Do morku kosti

Debra Granik

Předloha:

Daniel Woodrell (kniha)

Anne Rosellini

Celé jakési divné, nebýt tam těch aut, člověk by řekl, že se to odehrává před sto lety. Ani se mi nechce věřit, že takhle v dnešní době někdo žije ( navíc v Americe). Jednoduchý příběh, v němž se dcera snaží nalézt svého nezdárného otce, aby zbytek rodiny neskončil bez střechy nad hlavou a na konci čeká velká zmrzlá... kost. A když už se nám snažili namluvit, že tam byla taková zima, proč všichni zásadně chodili v rozepnutých bundách? Hlavní hrdinka je sice sympatické děvče, ale co je to platné, když jsem už po 50 minutách přemýšlela, co tam bude těch dalších 50 minut dělat... Takže nejlepší na tom byla ta domácí country kapela s vysloužilou zpěvačkou.(13.3.2011)

Zatraceně silný příběh vygradovaný (nikoliv pomocí krav) až k hodně netradičnímu a drsnému finále bez akce. Buranský klobouk dolů před touhle stránkou filmu a ústřední dvojicí Lawrence + Hawkes. Problém je, že i s nikterak předlouhou stopáží se cestou trochu moc kodrcáme, zakopáváme a vlečeme. Určitě bylo záměrem být čistě syrový a nikoliv stylový, jenže v mnoha scénách se pak není čeho chytit. Leda za ruce.(29.8.2015)

• viperblade

Na tomhle filmu se mi nelíbí jediná, ale pro mě zásadní věc - nedá vám žádné indicie proto, abyste si mohli alespoň domyslet, proč jsou věci tak, jak jsou. Nikdy se nedozvíte, proč matce hráblo nebo proč otec odešel… Beru, režisérka nám chtěla dát jistou volnost, abychom si mohli příběh vyložit podle sebe jenže… u takového filmu mi to přijde jako šlápnutí vedle. Tyto filmy rozděluju do dvou kategorií - dobré a špatné hádanky. Vysvětlím vám to na příkladu - znáte takové ty hádanky "je pět domů, v každém bydlí někdo jiný, každý dům má jinou barvu" a pak přijde dalších dvacet indicií a otázka zní: "Kdo má v domě psa?" Na první pohled se vám to zdá nesmyslné, ale když nad tím pár hodin strávíte, tak máte jistou možnost je vyřešit. Tomuhle já říkám skvělá hádanka a filmy v takovémhle stylu (např. Mulholland Drive) mě baví, i když tyto hádanky/filmy často nevyřeším. Nicméně Winter's Bone je příkladem špatné hádanky. Autor vám řekne jen "je pět domů, v každém bydlí někdo jiný, každý dům má jinou barvu. Ve kterém domě žije pes?“, aniž by řekl další indicie. A když vám autor nedá prostředky k tomu, abyste tu hádanku/film vyřešili, tak to je špatně a vás to přestane bavit. Stejně jako mě tenhle film. Ale abych nebyl tak kritický, oceňuju tři věci - Jennifer Lawrence, o které doufám ještě uslyšíme, Sheryl Lee, kterou jsem po dlouhé době viděl ve filmu a fakt, že nějakou tu atmosféru (hlavně ze začátku) tenhle film má. Jsem zvědavý, jak se hodnocení změní po Oscarech, kde si film určitě urve nějaké nominace… Pro mě je Winter's Bone obdobou loňského snímku Precious, akorát s tím rozdílem, že Precious s vámi jedná alespoň na rovinu… 40 %.(30.12.2010)

• Malarkey

Zase píšu komentář, kde toho není ani moc co říct. Pokud Vás rozčilujou typičtí američtí burani s Budweiserem v ruce a čapkou na palici, tak na to ani nekoukejte. Ten film mi vůbec nic neřek. Všichni mě tam rozčilovali, hlavní herečka obzvlášť. Ta se totiž s tím buranstvím snažila vypořádat a ještě víc do toho spadala. Strašný...film maximálně tak pro americký burany, ale ne pro mě, jako Čecha, kterej o americkejch vesnicích ví asi tolik, jako klasickej americkej buran o Český republice.(13.2.2011)

Mimořádný film! Syrové drama stojí na netriviálních a výborně napsaných postavách. Jejich bezvýchodné postavení určené už jen tím, kde se narodily, určuje v jejich životech vše od způsobu obživy až po vztahy s ostatními. Existenciální zápas mladé Ree, která brzy může i se svými dvěma mladšími sourozenci a psychicky nepřítomnou matkou přijít o střechu nad hlavou, je jedním z nejsilnějších filmů za poslední roky. Jennifer Lawrence si toho Oscara zasloužila, i když ho (jak je u Akademie čas od času zvykem) dostala za jiný film.(15.7.2014)