Monstrum z galaxie Arkana

Gosti iz galaksije

Komedie / Sci-Fi

Jugoslávie / Československo, 1981, 84 min

• Oskar

Dávno zapomenutý špatný film. Ale špatný asi jako Barbarella, takže vlastně docela zábavný. V rámci družby s Jugoslávií se v čísi barrandovské hlavě zrodil nápad spojit nejlepšího českého scénáristu Miloše Macourka se slavným režisérem animovaných filmů Vukotićem. Výsledkem je něco, co se dá obtížně slovy popsat. Spisovateli fantastických povídek vstupují do života postavy z jeho knížky, jmenovitě zlatě pokovená kráska Andra z planety Tugador, její dvě divné děti a titulní Monstrum z galaxie Arkana, modrý chobotnatec z dílny Jana Švankmajera. Měla to být komedie, ale osobně bych to viděl na něco mezi horrorem a nechtěnou parodií. Jisté je, že scéna na svatbě, v níž Monstrum nejdříve ovine chobotem hlavu Karla Augusty, vší silou ji pak utrhne a do toho ječí Helena Růžičková, mě jako dítě dlouho budila ze sna. 20%(24.11.2005)

• Slartibarkfast

Československo-Jugoslávská (uf) spolupráce vyšla naprázdno. Vznikl nezajímavý snímek s jednou veselou scénou ze svatby. Jinak je to jen takové nicneříkající uprdnutí do větru. Nevím, jakým způsobem by to mohlo být lepší, ale celkově je to celkem roztomilá pitomost. Na jedno kouknutí výborný materiál. Už jen z informativních důvodů, aby si člověk alespoň uvědomil, co za blbosti se kdysi točily. 20%(14.7.2016)

• -bad-mad-wolf-

Ale odvahu ti klucí tenkrát měli, to jo...(5.1.2012)

• hippyman

obludná, zhovadilá retropříšernost s býložravým přerostlým plyšákem a spoustou šikovných prstů, které umí vše od expolze po kávu... když pominu předpotopní triky a tupý scénář, zaujala mě ještě skvělá kombinace exteriérů jugoslávského pobřeží a interiérů ryze česky panelákových. prostě pecka. než to vidět znova, to se radši oběsit na chobotu. 30%(6.1.2011)

• argenson

Podle fotek v časopisu Kino jsem si jako dítě myslel, že mi něco zásadního uniká. Nyní s klidem v duši konstatuji, že mi uniklo hovno.(6.10.2012)

• - Pôvabná mimozemská robotka aj slizké galaktické monštrum je z dielne Jána Švankmajera. (Raccoon.city)

• - Mezinárodní filmový festival vědeckofantastických filmů v Terstu udělil snímku Zvláštní cenu poroty. (Terva)

• - Filmovanie prebiehalo v Dubrovníku a na ostrove Locrum. (dyfur)