Doba měděná (studentský film)

Copper Age

Dokumentární

Česko, 2010, 52 min

Ivo Bystřičan

Jiří Málek

Ani nepřekvapí, že za filmem stojí kromě režiséra i jeho kolega Martin Mareček, jehož Zdroj je tematicky podobně zaměřený, jen je výrazně dotaženější. Tohle je výlet do Zambie za natáčením měděných dolů, což je ovšem zřejmě to jediné, co se tam natáčet nesmí. Ale i tak to svou výpovědní hodnotu má, ať si manažeři EIB tvrdí, co chtějí.(9.7.2012)

Rozhovory s bývalými zamestnancami zambijských medených baní, s ľuďmi pracujúcimi načierno. Spojená snaha štátnej polície aj ozbrojenej firemnej ochranky vytlačiť novinárov z miest, kde sa ťaží, kde môžu zachytiť skutočnú úroveň ochrany zdravia otrokov. Kde sa kritizuje firemná zamestnanecká politika - zisk z ťažby medi ide do sídla firiem, nie do Zambie. Tam získajú miestni len žobrácky plat. Na konci ružovolíci manažéri Európskej investičnej banky. Vycvičení v stratégiách komunikácie. Odbijú celý dokument ako nevyvážené posolstvo. Odkážu na nejakú štúdiu, že podľa nej sa ľuďom v Afrike dnes vedie oveľa lepšie než v 80. rokoch. V zásade je to celé o tomto: Jedna z oficiálnych inštitúcií Európskej únie - Európska investičná banka - podporuje projekty smerujúce k hospodárskemu rastu, zvyšovaniu zamestnanosti a riešeniu klimatických problémov. Háji pritom hodnoty Európskej únie. Podpora korporácií ťažiacich v Afrike meď, no so sídlom inde (Kanada) ukazuje aké sú skutočné hodnoty Európskej únie. Otroctvo podriadených. Pomoc veľkokapitálu. Odstránenie sociálnych výhod zamestnaných aj nezamestnaných. Odstránenie zdravotnej pomoci nezamestnaným. Ochrana životného prostredia podporovaná Európu ale geograficky mimo Európy sa rovná v skutočnosti takmer absolútnej nule. Čo najmenšia informovanosť novinárov. Manipulácia slovnými frázami.(3.11.2015)

Jelikož se jedná o FAMU dokument, který se svojí padesátiminutovou stopáži v žádném případě neaspiruje na srovnávání s celovečerními snímky, nemám problém, že se příliš do hloubky autoři neponoří. Zambie není jediná země, která je vykořisťována, ani měď určitě není unikátní surovinou takto nelítostně drancovanou, ale toto konkrétní propojení s EIB nás všechny opodál stojící nepříjemně (i když nepřímo) propojuje. Tento znepokojivý pocit je dobře přenesený do filmu a závěr v centrále EIB v Lucemburku je dostatečně výmluvnou tečkou, a přesto skvěle pojatou než by nepřipravený divák čekal. 70 %(26.12.2011)

Celkem slušný a hodně poučný dokument o koloběhu práce a peněz, tentokráte z Afriky.(24.4.2014)

Zajímavý dokument z prostředí chudoby a typického alibismu, který má sice docela dobrý potenciál, ale ten není tak využit, jak by mohl. Určitě šlo z toho vymačkat ještě více. I přesto jsem se dozvěděl něco nového a to mě těší. 70%(8.7.2012)