Moje letní prázdniny

How I Spent My Summer Vacation

(neoficiální název)

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2012, 92 min

Po začáteční honičce na americko-mexické hranici se Gringo (Mel Gibson) dostává i s ukradenými penězi přes hranice do Mexika, kde je zavřen bez řádného soudu do velmi zvláštního vězení a jeho peníze si užívají tři policisté. Gringo ví jak se o sebe postarat a při svých obhlídkách vězení se seznámí s desetiletým chlapcem, který má zvláštní postavení, protože je vhodným dárcem jater pro místního bosse. Gringovi jde po krku nejen Frank (Peter Stormare), kterému ukradl peníze, ale musí se vypořádat i s dalšími protivníky... Gibsonovi role sedne a byl jsem spokojen více než u snímku Na hraně temnoty (2010). Mel se také podílel na scénáři a byl producentem.(13.5.2012)

Jako rozený optimista předpokládám, že čerstvě získané poznatky o přežití v mexickém vězení nikdy nebudu potřebovat, ale člověk nikdy neví. Nicméně příběh přizpůsobivého gaunera a jeho přítulného desetiletého sádrového ježka je velmi zábavný, i když příliš strachu o hlavního hrdinu nepřináší. On totiž náš Gringo je velký mazák a tak ani pistole u hlavy nebo játra mimo tělo nejsou důvodem k panice. Navíc oceňuji zásadní informace o tom, k čemu se hodí deštník v kanceláři stavitele lodí, kterak se proráží americko-mexická zeď či o přímé úměře mezi počtem uříznutých prstů a počtem milionů, které nedobrovolně opustily náruč nervózního mafiána.(20.9.2013)

Je to dosť dobrá akčná dráma s Melom Gibsonom v hlavnej úlohe. Má celkom dobrý príbeh o schopnom zlodejovi, ktorý práve ukradol veľké množstvo peňazí, lenže po automobilovej naháňačke s políciou skončí za hranicami s Mexikom, kde ho skorumpovaná polícia hneď pripraví o peniaze a nechá ho v pre neho neznámom väzení, kde potrebuje prežiť a navyše sa spriatelí s chlapcom, ktorý čaká na svoj krutý osud, smrť po tom, ako vplyvný väzeň získa od neho potrebný orgán. So spracovaním som veľmi spokojný, toto nie je práve typický typ zápletky, na ktorú som v tomto žánri zvyknutý, takže som vôbec nevedel, čo sa od toho dá čakať, ale nemám čo kritizovať. Nemá žiadny zbytočne dlhý úvod a tak už po chvíli je hlavný hrdina vo väzení, kde sa síce takmer hodinu nič dejovo výrazné nenájde, ale to vôbec neprekáža, celá situácia vo väzení je veľmi zaujímavá, plná výborných prvkov a je skutočne radosť pozerať na hlavného hrdinu, ktorý si na nové prostredie zvyká, nachádza nových priateľov, ale aj tak všetko stále rieši svojim starým štýlom. A keď sa už dej po hodine posunie a hlavný hrdina získa úlohu, tak úroveň filmu neklesne ani o trochu, stále je to nadmieru zaujímavé a navyše aj celkom zábavné. Akcie tu nie je až tak moc, ale som s ňou spokojný. V tomto type sa len predsa nič výrazné čakať nedá, tento film má iné priority, ale napriek tomu je tu pár slušných prestreliek so skvelo natočenými zásahmi, zábavné použitia granátov a niekoľko vydarených úmrtí, takže vždy, keď je akcia, tak sa je na čo pozerať. Herecké obsadenie je na tom dobre, Mel Gibson ma nikdy nebavil tak, ako práve v poslednej dobe, pár dobrých vedľajších postáv, ako chlapec a jeho mama a bezproblémoví záporáci. Čo sa týka réžie a technickej stránky, tak nie sú ničím výnimočné, spočiatku ma jedine trochu prekvapil ten televízny vizuál, ale nemám s tým problém, celkom to tu aj sadlo, dobre sa na to pozerá. Ani som nevedel, čo od tohto filmu môžem čakať, ale s výsledkom som veľmi spokojný. Na plné hodnotenie to nie je, ale dej ma bavil od prvej do poslednej minúty, spokojný som s akciou, Mel Gibson je tu skvelý, nič výraznejšie tu vytknúť ani nemôžem, s radosťou si to ešte niekedy pozriem. 78%(24.5.2012)

[imdb: 7.3/10] | me: Je to celkom dobrý film, ale niečo mu chýba - no je ťažké presne identifikovať čo. Mám zmiešané pocity z rôznorodej kombinácie Mela ako tvrdého týpka, ktorý si razí svoju cestu a dobrého náhradného otca ... akosi to na mňa pôsobilo rušivo. Čo však rušivé určite nie je, je Mel ako borec stavajúci sa doprostred krížovej paľby idúci napred podľa svojho nekompromisného plánu. Mám pocit, že snaha obohatiť tento film aj o citovú rovinu bol vzhľadom k prostrediu a nádychu celého filmu zbytočný ťah, ktorý nesplnil očakávanú úlohu. And stop bleeding on my money. (26.6.2012)

Gibsona mám rád, ale toto mi nejako utieklo keď to vyšlo. Never mind! Ešte som to stihol dobehnúť a som aj celkom rád, že sa mi to podarilo, pretože toto je jeden s tých lepších filmov. Po jeho Comebacku asi ten najlepší. Gibson vedel charizmatických drsňákov a tento krát stál aj za scenárom, takže si svoju roličku mohol napísať rovno na telo. A aj napísal. Príbeh je celkom slušný, hlášky a nápady nechýbajú a taktiež aj akcia je na slušnej úrovni. Jediné čo mi tu chýbalo bolo nejaké napätie, hlavne v závere. 80% - 4*(23.7.2014)

• - Mel Gibson ztvárnil postavu jménem Porter již ve filmu Odplata (1999). Jiná spojitost však mezi tituly není. (Ouwen)

• - Okrem lokácií v mexickom meste Veracruz sa filmovalo aj v kalifornskom San Diegu a texaskom Brownsville. (MikaelSVK)

• - Po filmu Spiknutí (1997) se jedná o druhou spolupráci hereckého dua Mel Gibson a Tom Schanley. (mzss1)