Tomorrow, When the War Began

Andrew Mason

Marcus D'Arcy

Kostýmy:

Terry Ryan

Naivní australská variace na Rudý úsvit. Parta osmi puberťáků zapomenutých za nepřátelskou linií se snaží porazit invazní armádu pochodující do jejich země. A kupodivu ne v soutěži krásy, ale pomocí propracované guerilly. Scénarista si s bojovými vlastnostmi obou stran nepěkně pohrál. Kdyby byli okupanti tak neschopní, tak nezvládnou ani vojenskou přehlídku. Na druhou stranu, kdybych měl takových osmnáctiletých krasavic celou divizi, tak projdu světem skrz naskrz jako Alexandr Veliký. Film se snaží i o určitý emocionální přesah a poselství o nesmyslnosti války, ale zoufale v tom selhává. Přesto se nedá říct že je špatný či zbytečný. Jak snímek, tak série knih podle kterých byl natočen míří na mladé publikum a z jejich pohledu by měl být posuzován. Nakonec dobrá zpráva, většina čerstvě zletilých vojáků přežije i do avizovaného druhého dílu.(1.4.2011)

Budem stručný: Priemerný scenár, priemerná kamera, priemerné herecké výkony, priemerná akcia. Vlastne všetko na tomto filme bolo priemerné (až na logické myslenie a schopnosti vojakov, to radšej nekomentujem). Pravdupovediac som to však podľa tých hodnotení aj čakal, takže sklamaný nie som...(13.1.2011)

Partička studentíků si vyrazí na kampink a během krátkého pobytu začne v austrálii třetí světová. A kdo jiný by ji měl vyhrát, zastavit a nastolit mír, než naši mladí hrdinové. No přiznejme si, nezní vám to jako totální kravina? A taky že je! Režie pokulhává, prázdných míst je tu dostatek, ale to je naproti tomu vyváženo solidní akcí (když na ni dojde), 2-3 sympatickýma studentíkama a říznou hudbou. Nečekal jsem mnoho, ani jsem víc nedostal, ale schazovat to úplně nebudu. 45%(10.6.2011)

• okkac

Australský Red Dawn. A opět stejné pocity, kdy se parta teenagerů klasického mustru (vtipný svalovec, namyšlená blondýna, asiat, náboženská holčička a vyhulený pohodář - jen černoch ještě chybí) stane specialisty přes guerillový odboj, přičemž v reálu by to schytali během několika vteřin a to nějak překousnout nedokažu. Kdyby šlo o ztracenou vojenskou jednotku tak klidně. A obávám se, že oficiální remake Red Dawn, který stále někde vázne, bude to samé.(10.2.2011)

Australská verze Rudého úsvitu nemůžu říct, že by se nepovedla, ale každopádně mi na filmu vadila hromada nedodělků - počínaje občasnými stupidními dialogy postav, konče nedotaženým scénářem, který navíc ukončuje film volně a tak trochu lacině, jako kdyby si chtěli scénáristé ulehčit práci se zakončením. Na druhou stranu mě zaujalo prostředí přenádherné Austrálie a vcelku dobře hrající herci.(17.11.2013)

• - S výdělkem 13 000 000 amerických dolarů se v Austrálii jednalo o nejvýdělečnějším film roku 2010. (sir-dave)

• - Film vznikl na základě stejnojmenné knihy australského spisovatele Johna Marsdena. Jde o první svazek sedmidílné série „The Tomorrow“. (Mara12)