Slzy Konga (TV film)

Dokumentární

Česko, 2009, 40 min

Petr Kašpar

Ljuba Krbová

Obrovská odvaha... hovořit o tak krutých věcech, které se bezprostředně týkají, s někým naprosto neznámým, otevřít se na kameru. Bolestně realistická pravda.(24.1.2011)

• ilemas

Otřesný dokument založený na výpovědích znásilněných žen a dětí. Co mohu jako jedinec udělat, přestat kupovat výrobky s Coltanem? Rád bych dal plný počet, ale muselo by to být od BBC, tohle se mi jeví jaksi lacině natočené, odbyté, byť nesmírně zajímavé.(23.1.2011)

Šílené, měla jsem slzy v očích. Tento dokument pravděpodobně nezmění zavrženíhodný přístup konžských mužů jejichž manželky či dcery byly obětí znásilnění, ani nezmění chování (nejen) českého zákazníka, který "potřebuje" nový telefon každý rok, ale vybízí alespoň k zamyšlení a otevírá debatu o věcech, o kterých se moc nemluví. Zpracování není žádná sláva, ale chápu, že by sehnat peníze na dokument ukazující tak šílené věci, které jsou ve spojitosti se surovinami potřebnými do veškeré chytré elektroniky, není vůbec snadné. S navazující tématikou doporučuji dokument Krev v mobilech - http://www.csfd.cz/film/292876-krev-v-mobilech/(25.5.2013)

• Agatha

Toto nemůžu hodnotit, nevím jak. Nechápu jen, kde se v tolika osobách (za lidi se považovat nedají) bere tolik krutosti a vyložené radostí z ní... Chápu, čas od času se objeví magor, který někoho brutální zabije, ale tady se jedná o krvelačnou masu s cílem zabít, znásilnit, znetvořit, zpustošit... Tohle že se děje kvůli diamantům, zlatu atd.? Tak proč si je nevezmou, kdo jim brání? ty ženy a děti, které chtějí "jenom" žít? Nad tím se nedá moc dlouho přemýšlet, protože "normální" člověk by se z toho musel zbláznit. To je možná taky důvod, proč se do toho nikdo nechce moc vměšovat.(23.1.2011)

Silné téma v docela laciném podání. Kdyby dokument na podobné téma vznikl před deseti lety, nic moc bych neřešil, ale podání z roku 2008 mi přišlo tak trochu nevynalézavé. Kolotoč násilí a znásilňování bezradných žen (a jejich následné odmítání vlastním manželem i celou vesnicí) je jen jakýmsi leporelem, o kterém všichni vědí, ale nikdo s tím nic moc neudělá – stejně jako tenhle dokument!!(16.10.2010)