Doba měděná (studentský film)

Copper Age

Dokumentární

Česko, 2010, 52 min

Ivo Bystřičan

Jiří Málek

Lidé na celém světě se chtějí mít lépe, nejradši tak, jak nám ukazují v hollywoodských filmech....a není řešením se někam přestěhovat a tam "mít právo na normální život", jak si to většina emigrantů představuje. Stejně většina zůstává ve své zemi. Že nebylo špatně, se ukáže, až když je člověku ještě mnohem hůře.... V konečné fázi, jak se tento africký model, kdy stát rozprodá vše nadnárodním společnostem, liší od toho našeho českého? Snad jen tím, že my máme to štěstí a jsme ve středu Evropy a ne v Africe.(1.9.2011)

Celkem slušný a hodně poučný dokument o koloběhu práce a peněz, tentokráte z Afriky.(24.4.2014)

Ani nepřekvapí, že za filmem stojí kromě režiséra i jeho kolega Martin Mareček, jehož Zdroj je tematicky podobně zaměřený, jen je výrazně dotaženější. Tohle je výlet do Zambie za natáčením měděných dolů, což je ovšem zřejmě to jediné, co se tam natáčet nesmí. Ale i tak to svou výpovědní hodnotu má, ať si manažeři EIB tvrdí, co chtějí.(9.7.2012)

Skvělý komentář uživatelky JANARYBA mi mluví z duše.(15.7.2012)

• Kryšpín

Pojďme točit do Afriky, nevím co, ale určitě se tam něco najde. Takový přístup k tématu není zrovna nejlepší. Dokument není o tom, přelézt plot, něco tam natočit a nakonec neříct nic divákovi. Přesně takto jsem se cítil po odchodu z kina. Nic jsem si z toho neodnesl a děkoval jsem, že dokument má tak krátkou minutáž. Z počátku to vypadalo na zajímavou investigativní reportáž, ale nakonec je to paskvil slepený z pěti věcí - chudé děti pracující na opravě silnice, zákaz natáčení v továrnách, provizorní kostel, dolování načerno a nakonec zkoumání uměleckého díla na podlaze nějaké firmy. Omlouvám se, ale opravdu jsem nepochopil pointu.(12.1.2011)