Landův lektvar lásky (TV film)

Landa's Elixir of Love

Dokumentární

Česko, 2009, 56 min

Erika Hníková

Erika Hníková

Jiří Strnad
  • Gilmour93

„Intouš sprostě kleje, sází ganju do hlavy / Daneček se směje, showbusiness má zásady..“ Nic nesdělující, neobjektivní a neprofesionální lektvar dokumentaristiky. Obsahové hodnocení osciluje mezi odpadem a 5 hvězdami - záleží na tom, jak spasiteli v mikině Everlast zobete jeho pronárodně-mystickou činnost z ruky a jestli máte obsidián v ledvinách nebo v kapse. Nakonec ten vesnický stréc s pupkem uhodil jako jediný hřebíček na hlavičku. Všichni bychom se měli povznést, neřešit nesmysly a jít makat, abychom zabezpečili sebe a blízké. To je, oč tu běží a dobře to ví i mesiáš, co často bourá v rallye.. Taky jste cítili ten podtext, když si Landa v Subaru projížděl trať a hlásil: "Pravá 1." No ještěže neřekl: "Pravá 1, horizont 88 metrů.."(14.12.2009)

Zlatého draka jsem neviděl a jsem rád. Otázky položené oběma redaktory mi přišly velmi trefné, když se například redaktor ptal divačky na parkovišti, jaké poselství jí daly runy, které byly ve hře využity, bylo poměrně logickým vyložením, že jde o lacinou ezoterickou břečku. Trochu mě mrzelo, že redaktoři nebyli ještě víc ostří. Brněnský primátor na jakési tiskovce prohlásil, že budou lidé vytrhávat věty z kontextu. A měl pravdu, tady je pár parafrází, které mě zaujaly: 1)Zlatý drak se dá na každém místě rozkódovat. [To prohlásil jakýsi zarostlý pseudofilozófos - pozn.: rozkódovat se dá různými způsoby jakýkoli film, potažmo dílo, to není zárukou žádné výjimečnosti či kvality, ba naopak, umělecká díla se vyznačují tím, že je jeich "rozkódování" poměrně náročné a vyžaduje rozsáhlý teoretický aparát.] 2)D. Landa pro mě rozvinul mystickou cestu Zlatého draka. [No comment.] 3)Postavíme Chrám Zlatého draka. [Věnujte ty peníze radši na léčbu těžce postižených pacientů. Nebo to není dostatečně mystické?] 3)Národ se projevuje tím, že tu žije deset milionů jednotlivců, což je hrozná škoda ... Potřebuju jednotu nějakou ... Já mám potenciál obrátit tuhle republiku na ruby ... Chci házet myšlenky, impulsy ...[Co dodat k výplodům egomaniakálního hochštaplera, který vydává myšlenkové pojmy a obrazy pojmů za jakousi cestu k proniknutí do duchovnosti? Asi bych byl radši za deset milionů individualistů než za deset milionů hlupců ošálených jedním podvodníkem s mesiášským komplexem, který se tak stylizuje -údajně- proto, že ho to baví.] 4)A: Výsledkem hry budou materializované cíle jako je postavení Dračího chrámu, kde se budou léčit duše bojovníků. Redaktor:Proč to děláte? Pseudofilozófos: Faktem je, že fridrich Nietzsche říkal, že v každym chlapovi je kus malýho dítěte. [Áno, ti dva pánové hovořící o tom, jak se Landa během představení fyzicky mění, že létá po pódiu etc. --- naprosto nejhorší příklad zcela primitivního chápání mystiky. Musejí být oba naprosto vypatlaní.] -------- Teď úvaha o Zlatém drakoi: Je dost zřetelné, že je to hra atakující "duchovní prostor", o kterém si spousta lidí myslí, že je vlivem sekularizace v ČR prázdný. Nicméně je zjevné, že jde o povrchní sračku plnou limonádových symbolů sázejících na vyvolání atmosféry tajemna bez jakéhokoliv hlubšího podtextu. Láká jen tím, že je mystická a že je v ní obsaženo několik silných figur a patetických keců. Říkám to i s vědomím, že jsem viděl asi 3 minuty záznamu. Jinak zajímavý odkaz na: http://kultura.idnes.cz/divadlo.asp?c=A080204_160157_divadlo_efl Jinak pro ostatní uživatele, kterým vadí narážky na Landovu minulost: Pokud někdo propagoval hnutí tak zrůdné a tupé jako je nacismus, je nanejvýš znepokojivé, že ovlivňuje společenské dění i dnes a na prknech Národního divadla. (Parodie v Desertu vypadala o mnoho více umělečtěji.)Přidat se k náckům bylo jeho rozhodnutí a on za něj nese odpovědnost a nese i zodpovědnost za to, že se Orlík v neonacistických kruzích poslouchá dodnes. Evidentně ho baví říkat věci hluboce se tvářící, leč zcela prázdné.(10.12.2009)

Zajímavý, snad jen příliš jednostranný a zaujatý, pohled na Daniela Landu. Trocha odstupu by možná prospěla, ale jak koukat na tak podivnou osobnost, jakou Landa je? Trochu se toho týpka děsím, trochu mi přijde vtipný a stejný je i dokument. Překvapuje Landova otevřenost, kdy na závěr lakonicky říká, že to co dělá, dělá proto, aby měl prachy, že to je vlastně maska, převlek a přetvářka. To bych nečekal.(11.3.2010)

• Carth

"Dokument", kterej toho řekne daleko víc o autorech, jak o Landovi. Ať na toho člověka mám názor všelijakej (hudba ok, zbytek prapodivnej), tak z tohohle díla byla cítit manipulace daleko víc ze strany autorů než z Landy. Komický bylo, když si párkrát zcela očividně dělal Plachý z "dokumentaristů" srandu a buďto to nepostřehli nebo to tam nechali s tim, že někdo uvěří např. v levitujícího skina.(16.8.2011)

• halogenka

Poměrně blbě vystavěný dokument, který rozděluje aktéry na blbce, intelektuály a přisluhovače. Hodnotící hledisko je už hmatatelně obsažené a projev tvůrců mi připomínal reportéry z TV Nova. Člověk se nedozví nic, co už by snad předtím netušil, hlubší vhled chybí. Takže nezbývá než si počkat na nějaké lepší dílko, třeba nám v něm mistr Dan i zalétá...(13.8.2010)