13 samurajů

13 Assassins

Thirteen Assassins

Akční / Drama / Dobrodružný

Japonsko / Velká Británie, 2010, 141 min

Na jednu stranu řemeslně precizní a vizuálně krásný film s dokonale zlotřilým záporákem. Na tu druhou chladný, přímočarý a místy nelogický příběh, ve kterém jsem ani po dvou hodinách nedokázala rozlišit jednotlivé postavy, natož abych s nimi mohla nějak hluboce soucítit. Co převáží, záleží jen na vás. Potrpíte-li si nicméně na asijské filmy, samurajský kodex nebo Japonsko 19. století, klidně si k mému hodnocení přidejte ještě minimálně jednu hvězdu.(16.5.2011)

Tento kousek má pomalejší rozjezd, ale vše vynahrazuje hodinové finále, kde bojuje 13 samurajů (zabijáků) proti 200 mužům, kteří chrání šogunova bratra. Filmy s podobnou tématikou Sedm samurajů a Sedm statečných.(15.5.2011)

Na to jak vážné to mělo být, mi to přišlo chvílemi komické. Přitom Japonsko a tamní kulturu mám v oblibě, ale tohle zpracování příběhu třinácti samurajů se mi moc nelíbilo. Nejzajímavější je taktizování před hlavním střetem a to dosti výrazně. Protože finální bitva zabírá sice nějakých cca čtyřicet minut plus ještě natáhnutý konec. Ta bitva v prvních momentech vyadá i zajímavě to ano, jenže pak se to promění v šílený stereotyp pobíhání, sekání, umírání bez větší vazby na postavy, nebo nějakých zapamatovatelných momentů a jede to monotoně desítky minut. A natahovaný závěr ve snaze o vyznění, poslání, myšlenku, drama to hodně nevyšlo, celé to vyznívá do ztracena. Škoda, že to není celé o tom taktizování a jednotlivých postavách, minimálně pro mě by to bylo zajímavější. Zklamání. 6/10(11.12.2012)

Film je vystavaný na rovnakom princípe ako SEDEM SAMURAJOV čiže dosť dlho sa nič nedeje (a navyše tu chýba dostatočne prekreslený sociálny podtón), ale postupne ako divák začne rozoznávať jednotlivých Japoncov, sa všetko zlepšuje a keď príde na rad dlhoočakávaný súboj v dedine, je to riadna mela s výbuchmi a litrami krvi...(11.2.2016)

Doufal jsem v něco podobného a přesně to jsem dostal. Klasicky pomalejší rozjezd postupně přechází v naprosto parádní samurajskou řežbu se vším všudy.(12.1.2012)