TECHNICKÁ POZNÁMKA: Dvojdielna filmová verzia pôvodne 3 - dielneho televízneho filmu. Táto verzia vyšla na DVD od SME/ SFÚ. (8.7.2009)(8.7.2009)

Příjemný film, který lyricky vystihuje obraz Slovenska a sociální obsah skvěle podtrhuje jeho ladění. Dobré hodnocení si rozhodně zaslouží a nemám, co bych vytkl, ani chvilku jsem se nenudil. Což je také velkou zásluhou předních tehdejších slovenských herců.(26.2.2011)

"Čím vzácnejší kvet, tým skôr zvädne. Len burina sa drží!..." Burinou v tomto prípade bude zlizká dvojica hajzlíkov Pančucha a Silvester. Zvlášť Pančuchu som si obľúbil, Július Vašek tieto polohy zvláda oscarovo a vždy mu výborne sedeli. Humorom a dobrými hláškami je prešpikovaný celý film a vždy sa neviem dočakať Pančuchu, jeho podlosti a pomstichtivosti...Možno mám iný zmysel pre humor, ale ja ho žeriem. Celkovo sa tu zišla neuveriteľne silná herecká zostava a keď k tomu pripočítam skvelý scenár podľa románu, tak mi vychádza vrchol televíznej tvorby u nás, hneď za neprekonateľnou Tisícročnou včelou, s ktorou má mnoho spoločného. Videl som to už niekoľkokrát a čím ďalej, tým viac musím uznať jeho kvality. 100%.(12.7.2013)

„Nehreš hneď zrána, doboha!“ – „A čo ho mám chváliť?!“ – Poďme si radšej vypiť. Všetko sme už vyslopali, ale rizling zostal. Poďme, ochutnáme – a uvidíme.“ Už pred TISÍCROČNOU VČELOU Juraja Jakubiska dal dokopy režisér a scenárista Andrej Lettrich strhujúcu epickú televíznu mini-sériu o jednej slovenskej dobe a jednej slovenskej rodine (a na rozdiel od krásneho SVÁKA RAGANA to nepoňal humorne). Udalosťami naprataný dej ČERVENÉHO VÍNA, začínajúci v ďalekom roku 1913, sa venuje predovšetkým vinárskej rodine Habdžovcov a všetkému s ňou súvisiacemu (pôrody, smrť, obet(vosť), pokazené medziľudské vzťahy, vznik rodiny, vzostup rodiny, nevyhnutný pád rodiny). Snímka, nakrútená začiatkom sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia s výkvetom vtedajšej slovenskej hereckej špičkovej scény, sa právom stala klasikou a trvalkou televíznych slovenských staníc. Po hereckej stránke dominujú filmu podľa románu Františka Hečka spoľahliví Štefan Kvietik a Emília Vášaryová (ale aj ostatní sú vynikajúci).(15.9.2007)

3,5*(1.10.2010)

• - Emília Vašaryová se stala vítězkou soutěže "Komu dáte svůj hlas?" časopisu Film a Divadlo z roku 1977 za ztvárnění hlavní role v tomto filmu. Celkem jí čtenáři poslali 1257 hlasů. (kosticka7)

• - Výroba nového zostrihu pôvodnej televíznej verzie trvala jeden mesiac a stála viac ako 1 milión korún. (Raccoon.city)

• - Natáčalo sa v okolí Pezinka – dedinka Myslenice. [Zdroj: FilmMax] (ash99)