Slzy Konga (TV film)

Dokumentární

Česko, 2009, 40 min

Petr Kašpar

Ljuba Krbová

Netušil jsem, že cena života v Kongu je až tak hluboko za výnosným byznysem. Postoj tvůrců a jeho soucítění jsou v dokumentaristickém snímku jasné. O čemž svědčí i snaha natočit tragiku novodobé historie Konga bez příkras. Snímek se soustřeďuje především na těžký úděl žen a utrpení dětí. Při sledovaní filmu Slzy Konga, jsem si uvědomil kdesi na začátku filmu, že se dívám do očí skutečným obětem, v nichž je strach a bolest, kteří hledí do kamery skoro bez naděje, že se něco u nich k lepšímu změní. Jak vidět, je stále mnoho míst, které ilustrují neuvěřitelné hrůzy lidstva. Autorům filmu patří můj velký obdiv za to, že našli odvahu natočit a obnažit sdělnou filmovou formou strašné věci, které se zadírají pod kůži. Přimělo mne to přemýšlet, jak je vůbec možné, že se to děje, a že není, kdo by pomohl. Co říci na závěr? V čem je hlavní smysl tohoto snímku, který není spekulativní či nevěrohodný. Především v tom, že je nápomocen řadou informací a svědeckých faktů, který dává diváku jedinečnou představivost o skutečném dění v Kongu.(17.10.2010)

Smutné, silné a nosné téma, bohužel dokument zas tak povedený nebyl. O kolik příjemnější by byly titulky místo původního jazyku překřičeného češtinou....je to hnus, jaký dokážou lidi (chlapi) být svině..(23.1.2011)

• ilemas

Otřesný dokument založený na výpovědích znásilněných žen a dětí. Co mohu jako jedinec udělat, přestat kupovat výrobky s Coltanem? Rád bych dal plný počet, ale muselo by to být od BBC, tohle se mi jeví jaksi lacině natočené, odbyté, byť nesmírně zajímavé.(23.1.2011)

• Loki81

Takhle zprznit kvalitni namet. Tema silne ovsem diky zpracovani s nulovym ucinkem na divaka...(24.1.2011)

Obrovská odvaha... hovořit o tak krutých věcech, které se bezprostředně týkají, s někým naprosto neznámým, otevřít se na kameru. Bolestně realistická pravda.(24.1.2011)