Landův lektvar lásky

(TV film)
  • USA Landa's Elixir of Love

Dokumentární film, ve kterém jeho tvůrci portrétují umělce Daniela Landu prostřednictvím divadelního představení Tajemství Zlatého Draka.  V brněnském Národním divadle měla na podzim roku 2008 premiéru hra Tajemství Zlatého Draka. Tento dokumentární film se nezaměřuje na hodnocení představení z hlediska umělecké kvality. Tvůrci dokumentu se snaží skrze tuto inscenaci prozkoumat proměnu jednoho z autorů divadelní hry Daniela Landy od "skinheadského barda" z počátku 90. let až po současnost, kdy spoluzakládá tzv. "Legii zlatého draka". Dřímá v něm, krom nezměrné energie, hrozba pramenící z jeho temné minulosti, nebo už je to jen "hvězdička showbusinessu"? (oficiální text distributora)

type_B

Zlatého draka jsem neviděl a jsem rád. Otázky položené oběma redaktory mi přišly velmi trefné, když se například redaktor ptal divačky na parkovišti, jaké poselství jí daly runy, které byly ve hře využity, bylo poměrně logickým vyložením, že jde o lacinou ezoterickou břečku. Trochu mě mrzelo, že redaktoři nebyli ještě víc ostří. Brněnský primátor na jakési tiskovce prohlásil, že budou lidé vytrhávat věty z kontextu. A měl pravdu, tady je pár parafrází, které mě zaujaly: 1)Zlatý drak se dá na každém místě rozkódovat. [To prohlásil jakýsi zarostlý pseudofilozófos - pozn.: rozkódovat se dá různými způsoby jakýkoli film, potažmo dílo, to není zárukou žádné výjimečnosti či kvality, ba naopak, umělecká díla se vyznačují tím, že je jeich "rozkódování" poměrně náročné a vyžaduje rozsáhlý teoretický aparát.] 2)D. Landa pro mě rozvinul mystickou cestu Zlatého draka. [No comment.] 3)Postavíme Chrám Zlatého draka. [Věnujte ty peníze radši na léčbu těžce postižených pacientů. Nebo to není dostatečně mystické?] 3)Národ se projevuje tím, že tu žije deset milionů jednotlivců, což je hrozná škoda ... Potřebuju jednotu nějakou ... Já mám potenciál obrátit tuhle republiku na ruby ... Chci házet myšlenky, impulsy ...[Co dodat k výplodům egomaniakálního hochštaplera, který vydává myšlenkové pojmy a obrazy pojmů za jakousi cestu k proniknutí do duchovnosti? Asi bych byl radši za deset milionů individualistů než za deset milionů hlupců ošálených jedním podvodníkem s mesiášským komplexem, který se tak stylizuje -údajně- proto, že ho to baví.] 4)A: Výsledkem hry budou materializované cíle jako je postavení Dračího chrámu, kde se budou léčit duše bojovníků. Redaktor:Proč to děláte? Pseudofilozófos: Faktem je, že fridrich Nietzsche říkal, že v každym chlapovi je kus malýho dítěte. [Áno, ti dva pánové hovořící o tom, jak se Landa během představení fyzicky mění, že létá po pódiu etc. --- naprosto nejhorší příklad zcela primitivního chápání mystiky. Musejí být oba naprosto vypatlaní.] -------- Teď úvaha o Zlatém drakoi: Je dost zřetelné, že je to hra atakující "duchovní prostor", o kterém si spousta lidí myslí, že je vlivem sekularizace v ČR prázdný. Nicméně je zjevné, že jde o povrchní sračku plnou limonádových symbolů sázejících na vyvolání atmosféry tajemna bez jakéhokoliv hlubšího podtextu. Láká jen tím, že je mystická a že je v ní obsaženo několik silných figur a patetických keců. Říkám to i s vědomím, že jsem viděl asi 3 minuty záznamu. Jinak zajímavý odkaz na: http://kultura.idnes.cz/divadlo.asp?c=A080204_160157_divadlo_efl Jinak pro ostatní uživatele, kterým vadí narážky na Landovu minulost: Pokud někdo propagoval hnutí tak zrůdné a tupé jako je nacismus, je nanejvýš znepokojivé, že ovlivňuje společenské dění i dnes a na prknech Národního divadla. (Parodie v Desertu vypadala o mnoho více umělečtěji.)Přidat se k náckům bylo jeho rozhodnutí a on za něj nese odpovědnost a nese i zodpovědnost za to, že se Orlík v neonacistických kruzích poslouchá dodnes. Evidentně ho baví říkat věci hluboce se tvářící, leč zcela prázdné. () (méně) (více)

cunesk8

Hodnotit dokument nemá cenu, jelikož jsem nějak nepobral o co tam šlo. Landa = levitující vlastenecky sektář (že je nacionální magor se ví už přes 20let a do teď se nic nezměnilo). Ti 2 šašci z toho divadla, to fakt jako nevim co to bylo, jeden co si hraje na intelektuála a jedinné co z něho vypadlo, asi tak 2 krabky cigaret co vykouříl za ty 2 minuty slávy v TV a když promluvil vypadlo z něho nějaké nelogické inteligentní hovno a tom druhém tupci némá cenu ani mluvit. Takových exotů bylo v dokumentu víc ( zájezd z Ivančič ( krom 2 bab), lidí z města, kamáradi z divadla....) ,ale nevíc to završila borka co si chtěla zahrát na chytrou a blábolila o runách, když tomu vůbec nerozuměla. Tak vypadá český národ = odpad! Jedinní normálni byli studenti JAMU a O.S. ()

bari68

Jedna hviezdička je za Landu a jeho Tajomstvo Zlatého Draka.Inak samotný obsah je prvoplánový,nechutný plivanec na Landovu osobu a ľudia,ktorí figurujú v tomto pseudodokumente sú evidentne vylízaný až do tla.Mám na srdci napísať toľko nadávok a argumentov na tvorcov tejto poloamatérskej sračky, že až no.Každý rozumný človek, ktorý sa pozrie na toto jednotvárne vykreslenie mi musí dať za pravdu.Už v dôvodu,že nám o morálke káže istý p.Slačálek,ktorý prednáša na Filozofickej fakulte a je hlavným aktivistom ľavicovo-marxistických anarchistov.::))..Je to vtipné? .Nie, je to bohužiaľ na zaplakanie.Tak isto ako tri štvrtiny užívateľov CSFD,ktorí hodnotili toto ,,dielo,, zrejme veľa rozumu nepobrali. ()

M.Macho

Tajemství, který nebudeš chtít nikde vyprávět je možná to, že tohle, co se odehrávalo v dokumentu je pravda. Což je legrace - celému tomuhle nepochopitelně nafukovacímu fenoménu jsem se věnoval od jeho začátku a fascinuje mě, že i po roce ve mě vyvolává "silné" emoce. Divný "špíl" pomyslel si chodec a nechal Mahenovu činohru dál doutnat s pomyšlením, že DL, ZP a MD si postaví nový chrám...:D ()

Carth

"Dokument", kterej toho řekne daleko víc o autorech, jak o Landovi. Ať na toho člověka mám názor všelijakej (hudba ok, zbytek prapodivnej), tak z tohohle díla byla cítit manipulace daleko víc ze strany autorů než z Landy. Komický bylo, když si párkrát zcela očividně dělal Plachý z "dokumentaristů" srandu a buďto to nepostřehli nebo to tam nechali s tim, že někdo uvěří např. v levitujícího skina. ()