Monstrum z galaxie Arkana

• Jugoslávie

Gosti iz galaksije

Komedie / Sci-Fi

Jugoslávie / Československo, 1981, 84 min

Jednou z málo obydlených planet nehostinného kosmu byla planeta Tugador, ukrytá v hlubinách Galaxie Arkana. Lidé se musí vyděsit, tak jim dej hrůzu. Těžko říci, co by s námětem Miloše Macourka udělali filmaři dnes. Ale stejně už na svou dobu to byl odvážný film. Film plný nápadů, se špetkou hororového námětu a s povedeným hudebním doprovodem. Trikově však velmi špatné, ale i tak se spoustou dobrých nápadů. CITÁT - Nejste alkoholik?........ Tak poslouchejte - Monstrum z průhlednou hlavou (Predátor?), muž kojící dítě (Junior?), Honička vodního člunu s kosmickou lodí (kolik takových filmů?), robot jako doprovod posádky (třeba Vetřelec?),cestování časem (?) laserové oči......... CITÁT - Jsi savec a krajně primitivní.......... Film obsahuje odvážné nahé scény nejen žen a lidí dobré vůle. Za zmínku stojí i sexuální jiskření mezi mužem a robotkou. CITÁT - Bojíš se, že s tebe začnou padat šrouby?......... Scéna v jídelně by v dnešní době byla naprosto devastující, tenkrát se do toho tvůrci nemohli tolik pustit, ale dnes....... CITÁT - Byl to masakr......... Film má dokonce i jeden rozměr, který se v dnešních příbězích moc nevyskytuje. Je to blízká setkání čtvrtého druhu. co že to je? Je to dobrovolné opuštění rodné planety na cizí kosmické lodi. Chvilkama jsem se u filmu i bál. Není důvod nedat za pět. Co bych já dal za to, aby mi v poličce vedle Predátorů a Vetřelců stála soška Targovi hračky se jménem Mumu (Tak se totiž jmenuje Monstrum z Galaxie Arkana). Návrh a výtvarná realizace Monstra Mumu - Jan Švankmajer. Hudba - Tomislav Simovič. Kamera - Jiří Macák. Námět a scénář - Miloš Macourek a Dušan Vukotič. Rok výroby - 1981.(5.4.2013)

umělecké kvality "blbé", ale jinak ten film je krásně šílenej...(2.3.2007)

• Segrestor

Toto monstrum jsem viděl na pionýrském táboře jako kluk. Děcka z mého oddílu se tomu smála, tak jsem se smál taky, abych byl soudružský. Jednu hvězdu dávám za nahatou Helenku Ružičkojc, která tak ovlivnila na dlouhou dobu mou představu o ideálu ženské krásy a jednu za tu rozválcovanou hlavu, která mě leká ve snu dodnes.(27.4.2011)

• Oskar

Dávno zapomenutý špatný film. Ale špatný asi jako Barbarella, takže vlastně docela zábavný. V rámci družby s Jugoslávií se v čísi barrandovské hlavě zrodil nápad spojit nejlepšího českého scénáristu Miloše Macourka se slavným režisérem animovaných filmů Vukotićem. Výsledkem je něco, co se dá obtížně slovy popsat. Spisovateli fantastických povídek vstupují do života postavy z jeho knížky, jmenovitě zlatě pokovená kráska Andra z planety Tugador, její dvě divné děti a titulní Monstrum z galaxie Arkana, modrý chobotnatec z dílny Jana Švankmajera. Měla to být komedie, ale osobně bych to viděl na něco mezi horrorem a nechtěnou parodií. Jisté je, že scéna na svatbě, v níž Monstrum nejdříve ovine chobotem hlavu Karla Augusty, vší silou ji pak utrhne a do toho ječí Helena Růžičková, mě jako dítě dlouho budila ze sna. 20%(24.11.2005)

Objektivně strašný blábol, ale v tehdejší době moc scifi v kinech nebylo a u tohoto se člověk tehdy i bál. Navíc jsou tam pěkné ženské, a dokonce nudistická scéna v jeskyni!(4.10.2010)