• Česko

• Německo

Wer ist Hanna?

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie / Německo, 2011, 107 min

Od malička vychovávaná jinak než ostatní a připravena na svůj osud. Drsná žena. Jisté pobavení bylo znát a o akci bylo postaráno. Saoirse Ronan to zahrála výborně a ani nepochybuji, že z ní bude nová herecká hvězda. ( Hodnocení: 7/10 )(12.5.2012)

S Hannou je to tezky. Wright skombinoval Agenta bez minulosti s Lola bezi o zivot, takze vysledek je akcni thriller plnej spionu, ale cloveka to tak nejak nebere. Problem je, ze bitky jsou podivne zrychleny a vypadaj lehce smesne. Ale jinak ruzny honicky a podobne moc pekny, naprosto perfektni hudba a skvela kamera, ktera vypada zajimave a neokoukane a pritom se vyhejba nejakejm super cool trikum a podobne. Herci jsou fajn, i kdyz Ronan uz zahrala lip, Blanchett je pro tuhle roli skoda a Bana ma lehce tupej vyraz. Nejvetsi problem filmu je, ze se Wright neobtezoval nic moc vysvetlovat, takze film jde tak trochu od nikud nikam a po skonceni ma clovek pocit ve stylu no a co. Takle to zni jako sracka, ale to fakt ne, skvele natoceny, fajnovy herci, jen ten scenar pokulhava, ale i tak to da slabsi 4*.(8.6.2011)

Obdivuji práci Joe Wrighta a myslím si, i přes jeho poslední dva průměrné filmy, že to je největší britský talent současnosti, ale subtilní holčičky, které v hand combatu zmastí chlapa o hlavu vyššího a 50 kg těžšího, prostě nedávám. Podobně blbě naivní scénáře snad ani do současné kinematografie nepatří (tímto zdravím 80.léta).(27.7.2011)

Dětská verze Agenta bez minulosti. ______ Film se určitě nabízí číst jako podobenství o stavu společnosti, v níž došlo k rozpadu tradičních hodnot a děti má smysl "dělat" jen vylepšené, upgradované, aby k něčemu byly, protože jinak je to hrozná otrava, stojí to peníze a čas a kdo by se taky o to staral, když úplná rodina prakticky neexistuje. Jenže jak už to tak v sociálním a genetickém inženýrství chodí, pokus lidstva o fušování Bohu do práce se obrací proti němu samotnému, a Hanna je tak v tomhle ohledu roztomile brutální revenge movie. Konflikt přetechnizované, dekadentní společnosti s něčím čistým a nepoznamenaným je v několika momentech hezky a neotřele ztvárněný - například ta scéna v hotelovém pokoji skvěle zprostředkovává pocit zmatku a zahlcení, který vyvolá náhlý kontakt s přístroji poháněnou civilizací, a v rozpravě Hanny a Sophie nad povahou přátelství nelze nezachytit vliv sociálních sítí, díky kterým je nám divné a podezřelé, že by náš "přítel" před námi nějaká osobní data zatajoval. Z tohoto pohledu je trochu škoda, že film se v závěru definitivně odhalí jako "pouhá" svérázná aktualizace pohádky bratří Grimmů a tenhle širší podtext nijak dál nerozvádí. ______ Formálně je Hanna originální a do detailů promyšlená, ale paradoxně mám pocit, že ona snaha jít proti konvencím a obohacovat žánrový film o nezávislé/umělecké prvky, jí nakonec trochu škodí. Jednotlivé pasáže jsou samy o sobě skvostné, o propojení a dokonalé synchronizaci hudby/zvuku s obrazem by se dalo psát hodiny, ale jako celek to bohužel nepůsobí úplně soudržně. Hanna je bezpochyby talentované a všestranné mladé děvče - chytré, vtipné, dětsky hravé...od každého trochu. Mám ale pocit, že se tu maličko mrhá potenciálem a celkem mě to mrzí.(23.6.2011)

Aneb jak by nejspíš Bournea natočila dvojka Terry Gilliam a Tim Burton. Artový přesah mi nevadil, režisér Joe Wright si s ním evidentně poradil po svém a dobře, výborně do filmu byla zakomponována i hudba (na samostatný poslech téměř neposlouchatelná) a i Saoirse Ronan mi do role Haničky v říši divů sedla náramně. Ale... chování postav, smysl jejich počínání a mnoho nezodpovězených otázek sráží mé hodnocení hodně dolů. Navíc, Cate Blanchett by se měla na záporačky vybodnout. PS: Eric Bana by si zasloužil vlastní akčně špionskou sérii.(17.11.2011)

• - Opuštěný zábavní park ze závěru filmu skutečně existuje. Jedná se oe Spreepark, dříve Kulturpark Plänterwald, a nachází se v Berlíně. (Blacker94)

• - Okrem Nemecka a Fínska pracovali filmári aj na púšti v severoafrickom Maroku. (MikaelSVK)

• - Hlavní hrdinka filmu pronese stejnou větu na začátku i na konci filmu. (Indy21)