Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

Hänsel und Gretel: Hexenjäger

Janíčko a Marienka: Lovci čarodejníc

Janko a Marienka: Lovci čarodejníc

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Horor

USA / Německo, 2013, 87 min (Director's cut: 98 min)

Nacpáním čarodějnice do pece to vlastně celé začíná. Jeníček a Mařenka si udělají slušné jméno a my jsme poctění příběhem, kdy si je coby lovce čarodějnic pozve (asi voláním z radnice – to je jen drobné rýpnutí, nesrovnalostí je tu nespočet) starosta jednoho středověkého městečka. Následně už tahle story složitější zkoušky z logiky nezvládá. Ale je to fuk. Pro mě nikterak výjimečný Tommy Wirkola, který se mimo jiné předtím (ještě v Evropě) snažil, aby to seklo zombiekům v esesáckých uniformách, se soustředí na akci, kožené ohozy, krvavé flákance, drsné hlášky, velké středověké bouchačky, epileptický střih, výstřih Gemmy Arterton a počítačové triky, ignoruje naopak fyzikální zákony a logiku. Možná je vtipné, že Jeníček trpí cukrovkou, ale jeho dílo se jinak skládá z náhod a absurdních momentů, kterým dát palec nahoru prostě odmítám. Nadšení holt ještě film nedělá, to se u mě drželo tak hlavně díky zmiňované Gemmě Arterton. A to je, přiznejme si, docela málo..(24.3.2013)

• -bad-mad-wolf-

Nejdřív jsme ti loupali perníček, teď ti rozstřílíme držku! Krvežíznivý norský režisér se rozhodl provětrat faldy pohádkovým čarodějnicím a vyslal na ně po zuby ozbrojené... Jeníčka a Mařenku. Ne, že by se jednalo o marný nápad, nicméně ve Wirkolově podání je to nápad sotva na dvacetiminutový kraťas. Na ploše celovečeráku nevyhnutelně nudí i přesto, že skončí po necelé hodině a půl - jedna dobrá hláška nebo závan povedené choreografie jednou za pět minut nestačí, pokud jsou v boji samy. Pachatelem je především scénář, protože je ve všech ohledech předvídatelný, nudný, tupý, nelogický (v kontextu sebe sama - ne že bych chtěl hledat racionalitu někde, kde je Jeníček s kulometem) a nedodává moc pevné základy nadhledu a humoru, na nichž by zápletka chtěla stavět. Tvůrci patrně svištěli jak na tobogánu, takže si nelámali hlavu ani s detaily a dočkáme se mimojiné scény, kde Jeníček střílí ze svého děla na čarodějnici, přestože metr za ní stojí houf dětí, jež se snaží zachránit. Dementní příběh je jinak přehlídkou výplachových trademarků, kdy všechno a všichni stojí přesně tam, kde se to dá čekat/kde to choreograf vyžaduje a kdy se vám chce brečet pokaždé, když kdokoliv dělá cokoliv neakčního. Triky průměrné, hudba nijaká, herci adekvátní.(3.12.2014)

• Adrian

Od Famkinho entre na scenu som jej drzal palce a v hlave zivil priamu umeru o tom,ze cim skor zabije toho chlapceka s tecucim mliekom po brade a wannabe tough action babiku, tym skor to skonci. Mimo jedneho uskrnu pre mna kolosalny fail.(28.2.2013)

Whatever you do, don't eat the fucking candy.(23.3.2013)

Pohádka, mystický blábol, mající své kořeny někde v dobách animistických představ o světě, neměla nikdy bavit! Jejím cílem bylo dramatickou, údernou formou povysvětlovat našim chlupatějším předkům, co že se to vlastně kolem děje.... a ponechat v jejich dutolebečních prostorech nějaké to ponaučení. Až s prvními náznaky modermismu započal lidský jedinec se zpupností, pročež tento žánr odsoudil dětem na hraní. Ehm. Tak jsem si trošku zašádvelil, podrbal si tenké střevo svým povýšeneckým ukazováčkem, a nyní k filmu: návrat rozprávky do náručí dospělců nedopadl špatně. Zbytečně jsem Jé + eM uvrhl na několik měsíců do karantény. Hravé to je, chvilkami mile překvapivé, kontrast mezi infantilními jmény hlavních hrdinů a jejich konáním potěší, nějaká vycmrndlá bloncka ukáže hlaďoučkou prdku, Mařena může být sebedivnější, ale rtíky má skutečně kuřácké. Prostě fajn zábavička. Snad se to zvrhne v další run na naše drobné a řada rejžáků natočí obdobně svěží dílka. Napadá mě kupříkladu Píchavá Růženka, Princezna se žlutou hvězdou na prsou, O třech prcátkách, Děfka na kotěti, Mary Poppers, Obuškem do pytle etc.(27.6.2013)