„Nehreš hneď zrána, doboha!“ – „A čo ho mám chváliť?!“ – Poďme si radšej vypiť. Všetko sme už vyslopali, ale rizling zostal. Poďme, ochutnáme – a uvidíme.“ Už pred TISÍCROČNOU VČELOU Juraja Jakubiska dal dokopy režisér a scenárista Andrej Lettrich strhujúcu epickú televíznu mini-sériu o jednej slovenskej dobe a jednej slovenskej rodine (a na rozdiel od krásneho SVÁKA RAGANA to nepoňal humorne). Udalosťami naprataný dej ČERVENÉHO VÍNA, začínajúci v ďalekom roku 1913, sa venuje predovšetkým vinárskej rodine Habdžovcov a všetkému s ňou súvisiacemu (pôrody, smrť, obet(vosť), pokazené medziľudské vzťahy, vznik rodiny, vzostup rodiny, nevyhnutný pád rodiny). Snímka, nakrútená začiatkom sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia s výkvetom vtedajšej slovenskej hereckej špičkovej scény, sa právom stala klasikou a trvalkou televíznych slovenských staníc. Po hereckej stránke dominujú filmu podľa románu Františka Hečka spoľahliví Štefan Kvietik a Emília Vášaryová (ale aj ostatní sú vynikajúci).(15.9.2007)

Film není unikátní svým výtečným hereckým obsazením, to patřilo u snímků z Koliby k běžnému standardu. Velká část je věnována válce, ale nepadne ani jeden výstřel, místo toho se díváme na válku o přežití těch, kteří zůstali doma. I díky tomu vzniklo velkolepé sociální drama o těch, jejichž pot dává révě sílu růst.(6.7.2016)

Sociální zápasy byly vedeny v každé době. Byly nyní změním na jsou. Jsou nyní změním i budou.***Tenhle seriál je zajímavý až moc. Vinařská vesnice a občané v ní bojují za trochu radosti, ale více se sužují žalem nad osudy těch, co mají rádi a je jim lhostejné neštěstí těch, co je nemjí rádi a oprávněně je nemají rádi, neb není na základě čeho by je měli mít rádi.***Osoby hrají naplno, mají rádi víno, a současně jim slouží i k obživě. A přece se to někomu nelíbí. Výběrčím daní. Mají-li dluhy, tak těm, co jim dluží. A tak klidně raději zlikvidují důkazy o sv práci (sudy plné vína), než aby exekutoři jim sladký mok vzali a užívali si této vzácné tekutiny. Pro někoho vzácné, jinému lhostejné, ale platidlo to bylo, je a bude!!!***Je dobře, že dílo takových autorů jakým byl, František Hečko, bylo filmově zpracováno, a přes některé nabubřelosti přibližuje zájemcům o život na Slovensku, v jeho krásných vesničkách.*** "Lidem je třeba rozumět, ne stromům!" říká hlavní postava tomu, co ho vybízí, aby přijal funkci, protože nejvíc rozumí dřevu...***(8.10.2010)(8.10.2010)

Keď sa povie klasika, ide o dielo, ktoré by sme chceli poznať, ale často krát sa nám do nechce začítať, či zapozerať. Červené víno je nepochybnou slovenskou klasikou a napriek tomu si ho veľmi rád pozriem a ani veľmi neuvažujem nad tým, či je lepšia jeho trojdielna, či dvojdielna verzia. V Červenom víne sa vzácne stretla zaujímavá literárna predloha, najlepšie z možných hereckých obsadení, Lettrichov najlepší režijný počin a samozrejme Liškova skvelá hudba. Veľmi vzácne dávam slovenským filmom viac, ako tri hviezdičky a niektoré dobové prehrešky, či už knihy alebo aj filmu som s ťažkým srdcom toleroval, ale keď môžu Pelíšky tróniť na 10. mieste najlepších filmov všetkých čias, tak Červené víno má odo mňa bezproblémové štyri hviezdičky.(20.11.2016)

"Čím vzácnejší kvet, tým skôr zvädne. Len burina sa drží!..." Burinou v tomto prípade bude zlizká dvojica hajzlíkov Pančucha a Silvester. Zvlášť Pančuchu som si obľúbil, Július Vašek tieto polohy zvláda oscarovo a vždy mu výborne sedeli. Humorom a dobrými hláškami je prešpikovaný celý film a vždy sa neviem dočakať Pančuchu, jeho podlosti a pomstichtivosti...Možno mám iný zmysel pre humor, ale ja ho žeriem. Celkovo sa tu zišla neuveriteľne silná herecká zostava a keď k tomu pripočítam skvelý scenár podľa románu, tak mi vychádza vrchol televíznej tvorby u nás, hneď za neprekonateľnou Tisícročnou včelou, s ktorou má mnoho spoločného. Videl som to už niekoľkokrát a čím ďalej, tým viac musím uznať jeho kvality. 100%.(12.7.2013)