Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko

• Německo

Vergebung

(Německo)
  • slovenský

Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo, 2009, 141 min

Zhrniem to tuto, pretože nemám sílu rozpisovať každý "super diel"... ide o to, že ultra múdre dievča, emancipované, empatické, obzvlášť prirodzene rozvážne chápe, že tatko by nemal ubližovať mame aáa preto ho naučí inteligentným spôsobom "moresom". Tatko je vysoký hodnostár a preto systém sa o jeho dcérku postará se vším všudy (tzv. all inclusive). Z malého dievčatka sa stáva nekompromisný bojovník za ľudské práva a ako inak väzme osud pevne do rúk. Krásna mladá slečna, ktorá si potrpí na všeobecný rozhľad si nájde spoločníka (postarší pán, náhrada otca) aby mohli spolu bojovať proti skazenému systému, ktorý potrebuje napraviť. Ako inak všetko pod taktovkou Hercula Poirota... o tom to celé je... množstvo zápletiek, príbehov ľudí... úžasne. Ako celok 6/10(27.3.2011)

Jako se počítá od jedničky do tří, i kvalita pomalu klesá. Kdyby byla celá trilogie jako seriál, nikomu by nevadilo, že po bombastickém úvodu a super druhém díle přijde slabší 3. a 4. díl, aby celé drama uzavřel slušný 5. a trochu utahaný 6. díl.(5.4.2010)

Důstojné zakončení celé trilogie Milénium, kterého jsem se hrozně bál, ale nakonec jsem byl neskutečně spokojený. Ono po druhém díle se nebylo ani čemu divit. Kopa scén, co nedávaly žádnej smysl, protože to film nevysvětlil, mě prostě hrozně štvalo. Jenže třetí díl byl ve svý podstatě tak jednoduchej, že se na něm nic extra složitého hledat nemuselo. Tak to nakonec dopadlo naprosto parádně a já si s klidem oddech, že mám za sebou jak knižně, tak filmovou trilogii, kterou jsem ze začátku vůbec neznal, pak jsem o ní lehce zaslechl a nakonec jsem jí absolutně podlehl. Vůbec se nedivím tomu, že ve Švédsku podle knih dělají procházky po Stockholmu a jsou na celou sérii tak šíleně hrdí. Nejzajímavějšjí je ale stejně fakt, že celou trilogii zfilmovali během jednoho roku do necelých sedmi hodin. To skoro vypadá, jak kdyby si ani nemohli dát záležet, ale nakonec to ale přecijen vypadá parádně. Tak zajímavé a komplexní příběhy ve světě knih a natož pak filmů jen tak člověk nesežene. Škoda, že samotný autor se nedožil čtvrtého dílu. Pořád tam bylo tolik otazníků na zodpovězení...(8.11.2010)

Po průměrném druhém díle příjemné překvapení, filmové Milénium skončilo na úrovni jedničky. Kniha je ale pořád nedostižná.(14.8.2010)

Poslední díl zase oproti druhému působí už lépe a nabírá na obrátkách. Návrat Lisbeth Salanderové, extravagantní počítačové hackerky tentokráte v prostředí právního stylu je inteligentně natočený. V každém případě to bylo napínavé.(31.7.2011)