Dívka, která kopla do vosího hnízda

• německý

• Dánsko

Luftkastellet der blev sprængt

(Dánsko)
  • slovenský

Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo, 2009, 141 min

První díl byl drama. Druhý díl byl akční thriller. Třetí díl není nic. Skutečně, něco tak šíleně nevýrazného jako je první polovina tohoto filmu, už jsem dlouho neviděla. Následující soudní pře to sice bohatě vynahrazuje, i tak to ale kvalit "Mužů, kteří nenávidí ženy" nedosahuje. Naopak si myslím, že vidět pouze první díl, byla bych asi nejspokojenější; ani v druhém, ani ve třetím filmu jsem se totiž nedočkala toho, co mě na této trilogii v počátku upoutalo: vzájemná spolupráce mezi dvěma naprosto odlišnými hlavními hrdiny. Těch deset vět v závěru, jakkoliv hezké jsou, prostě nenahradí desítky zajímavých, společných scén z jednoho opuštěného ostrova. To ale nic nemění na faktu, že je celá trilogie Milénium příjemným zpestřením toho, co normálně sleduji a kdyby se ke mně dostalo podobných skandinávských filmů víc, vůbec bych se nezlobila.(26.7.2010)

Karl Stig-Erland Larsson zemřel v pouhých 50 letech, zanechal za sebou uzavřenou trilogii, která knižně vyšla až po jeho smrti. Své partnerce odkázal notebook, kde měl další tři rozpracované díly plánované dekalogie. Filmové zpracování celkem věrně kopíruje knižní předlohu, zachycují to podstatné z románu, příběh se odehrává ve svižném tempu. Autor předlohy vychází ze svých dlouholetých zkušeností investigativního novináře, řada zápletek včetně výhružek a ohrožení na životě je patrně z jeho vlastních zkušeností. Oproti prvnímu dílu, který je dějově posazený na ostrov a není tak prošpikovaný mrtvolami, jsou další dva díly víc ponuré, akční, násilí je neodehrává ve skrytu, je otevřené a brutální. Atmosféra filmu i její postavy korespondují s knihou.(2.7.2014)

Třetina postav v urnách, třetina v báni, třetina celkem v poho (ne POMO, aby nebyl problém)... njn, třetí díl, to jsou mi paralely. Ok, já žádnou nevyrovnanost nezaregistroval, všem třem dílům dávám proto stejné hodnocení, nelekejte se, napětí....4! Lizbeth byla konečně kurevsky punková a u Blomkvista jsem asi nakonec (díky těm stráveným hodinám) nějaké to charisma taky našel. Bitky směšný jak ve "dvojce", zkrátka Evropa. Na Fincherovo dílo momentálně náladu nemám, takže nemůžu srovnávat, "kdo že jako líp". Mám ale pocit, že dokázat v jednom roce natočit TOHLE, je celkem slušná práce...paráda.(29.1.2012)

Lehce nadprůměrné zpracování, lehce nadprůměrné (oddechové) knižní předlohy. Nic víc, nic míň. Jedno ale musím Alfredsonovi přičíst k dobru. Zatímco S. Larsson s postupujícím dějem (trilogie) dělal z téměř rachytické dívky chodící vraždící monstrum, Daniel z toho vyšel (v rámci možností a a již zmiňovaným okolnostem) jako vítěz. Při představě, že by se látky chopil „renomovaný“ hollywoodský tým, ne nutně tandem J. Bruckheimer-M. Bay, (R. Emmerichovi se prý také sbíhají sliny) mohli bychom se dočkat opravdu „velkých věcí“. Taková scéna v opuštěné továrně (cihelně) k tomu přímo vybízí. Co všechno by tam šlo napasovat, tj. kolika krásných WTF momentů se mohl divák dočkat. Jedno oko by nezůstalo suché. Co naopak zamrzí, je vyškrtnutí vztahu M. Blomqvista s detektivkou M. Fiquerolaovou (vzhledem k faktu, že se jedná o jeden z hlavních rysů hlavního hrdiny). Krátit se muselo, hodně a taky se krátilo, hodně, ale v tomto případě (ne poprvé a ne naposled) poněkud neštastně resp. necitelně. Přesto, jak už jsem výše zmínil, z toho Alfredson (alespoň v mých očích) vyšel se ctí. Byť toho neodbytného pocitu, tj. nebýt obeznámem s knižní předlohou- ztrácel bych se, se tak úplně nezbavím. S osobním dovětkem na závěr. Remaku bych se, Davide, i přes poměrně zdařilý první počin, rád nedožil. Na odpočinek se však, alespoň v blízké budoucnosti, nechystám. To aby bylo dostatečně jasno. Když pominu holou skutečnost naprosté zbytečnosti, jsem přesvědčený, že to není (i vzhledem ke knižní předloze) kam posouvat. První díl (knižní trilogie) byl zároveň i jejím vrcholem. 65% P.S. co se však, bez jakýchkoliv pochyb povedlo, je obsazení M. Spreitze alias „chodícího nadopovaného bezkrka“ R. Niedermanna. Tady se naše představy, Danieli, vzácně shodují. Zajímavý komentář (úhel pohledu) pro mě: Sawy(24.5.2013)

Vzletem vrtulníku s tím, co zbylo z Lisbeth, začíná poslední část trilogie o - nikoliv psycho, ale "pouze" - sociálně narušené geniální dívce a šťouravém novináři. Poslední díl, kde se Larsson už úplně urval ze řetězu a rozjel špionážní thriller, kterému vévodí záporáci důchodového věku. Kupodivu jsem neměl ohledně konspirační zápletky pocit, že si ze mě někdo dělá dobrý den, což je rozhodně kvalitativní posun oproti prostřední části, ale na náhody a všemocné hackery jsem už nějaký čas poněkud alergický, a tady je máme zas a znovu, tudíž opakovaně. Přesto mě uzavření příběhu Noomi Rapace, pardon, Lisbeth Salander, příjemně překvapilo a vcelku s ním nemám problém. Důstojné zakončení - nic víc, nic míň. Knižní Milénium mi nepřijde jako žádná legendární událost, a filmová trilogie je na tom podobně (a zásluhou skoro trapného druhého dílu v celkovém hodnocení hůře). Skoro celou dobu mě film držel, a rád se někdy podívám znova. Ale ne tak rád jako na jedničku:) 70%(24.8.2011)

• - Spoiler: Lisbeth (Noomi Rapace) u soudu řekla, že ji Bjurman (Peter Andersson) znásilnil v úterý 18. února 2008. Jenže v roce 2008 vycházel 18. únor na pondělí. (Cheeker)

• - Natáčelo se ve Stockholmu a Göteborgu. (Cheeker)

• - Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist) má e-mailovou adresu mickblom@gmail.com. (Cheeker)