Perfektné filmové spracovanie románu "Červené víno", od spisovateľa Františka Hečka, je veľmi cenným pokladom slovenskej kinematografie. Výborne natočený televízny film mapuje neľahký život Urbana Habdžu a jeho rodiny. Z mladého pracovitého optimistu sa časom pod vplyvom nepriazne osudu, ľudskej zloby a dramatických politických udalostí stane apatický, zlomený človek. Prišiel o všetko. O ideály i majetok. Svoj sud trpkého červeného vína vypil až do dna. Postavu Urbana Habdžu dokonale stvárnil charizmatický Štefan Kvietik. Ale i ostatní herci boli úžasní. Tak isto aj hudba, strih, kamera a réžia. Slovenská klasika. ****(1.6.2013)

Film není unikátní svým výtečným hereckým obsazením, to patřilo u snímků z Koliby k běžnému standardu. Velká část je věnována válce, ale nepadne ani jeden výstřel, místo toho se díváme na válku o přežití těch, kteří zůstali doma. I díky tomu vzniklo velkolepé sociální drama o těch, jejichž pot dává révě sílu růst.(6.7.2016)

Sociální zápasy byly vedeny v každé době. Byly nyní změním na jsou. Jsou nyní změním i budou.***Tenhle seriál je zajímavý až moc. Vinařská vesnice a občané v ní bojují za trochu radosti, ale více se sužují žalem nad osudy těch, co mají rádi a je jim lhostejné neštěstí těch, co je nemjí rádi a oprávněně je nemají rádi, neb není na základě čeho by je měli mít rádi.***Osoby hrají naplno, mají rádi víno, a současně jim slouží i k obživě. A přece se to někomu nelíbí. Výběrčím daní. Mají-li dluhy, tak těm, co jim dluží. A tak klidně raději zlikvidují důkazy o sv práci (sudy plné vína), než aby exekutoři jim sladký mok vzali a užívali si této vzácné tekutiny. Pro někoho vzácné, jinému lhostejné, ale platidlo to bylo, je a bude!!!***Je dobře, že dílo takových autorů jakým byl, František Hečko, bylo filmově zpracováno, a přes některé nabubřelosti přibližuje zájemcům o život na Slovensku, v jeho krásných vesničkách.*** "Lidem je třeba rozumět, ne stromům!" říká hlavní postava tomu, co ho vybízí, aby přijal funkci, protože nejvíc rozumí dřevu...***(8.10.2010)(8.10.2010)

Příjemný film, který lyricky vystihuje obraz Slovenska a sociální obsah skvěle podtrhuje jeho ladění. Dobré hodnocení si rozhodně zaslouží a nemám, co bych vytkl, ani chvilku jsem se nenudil. Což je také velkou zásluhou předních tehdejších slovenských herců.(26.2.2011)

"Čím vzácnejší kvet, tým skôr zvädne. Len burina sa drží!..." Burinou v tomto prípade bude zlizká dvojica hajzlíkov Pančucha a Silvester. Zvlášť Pančuchu som si obľúbil, Július Vašek tieto polohy zvláda oscarovo a vždy mu výborne sedeli. Humorom a dobrými hláškami je prešpikovaný celý film a vždy sa neviem dočakať Pančuchu, jeho podlosti a pomstichtivosti...Možno mám iný zmysel pre humor, ale ja ho žeriem. Celkovo sa tu zišla neuveriteľne silná herecká zostava a keď k tomu pripočítam skvelý scenár podľa románu, tak mi vychádza vrchol televíznej tvorby u nás, hneď za neprekonateľnou Tisícročnou včelou, s ktorou má mnoho spoločného. Videl som to už niekoľkokrát a čím ďalej, tým viac musím uznať jeho kvality. 100%.(12.7.2013)

• - Natáčalo sa v okolí Pezinka – dedinka Myslenice. [Zdroj: FilmMax] (ash99)

• - Emília Vašaryová se stala vítězkou soutěže "Komu dáte svůj hlas?" časopisu Film a Divadlo z roku 1977 za ztvárnění hlavní role v tomto filmu. Celkem jí čtenáři poslali 1257 hlasů. (kosticka7)

• - Výroba nového zostrihu pôvodnej televíznej verzie trvala jeden mesiac a stála viac ako 1 milión korún. (Raccoon.city)