Maškaráda čili Fantom Opery (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2009, 165 min

Po Soudných sestrách nás Česká televize s Divadlem v Dlouhé konečně obšťastnilo druhým zpracováním knihy z pera Terryho Prachetta. Turek, Vondráček a Táborský - trojice, která svým herectvím zastiňují i všechny ostatní - a to přitom divadlo má vynikající herce. Co mě dostalo nejvíc? "Vložíte do toho peníze a vypadne vám opera." Úžasné ekonomické smýšlení :D(18.1.2010)

Vynikající zpracování výborné Pratchettovi knížky. Brilantní obsazení, Jan Vondráček je úžasný, z dalších hercůl především Táborský, ale i ostatní byli více než dobří.(25.12.2009)

Přiznám se, že od Pratchetta jsem nikdy nic nečetla, a spoustadílová Zeměplocha mě nikdy nelákala. I bez této znalosti jsem se při tomto divadle chámala smíchy jako u divadla už dlouho ne. A možná si po tomhle už konečně něco od téhle britské legendy přečtu.(29.12.2009)

V Dlouhé mě opět přesvědčili, že si s Pratchettovým dílem umí poradit. Až na souboje se zvuky z kreslených grotesek je přidaná hodnota ke knížce prostě geniální. Prej zkráceno, jednou se na to musím vypravit! A Jan Vondráček byl prostě skvělej!(27.12.2009)

100%; Šou musí pokračovat; tohle se prostě musí vidět, nejlépe naživo; a nejen jednou(25.12.2009)

• - Tato hra se v Divadle v Dlouhé hrála mezi premiérou v roce 2006 a derniérou v roce 2011 celkem 80krát. (Kevinator)

• - Představitelka Kristýny (Magdalena Zimová) zpívala veškeré písně živě bez úprav, čemuž zprvu nevěřil ani sám Terry Pratchett, který představení navštívil. Musela mu tedy po představení v šatně svůj part přezpívat, za což od něj sklidila aplaus. (Novom)

• - Během jedné sezóny si představitelka Stařenky Oggové (Jaroslava Pokorná) zlomila nohu. I se sádrou však odehrála několik představení. Pro některé scény používala berle, většinou se ale nechala vozit na invalidním vozíku. Ten řídila režisérka představení Hana Burešová, aneb jak prohlásil před představením Miroslav Táborský: "Režisérka nejenomže vymyslela vlastní představení a určila hercům, kudy se mají pohybovat, ona je během představení dokonce po scéně i vozila, čímž dovedla režii k naprosté dokonalosti." (Novom)