13 samurajů

Thirteen Assassins

Akční / Drama / Dobrodružný

Japonsko / Velká Británie, 2010, 141 min

• Orvokki

Možno to bolo bolesťou hlavy ktorá ma mučila, možno únavou, možno som tento film pozerala v zlom čase, každopádne som ho túžila prespať a zabránila mi v tom len nepohodlna sedačka v kine. Zo začiatku som sa strácala a keď už začala tá veľká akcia, bavila ma len krátko. Tú jednu hviezdičku dávam trinástemu zabijákovi. [20. Art Film Fest](17.6.2012)

Na to jak vážné to mělo být, mi to přišlo chvílemi komické. Přitom Japonsko a tamní kulturu mám v oblibě, ale tohle zpracování příběhu třinácti samurajů se mi moc nelíbilo. Nejzajímavější je taktizování před hlavním střetem a to dosti výrazně. Protože finální bitva zabírá sice nějakých cca čtyřicet minut plus ještě natáhnutý konec. Ta bitva v prvních momentech vyadá i zajímavě to ano, jenže pak se to promění v šílený stereotyp pobíhání, sekání, umírání bez větší vazby na postavy, nebo nějakých zapamatovatelných momentů a jede to monotoně desítky minut. A natahovaný závěr ve snaze o vyznění, poslání, myšlenku, drama to hodně nevyšlo, celé to vyznívá do ztracena. Škoda, že to není celé o tom taktizování a jednotlivých postavách, minimálně pro mě by to bylo zajímavější. Zklamání. 6/10(11.12.2012)

Samurajská žánrovka "co sek katanou to mrtvola", která těží z delší (ale povedené) expozice, díky níž pak divákovi třináctka odvážných jdoucích na smrt během pětačtyřicetiminutového "13 versus 200" zúčtování není zcela ukradená. Dlouho tu tak zdařilý a žánrově čistý film podobného ražení nebyl, byť nepřináší nic nového. Jinak pro jednou zase až nezvykle uklidněný a normální Miike.(5.7.2011)

Doufal jsem v něco podobného a přesně to jsem dostal. Klasicky pomalejší rozjezd postupně přechází v naprosto parádní samurajskou řežbu se vším všudy.(12.1.2012)

Miike si zkrátil řetěz ke konvenčnosti a nabídl řemeslně vytříbený nástup svobodomyslné vůle na pozadí soumraku šógunátu a samurajských principů. Více než katanová řež s následky podobnými tajfunu zaujaly první dvě expoziční třetiny, ale i přes splašené počítadlo mrtvol má Takeshiho jidaigeki počin kouzelně veselou mysl. Pro milovníky žánru určitě povinnost, jenž se může honosit dokonalým zvukem, sympatickou partou pro věc zapálených hrdinů a jedním šikmookým Calverou se sadistickými sklony a zpátečnickým feudálním smýšlením. Po čerstvé zkušenosti mohu říct, že 47 je někdy méně, než 13. Tedy vlastně 12 a jeden imortální lesní duch..(12.5.2014)

• - Postava lorda Naritsugu je založená na skutočne jestvujúcej osobe Matsudaira Narakota, ktorý bol 25. synom jedenásteho šóguna Tokugawskej dynastie Tokogawa Ienari. (MikaelSVK)

• - Film je remakem snímku Juusan-nin no shikaku (1963). (JFL)

• - Hirayama (Tsuyoshi Ihara) v dodžo cvičí Iaidžucu, což lze přeložit jako "umění tasení meče". (Tsukikage)