Doba měděná (studentský film)

Copper Age

Dokumentární

Česko, 2010, 52 min

Ivo Bystřičan

Jiří Málek
  • Kryšpín

Pojďme točit do Afriky, nevím co, ale určitě se tam něco najde. Takový přístup k tématu není zrovna nejlepší. Dokument není o tom, přelézt plot, něco tam natočit a nakonec neříct nic divákovi. Přesně takto jsem se cítil po odchodu z kina. Nic jsem si z toho neodnesl a děkoval jsem, že dokument má tak krátkou minutáž. Z počátku to vypadalo na zajímavou investigativní reportáž, ale nakonec je to paskvil slepený z pěti věcí - chudé děti pracující na opravě silnice, zákaz natáčení v továrnách, provizorní kostel, dolování načerno a nakonec zkoumání uměleckého díla na podlaze nějaké firmy. Omlouvám se, ale opravdu jsem nepochopil pointu.(12.1.2011)

Rozhovory s bývalými zamestnancami zambijských medených baní, s ľuďmi pracujúcimi načierno. Spojená snaha štátnej polície aj ozbrojenej firemnej ochranky vytlačiť novinárov z miest, kde sa ťaží, kde môžu zachytiť skutočnú úroveň ochrany zdravia otrokov. Kde sa kritizuje firemná zamestnanecká politika - zisk z ťažby medi ide do sídla firiem, nie do Zambie. Tam získajú miestni len žobrácky plat. Na konci ružovolíci manažéri Európskej investičnej banky. Vycvičení v stratégiách komunikácie. Odbijú celý dokument ako nevyvážené posolstvo. Odkážu na nejakú štúdiu, že podľa nej sa ľuďom v Afrike dnes vedie oveľa lepšie než v 80. rokoch. V zásade je to celé o tomto: Jedna z oficiálnych inštitúcií Európskej únie - Európska investičná banka - podporuje projekty smerujúce k hospodárskemu rastu, zvyšovaniu zamestnanosti a riešeniu klimatických problémov. Háji pritom hodnoty Európskej únie. Podpora korporácií ťažiacich v Afrike meď, no so sídlom inde (Kanada) ukazuje aké sú skutočné hodnoty Európskej únie. Otroctvo podriadených. Pomoc veľkokapitálu. Odstránenie sociálnych výhod zamestnaných aj nezamestnaných. Odstránenie zdravotnej pomoci nezamestnaným. Ochrana životného prostredia podporovaná Európu ale geograficky mimo Európy sa rovná v skutočnosti takmer absolútnej nule. Čo najmenšia informovanosť novinárov. Manipulácia slovnými frázami.(3.11.2015)

• honajz

Jak zazní v závěru z úst jednoho z představitelů oné globální firmy - ono záleží, s kým mluvíte, koho zpovídáte. Věřím, že kdyby tvůrci dělali rozhovor s lidmi, kteří práci v těch dolech mají jistou, dozvědí se zase něco jiného. Kdyby natočili o tom, že kousek dál od té rozbité silnice, kterou opravují děti svýma bosýma nohama, je jiná silnice, nová a moderní, nebylo by to asi moc angažované. Celou dobu mi přišlo, že jsem někam manipulován - nevěřte policistovi, ochranka neuměla zkontrolovat videozáznam, u nás to vidíme jinak, oficiální zástupci nás nechtějí pustit... Takové trošku naschvál točení. Představte si, že by přijeli podobně afričtí filmoví studenti natáčet u nás v Temelíně, jak by to asi dopadlo, a celý dokument by vyzněl, jak je nikdo nechtěl pustit dovnitř a ti oficiální představitelé jak tají pravdu o tvrdých podmínkách pracujících v elektrárně. Pravdivěji tedy rozhodně působí podobně laděný dokument, a daleko obsažnější, Pod sluncem tma.(28.12.2014)

Lidé na celém světě se chtějí mít lépe, nejradši tak, jak nám ukazují v hollywoodských filmech....a není řešením se někam přestěhovat a tam "mít právo na normální život", jak si to většina emigrantů představuje. Stejně většina zůstává ve své zemi. Že nebylo špatně, se ukáže, až když je člověku ještě mnohem hůře.... V konečné fázi, jak se tento africký model, kdy stát rozprodá vše nadnárodním společnostem, liší od toho našeho českého? Snad jen tím, že my máme to štěstí a jsme ve středu Evropy a ne v Africe.(1.9.2011)

Dokument má rozhodně co říct, i když se to snaží nafilmovaní eurokravaťáci v Bruselu jaksi zastřít... Už jen to, že jim unikla v promítnutém materiálu ta informace, že se režisér již nějaký pátek před cestou do Zambie snažil kontaktovat vedení měděných dolů, aniž mu bylo vůbec odpovězeno. Na základě toho mi vyzněla eurokravaťácká poznámka typu, že se měl autor snažit získat i oficiální stanovisko druhé strany, jako naprosto bizarní komentář. Samotný závěr dokumentu už byl jak z nějaké trapné komedie. Zdá se, že EIB je prostě jen luxusnější typ evropské kantýny :-)(28.7.2012)