Do morku kosti

Scénografie:

Mark White

Kostýmy:

Rebecca Hofherr

Neherecky-herecké drama demytizující americký venkov. Žádné veselé písničky a skotačení u táboráku, ale samá špína, bezmoc, všudypřítomný pesimismus a buranská individua. Winter's Bone však nezkrášluje a nedobarvuje realitu, jen ji ukazuje takovou, jaká (asi) doopravdy je. Na hodinu a půl ale obsahuje příliš plytký až nezajímavý příběh, který ostatně celkovou jinakost a odlišnou snímku od standardní produkce nemá šanci na celovečerním poli utáhnout. Nakonec se z filmu vyklube jen pocitová podívaná, která s vámi nepříjemně vydrží, ale jen do závěrečných titulků. P. S. Proč tam byla ta pasáž s veverkou? Snad další okaté napodobování artových filmů? 6/10(26.1.2011)

• Xmilden

Něco se strašným způsobem nepovedlo. Jak je možné že filmy jako Počátek nemají ani náhodou šanci na Oscara, Prokletý ostrov nebyl dokonce ani nominovaný a pak se do nominace dostane Winter's Bone? Totální úlet akademiků. Film kde hraje hlavní roli nuda. Vedlejší role si střihly amatérismus, nezajímavost a hlavně nelogičnost. Po většinu filmu člověk ani moc neví která bije. Proč hlavní hrdinku chtějí ty ženské umlátit k smrti? Proč ji rovnou nezastřelí, když strká nos tam kde by neměla. Vše jsem si musel domýšlet a prakticky si vytvořit svou vlastní dějovou linii. Protože ta originální je strašná. Doporučení všem kteří tento film neviděli, nekoukejte na něj. Mohlo by to pro vás mít katastrofální následky. Já jsem přišel zbytečně o 100 minut svého života.(28.2.2011)

Herci fajn, ale celkově mě to nechalo chladným.(12.2.2011)

Mezi horkými oscarovými kandidáty nebo technicky nabušenými blockbustery se každoročně objeví titul, který svým komorním pojetím nejde nikomu na ruku a dává vyniknout hereckým výkonům. Vždycky stojí spíš jen statisíce dolarů, před prestižními oceněními objede nejrůznější festivaly a sbírá ceny poroty a uznání jak na běžícím páse a obecně je považovaný za černého koně oscarového ceremoniálu, i když každý ví, že do cíle nikdy nedocválá. U Winter´s Bone ale není tak úplně jasné, proč se v takové společnosti vůbec nachází. Je poměrně tísnivou kritikou nehostinného amerického venkova. Obyčejní hrdinové v syrovém podání působí v prvních desítkách minut fajn, ale jen do té doby, než vyjde nadobro najevo, že jim jednoduše chybí pevnější příběh. Hlavní hrdinka (aktuálně po právu v kurzu Jennifer Lawrence) tu bloumá s nasraným výrazem po polorozpadlých chatrčích, všude dostává stejných odpovědí od lidí, kteří se většinou živí domácí výrobou drog a jsou to dost často agresivní hovada. Postavy se objevují a mizí bez nějakého významnějšího opodstatnění, filmu chybí silné scény (maximálně nakládačka v garáži) a nebýt strýce hlavní hrdinky, děj by se snad ani nikam nepohnul. Postava skutečně výborného Johna Hawkese naštěstí dostává záhy víc prostoru a dokáže se opřít o jakýs takýs uvěřitelný základ. Nevzrušivé drama, které si ale pozornost během nějakého chladného večera zaslouží.(5.5.2012)

• viperblade

Na tomhle filmu se mi nelíbí jediná, ale pro mě zásadní věc - nedá vám žádné indicie proto, abyste si mohli alespoň domyslet, proč jsou věci tak, jak jsou. Nikdy se nedozvíte, proč matce hráblo nebo proč otec odešel… Beru, režisérka nám chtěla dát jistou volnost, abychom si mohli příběh vyložit podle sebe jenže… u takového filmu mi to přijde jako šlápnutí vedle. Tyto filmy rozděluju do dvou kategorií - dobré a špatné hádanky. Vysvětlím vám to na příkladu - znáte takové ty hádanky "je pět domů, v každém bydlí někdo jiný, každý dům má jinou barvu" a pak přijde dalších dvacet indicií a otázka zní: "Kdo má v domě psa?" Na první pohled se vám to zdá nesmyslné, ale když nad tím pár hodin strávíte, tak máte jistou možnost je vyřešit. Tomuhle já říkám skvělá hádanka a filmy v takovémhle stylu (např. Mulholland Drive) mě baví, i když tyto hádanky/filmy často nevyřeším. Nicméně Winter's Bone je příkladem špatné hádanky. Autor vám řekne jen "je pět domů, v každém bydlí někdo jiný, každý dům má jinou barvu. Ve kterém domě žije pes?“, aniž by řekl další indicie. A když vám autor nedá prostředky k tomu, abyste tu hádanku/film vyřešili, tak to je špatně a vás to přestane bavit. Stejně jako mě tenhle film. Ale abych nebyl tak kritický, oceňuju tři věci - Jennifer Lawrence, o které doufám ještě uslyšíme, Sheryl Lee, kterou jsem po dlouhé době viděl ve filmu a fakt, že nějakou tu atmosféru (hlavně ze začátku) tenhle film má. Jsem zvědavý, jak se hodnocení změní po Oscarech, kde si film určitě urve nějaké nominace… Pro mě je Winter's Bone obdobou loňského snímku Precious, akorát s tím rozdílem, že Precious s vámi jedná alespoň na rovinu… 40 %.(30.12.2010)

• - Seržant Russell Schalk, který si zahrál armádního náboráře, je jím i ve skutečnosti. Jde o válečného veterána, který sloužil u 1st Cavalry Division. (Mr.Hudson)

• - Kdyby Jennifer Lawrence získala Oscara, byla by tak nejmladší herečkou, která kdy získala Oscara za herecký výkon v hlavní roli. Ve finále ji však porazila Natalie Portman, která ztvárnila hlavní roli ve snímku Černá Labuť (2010). (Weasley)

• - Mnoho z herců – např. Isaiah Stone jako Sonny, Ashlee Thompson jako Ashlee a William White jako Blond Milton – stejně jako komparz, pochází z Forsyth v Missouri a práce na tomto filmu byla jejich první herecká zkušenost. (HellFire)