poster

Ivanhoe

 • USA

  Sir Walter Scott's Ivanhoe

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1952, 106 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • elizabeth_ba
  *****

  Kdybych chtěla hledat chyby, jistě bych je našla, protože doba vzniku je samozřejmě na všech těchto rytířských eposech znát. Robertu Taylorovi ale role Ivanhoa vyloženě sedla a na Elizabeth Taylor jako Rebeku byla prostě radost pohledět. Mám lehkou výtku k obsazení princezny Roweny, neboť nepoměr mezi jejím vzhledem a vzhledem krásné Rebeky byl až přiliš bijící do očí. Pro skrytý souboj mezi ohnivou krásou Židovky Rebeky a vznešenou až chladnou krásou saské princezny Roweny nestačí aby tato měla jen dlouhé blonďaté vlasy (byť krásné), zvlášť představuje-li laskavou židovskou dívku Liz Taylor...Snad by byla lepší Rowenou Deborah Kerr, která byla Robertu Taylorovi partnerkou už v Quo vadis, ale i ta by to měla těžké ;-) Souboje nebo obléhání hradu, s přihlédnutím k možnostem dnešní doby naivní, ale ten rytířský turnaj nebo stvárnění Božího soudu vůbec nebyly špatné. Krásný romantický příběh mě nadchl a dávám mu plný počet bodů, přes výše uvedené připomínky i to, že král Richard Lví srdce se tam objeví jako Deus ex machina.(18.2.2012)

 • curunir
  ****

  ,,KU KTORÉMU BOHU SA MODLÍ ŽID ZA KRESŤANA?" ,,K TOMU, KTORÝ ICH STVORIL OBOCH." __ O zastaralosti Ivanhoa v bojových scénach (dobýjanie hradu) už bolo napísané dosť. Už v tej dobe mohli byť spracované lepšie a nemyslím si, že by pri tom museli tiecť potoky krvi. Miesto toho treba zdôrazniť, že nominácia na Zlatý glóbus pre Najlepší film podporujúci porozumenie (medzi židmi a kresťanmi) je príhodná a opodstatnená a svoju symbolickú (ak nie inú) funkciu splnila. V prípade záverečného súboja uplatnil Miklós Rózsa podobný postup ako neskôr pri závodoch v Ben-Hurovi - teda, že táto scéna je bez hudby a iba s prispením diegetického jednoduchého opakujúceho sa rytmu bubnov, čím je výborne dosiahnutý efekt maximálneho napätia. Okrem toho Rózsa svojou partitúrou opäť dokazuje, že patril medzi najväčšie skladateľské piliere Golden age. V inak pomerne ťažkopádnej verzii z roku 1982, kde sa predstaviteľ De Bois-Guilberta v podaní Sama Neilla nechá v súboji prakticky dobrovoľne prepichnúť mečom je však týmto činom omnoho lepšie vystihnutá pravá láska, ktorú k Rebeke cíti, čo je tu trocha ledabolo odbité. O kráse Liz Taylorovej sa mi však ešte v noci snívalo. (228. hodnotenie, 25. komentár k filmu)(13.6.2015)

 • Houdini

  Oscar 3 nominace: Nejlepší film, Kamera, Hudba(20.5.2004)

 • bogomira
  **

  Na rozdíl od ostatních pro mě tohle není nesmrtelná klasika, ale klasika dávno mrtvá. První půlka svým tempem spíš připomíná sestřih minulých dílů seriálu a když se tempo konečně zpomalí, přijde scéna s obléháním hradu, která je prostě srandovní, chlápci do sebe šťouchaj umělýma mečíkama a střelba z luku se simuluje házením klacků po hrstech. Jedině Tejlorka je k sežrání a jinak je to popcorn padesátých let.(10.11.2007)

 • liquido26
  ****

  Pěkný historický snímek. Jen bych o takových 15 - 20 minut zkrátil a přidal trochu humoru na odlehčení a trochu úsměvu do Ivanhoeovy tváře. No a Elizabeth Taylorová byla tenkrát luxusní bábovka :-)(8.2.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace