Reklama

Reklama

Doba měděná

(studentský film)
  • angličtina Copper Age
všechny plakáty
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Jedinečný český dokumentární film nás zavede do Zambie, zemi s významnými zásobami mědi. Kdysi si měď stát těžil a prodával sám. Pak její cena klesla a doly byly nuceně privatizovány ve prospěch západním nadnárodním společnostem. Zatímco dříve se z výnosů financovaly školy, zdravotnictví a infrastruktura, dnes jdou všechny peníze pryč ze země a to včetně velkorysých dotací Evropské investiční banky. Český dokumentarista Ivo Bystřičan a kameraman Jiří Málek se přijíždí podívat, kterak situace jak vystřižená z každodenního zpravodajství v západním světě, reálně vypadá. Jsme zvyklí dívat se na tzv. třetí svět očima zapálených aktivních bojovníků proti chudobě a všech možných humanitárních organizací. Doba měděná proti tomu střízlivě ukazuje, že zajímat bychom se měli spíše o to, jak tato „nezištná“ pomoc vypadá v praxi. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (25)

Marze 

všechny recenze uživatele

Korupcí byl prodán státní nevýkonný důl na měď, který živil komunity a školy v okolí, které nyní strádají. A aby byl důl globálně ziskový, propouští 1500 zaměstnanců. Pobavilo mě poučení o bezpečnosti práci. Malý kámen spadlý na ruku je jen kousnutí. Velký ze stropy hadí uštknutí. Lze se na tento problém dívat i jiným pohledem - v současné rychle rostoucí populaci Afriky a změnám klimatu je to dobrá depopulační politika. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Rozhovory s bývalými zamestnancami zambijských medených baní, s ľuďmi pracujúcimi načierno. Spojená snaha štátnej polície aj ozbrojenej firemnej ochranky vytlačiť novinárov z miest, kde sa ťaží, kde môžu zachytiť skutočnú úroveň ochrany zdravia otrokov. Kde sa kritizuje firemná zamestnanecká politika - zisk z ťažby medi ide do sídla firiem, nie do Zambie. Tam získajú miestni len žobrácky plat. Na konci ružovolíci manažéri Európskej investičnej banky. Vycvičení v stratégiách komunikácie. Odbijú celý dokument ako nevyvážené posolstvo. Odkážu na nejakú štúdiu, že podľa nej sa ľuďom v Afrike dnes vedie oveľa lepšie než v 80. rokoch. V zásade je to celé o tomto: Jedna z oficiálnych inštitúcií Európskej únie - Európska investičná banka - podporuje projekty smerujúce k hospodárskemu rastu, zvyšovaniu zamestnanosti a riešeniu klimatických problémov. Háji pritom hodnoty Európskej únie. Podpora korporácií ťažiacich v Afrike meď, no so sídlom inde (Kanada) ukazuje aké sú skutočné hodnoty Európskej únie. Otroctvo podriadených. Pomoc veľkokapitálu. Odstránenie sociálnych výhod zamestnaných aj nezamestnaných. Odstránenie zdravotnej pomoci nezamestnaným. Ochrana životného prostredia podporovaná Európu ale geograficky mimo Európy sa rovná v skutočnosti takmer absolútnej nule. Čo najmenšia informovanosť novinárov. Manipulácia slovnými frázami. ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Ani nepřekvapí, že za filmem stojí kromě režiséra i jeho kolega Martin Mareček, jehož Zdroj je tematicky podobně zaměřený, jen je výrazně dotaženější. Tohle je výlet do Zambie za natáčením měděných dolů, což je ovšem zřejmě to jediné, co se tam natáčet nesmí. Ale i tak to svou výpovědní hodnotu má, ať si manažeři EIB tvrdí, co chtějí. ()

HiddenDragon 

všechny recenze uživatele

Tyjo ctu tady komentare a prijde mi, ze nekteri recenzenti musi byt v duchodu, protoze nestihaj cist par titulku (anglicky taky ocividne umi hur nez Zambijci) a nakonec film ani nechapou. Ja to sledoval po celem dni v jednu v noci a valil jsem oci, ze je to studentsky projekt. Investigativni novinarina je osemetna. Zvlast nekde jako je Afrika, nikdy nevite za co vas zavrou (sve by o tom mohli povidat cesti herni vyvojari fotici v Recku!!). Ocenuji tu odvahu i mozna neznalost prostredi, ze do toho vubec sli. Nechapu co je jednostranne, z dokumentu jednoznacne vyplyva, ze stran medenych dolu (s evr. dotaci) neprisla zadna snaha o komunikaci. A film je o tom, jak se ztraci naoko dobre myslene (cili spis tunelarsky promyslene) investice az z Unie. Ne proto, ze by kapitalismus a privatizace byla spatna, ale protoze Afrika neni moderni svet. Je tu jeste vetsi prostor pro korupci a zneuziti moci, protoze obycejni lide si zde pravo nikdy neprosadi. Pokud nekomu prijde v pohode, ze novinarum zakazuji tocit na verejnych mistech, tak by se mel vratit do Ruska a zalezt do mauzolea k Leninovi. Dokument skvele ukazuje, jak Velky bratr dolar...nebo euro...je to vlastne to same (ktery stoji za vsemi temi policisty radoby hajicimi zakon a hlavne politiky) urcuje, co svet smi vedet o tom, co se deje s investicemi. Film se snazi poukazat, ze v zemich jako je Zambie proste musi byt nejaka regulace, protoze jinak jak rika ten mistni cerny ekonom, zadelavaji si na prevrat. A to je Zambie jeste zapadniho razeni (anglictina bezna) a relativne klidna. Ale pokud neexistuje pro ty lidi elementarni zivotni uroven a jeste aby se bali cokoliv rict cizinci, o tom jak ziji...kde to jsme. Za Stalina? Dokonce jim vadilo ze toci v kostele... A jestlize kravatak placeny z evropskych penez pak dokonce zakazuje tocit v atriu banky rozhovor s tisk. mluvcim...to je fakt ironie. Presne jako kauza Nagyova-Necasova resp. Rath...neni zadne osobni soukromi statniho urednika, co se tyce platu nebo penez, ktere mu jdou rukama...to je hloupost nejvyssiho kalibru. Statni instituce musi byt pruhledna jak sklo. Pokud neni, zijem v Zambii i my... ()

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

„Je to takový mišmaš,“ říká úředník Evropské investiční banky. Má na mysli obsah filmu (o natočených záběrech říká, že jsou hezké) a má pravdu. Ale v zásadě jeho výrok jako by jasnozřivě platil i na některé aspekty formální práce, kterých byl nebohý úředník ušetřen. Například na „české“ titulky pro české diváky. Ale jsou opravdu pro české diváky? Zdá se, že spíš pro česko-anglické: „služebna důlní POLICE Mopani“. Anebo pro české jazykové záhadology - pak by ale tvůrci měli na závěr uvést správné řešení hlavolamu, jaký smysl v sobě skrývá věta, která vlastně ani větou není: „Já bych řekl, že pokud toho policajta co byl v civilu a doprovázel vás, jednalo se o speciální úkol pro detektiva.“ Polovina podtitulků je nasazována naprosto mechanicky podle vzorce „jak dlouho se mluví, tak dlouho necháme titulek“, a tudíž ani poměrně rychlý čtenář nestíhá; možná by se jejich autor měl občas podívat na film v původním znění s titulky, anebo by mu měl někdo vysvětlit, že minimální doba nutná k zaznamenání mluvené a psané informace se někdy i dost výrazně liší. Možná by to pochopil a pro příště se z toho poučil, v opačném případě by měl jít dělat něco jiného. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • Český dokumentární štáb se vydal do Zambie na tři týdny, aby prozkoumal situaci v regionu Copperbelt – těžařské oblasti v jedné z nejchudších zemí světa. Takzvaný africký socialismus, který zde nastal po osvobození od Velké Británie, skončil na počátku devadesátých let. Tehdy došlo k privatizaci jediného podstatného vývozního artiklu Zambie – mědi, z jejíhož prodeje stát financoval veřejné služby. Doly koupily západní korporace a život v Zambii se výrazně proměnil. (Zdroj: Artcam)
  • Film se však kvůli neustálému zatýkání policií či přerušování bedlivými občany mění v nevytěžitelnou reportáž. Doba měděná není odtrženým cestopisem či drastickou zkazkou o utrpení. Namísto toho zkoumá, jaký vliv mají na vzdálenou Zambii evropské peníze. V rozvojových půjčkách se sem vlévají finanční zdroje evropských daňových poplatníků skrze instituce EU, jíž je i Evropská investiční banka. „Film nepostuluje privatizaci jako zlo, ale přináší bohatý materiál k zamyšlení, jak má privatizace vypadat, aby lidem přinesla užitek,“ sdělil Petr Hlobil z CEE Bankwatch Network, která film koprodukovala. (Zdroj: Artcam)
  • Dvoučlenný štáb v rámci natáčení proniká do domácnosti bývalého odboráře, který mu poskytuje útočiště před všímavou policií, která dokumentaristy pečlivě monitoruje, či mezi ilegální horníky, kteří bez veškeré techniky na vlastní pěst dotěžují zbytky rudy v dole, který již důlní korporace uzavřela. Natáčení bylo riskantní, proběhlo totiž necelý týden poté, co v dole střílela po hornících bezpečností agentura a několik jich vážně zranila. (Zdroj: Artcam)

Reklama

Reklama