Cizinec

Turista

Cudzinec

Akční / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA / Francie, 2010, 103 min

,,Všechno začalo, když jsem na cestě ve vlaku z Paříže potkal jednu ženu. Vzala mě k sobě do hotelu....“ Pomalý film, spoléhající na ústřední dvojici, bez níž by nebylo asi o čem psát. Poklidně se mluví, Johny poklidně běhá, poklidně letí i kulky (z odstřelovačky). Poklidný je výrazný hudební motiv. Rafinovanost je cítit z každého okamžiku, ale do extáze může přivést snad jen anorektičky, které při pohledu na tělesnou a módní eleganci Angeliny odhodí v dál misku s kořínky. Vidět to podruhé, asi se uzívám nudou. Není tu nic, co by mělo napodruhé překvapit, ani nač by se měl člověk těšit. Ale jednou se to vidět dá. Jen člověk pořádně neví, co o tom napsat. Nebo co si o tom myslet? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Zjistím, proč rusáci vlastní nemovitosti po celým světě. 2.) Jsem obdivovatel krás Benátek, A. Jolie a J. Deppa. 3.) Chci vidět film o kterým se nedá nic napsat. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(3.2.2011)

Turista je casozberna bublina konzervujuca viacere styly a ich derivacie suvisiace so zanrom spionazneho filmu, pricom rozhodne nie je dramou, rovnako ani thrillerom. Akcie v nej najdete v decetnom servirovani za malu salku kavy, ovsem najviac je zastupena emocia usmevu a instantnej sladkej limonadky. Nielen tvorcami zamyslaneho, ale obcas aj nechceneho. Aura dvoch velkych hereckych hviezd opacneho pohlavia zahalena v nonsalantnej elegancii, kde sa viac ceni sarm a usmev, nez paste, kolty a dyky -> to vsetko patri v historii urciteho zanroveho zastupenia k velmi znamym atributom, ktore dali vzniknut viacero skvelym filmom. Turista sa inspiraciu v tomto smere nesnazi zakryvat. Zial, chvalyhodny umysel nie je dotiahnuty do zdarneho konca, pretoze tu chyba ingrediencia jedna z najdolezitejsich -> vzajomna chemia medzi ustrednym duom. Urcite stopove, rychlo sublimujuce prvky v danom smere je obcas mozno z platna extrahovat, ale ziadna konstantna substancia z toho nehrozi. A mozno je to aj tym, ze pocet vzajomnych chvil ustredneho dua je vo filme malo, cize k rozduchaniu iskierky vzajomnej pritazlivosti v silny plamen ani prist nestihlo. Ale obcas som vdacny aj za kvapky, nemusi hned prsat. Preto som si tuto odlahcenu, velmi lezernym tempom plynucu imitaciu vlastne aj uzil, a to aj napriek lahko odhadnutelnej "pointe"._____PS: Som si isty, ze film rovnako ako mne, poskytne bonusove body navyse aj inym divakom, ktori: ___a) poznaju Benatky velmi dobre (nielen Palazzo Ducale a Basillicu San Marco, kde svoje zazil aj Daniel "Bond" Craig) a dokazu identifikovat polovicu, alebo mozno aj vsetky lokacie z mesta na vode, aj tie, natocene systemom klucovania pozadia skrz zadnu projekciu ;-) ___b) maju slabost pre plachetnice i motorove clny a obzvlast v tomto zimnom obdobi sa uz nevedia dockat jari, kedy mozu vyrazit znova na more ___c) bolo mile po case hoc i v miniulohe vidiet Ralfa Moellera ;)(28.12.2010)

Překombinovaná reklama na hezký výlet do Benátek může potěšit leda tak fanoušky Deppa a Jolie. A samozřejmě turisty. Je to možná "hezky natočené" a mezi herci to jiskří, ale to vydá jen na tři hvězdy. Maximálně. 50%(30.12.2010)