Moje letní prázdniny

How I Spent My Summer Vacation

(neoficiální název)

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2012, 92 min

Uchvátilo mě zaplivaný kriminální městečko, líbil se mi všivák v jádru dobrák Mel Gibson i jak se to hezky rodinně vyvinulo. Párkrát jsem si řekl "kravina", ale nic, co by mi zkazilo radost nepřišlo. Moc pěkná drsňácká komedie, TO něco tam prostě měla.(7.4.2014)

Starej dobrej Gibson. Více takovejch rolí!!!(19.8.2013)

Postmoderně komunikativní, vyzněním ale velmi klasický (chilli) western. Bezejmenný gringo se dostává do cizího prostředí, což mimo obraz komentuje s podobnou nadsázkou jako Anthony Bourdain své cizokrajné výlety v No Reservations, a kvůli vlastnímu prospěchu uvede do chodu konflikt mezi dvěmi znepřátelenými frakcemi. Hrát hlavní roli namísto Gibsona Eastwood, jistě by díky svým „italian jobs“ věděl, co dělat. Údernost jasně čitelného westernového schématu je bohužel narušena sebezáchovnou snahou Gibsona (coby scenáristy) vrátit se do první herecké ligy rolí, která plně neodpovídá kategorii cynický hajzl (kam si ho v mimofilmovém světě mnozí zaškatulkovali). Byť rodinná linie vykazuje nezvykle vysoké procento scén, v nichž je pácháno násilí na ženě či dítěti (podobně jako se ve filmu nekorektně často kouří), přejímání úlohy náhradního otce nejde s ranařským jádrem snímku moc dohromady. Od začátku nečitelný hrdina, který přišel odnikud a měl by tamtéž odejít, se začíná citově angažovat a totéž se náhle očekává také od nás. Jenže proč fandit chlapíkovi, o němž vlastně nic nevíme? Také vzhledem k počtu lidí, které chladnokrevně zabije, bych raději zůstal u počátečního přesvědčení, že jde o stejného zmetka jako jsou ostatní, akorát malinko vychcanějšího. V nehollywoodských westernech dle italského vzoru to fungovalo skvěle, nač tedy nově do hry tahat emoce? 60%(10.5.2012)

Payback v zapadlé mexické věznici! No to mi řekněte, jestli tohle mohlo dopadnout špatně... Drsná, skvěle natočená akce, nekompromisní jízlivost, a Melův osobitý a drzý humor se vracejí, navíc to je děsivě inteligentní. Hraje tam ten týpek sám sebe??(25.5.2012)

Není nad onu prázdninovou pohodu s tequillou v pářátech, cigárem v koutku úst, sombrérem zakloněným do očí a partičkou krvežiznivých mexických primitivů s rezavými pilníky místo kindžálů v zádech. To se to pak píše mamince do čumkarty. No, jedna radost. "Milá mami, v mexickým krimu to stojí za hovno. Aspoň, že to tu funguje jako v malém městě. Je tu jeden, co si dělá chutě na ledviny mýho nezletilýho kámoše. Ale jinak tu vaří dobře. Je tu dokonce malý bistro, ale to jsem zapálil. Ach jo. Na pokoji jsem sám. Včera jsem podělal jednoho spoluvězně. Právník je debil. Tak, mami, drž mi palce, ať se nezkazí počasí, pač ještě to by mi tak scházelo. Tvůj nepovedený, ale brzy bohatý, syn."(29.5.2012)