Africké kočky: Království odvahy

Africké šelmy: Kráľovstvo odvahy

Dokumentární / Dobrodružný

USA, 2011, 86 min

Keith Scholey

Na tenhle dokument jsem se hrozně těšil, těšení se vyplatilo. To mohu říci po mém prvním, né-li posledním shlédnutí. Úchvatné záběry na kočkovité šelmy, na jiná zvířata, na zbarvenou africkou přírodu, na protékající řeky, na okouzlující západ slunce. Tenhle dokument to přesně zobrazuje, navíc ukazuje na život kočkovitých šelem hodně do podrobna, na jejich vývin, způsob života a na jejich budoucnost, také na jejich souboje, které patří do jejich života. Hrozně se mi tenhle dokument líbil a mohu ho jen vychvalovat, protože se to vážně povedlo, takže z toho plyne 5 hvězd. ____ OST 5/5 ____(2.10.2011)

V dnešnej dobe top dokumentov (väčšinou) z produkcie BBC sa Disney v tomto prípade absolútne nechytá. Africké šelmy sú poňaté až takpovediac detským spôsobom, keďže sledujeme príbehy zvierat, ktorých rozprávač označuje menami. Rovnako tieto africké šelmy neponúkajú žiadnu krv a aj tie antilopy a zebry akokeby pri každom útoku sa radšej sklonili za kopec a nechali poslušne zožrať. Slovom, Africké šelmy nie sú zlý dokument, majú skvelú kameru a ponúkajú skvelé momenty. V súčasnosti však už nespĺňajú limity a brodia sa v priemernosti.(2.6.2014)

U režiséra filmu Alastaira Fothergilla je vždycky se na co těšit. Poctivá filmařina, záběry jsou neuvěřitelně krásně nasnímané. Snad mi dáte za pravdu, že na tyhle exotické scenerie africké přírody a její zvířecí protagonisty pod tropickým rovníkovým sluncem, je radost pohledět. Ono je to totiž tak, že ať dělají tyhle kočky bezprostředně cokoli, jsou vždycky krásné. Právě za ony záběry dávám ***** Faktem však zůstává, že tento vzácný svět přírodního ráje, kde žijí zvířata svým vlastním životem, je stále více ohrožen především tím, že se zde nelegálně zabíjejí zvířata.(7.9.2014)

Filmu by sa skôr hodilo označenie žánru ako rodinný / romantický než ako dokumentárny :-) Disney sa život a dianie v africkej divočine snaží podať ako príbeh, čo by niekomu, kto očakáva fakty a drsné reálie života spojeného s každodenným bojom o prežitie, mohlo vadiť. Film je však príjemne pohodový, každý záber je perfektný, prostredie africkej prírody robí svoje a hudba je správne epická a krásne obrázky silno emociálne obohacuje.(6.11.2011)

Jakmile jde o dokument o šelmách, je mi hned jasné, že si se mnou budou pěkně pohrávat. Dokument o lvech, gepardech (a trošinku i o jiných afrických nešelmách :) ) mě do svého příběhu tak vtáhnul, až jsem sotva při bojích o přežití dýchala. A možná na tom měl svůj podíl viny i skvělý vypraveš Samuel L. Jackson. Je to jeden z nejlépe natočených dokumentů, které jsem kdy viděla (a že jich bylo hodně), a tak ani neváhám a dávám mu plný počet v hodnocení. A to nejen za pobavení v závěrečných titulcích, kdy přiřadili ke každému zvířeti, které se ve filmu objevilo, i "jmenovky" - jako například "Additional Memory Provided By African Elephant", "Underwater Photography by Hippopotamus" nebo "Laughter Track Provided By Spotted Hyena". Opravdu povedená třešnička na dortu. :)(1.11.2011)

• - Rozprávačom celého príbehu je Samuel L. Jackson. (MikaelSVK)