian. Už jeho úvodný monológ pred americkou vlajkou mnohé naznačil, pričom tento vytýčený smer si film udržal po celý čas. Musím podotknúť, že G. C. Scott to zahral veľmi presvedčivo, ťažko by ste našli iného herca, ktorý by túto náročnú postavu zvládol tak dokonale. Okrem zaujímavého Pattonovho životopisu, ktorý sa na nedostatok nudy rozhodne sťažovať nemohol, ma zaujalo aj niekoľko výborne spracovaných bojových scén a historické podhubie jeho životného príbehu. Môžem len odporučiť.85/100(21.9.2015)