Do morku kosti

Mark White

Kostýmy:

Rebecca Hofherr
  • moviesfan

Já vám nevím. První 2/3 filmu mi prakticky nic neříkaly, zbylá třetina už celkem ušla, ale pořád mi nejdou do hlavy nominace na Oscara. Dle mého jsou zbytečné.(11.2.2011)

Zajímavý nezávislý snímek a sonda do poměrů na americkém venkově, kde poměry mezi lidmi fungují trochu jinak. Chvílemi drsné, jindy však zase nudné...(23.11.2010)

Ryzí Amerika… Když občas vypluje ne povrch akademií vyvolený film zdánlivě odnikud, tak se často zaměňuje slovo nezávislý za skromný a skromný za svobodný. U tohoto přesvědčivého obrazu však rád splním nutnou podmínku, kterou film klade, a tou je důvěra. Ta se obrací v určitém smyslu na diváka a ještě zásadnější kontext důvěry spočívá v Americe samotné (tahle věc je pro „anti-ami“ krajně nevhodná). Tato druhá rovina důvěry prochází složitým vývojem od hořké reality až po sílící sentiment. Je paradoxní, že film o amerických mýtech dokáže navodit reálný pocit hrdosti a přitom podlomené pýchy skrz skrývanou vlajku (viděna v odraze) a tlumenou zbraní za zády. Přesto pravý tradicionalismus Ameriky vnímá divák na každém kroku a ten nekašírovaný bluegrass to korunuje. Že má USA střízlivě řečeno problematické prostředí (za hranicemi asi nikoho příliš nezajímající) mohlo vyvolat ještě daleko umělecky závažnější reakce. Winter’s Bone není celistvé dílo. Snaha sdělit mnoho a zároveň neohrnovat povýšenecky nos nad divákem ústí v přesvědčivou poetiku, ale udržující autentické charaktery v čele s jakousi lidovější obdobou Juno (její jednání lze plně pochopit až na konci filmu) postupně vypouští trochu přepálené finále. Pak je důvěra na vážkách, protože ty dějové „metamorfózy“ odbíhají moc daleko od původního realistického lpění. Buď jak buď, dílo slibuje mnohé a potenciál doufám nebyl tímto vyčerpán. Další film Debry Granik může být nesmírně zajímavý.(24.2.2011)

Skutečně mrazivý, místy až nepříjemný film, zajímavě pracující s až Kafkoskou absurditou říznout thrillerem bez akce a detektivkou. A ano, Jennifer Lawrence je Oscarová.(12.2.2011)

Atmosféru film rozhodně má. Napětí, neustálý strach a znechucení z nehostinného a syrově vyobrazeného amerického venkova, kde se úroveň inteligence osadníků pohybuje na hraně debility, doprovází klopýtání mladičké dívky po sousedství od začátku do konce. Samotný dojem z naturalistického ztvárnění to ale sám utáhnout nemůže. Bez výraznějších momentů, které by skutečně prohloubily dramatický rozměr filmu, a pronikavějšího příběhu působí umírněným dojmem, který si víc nevyslouží.(7.9.2011)

• - Jeden z nejméně vydělávajících filmů, který kdy byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší film. (-bad-mad-wolf-)

• - Mnoho z herců – např. Isaiah Stone jako Sonny, Ashlee Thompson jako Ashlee a William White jako Blond Milton – stejně jako komparz, pochází z Forsyth v Missouri a práce na tomto filmu byla jejich první herecká zkušenost. (HellFire)

• - Kdyby Jennifer Lawrence získala Oscara, byla by tak nejmladší herečkou, která kdy získala Oscara za herecký výkon v hlavní roli. Ve finále ji však porazila Natalie Portman, která ztvárnila hlavní roli ve snímku Černá Labuť (2010). (Weasley)